Brüsszel, 2023.3.15.

COM(2023) 118 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az Európai Unió, valamint Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti


kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtásáról és alkalmazásáról








2022. január 1. – december 31.






Tartalomjegyzék

1.Bevezetés

2.Intézményi keret, végrehajtási eszközök és vitarendezés

3.Ágazati végrehajtás

3.1.    Árukereskedelem    

3.2.    Szolgáltatások és beruházások, digitális kereskedelem, szellemi tulajdon és kis- és középvállalkozások    

3.3.    Energetika    

3.4.    Közlekedés    

3.5.    Halászat    

3.6.    A szociális biztonsági rendszerek koordinálása    

3.7.    Bűnüldözési együttműködés és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés    

3.8.    Részvétel uniós programokban    

4.A panaszok áttekintése

5.Az Egyesült Királyság jogszabályainak változása

5.1.    Több területet érintő ügyek    

5.2.    A nyílt és tisztességes versenyt és a fenntartható fejlődést elősegítő egyenlő versenyfeltételek    

6.A kereskedelmi forgalomra és a személyek mozgására gyakorolt hatások

6.1.    Kereskedelmi forgalom    

6.2.    Személyek mozgása    

7.Következtetések

1. melléklet: A kereskedelmi és együttműködési megállapodás alapján létrehozott közös szervek ülései 2022-ben

1.Bevezetés

Az Európai Unió (a továbbiakban: EU) és Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága (a továbbiakban: Egyesült Királyság) közötti kereskedelmet és együttműködést 2021. január 1. óta a 2020. december 30-án aláírt kereskedelmi és együttműködési megállapodás szabályozza. 1 A kereskedelmi és együttműködési megállapodás hatálya különféle területekre, többek között a kereskedelemre, a közlekedésre, a halászatra, a bűnüldözési együttműködésre és a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködésre terjed ki, megteremtve a felek közötti kapcsolatok átfogó alapját, és biztosítva a tisztességes versenyhez és a fenntartható fejlődéshez szükséges egyenlő versenyfeltételeket, valamint az alapvető jogok tiszteletben tartását.

Ez a Bizottság második jelentése a kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtásáról és alkalmazásáról, a 2021. április 29-i (EU) 2021/689 tanácsi határozat 2. cikkének (4) bekezdésében előírtak szerint. 2 Áttekintést nyújt az intézményi keret működésében (2. szakasz) és a hatálya alá tartozó különféle területeken (3. szakasz) történt főbb fejleményekről, ezzel összefüggésben pedig összefoglalja a 2022-ben érkezett panaszokat (4. szakasz). A jelentés az Egyesült Királyságban 2022-ben történt szabályozási fejleményekkel is foglalkozik (5. szakasz). Végezetül az átmeneti időszak lejárta után két évvel megvizsgálja, milyen hatása van az Egyesült Királyság belső piacról, a vámunióból és különféle uniós szakpolitikákból való kilépésének az EU-ra (6. szakasz).

2.Intézményi keret, végrehajtási eszközök és vitarendezés

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás intézményi kerete 2022-ben készült el és vált teljes mértékben működőképessé. 3

A felek a kereskedelmi és együttműködési megállapodás által a végrehajtásának felügyelete és megkönnyítése érdekében létrehozott közös szervek keretében tartottak üléseket. Az ülések jegyzéke az 1. mellékletben található. A Bizottság közzétette az ülések napirendjeit és jegyzőkönyveit. 4 Az EU-t a közös szervek ülésein az Európai Bizottság képviselte, az EU nevében képviselendő álláspontokat pedig egyeztette a Tanáccsal.

2022-ben az EU és az Egyesült Királyság a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 11. cikke szerint kialakította a parlamenti együttműködését. Az Európai Parlament és az Egyesült Királyság parlamentje 35–35 képviselőjéből álló parlamenti partnerségi közgyűlés május 12–13-án Brüsszelben tartotta alakuló ülését. A második ülést november 7–8-án Londonban tartották. 5  

Folytatódott a civil társadalom bevonása a kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtásába. A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 13. cikke szerint létrehozott, a civil társadalmi szervezetek 24 képviselőjéből és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság hat képviselőjéből álló uniós belső tanácsadó csoport 6 több ülést tartott a kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtásának megvitatása céljából. 7  

Ezenkívül 2022. október 4-én tartotta első ülését a civil társadalmi fórum 8 , amely a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 14. cikke szerint az EU és az Egyesült Királyság civil társadalmának képviselőit tömöríti. 9 Az EU képviselői között voltak munkáltatói és munkavállalói szervezetek, továbbá tudományos dolgozók és nem kormányzati szervezetek.

A vitarendezést illetően a partnerségi tanács a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 752. cikke szerint elfogadta azoknak a személyeknek a jegyzékét, akik a kereskedelmi és együttműködési megállapodás hatálya alá tartozó ágazatokban szakértelemmel rendelkeznek, és választottbíróság tagjaként szolgálni készek és képesek. 10  

Az Európai Parlament és a Tanács politikai megállapodásra jutott az Európai Unió működéséről szóló szerződés hatálya alá tartozó kérdések tekintetében a kilépésről rendelkező megállapodásra és a kereskedelmi és együttműködési megállapodásra vonatkozó rendeletről annak érdekében, hogy az EU eredményesen és időben gyakorolhassa a jogait a kilépésről rendelkező megállapodás és a kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtása és érvényesítése terén. A Tanács várhatóan 2023-ban fogad el az Euratom-Szerződés hatálya alá tartozó kérdések tekintetében a kereskedelmi és együttműködési megállapodásra vonatkozó rendeletet.

E rendeletek biztosítanak majd jogalapot ahhoz, hogy a Bizottság elfogadja a mindkét megállapodásban előírt védelmi intézkedéseket. Kiemelendő, hogy a Bizottság jogosult lesz a kereskedelmi és együttműködési megállapodás szerinti kötelezettségek felfüggesztésére, ha az Egyesült Királyság nem tesz eleget a kereskedelmi és együttműködési megállapodás vagy a kilépésről rendelkező megállapodás alapján létrehozott választottbíróság döntésének. 11 Bizonyos esetekben a Bizottság az EU érdekeinek védelme érdekében eljárhat egyoldalúan anélkül, hogy előbb választottbírósági eljárást kezdeményezne, például akkor, ha az Egyesült Királyságban nyújtott támogatás súlyosan kedvezőtlen hatást gyakorol a felek közötti kereskedelemre vagy beruházásokra. 12  

3.Ágazati végrehajtás

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás ágazati végrehajtásában nem merült fel nagyobb nehézség 2022-ben. Az érdekelt felek nagyrészt alkalmazkodtak az Egyesült Királyság belső piacról, a vámunióból és különféle uniós szakpolitikákból való kilépése nyomán kialakult új kereskedelmi viszonyokhoz. Mindazonáltal maradtak bizonyos nehézségek: a kereskedelmi és együttműködési megállapodásban a villamosenergia-kereskedelemre vonatkozóan előírt rendelkezések végrehajtása a vártnál bonyolultabb feladatnak bizonyult (lásd a lenti 3.3. szakaszt), és a halászatra vonatkozó rendelkezések maradéktalan és helyes végrehajtása is változatlanul nehézségekbe ütközött (lásd a lenti 3.5. szakaszt).

3.1.Árukereskedelem

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás árukereskedelem terén történő végrehajtásában a felek által elfogadott szabályok eredményes alkalmazásán és a megoldatlan kérdések rendezésén volt a hangsúly. A kereskedelmi és együttműködési megállapodásban meghatározott kereskedelmi rendelkezések összességében véve jól működtek, noha bizonyos nehézségek még mindig fennállnak.

Az adóügyi szempontokat illetően a nemzeti vámhatóságok aggályokat fogalmaztak meg a gazdasági szereplők saját származási nyilatkozatainak helytállóságával és az Egyesült Királyság vámhatóságai által a származás ellenőrzése kapcsán adott válaszokkal összefüggésben. 13 A vámhatóságok munkájának támogatása érdekében a vámügyi együttműködéssel és a származási szabályokkal foglalkozó kereskedelmi szakbizottság határozatot 14 fogadott el, amelyben meghatározta a preferenciális tarifális elbánás elutasítása esetén alkalmazandó eljárást. Az elfogadott eljárás segítségével a tagállami vámhatóságok indokolt esetben könnyebben elutasíthatják a preferenciális elbánást, és ehelyett a legnagyobb kedvezményes vámtarifát alkalmazzák, egyúttal garantálva, hogy a preferenciális elbánást nem utasítják el megfelelő egyeztetés nélkül.

A helyes származási szabályok ellenőrzése – mint minden kereskedelmi megállapodás esetében – kihívást jelent, ugyanakkor a kereskedelmi és együttműködési megállapodásban foglalt horizontális és termékspecifikus szabályok közötti egyensúly kielégítő. Kiemelendő, hogy a Bizottság nem szándékozik felülvizsgálni a termékspecifikus szabályokat a technikai kiigazításokon túlmenően. 15 A Bizottság megítélése szerint ezek a szabályok méltányos egyensúlyt teremtenek, miközben közelebb visznek az Unió azon átfogó céljához, hogy stratégiai autonómiára tegyen szert az alapvető ágazatokban.

Az állat- és növényegészségügyi területen az elektronikus tanúsítás kereskedelmi eljárások egyszerűsítése érdekében történő alkalmazásának előmozdítására tett kötelezettségvállalás 16 ellenére csupán csekély előrelépés történt az uniós papírmentes tanúsítványok Egyesült Királyság általi elfogadásában, noha az EU által kínált ideiglenes megoldásoknak köszönhetően javulhatott a helyzet. Ezenkívül az Egyesült Királyság a hatósági tanúsítási követelményeinek a nemzetközi szabályokhoz igazítására vonatkozó kötelezettsége 17 ellenére továbbra is garanciákat követelt meg bizonyos állatbetegségek tekintetében, ami nincs összhangban az Állategészségügyi Világszervezet hatályos előírásaival. 18 Az Egyesült Királysággal a tanúsítási követelményeiről – többek között az EU egységességével való összeegyeztethetőségükről – folytatott szakmai egyeztetések nem hoztak kézzelfogható eredményeket 2022-ben.

Ezenkívül az Egyesült Királyság bizonyos termékek, például a vetőburgonya és a tisztítatlan, élő kagylók esetében megkérdőjelezte a harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó uniós szabályokat, és különleges elbánást igényelt az EU-ba irányuló kivitele számára. Mivel azonban az EU-ból való kilépését követően külön állat- és növényegészségügyi szabályozási rendszerrel rendelkezik, az Egyesült Királyságra is vonatkoznak mindazon uniós szabályok, mint azokra a harmadik országokra, amelyek nem igazodnak dinamikusan az uniós jogszabályokhoz.

A Bizottság a WTO vitarendezési mechanizmusa keretében fellépett a „kompenzációs különbözeti szerződések” 19 rendszerét illetően, amely az alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia-termelés támogatásának fő mechanizmusa az Egyesült Királyságban. A Bizottság nem értett egyet a rendszer helyi tartalmi kritériumait, amelyek az egyesült királysági tartalmat részesítik előnyben a behozatalból származó tartalommal szemben, ezzel megsértve a WTO megkülönböztetésmentességre vonatkozó szabályait. 2022 júliusában az EU és az Egyesült Királyság megállapodott a Bizottság aggályainak eloszlatását célzó további lépésekről, és egyértelművé tette, hogy a rendszer kedvezményezettjeinek nem szükséges meghatározott mértékű egyesült királysági tartalmat elérniük ahhoz, hogy kifizetésben részesüljenek. 20 További iránymutatást is közzétettek annak érdekében, hogy az ipari szereplők teljesen tisztában legyenek ezzel az állásponttal. 21

Ami Egyesült Királyságban történt fejleményeket illeti, bizonyos – különösen az EU-ból származó termékekre vonatkozó állat- és növényegészségügyi követelményeket érintő – behozatali eljárások és ellenőrzések végrehajtását többször elhalasztották. 2022. április 28-án az Egyesült Királyság bejelentette, hogy negyedszer is elhalasztja a 2022. július 1-jére ütemezett ellenőrzések végrehajtását. 22 Továbbra is bizonytalan, mikor lép hatályba az EU-ból származó áruk határon végzett importellenőrzésének új rendszere az Egyesült Királyságban.

A megfelelőségértékelés terén az ipari szereplők komoly aggályokat fogalmaztak meg az Egyesült Királyságban forgalomba hozott termékek egyesült királysági megfelelőségértékelési jelölésének végrehajtását illetően, az Egyesült Királyság pedig erre válaszul 2022 novemberében bejelentette, hogy harmadszor is meghosszabbítja a bevezetésére vonatkozó határidőt. 23 Ennek értelmében az Egyesült Királyság 2024. december 31-ig változatlanul beengedi az uniós követelményeknek megfelelő termékeket, a rájuk vonatkozó uniós tanúsítványok és CE-jelölés pedig 2027 végéig marad érvényes, ideértve a jelenleg alkalmazandó címkézési rendelkezéseket, importőri információkat és a felelős személyekre vonatkozó információkat is. Az orvostechnikai eszközöket, légi járműveket, vasúti termékeket és tengeri berendezéseket illetően külön bejelentések várhatók.

3.2.Szolgáltatások és beruházások, digitális kereskedelem, szellemi tulajdon és kis- és középvállalkozások

Nem merült fel jelentős végrehajtási probléma a szolgáltatások és beruházások, a digitális kereskedelem, a szellemi tulajdon és a kis- és középvállalkozások terén. Azonban még mindig vannak megoldatlan kérdések.

Továbbra is aggályos volt a vállalaton belül áthelyezett személyek tekintetében az Egyesült Királyság által a szakképzett munkavállalók bevándorlása esetén felszámított díj. A kereskedelmi és együttműködési megállapodással összhangban 24 a Bizottság ragaszkodott ahhoz, hogy legkésőbb 2022 végéig szüntessék meg ezt a díjat. Az Egyesült Királyság vállalta, hogy eleget tesz ennek a szakképzett munkavállalók bevándorlása esetén felszámított díjról szóló, 2017. évi rendelet 2023. január 1-jei hatállyal történő módosításával. 25 Ennek eredményeképpen már nem terheli szakképzett munkavállalók után fizetendő díj az EU-ból érkező, vállalaton belül áthelyezett személyeket.

Az Egyesült Királyság által 2022 áprilisában elfogadott új nemzetközi üzleti mobilitási szabályzat 26 aggályokat vetett fel a kereskedelmi és együttműködési megállapodás természetes személyek üzleti célú belépésére és ideiglenes tartózkodására vonatkozó rendelkezéseire tekintettel. Az új szabályzat szerint az Egyesült Királyságban működő vállalkozásoknak és szervezeteknek költségviselői engedélyt kell igényelniük az Egyesült Királyság Belügyminisztériumától, ha uniós szerződéses szolgáltatót, független szakembert vagy vállalaton belül áthelyezett személyt kívánnak foglalkoztatni. Az Egyesült Királyságban működő vállalkozások és szervezetek költségviselői engedély hiányában nem állíthatják ki az uniós szolgáltatók foglalkoztatásához szükséges költségviselési tanúsítványt. A Bizottság álláspontja szerint a költségviselési rendszer eltántoríthatja az Egyesült Királyságban működő vállalkozásokat attól, hogy uniós társaságokról vagy független szakemberektől vegyenek igénybe a kereskedelmi és együttműködési megállapodás hatálya alá tartozó szolgáltatásokat. A Bizottság egyeztetett az Egyesült Királysággal ez ügyben.

A szakmai képesítése terén uniós és egyesült királysági szakmai testületek 2022. október 3-án a partnerségi tanács elé terjesztették a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 158. cikke szerinti első közös ajánlásukat az építészek képesítésének elismeréséről. A partnerségi tanács hamarosan megvizsgálja a közös ajánlás összhangját a kereskedelmi és együttműködési megállapodás szolgáltatásokra és beruházásokra vonatkozó szabályaival.

3.3.Energetika

Az energetika terén az ellátásbiztonsági együttműködés erősítésére, a megújuló tengeri energiával kapcsolatos együttműködés keretének kialakítására és új villamosenergia-kereskedelmi rendelkezések kidolgozására került a hangsúly a kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtásában. Fokozottan szakmai jellegük ellenére néhány területen jó eredményeket sikerült elérni, míg máshol lassabb volt az előrehaladás.

Az Egyesült Királyság és az EU közötti villamosenergia- és földgáz-kereskedelem 2022-ben nőtt 27 az Ukrajna orosz megszállása és az EU-ban felmerült villamosenergia-termelési nehézségek miatt kialakult energiaválság következtében.

A kereskedelmi és együttműködési megállapodásnak a villamosenergia- és földgázellátás biztonságával kapcsolatos rendelkezéseivel 28 összhangban az EU és az Egyesült Királyság az energiaügyi szakbizottság 2022. szeptember 28-i ülésén kölcsönösen megosztotta egymással a szükséges információkat a villamosenergia- és a földgázellátás biztonságát illetően. Ez az információcsere ugyan hasznos, azonban meg kell jegyezni, hogy az Egyesült Királyság saját energiapolitikát folytat, többek között az ellátásbiztonság terén is.  29  

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 321. cikke szellemében a tengeri energiával kapcsolatos együttműködésről szóló egyetértési megállapodást írt alá nyolc tagállam, Norvégia és az Egyesült Királyság 2022 decemberében, hogy előmozdítsa a megújuló energiaforrások hasznosításának fejlesztését az északi tengereken, és segítsen a feleknek elérni saját, éghajlatváltozással kapcsolatos célkitűzéseiket. 30 Ez az egyetértési megállapodás rendelkezik a tengeri hálózatok fejlesztésével és az északi-tengeri régió nagy megújulóenergia-potenciáljáról az Egyesült Királysággal folytatandó technikai megbeszélések fórumának létrehozásáról.

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 312. cikke szerinti, az EU és az Egyesült Királyság közötti villamosenergia-forgalomra vonatkozó kereskedelmi rendelkezéseket illetően az energiaügyi szakbizottság arra a következtetésre jutott, hogy folytatni kell a munkát az e rendelkezések kidolgozására kínálkozó lehetőségek megfelelő elemzése érdekében. Ennek érdekében megállapodás született arról, hogy ajánlást kell elfogadni mindkét fél átvitelirendszer-üzemeltetői számára, hogy bővebb tájékoztatást kapjanak a jövőbeli villamosenergia-kereskedelem keretének létrehozására tekintettel.

Ezenkívül a Bizottság a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 311. cikke alapján jóváhagyta az uniós és az egyesült királysági átvitelirendszer-üzemeltetők közötti többoldalú megállapodást a határkeresztező villamosenergia-áramlás fogadási költségeinek ellentételezése tárgyában. 31

3.4.Közlekedés

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás közlekedés – ezen belül a légi közlekedés – terén történő végrehajtása a felek által kölcsönösen biztosított jogok eredményes gyakorlására összpontosult, és problémamentes volt.

A közúti közlekedés terén a közúti közlekedéssel foglalkozó szakbizottság határozatot fogadott el a belső piaci információs rendszer Egyesült Királyság általi használatára vonatkozó technikai és eljárási előírásokról. 32 Ez a rendszer lehetővé teszi a mindkét fél fuvarozói által tett kiküldetési nyilatkozatok elektronikus feldolgozását. Az Egyesült Királyság hozzájárul az informatikai eszköz karbantartásának költségvetéséhez.

A légi közlekedés terén hat tagállam (Belgium, Magyarország, Írország, Ciprus, Görögország és Franciaország) kötött kétoldalú megállapodást az Egyesült Királysággal a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 419. cikke szerint. Ezenkívül a Bizottság engedélyezte az Olaszország és az Egyesült Királyság, valamint az Ausztria és az Egyesült Királyság közötti megállapodást, amelynek megkötése 2023-ban várható.

A légi közlekedés terén az Egyesült Királyság Polgári Légi Közlekedési Hatósága (Civil Aviation Authority) által kiadott tanúsítványok hitelesítése iránti tizennégy kérelem közül tizenegyet jóváhagyott az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 30. mellékletével összefüggésben értelmezett 446. cikke alapján. Az egyesült királysági hatóságok az uniós kérelmezők által meglévő terveket érintő módosítások tekintetében benyújtott tizenkét projekt közül hatot hitelesítettek. E számok összhangban vannak az aktivitás várható mértékével a hitelesítés terén.

Végezetül, ugyan nem kapcsolódik közvetlenül a kereskedelmi és együttműködési megállapodáshoz, de a Bizottság végrehajtási határozatot 33 fogadott el az (EU) 2022/993 irányelv alapján az Egyesült Királyságnak a tengerészképzési és -képesítési rendszere tekintetében történő elismeréséről, miután megállapította, hogy a tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló nemzetközi egyezményben 34 meghatározott összes képzési és képesítési követelmény teljesült. Emellett engedélyezte a Franciaország és az Egyesült Királyság közötti megállapodást a biztonsági tanúsításról a Eurotunnel által nyújtott vasúti közlekedési szolgáltatások (a Csatorna-alagúton keresztüli állandó összeköttetés) tekintetében. 35  

3.5.Halászat

A halászati ágazatban folytatódtak a kereskedelmi és együttműködési megállapodás maradéktalan végrehajtására irányuló erőfeszítések. Noha néhány területen jó eredményeket sikerült elérni, egyes lényeges kérdések még mindig megoldatlanok.

A komoly kihívások ellenére a Bizottság jelentős előrelépést tett afelé, hogy több jogosult hajó számára megszerezze a kért engedélyt az Egyesült Királyság és a koronafüggőségek vizein való halászatra a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 38. mellékletében foglalt jegyzőkönyvvel, valamint 502. cikkének (1) bekezdésével összhangban. 2022-ben közel 1 600 uniós hajó rendelkezett hozzáféréssel az Egyesült Királyság kizárólagos gazdasági övezetéhez, 151 uniós hajó pedig a parti tengeréhez. Ezen túlmenően 138 francia hajónak volt engedélye a Jersey körüli, 44-nek pedig a Guernsey körüli halászatra. Az előrehaladás ellenére még mindig vannak komoly nehézségek. Kiemelendő, hogy 2022 második felében az EU, az Egyesült Királyság, Jersey és Guernsey élénk megbeszéléseket folytatott az engedéllyel rendelkező halászhajók hozzáférésének mértékéről.

A Bizottság figyelemmel kísérte az Egyesült Királyság által a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 496. cikkének (3) bekezdése alapján bejelentett állománygazdálkodási intézkedéseket az Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás szerinti kötelezettségvállalásai fényében. Noha a Bizottság elismeri mindkét fél szabályozási autonómiáját, sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy több intézkedést illetően nem folyt megfelelő kommunikáció, ami megnehezítette a Bizottság számára, hogy eredményesen tartson kapcsolatot az Egyesült Királyság hatóságaival, ez pedig aláásta, hogy észrevételeket fogalmazzon meg és pontosítást kérjen a kereskedelmi és együttműködési megállapodással összhangban.

Decemberben az EU és az Egyesült Királyság lezárta a közös halállományból 2023-ban kifogható teljes mennyiség megállapításáról folytatott éves egyeztetéseit. A felek átfogó egyetértésre jutottak az összes állományra vonatkozóan, ezáltal több mint 350 000 tonna halászati lehetőséget biztosítva az uniós flotta számára, amelynek becsült értéke az inflációval kiigazított korábbi kirakodási árak alapján körülbelül 1 milliárd EUR.

3.6.A szociális biztonsági rendszerek koordinálása

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtása problémamentes volt a szociális biztonsági rendszerek koordinálása terén. Strukturális problémákra nem derült fény.

Előkészítő intézkedések születtek az illetékestől eltérő állam által nyújtott természetbeni betegségi ellátások költségének megtérítését érintő pénzügyi rendelkezések végrehajtásáról. A felek emellett megvizsgálták a szociális biztonságra vonatkozó információk elektronikus adatcseréjének alkalmazását a jegyzőkönyvvel összefüggésben, valamint a szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó igazgatási bizottság vonatkozó határozatainak és ajánlásainak alkalmazhatóságát.

3.7.Bűnüldözési együttműködés és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás összességében véve jól működött a bűnüldözési és igazságügyi együttműködés terén, és előrelépést sikerült tenni a még megoldatlan végrehajtási kérdések rendezése felé.

Az Egyesült Királyság értékelését követően az EU kijelentette, hogy a tagállamok 2022. június 30-tól DNS-profilokkal kapcsolatos személyes adatokat és daktiloszkópiai adatokat (vagyis ujjnyomatokat) szolgáltathatnak az Egyesült Királyságnak a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 530. és 534. cikkével összhangban. 36 2022 végéig tizenöt tagállam és az Egyesült Királyság adott egymásnak hozzáférést a nemzeti DNS-adatbázisához automatizált keresés céljából, öt tagállam és az Egyesült Királyság pedig az ujjnyomatok esetében is így tett.

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás továbbá jogalapot biztosít az utasnyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók által az Egyesült Királyságnak történő továbbításához az EU és az Egyesült Királyság közötti légi járatokra vonatkozóan. Szabályozza a PNR-adatok egyesült királysági illetékes hatóságok általi kezelését és felhasználását, és előírja az Egyesült Királyság számára, hogy az utasok országból való távozását követően törölje a PNR-adatokat, kivéve, ha a kockázatértékelés szerint szükség van azok megőrzésére. Az Egyesült Királyságot a szükséges technikai kiigazítások végrehajtásában meggátoló különleges körülményekre tekintettel az Egyesült Királyság engedélyt kapott arra, hogy eltérjen ettől a kötelezettségtől a kereskedelmi és együttműködési megállapodás hatálybalépését követő egyéves átmeneti időszakra, amelyet 2021 decemberében egy évvel meghosszabbítottak. 37 A partnerségi tanács 2022. december 21-én, miután megvizsgálta az Egyesült Királyság által az adatok törlésének lehetővé tétele érdekében alkalmazandó biztosítékokról és intézkedésekről benyújtott információkat, úgy határozott, hogy további egy – utolsó – évvel meghosszabbítja az átmeneti időszakot a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 552. cikkének (13) bekezdése szerint. 38

3.8.Részvétel uniós programokban

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás lehetővé teszi az Egyesült Királyság számára, hogy társult országként részt vegyen bizonyos uniós programokban, köztük a Horizont Európa programban, azzal, hogy ehhez kétoldalú jegyzőkönyvek elfogadása és pénzügyi hozzájárulás szükséges. Ugyanakkor a kereskedelmi és együttműködési megállapodás nem ír elő kötelező erejű időkeretet vagy pontos határidőt az Egyesült Királyság társulásának lezárására.

Noha az EU elismeri a tudomány, a kutatás és az innováció terén harmadik országokkal folytatott együttműködés előnyeit, az Egyesült Királyság társulásához szükséges jegyzőkönyveket a kilépésről rendelkező megállapodás végrehajtása terén felmerült komoly nehézségekre tekintettel nem lehetett elfogadni 2022-ben. Az Egyesült Királyság a kereskedelmi és együttműködési megállapodás szerinti eljárási szabályzattal összhangban egyeztetéseket kért, amelyeket az uniós programokban való részvétellel foglalkozó szakbizottság 2022. szeptember 22-i ülése keretében tartottak meg. A kereskedelmi és együttműködési megállapodás szerinti egyeztetési folyamat abban a szakaszban lezárult.

Társulás hiányában egyesült királysági szervezetek uniós finanszírozásra való jogosultság nélkül vehettek részt bizonyos programokban. Ezenkívül e szervezetek a Bizottság által olyan harmadik országokból – köztük az Egyesült Királyságból – származó lehetséges résztvevők javára hozott „átmeneti rendelkezésekkel” élhettek, amelyek bizonyos programokhoz – így Horizont Európa programhoz – való társulásra jelöltek. Következésképpen a pályázati felhívások értékelése tehát ugyanazon feltételek szerint zajlott, mint a társult országok esetében. Azonban a támogatási megállapodások aláírása és az egyesült királysági szervezetek finanszírozása továbbra az Egyesült Királyság Horizont Európa programhoz való társulásához kötött. Az egyesült királysági székhelyű szervezetek pályázatai a 2022. december 5-ig beérkezett támogatható pályázatok 6,53 %-át tették ki.

A Bizottság várja a nehézségek rendeződését, ezzel ugyanis elhárulna az akadály az elől, hogy az Egyesült Királyság bizonyos uniós programokhoz társuljon.

4.A panaszok áttekintése 39

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás megkötésekor a Bizottság vállalta, hogy a kereskedelmi és együttműködési megállapodás hatálya alá tartozó területekre figyelemmel központi eszközöket alakít ki a panasztételhez. E kötelezettségvállalás teljesítése céljából 2021-ben központi panaszbejelentő űrlap készült, amely az EU valamennyi hivatalos nyelvén igénybe vehető. 40  

2022-ben nem érkezett panasz a fent említett eszközön keresztül. A Bizottság ugyan nyilvántartásba vett öt bejegyzést, azok azonban nem kapcsolódtak a kereskedelmi és együttműködési megállapodás végrehajtásához. A bizottsági szolgálatok válaszoltak a beadványok beküldőinek, és közölték a szükséges információkat.

5.Az Egyesült Királyság jogszabályainak változása

Az Egyesült Királyság többek között amiatt lépett ki az EU-ból, hogy szabadon eltérhessen az uniós szabályoktól és szakpolitikáktól. Távozását követően az Egyesült Királyság kiterjedt szabályozási reformot hirdetett. 2022 januárjában a Kabinetiroda jelentést tett közzé, amelyben megjelölte a jövőbeli szabályozási politika irányelveit. 41

2022 folyamán a bizottsági szolgálatok figyelemmel kísérték az Egyesült Királyságban bekövetkező szabályozási fejleményeket annak megállapítása érdekében, hogy fennáll-e a kereskedelmi és együttműködési megállapodás be nem tartásának kockázata, különösen az egyenlő versenyfeltételek szempontjából lényeges területeken.

Noha az Egyesült Királyság több bejelentést is tett 2022-ben, kevés jogszabályt fogadott el. Sőt, a gyakorlatban nehéz feladatnak bizonyult az uniós jogszabályok és előírások nemzeti jogszabályokkal és előírásokkal való felváltása, amit az ország Állami Számvevőszéke (National Audit Office) 42 és a brit alsóház (House of Commons) államháztartási bizottsága (Committee of Public Accounts) 43 is elismert. A hosszú távú szabályozási stratégiának és bizonyos szabályozó szervek működési képességének vizsgálata után mindkét szerv arra a következtetésre jutott, hogy az EU-ból való kilépés jelentős hatást gyakorolt az Egyesült Királyság szabályozó szerveire, amelyek a korábban uniós intézmények által ellátott, új feladatokat kaptak, miközben megszűnt a hozzáférésük az EU adatmegosztási és együttműködési mechanizmusaihoz.

A következő szakasz összefoglalja az Egyesült Királyság érintett, horizontális jellegű jogszabályaiban történt (5.1. szakasz), valamint az egyenlő versenyfeltételeket érintő fejleményeket (5.2. szakasz), megvizsgálva a legfontosabb jogalkotási javaslatokat (törvényjavaslatok) és az elfogadott jogszabályokat (törvények). Az elfogadott jogszabályok esetében a jelentés rámutat, milyen jelentőséggel bírnak a kereskedelmi és együttműködési megállapodás szempontjából. Szakpolitikai szándékkal kapcsolatos miniszteri bejelentésekkel, valamint nyilvános konzultációkkal a jelentés nem foglalkozik. Ezek, noha jelezhetik a szakpolitikai irányvonalat, még túl korai lenne következtetéseket levonni belőlük.

5.1.Több területet érintő ügyek

2022-ben az Egyesült Királyság kormánya három fontos törvényjavaslatot terjesztett elő, amelyek számos területen következményekkel járhatnak a kereskedelmi és együttműködési megállapodás működésére.

2022 júniusában előterjesztették a „Bill of Rights” törvényjavaslatot 44 azzal a céllal, hogy hatályon kívül helyezze és felváltsa az 1998. évi emberi jogi törvényt, amely beépíti az emberi jogok európai egyezményét az Egyesült Királyság nemzeti jogába. A törvényjavaslat 1. szakaszának (2) bekezdése szerint a törvény „helyreállítja az egyensúlyt” az Egyesült Királyság bíróságai, az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Egyesült Királyság parlamentje közötti kapcsolatban. Kiemelendő, hogy az Egyesült Királyság legfelsőbb bírósága határozná meg az egyezmény szerinti jogok jelentését és hatályát a nemzeti jog alkalmazásában. Az Egyesült Királyság bíróságainak és hatóságainak a továbbiakban nem kellene az Egyesült Királyság jogszabályait a lehetőségekhez mérten az egyezmény szerinti jogokkal összeegyeztethető módon értelmezniük és érvényre juttatniuk. Az Egyesült Királyság bíróságainak a lehető legnagyobb súllyal kellene figyelembe venniük azt az elvet, hogy a különböző szakpolitikai célok, a különféle emberi jogok és a különböző személyek jogai közötti egyensúlyt érintő döntéseket az Egyesült Királyság parlamentje hozza. A törvényjavaslat „megerősíti”, hogy „az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott ítéletek, határozatok és ideiglenes intézkedések nem képezik az Egyesült Királyság nemzeti jogának részét, és nem érintik a parlament jogalkotási jogát” (a törvényjavaslat 1. szakaszának (3) bekezdése).

2022 júliusában előterjesztették az adatvédelemről és digitális információkról szóló törvényjavaslatot 45 azzal a céllal, hogy megreformálja az Egyesült Királyság adatvédelmi keretét, amely az Egyesült Királyság által a személyes adatok tekintetében nyújtott védelem szintjének megfelelőségéről szóló bizottsági határozatok alapjául szolgál. A törvényjavaslat változást hoz több területen, különösen személyes adatok kezelésének jogalapját, az érintettek jogainak gyakorlását, a személyes adatok harmadik országokba történő továbbítására vonatkozó szabályokat, valamint a független adatvédelmi felügyeleti hatóság felépítését és működését illetően.

Végezetül a 2022 szeptemberében a parlament elé terjesztett, a megtartott uniós jogról szóló törvényjavaslatban (Revocation and Reform Bill) 46 a kormány javaslatot tett az Egyesült Királyság által az átmeneti időszak végén megtartott uniós joganyag átalakítására, és a megtartására vonatkozó eltérő rendelkezés hiányában 2023. december 31-re tűzte ki automatikus hatályvesztésének időpontját. A törvényjavaslat emellett felhatalmazza a minisztereket, hogy másodlagos jogszabályok útján módosítsák a megtartott uniós jogot, a bíróságok számára pedig mérlegelési jogkört biztosít ahhoz, hogy eltérjenek az uniós ítélkezési gyakorlattól. A kormány szándéka, hogy 2023 végéig az összes megtartott uniós jogszabályt felülvizsgálja.

5.2.A nyílt és tisztességes versenyt és a fenntartható fejlődést elősegítő egyenlő versenyfeltételek 

5.2.1.Támogatások ellenőrzése és adózás

2022 áprilisában elfogadták a támogatások ellenőrzéséről szóló, 2022. évi törvényt 47 , amely meghatározza az Egyesült Királyság által a támogatások ellenőrzése tekintetében tett – többek között a kereskedelmi és együttműködési megállapodásban foglalt – nemzetközi kötelezettségvállalások végrehajtásának keretét. Az új rendszer 2023 januárjában lépett hatályba. A végrehajtása előtt a támogatások ellenőrzéséről szóló jogszabályi iránymutatást fogadtak el 2022 novemberében, hogy segítséget nyújtsanak a hatóságoknak támogatások odaítélésében. 48  További másodlagos jogszabályok várhatók. 49  Az előző bizottsági jelentésben 50  leírtak szerint a hatóságoknak több elv alapján kell értékelnie a támogatásokat, mielőtt odaítélnék őket. Bizonyos kategóriájú támogatásokat a Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóság (Competition and Markets Authority) támogatási tanácsadó egysége elé kell utalni értékelés céljából. A támogatási tanácsadó egység nem rendelkezik hatáskörrel támogatások megtiltására, mindössze nem kötelező erejű véleményeket adhat ki a támogatások támogatás-ellenőrzési törvénynek való megfeleléséről. A Bizottság gondosan figyelemmel kíséri majd az új támogatási rendszer alkalmazását.

5.2.2.Munkaügyi és szociális normák, környezet és éghajlat

A munkaügyi és szociális normák terén 2022 júliusában hatályba lépett a munkaerő-közvetítő ügynökségek és a munkaerő-közvetítő vállalkozások tevékenységéről szóló rendelet 51 visszavonásáról szóló jogszabály. A jogszabály hatályon kívül helyezi azt a munkaerő-közvetítő ügynökségekre vonatkozó tilalmat, hogy ideiglenes alkalmazottakat közvetítsenek szervezett fellépésben részt vevő munkavállalók helyettesítésére. Az egyesült királysági szakszervezetek 2022 szeptemberében értékelés céljából a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) elé terjesztették. 52 Ez a fejlemény arra tekintettel lényeges, hogy az Egyesült Királyság a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 399. cikkének (5) bekezdése alapján kötelezettséget vállalt arra, hogy végrehajtja a ratifikált ILO-egyezményeket.

A környezetvédelem terén 2022 májusában terjesztették elő a géntechnológiáról (precíziós növénynemesítésről és állattenyésztésről) szóló törvényjavaslatot 53 . Ez a törvényjavaslat lazított a „precíziós növénynemesítésből és állattenyésztésből származó szervezetek” (azaz olyan növények és állatok, amelyeket hagyományos termesztési/tenyésztési technikákkal is elő lehetett volna állítani/tenyészteni) forgalomba bocsátására és piaci értékesítésére vonatkozó szabályokon Angliában.

6.A kereskedelmi forgalomra és a személyek mozgására gyakorolt hatások 54

Ez a 2022. évi jelentés lehetőséget kínál az Egyesült Királyság Unióból való kilépése által az EU-ra gyakorolt gazdasági hatás számbavételére. Noha még korai lenne megállapítani a hosszú távú gazdasági hatást, két évvel az átmeneti időszak vége és hat évvel a népszavazás után egyre nyilvánvalóbbá válnak a kilépés bizonyos gazdasági következményei. Ez nemcsak az áruk és szolgáltatások kereskedelmi forgalmára igaz, de a személyek mozgásra is. 55

6.1.Kereskedelmi forgalom

6.1.1. Árukereskedelem 56

Rövid távon vizsgálva az uniós kivitel és behozatal a 2021 elején tapasztalt súlyos visszaesés után egyaránt jelentős fellendülést mutatott 2022 első három negyedévében, megközelítve a világjárvány előtti, 2019. évi szintet (1. ábra). 57

1. ábra: Az EU és az Egyesült Királyság közötti árukereskedelem (forrás: Eurostat (EXT_ST_EU27_2020SITC)

2022 első három negyedévében az EU 243 milliárd EUR összértékben exportált árukat az Egyesült Királyságba, ami 18 %-os bővülést jelent 2021 azonos időszakához képest. Az Egyesült Királyságból az EU-ba érkező behozatal összértéke 167 milliárd EUR volt ebben az időszakban, tehát 59 %-os növekedést mutatott a 2021 első három negyedévében bonyolított import értékéhez viszonyítva.

Többek között az ásványi tüzelőanyagok ágazata és a vegyipar tartozott azon ágazatok közé, ahol az Egyesült Királyságba irányuló uniós kivitel a legnagyobb mértékben nőtt 2021-hez képest. Ehhez hasonlóan az Egyesült Királyságból az EU-ba érkező behozatal 2022 első három negyedévében tapasztalt bővülése is elsősorban az ásványi tüzelőanyagoknak tudható be. A legcsekélyebb mértékű növekedés a feldolgozóipari termékek – különösen a gépek és szállítóeszközök – uniós importjában volt megfigyelhető.

Hosszabb távon vizsgálva viszont az adatok arról tanúskodnak, hogy a behozatal és a kivitel együttesen meglehetősen stagnált a 2016 és 2022 közötti időszakban. Ez éles ellentétben áll az EU más nemzetközi partnerországaival folytatott kereskedelem alakulásával. Míg az Egyesült Királyságon kívüli nemzetközi partnerországokkal folytatott uniós összkereskedelem 2016 első három negyedévéhez képest 70 %-kal, 2019 első három negyedévéhez viszonyítva pedig közel 40 %-kal nőtt, addig az Egyesült Királysággal folytatott kereskedelemben tapasztalt bővülés jóval elmaradt ettől: 2016 első három negyedévéhez képest csupán 10 %, 2019 azonos időszakához viszonyítva pedig mindössze 6 % volt (2. ábra).

2. ábra: Az EU és az Egyesült Királyság, illetve más nemzetközi partnerországok közötti árukereskedelem (forrás: Eurostat EXT_ST_EU27_2020SITC)

6.1.2.Szolgáltatások kereskedelme

Rövid távon vizsgálva az árukhoz hasonlóan a szolgáltatások kétoldalú kereskedelme is jelentősen fellendült az uniós kivitel és behozatal tekintetében egyaránt 2022 első három negyedévében, túlszárnyalva a világjárvány előtti, 2019. évi szintet (3. ábra).

3. ábra: A szolgáltatások EU és Egyesült Királyság közötti kereskedeleme (2019–2022); forrás: Eurostat (BOP_EU6_Q)

Az Egyesült Királyságba irányuló uniós kivitel összértéke 2022 első három negyedévében 181 milliárd EUR volt, ami 25,6 %-os bővülést jelent 2021 azonos időszakához képest. Az Egyesült Királyságból az EU-ba érkező behozatal összértéke 139 milliárd EUR volt, tehát 13,1 %-kal nőtt jelent 2021 azonos időszakához képest. Ez a növekedés azonban kevésbé dinamikus a szolgáltatások EU és más nemzetközi partnerországok közötti kereskedelméhez viszonyítva, ahol az uniós export 27,8 %-kal, a behozatal pedig 31,3 %-kal bővült.

A szolgáltatások EU és Egyesült Királyság közötti exportja és importja hosszabb távon vizsgálva is kevésbé volt dinamikus, mint az EU és más nemzetközi partnerországok közötti kereskedelem. Míg 2022-ben a szolgáltatások Egyesült Királyságon kívüli nemzetközi partnerországokkal folytatott uniós összkereskedelme 2016 első három negyedévéhez képest 51 %-kal nőtt, addig a szolgáltatások Egyesült Királysággal folytatott kereskedelmében tapasztalt bővülés szerényebb, 38 % volt 2016 azonos időszakához képest (4. és 5. ábra).

4. ábra: Az Egyesült Királyságba, illetve más nemzetközi partnerországokba irányuló uniós szolgáltatásexport (2016–2022); forrás: Eurostat (BOP_EU6_Q)

5. ábra: Az Egyesült Királyságból, illetve más nemzetközi partnerországokból az EU-ba irányuló szolgáltatásimport (2016–2022); forrás: Eurostat (BOP_EU6_Q)

6.1.3.Következtetés

A fent ismertetett adatokból kitűnik, hogy az Egyesült Királyság kilépése a várt módon negatív hatást gyakorolt az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi forgalomra. Összhangban vannak a különféle szervek, intézmények és érdekelt felek által készített számos értékeléssel. Például az Egyesült Királyság független államháztartási elemzéseket készítő Felelős Költségvetési Hivatalának (Office for Budget Responsibility) becslése szerint 15 %-kal alacsonyabb az EU-val folytatott kereskedelem teljes forgalma, mint abban az esetben lenne, ha az Egyesült Királyság az EU tagállam maradt volna. 58 Az EU-ba exportáló egyesült királysági vállalkozásoknak az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése miatt megnövekedett költségei évi 15 milliárd GBP-re tehetők. 59 Ez például oda vezetett, hogy egyes egyesült királysági élelmiszergyártók felhagytak az EU-ba irányuló kivitellel. 60  

6.2.Személyek mozgása 61

A személyek EU és Egyesült Királyság közötti szabad mozgásának megszűnése az előre jelzett módon a mobilitás drasztikus csökkenését eredményezte. Emellett a rövid távú tartózkodásokra is hatással volt. Noha az alábbiakban ismertetett adatok részben 2021-re vonatkoznak, mivel e jelentés elfogadásakor még nem állt rendelkezésre minden 2022. évi statisztika, semmilyen jel nem utal arra, hogy a trendek változtak volna. Sőt, 2021. június és 2022. június között több uniós polgár hagyta el az Egyesült Királyságot, mint amennyi oda érkezett, így az uniós polgárok migrációs mérlege –51 000 lett. 62 Megközelítőleg 52 000 uniós polgár kapott az Egyesült Királyságban való tartózkodásra jogosító vízumot, amely az összes kiadott vízum mindössze 5 %-át teszi ki. 63  

6.2.1. Munkavállalói és hallgatói mobilitás

2021. január 1-jétől az uniós polgároknak munkavállalási vízumra van szükségük ahhoz, hogy munkát vállaljanak az Egyesült Királyságban. 2021-ben mintegy 34 000 uniós polgár nyújtott be munkavállalási vízum iránti kérelmet, köztük rövid távú munkaviszonyban állók és határ menti ingázók is. Ez utóbbi kategória tette ki az uniós polgárok munkavállalási vízum iránti kérelmeinek több mint egyharmadát. Összességében véve az uniós polgárok által benyújtott kérelmek az Egyesült Királyságban munkavállalási vízum iránt benyújtott kérelmek mindössze 13 %-át tették ki. 64  

Az uniós polgárok emellett már kisebb valószínűséggel folytatnak tanulmányokat az Egyesült Királyságban. Az uniós polgárok által az egyesült királysági egyetemekre benyújtott felvételi kérelmekből is jóval kevesebb volt: számuk a 2020. évi 98 580-ról 48 350-re csökkent 2022-ben, ami közel 50 %-os visszaesésnek felel meg. 65

Az EU-ban az Egyesült Királyság 44 403 állampolgára kapott első tartózkodási engedélyt munkavállalási, családi, tanulmányi vagy egyéb okból 2021-ben. Közülük 8 960 munkavállalási célú első tartózkodási engedély, 4 959 pedig tanulmányi célú első tartózkodási engedély volt. 66  

6.2.2. Rövid távú tartózkodások

Jelenleg nincs szükség vízumra sem uniós polgárok Egyesült Királyságban történő rövid távú tartózkodásához, sem fordítva. Ez azonban nem eredményez automatikusan beutazási jogot. Valójában az átmeneti időszak lejártával jelentősen megnőtt azoknak az uniós polgároknak a száma, akiktől megtagadták az Egyesült Királyságba való beutazást, és akiket aztán visszaküldtek. Az Egyesült Királyság által 2022-ben közzétett adatokból 67 kiderül, hogy míg 2020-ban 1 722 uniós polgártól tagadták meg az Egyesült Királyságba való beutazást (az összes megtagadás 17 %-a), addig 2021-ben jelentős mértékben, 12 523-ra nőtt ez a szám (az összes megtagadás 68 %-a). Összehasonlításképpen: az összes megtagadás mindössze 3,2 %-át tette ki az Egyesült Királyság azon állampolgárainak a száma, akiknek az EU-ba való beutazását 2021-ben megtagadták. Az Egyesült Királyság független határ- és bevándorlásügyi főellenőre (Independent Chief Inspector of Borders and Immigration) 2022. évi jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy az országba beutazni kívánó uniós polgárok egy része esetében a határőrség megfelelő indoklás nélkül végzett fokozott vizsgálatot. 68

7.Következtetések

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás nagyon jó megállapodás az EU számára: az Egyesült Királysággal folytatott kereskedelem és együttműködés szempontjából egyaránt megfelel az EU érdekeinek. Ugyanakkor azokat a politikai határvonalakat is tükrözi, amelyeket az EU és a tagállamok közösen fektettek le, miután az Egyesült Királyság az Unióból való kilépés mellett döntött.

Összességében véve a kereskedelmi és együttműködési megállapodás jól működik. 2022-ben jelentős előrehaladást sikerült elérni az intézményes rendelkezések véglegesítése terén, és noha változatlanul vannak nehézségek, a kereskedelmi és együttműködési megállapodás ágazati rendelkezései működőképesek. A még fennálló nehézségek többsége ahhoz volt köthető, hogy az Egyesült Királyság következetesen megtagadja a kilépésről rendelkező megállapodás szerinti jogi kötelezettségeinek teljesítését. A 2023. február 27-i Windsori Politikai Nyilatkozatban azonban mind az Európai Bizottság, mind az Egyesült Királyság kormánya kifejezte azon szándékát, hogy a jövőben teljes mértékben kiaknázza a kereskedelmi és együttműködési megállapodásban rejlő lehetőségeket. 69 .

Az Egyesült Királyság jogszabályainak változását illetően 2022-ben több bejelentés is történt. Továbbra is feltétlenül figyelemmel kell kísérni a kereskedelmi és együttműködési megállapodásban foglalt, egyenlő versenyfeltételekkel kapcsolatos kötelezettségvállalásokra tekintettel azokat az eseteket, amikor e bejelentésekből jogalkotási vagy szabályozási intézkedés születik.

Noha a kereskedelmi és együttműködési megállapodás az egyik legambiciózusabb és legátfogóbb ilyen jellegű megállapodás, fogalmilag nagyban eltér az Unió egységes piacán és a vámunióban való részvételtől. A kereskedelmi és együttműködési megállapodás alkalmazásának két éve után egyre nyilvánvalóbbá válik az egységes piac, a vámunió és más kísérő politikák által biztosított mély gazdasági integráció felbomlásának hatása.

1. melléklet: A kereskedelmi és együttműködési megállapodás alapján létrehozott közös szervek ülései 2022-ben

Közös szerv

Dátum

Energiaügyi szakbizottság (2. ülés)

2022. március 30.

Halászati szakbizottság (3. ülés)

2022. április 27.

Légiközlekedési szakbizottság (2. ülés)

2022. június 28.

A szociális biztonsági rendszerek koordinálásával foglalkozó szakbizottság (2. ülés)

2022. június 30.

Halászati szakbizottság (4. ülés)

2022. július 20.

Az uniós programokban való részvétellel foglalkozó szakbizottság (2. ülés)

2022. szeptember 22.

Energiaügyi szakbizottság (3. ülés)

2022. szeptember 28.

Az árukkal foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 5.

A héával kapcsolatos igazgatási együttműködéssel, valamint az adók, vámok és illetékek behajtásával foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 6.

A szellemi tulajdonnal foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 10.

A nyílt és tisztességes versenyt és a fenntartható fejlődést szolgáló egyenlő versenyfeltételekkel foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 12.

A bűnüldözési és igazságügyi együttműködéssel foglalkozó szakbizottság (2. ülés)

2022. október 13.

A vámügyi együttműködéssel és a származási szabályokkal foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 17.

Az állat- és növényegészségügyi intézkedésekkel foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 19.

A szolgáltatásokkal, beruházásokkal és digitális kereskedelemmel foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 20.

Halászati szakbizottság (5. ülés)

2022. október 21.

A kereskedelem technikai akadályaival foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 24.

A szabályozási együttműködéssel foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 26.

A közbeszerzéssel foglalkozó kereskedelmi szakbizottság (2. ülés)

2022. október 27.

Repülésbiztonsági szakbizottság (2. ülés)

2022. november 14.

A közúti közlekedéssel foglalkozó szakbizottság (2. ülés)

2022. november 21.

Kereskedelmi partnerségi bizottság

2022. december 1.

Partnerségi tanács

--

(1)

Kereskedelmi és együttműködési megállapodás egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága között (HL L 149., 2021.4.30., 10. o.), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:22021A0430(01)&from=HU

(2)

A Tanács (EU) 2021/689 határozata (2021. április 29.) az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásnak, valamint az Európai Unió és Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti, a minősített adatok cseréjére és védelmére vonatkozó biztonsági eljárásokról szóló megállapodásnak az Unió nevében történő megkötéséről (HL L 149/2), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32021D0689&from=HU  

(3) A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 409. cikke szerinti szakértői testület várhatóan 2023-ban jön létre.
(4)

  https://ec.europa.eu/info/strategy/relations-non-eu-countries/relations-united-kingdom/eu-uk-trade-and-cooperation-agreement/meetings-eu-uk-partnership-council-and-specialised-committees-under-trade-and-cooperation-agreement_en

(5)

  A parlamenti partnerségi közgyűlés napirendjei: https://www.europarl.europa.eu/delegations/hu/d-uk/activities/inter-parliamentary  

(6)

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás keretében működő uniós belső tanácsadó csoport teljes összetétele a következő internetcímen érhető el: https://www.eesc.europa.eu/en/sections-other-bodies/other/eu-domestic-advisory-group-under-eu-uk-tca/organisation

(7)

Az ülések jegyzőkönyvei a következő internetcímen érhetők el: https://www.eesc.europa.eu/en/sections-other-bodies/other/eu-domestic-advisory-group-under-eu-uk-tca/events

(8)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A32022D0567

(9)

Az ülés napirendje a következő internetcímen érhető el: https://policy.trade.ec.europa.eu/events/first-eu-uk-trade-and-cooperation-agreement-civil-society-forum-2022-10-04_en

(10)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A22022D2550

(11)

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 749. cikkének (4) bekezdése.

(12)

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 374. cikkének (3) bekezdése.

(13)

 Az EU és az Egyesült Királyság közötti árukereskedelemben a nem származó árukat, illetve azokat az Egyesült Királyságból származó árukat terheli vám, amelyek tekintetében nem kérelmeztek kedvezményes vámot („kihasználatlanság”). A 2021. évi adatok alapján éves szinten megközelítőleg 1,2 milliárd EUR-ra tehető az Egyesült Királyságból az EU-ba behozott termékek után fizetett vámok összértéke.

(14)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX:22022D2064

(15)

Vö. a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 3. és 5. mellékletével.

(16)

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 74. cikkének (2) bekezdése.

(17)

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 74. cikke (1) bekezdésének a) pontja.

(18)

  https://www.woah.org/en/what-we-do/standards/codes-and-manuals/  

(19)

   https://www.gov.uk/government/publications/contracts-for-difference/contract-for-difference  

(20)

   https://policy.trade.ec.europa.eu/news/eu-and-uk-agree-way-forward-wto-dispute-concerning-uks-green-energy-subsidy-scheme-2022-07-01_en

(21)

   Contracts for Difference (CfD) Allocation Round 4: Supply Chain Plan questionnaire and guidance - GOV.UK (A kompenzációs különbözeti szerződések kiosztásának 4. fordulója: ellátásilánc-tervezési kérdőív és iránymutatás) (www.gov.uk) .

(22)

   https://www.gov.uk/government/news/new-approach-to-import-controls-to-help-ease-cost-of-living  

(23)

  https://questions-statements.parliament.uk/written-statements/detail/2022-11-14/hcws366  

(24)

A 21. melléklet (Letelepedési céllal érkező üzleti látogatók, vállalaton belül áthelyezett személyek és rövid időszakra érkező üzleti látogatók) 7. pontja arra kötelezi az Egyesült Királyságot, hogy szüntessen meg minden olyan díjat vagy adót (a vízumok, a munkavállalási engedélyek és a tartózkodási engedélyek iránti kérelmekkel vagy azok megújításával kapcsolatos díjak kivételével), amelyet azért számít fel, hogy engedélyezze az Egyesült Királyság területén egy meghatározott tevékenység folytatását vagy olyan személy foglalkoztatását, aki ezt a tevékenységet folytatja, kivéve abban az esetben, ha ez a követelmény összhangban van a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 140. cikkének (3) bekezdésével, vagy pedig az Egyesült Királyság területére való belépés vagy az ottani tartózkodás, munkavállalás vagy lakhatás engedélyezése iránti kérelemmel kapcsolatban a nemzeti jog alapján felszámított egészségügyi díjat jelent.

(25)

   https://www.legislation.gov.uk/ukdsi/2022/9780348239614/pdfs/ukdsi_9780348239614_en.pdf

(26)

   https://www.gov.uk/government/publications/sponsor-a-global-business-mobility-worker

(27)

Például az Egyesült Királyság földgázkivitele 336 %-kal, villamosenergia-kivitele pedig 138 %-kal nőtt 2022-ben a 2021. évi összkivitelhez képest. Az adatok forrása a Villamosenergia-piaci Átvitelirendszer-üzemeltetők Európai Hálózatának (ENTSO-E) átláthatósági platformja ( https://transparency.entsoe.eu ) és a Földgázpiaci Szállításirendszer-üzemeltetők Európai Hálózatának (ENTSO-G) átláthatósági platformja ( https://transparency.entsog.eu/ ), összesítésüket a Közös Kutatóközpont készítette.

(28)

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 315. cikke.

(29)

Ezenkívül ugyan nem a kereskedelmi és együttműködési megállapodás alapján, de a Bizottság meghívta az Egyesült Királyságot a gázkoordinációs és a villamosenergia-ügyi koordinációs csoport ülésére a téli felkészültséggel kapcsolatos információcsere céljából.

(30)

   https://energy.ec.europa.eu/nsec-uk-memorandum-understanding_en

(31)

  https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=C(2022)6624&lang=en

(32)

  https://commission.europa.eu/content/decisions-and-recommendations-specialised-committees-and-trade-specialised-committees_en

(33)

   https://transport.ec.europa.eu/news/eu-recognition-uk-system-training-and-certifying-seafarers-2022-10-27_en

(34)

  https://www.imo.org/en/OurWork/HumanElement/Pages/STCW-Conv-LINK.aspx

(35)

A Bizottság végrehajtási határozata (2022. június 14.) Franciaországnak az (EU) 2016/798 irányelv 10. cikkének (9) bekezdése alkalmazásában a 2012/34/EU irányelv 14. cikkének (5) bekezdése szerinti új megállapodás megkötésére való felhatalmazásáról, C(2022) 3813 final.

(36)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022D1014&from=HU

(37)

 Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott partnerségi tanács 2/2021 határozata (2021. december 21.) az utasokra vonatkozó utasnyilvántartási adatállomány adatainak az utasok Egyesült Királyságból való távozását követő törlését előíró kötelezettségtől az Egyesült Királyság számára eltérést lehetővé tevő átmeneti időszak meghosszabbításáról (HL L 467., 2021.12.29., 6. o.), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX:22021D2323   

(38)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX:22022D2549  

(39)

Az EU kereskedelmi és együttműködési megállapodás érvényesítéséhez fűződő jogainak gyakorlásáról az Európai Parlament és a Tanács között létrejött politikai megállapodással összhangban a Bizottságnak éves jelentésében áttekintést kell nyújtania a kereskedelmi és együttműködési megállapodással kapcsolatosan érkezett panaszokról, és az azok nyomán hozott intézkedésekről.

(40)

  https://ec.europa.eu/assets/sg/complaint_eu_uk_tca/complaints_hu/  

(41)

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1054643/benefits-of-brexit.pdf

(42)

  https://www.nao.org.uk/reports/regulating-after-eu-exit/

(43)

  https://committees.parliament.uk/publications/30148/documents/174754/default/  

(44)

  https://bills.parliament.uk/bills/3227

(45)

https://bills.parliament.uk/bills/3322

(46)

  https://bills.parliament.uk/bills/3340

(47)

  https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2022/23/enacted

(48)

  https://www.gov.uk/government/publications/uk-subsidy-control-statutory-guidance

(49)

    https://www.legislation.gov.uk/ukdsi/2022/9780348240023/introduction   

(50)

  https://ec.europa.eu/info/publications/annual-report-implementation-and-application-trade-and-cooperation-agreement-between-european-union-and-united-kingdom-great-britain-and-northern-ireland_en  

(51)

  https://www.legislation.gov.uk/uksi/2003/3319/regulation/7/made  

(52)

https://www.tuc.org.uk/research-analysis/reports/tuc-submission-ilo-committee-experts

(53)

  https://bills.parliament.uk/bills/3167  

(54)

Az e fejezetben ismertetett összes számadat eltérő jelzés hiányában az Eurostat adatain alapul.

(55)

Makrogazdasági elemzés és kilátások a Bizottság 2022. őszi európai gazdasági előrejelzésében olvashatók a következő internetcímen: https://economy-finance.ec.europa.eu/system/files/2023-01/ip187_en.pdf  

(56)

Az e szakaszban ismertetett összes számadat szezonálisan kiigazított adatokon alapul.

(57)

Az Egyesült Királysággal folytatott kereskedelemre vonatkozóan a 2020 decemberéig tartó referencia-időszakokat lefedő adatok az uniós tagállamok közötti kereskedelemnél alkalmazott statisztikai fogalmakon alapulnak. 2021 januárjától az Egyesült Királysággal folytatott kereskedelemre vonatkozó adatok vegyesen alkalmazott fogalmakon alapulnak. Az Észak-Írországgal folytatott kereskedelemnél alkalmazott statisztikai fogalmak megegyeznek a tagállamok közötti kereskedelemnél alkalmazott fogalmakkal, míg az Észak-Írország nélkül az Egyesült Királysággal folytatott kereskedelemnél ugyanazok a statisztikai fogalmak alkalmazandók, mint bármely más, Unión kívüli partnerországgal folytatott kereskedelemnél.

(58)

  https://obr.uk/forecasts-in-depth/the-economy-forecast/brexit-analysis/  

(59)

  https://ukandeu.ac.uk/the-new-costs-for-business-post-brexit/

(60)

Csak az agrár-élelmiszeriparban 60 millió GBP-re becsülhetők a brexittel összefüggő bürokráciából eredő költségek, lásd: https://www.foodmanufacture.co.uk/Article/2022/02/23/Brexit-red-tape-has-cost-food-businesses-60m  

(61)

E szakasz nem veszi figyelembe az ír és brit állampolgárok Egyesült Királyság és Írország közötti, a közös utazási területen történő mozgását.

(62)

https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/populationandmigration/internationalmigration/bulletins/longterminternationalmigrationprovisional/yearendingjune2022

(63)

  https://ukandeu.ac.uk/what-have-we-learned-about-migration-from-the-census/

(64)

  https://migrationobservatory.ox.ac.uk/resources/briefings/work-visas-and-migrant-workers-in-the-uk/  

(65)

  https://migrationobservatory.ox.ac.uk/resources/briefings/student-migration-to-the-uk/  

(66)

Máltára és Szlovákiára vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre.

(67)

  https://www.gov.uk/government/statistics/immigration-statistics-year-ending-march-2022/how-many-people-are-detained-or-returned  

(68)

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1111534/An_inspection_of_juxtaposed_controls__May_June_2022.pdf

(69)

  https://commission.europa.eu/system/files/2023-02/political%20declaration.pdf