1993L0119 — HR — 01.01.2013 — 003.002


►B

DIREKTIVA VIJEĆA 93/119/EZ

od 22. prosinca 1993.

o zaštiti životinja pri klanju ili usmrćivanju

( L 340, 31.12.1993, p.21)

 

 

  No

page

date

 M1

Uredba Vijeća (EZ) br. 806/2003 od 14. travnja 2003.

  L 122

1

16.5.2003

►M2

Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2005 od 22. prosinca 2004.

  L 3

1

5.1.2005

►M3

Uredba Vijeća (EZ) br. 1099/2009 od 24. rujna 2009.

  L 303

1

18.11.2009




▼B

DIREKTIVA VIJEĆA 93/119/EZ

od 22. prosinca 1993.

o zaštiti životinja pri klanju ili usmrćivanju

▼M3 —————

▼B




PRILOG A

ZAHTJEVI KRETANJA I SMJEŠTAJA ŽIVOTINJA U KLAONICAMA

I.    Opći zahtjevi

1. Svaka klaonica koja započne s radom nakon 30. lipnja 1994. mora na raspolaganju imati odgovarajuću opremu i prostor za istovar životinja s prijevoznih sredstava, a sve postojeće klaonice ove zahtjeve moraju ispuniti do 1. siječnja 1996.

▼M3 —————

▼B

II.    Zahtjevi za životinje koje nisu dopremljene u kontejnerima

1. Ako klaonice imaju opremu za istovar životinja, ta oprema mora imati pod koji onemogućava klizanje i, prema potrebi, bočnu zaštitu. Mostovi, rampe i prolazi moraju imati stranice, ogradu ili neki drugi oblik zaštite kako bi se spriječilo padanje životinja s njih. Izlazne ili ulazne rampe moraju imati najmanji mogući nagib.

▼M3 —————

▼M2

3.  ►M3  ————— ◄ Prolazi moraju biti izgrađeni tako da se opasnost od ozljeđivanja životinja svede na najmanju moguću mjeru, i moraju se razmjestiti tako da se iskoristi njihova tendencija sakupljanja u krdo. ►M3  ————— ◄

▼M3 —————

▼B

6. Ne dovodeći u pitanje odstupanja odobrena u skladu s člancima 4. i 13. Direktive 64/433/EEZ, klaonice moraju biti opremljene dovoljnim brojem obora za odgovarajući smještaj životinja, sa zaštitom od nepovoljnih vremenskih uvjeta.

7. Uz ispunjavanje zahtjeva već navedenih u pravilima Zajednice, prostori za smještaj životinja moraju imati:

 podove koji na najmanju mjeru svode opasnost od klizanja i s kojima u dodiru se životinje ne mogu ozlijediti,

 odgovarajuću ventilaciju, uzimajući u obzir najviše i najniže očekivane temperature i vlagu. Tamo gdje postoji potreba za mehaničkim ventilacijskim uređajima, moraju postojati i pomoćni ventilacijski uređaji za slučaj kvara,

 umjetno osvjetljenje jačine dovoljne za obavljanje pregleda svih životinja u bilo koje doba; prema potrebi mora biti na raspolaganju i odgovarajuća pomoćna rasvjeta,

 prema potrebi, opremu za vezanje,

 prema potrebi, dovoljne zalihe odgovarajuće stelje za sve životinje koje su smještene preko noći.

8. Ako klaonice uz gore navedeni prostor za smještaj životinja imaju i prostor za smještaj životinja na otvorenom bez prirodnog zaklona ili sjene, mora se osigurati odgovarajuća zaštita od nepovoljnih vremenskih uvjeta. Prostori za smještaj na otvorenom moraju uvijek biti održavani tako da životinje nisu izložene fizičkim, kemijskim ili drugim opasnostima po zdravlje.

9. Životinje koje se odmah po dolasku ne odvezu u prostor za klanje moraju u svako doba imati pristup pitkoj vodi u odgovarajućim pojilicama. ►M3  ————— ◄

▼M3 —————

▼B




PRILOG C

OMAMLJIVANJE ILI USMRĆIVANJE ŽIVOTINJA KOJE SE NE UZGAJAJU RADI KRZNA

▼M3 —————

▼B

II.   POSEBNI ZAHTJEVI ZA OMAMLJIVANJE ŽIVOTINJA

▼M3 —————

▼B

3.    Omamljivanje električnom strujom

A.   Elektrode

▼M3 —————

▼B

2. Kada se životinje omamljuju pojedinačno, uređaj mora:

(a) imati ugrađenu napravu za mjerenje impedancije opterećenja i sprečavanje rada uređaja u slučaju nemogućnosti postizanja najmanje potrebne jakosti struje;

(b) imati ugrađen zvučni ili vizualni uređaj koji pokazuje duljinu trajanja primjene struje na životinju;

(c) biti spojen na uređaj koji pokazuje napon i jakost struje pod opterećenjem i koji mora biti smješten tako da ga osoba koja obavlja omamljivanje jasno vidjeti.

B.   Kupke za omamljivanje

1. Kod primjene kupki za omamljivanje peradi razina vode mora se moći prilagoditi kako bi se osigurao potpuni kontakt tekućine s glavom peradi.

▼B

2. Kada se perad u kupkama za omamljivanje omamljuje u skupinama, mora se održavati dovoljno visok napon kako bi se osiguralo da se omami svaka životinja.

▼M3 —————

▼B

4. Kupke za omamljivanje peradi moraju biti odgovarajuće veličine i dubine za vrstu ptica koja se kolje te se ne smiju prelijevati na ulazu. Elektroda uronjena u vodu mora se protezati cijelom duljinom kupke.

▼M3 —————

▼B

4.    Izlaganje ugljikovom dioksidu

▼M3 —————

▼B

2. Komora u kojoj se svinje izlažu plinu i oprema koja se koristi za provoz svinja kroz komoru mora biti konstruirana, izvedena i održavana tako da se izbjegne ozljeđivanje svinja i pritisak na prsni koš te da im se omogući da ostanu u uspravnom položaju sve dok ne izgube svijest. Provozni mehanizam i komora moraju biti dobro osvijetljeni kako bi svinje mogle vidjeti druge svinje ili okruženje u kojem se nalaze.

3. Komora mora biti opremljena uređajima za mjerenje koncentracije plina u trenutku najveće izloženosti životinja te za davanje svjetlosnog i zvučnog upozorenja ako koncentracija ugljikovog oksida padne ispod potrebne granice.

▼M3 —————