Subsidiaarsuse põhimõte

Subsidiaarsuse põhimõte on määratletud Euroopa Liidu lepingu artikli 5 lõikes 3. Selle eesmärk on tagada otsuste tegemine võimalikult kodanike lähedal ning Euroopa Liidu (EL) tasandi meetmete õigustatuse kontrollimine, arvestades võimalikke samaväärseid riigi, piirkonna ja kohaliku tasandi meetmeid.

See põhimõte näeb ette, et ELi tasandi meetmeid võib (peale ELi ainupädevusse jäävate valdkondade) võtta ainult juhul, kui need on riigi, piirkonna või kohaliku tasandi meetmetest efektiivsemad.

See on lähedalt seotud proportsionaalsuse põhimõttega, mille kohaselt ei tohi ükski ELi meede ületada aluslepingutes sätestatud eesmärkide täitmiseks vajalikku mõju. Sellega on seotud veel pädevuse andmise põhimõte, mille kohaselt kuuluvad liikmesriikide pädevusse kõik poliitikavaldkonnad, milles ei ole kõik ELi liikmesriigid selgesõnaliselt kokku leppinud.

Lissaboni lepingule on lisatud kaks asjaomast protokolli:

Kui subsidiaarsuse põhimõtet on rikutud, on Euroopa Regioonide Komiteel ja Euroopa Liidu liikmesriikidel õigus saata vastuvõetud õigusakt otse Euroopa Kohtule ülevaatamiseks.

LISATEAVE