EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lissaboni leping

 

KOKKUVÕTE:

Lissaboni leping, millega muudetakse Euroopa Liidu lepingut ja Euroopa Ühenduse asutamislepingut

MIS ON LEPINGU EESMÄRK?

  • Sellega reformitakse ELi institutsioonide tööd ja otsuste tegemist, et muuta need sobilikuks ELile, mis on järjestikuste laienemiste järel kasvanud 28 liikmeliseks.
  • Sellega muudetakse ELi sise- ja välispoliitikat ning antakse Euroopa Parlamendile täiendavaid seadusandlikke volitusi, mis tagab suurema demokraatia ELi otsustusprotsessis.

PÕHIPUNKTID

Institutsioonilised muudatused

Euroopa Parlament

  • koosneb nüüd ELi kodanike esindajatest, mitte nagu varem ELi riikide rahvastest, luues seeläbi tugevama demokraatliku sideme Euroopa Parlamendi liikmete ja valijate vahel;
  • omab suuremaid seadusandlikke volitusi seadusandliku tavamenetluse kasutamise kaudu. Lissaboni lepinguga laiendatakse seda 40 uuele poliitikavaldkonnale, suurendades nende valdkondade koguarvu 73ni, kus parlament ja nõukogu võtavad vastu õigusaktid võrdsetel alustel;
  • valib Euroopa Komisjoni presidendi oma liikmete häälteenamusega;
  • omab kuni 751 liiget.

Euroopa Ülemkogu

Koosneb riigipeadest või valitsusjuhtidest, see annab ELile suurema järjepidevuse ja sidususe. Seda tunnustatakse ametlikult ELi institutsioonina, mis määrab kindlaks ELi üldised poliitilised suundumused ja prioriteedid.

Ta valib eeistuja häälteenamusega 30-kuuliseks ametiajaks, mida võib ühe korra pikendada, asendades kuue kuu tagant vahetuva eesistuja.

Euroopa Liidu Nõukogu

Ta kohaldab õigusaktide heakskiitmisel uut häälteenamuse korda. Häälteenamuse saamiseks on vajalik vähemalt 55% ELi riikidest, kes moodustavad kokku vähemalt 65% liidu elanikest. Ettepaneku blokeerimiseks peavad olema vastu vähemalt neli riiki.

Nõukogu peab avalikke istungeid, kus arutab ja hääletab õigusaktide eelnõusid.

Euroopa Komisjon

Komisjoni president:

  • valitakse Euroopa Parlamendi valimiste tulemuste põhjal;
  • nimetab ametisse volinikud, annab neile portfellid ning võib taotleda konkreetse voliniku tagasiastumist.

Euroopa Liidu Kohus

Selle pädevust laiendatakse kõigile ELi poliitikavaldkondadele, välja arvatud ühine välis-ja julgeolekupoliitika.

Euroopa Keskpank (EKP)

EKP on nüüdseks ametlikult tunnustatud ELi institutsioonina ning kuulub Euroopa Liidu lepingu artikli 13 loetellu.

Ühine välis- ja julgeolekupoliitika

Kõnealuse lepinguga:

Muud muudatused

ELi poliitikavaldkonnad

Eelmise samba struktuur asendatakse pädevuste jagamise uue süsteemiga:

  • ainupädevus: valdkonnad, kus õigusakte võtab vastu üksnes EL ja liikmesriigid rakendavad neid (ELi toimimise lepingu artikkel 3).
  • jagatud pädevus: valdkondades, kus ELi riigid võivad õiguslikult siduvaid akte menetleda ja vastu võtta, kui EL seda teinud ei ole (ELi toimimise lepingu artikkel 4);
  • toetav pädevus: valdkonnad, milles EL on pädev võtma meetmeid riikide meetmete toetamiseks, koordineerimiseks või täiendamiseks (ELi toimimise lepingu artikkel 6);
  • lisaks sellele hakkavad kuuluma ELi pädevusse piirikontrolli-, varjupaiga- ja sisserändepoliitika ning õigusalane ja politseikoostöö, miss ei kuulu enam valitsustevahelisse vastutusse, nagu varem.

Demokraatia tugevdamine

Kõnealuse lepinguga:

EList väljaastumine

Lepinguga nähakse esmakordselt ette ametlik kord, kui ELi riik soovib EList välja astuda (ELi lepingu artikkel 50 – vt artikli 50 kokkuvõtet Ühendkuningriigiga (1) läbirääkimiste kohta).

MIS AJAST LEPINGUT KOHALDATAKSE?

Leping allkirjastati 13. detsembril 2007. aastal ja see jõustus 1. detsembril 2009. aastal.

TAUST

Lissaboni leping põhineb suures osas Euroopa põhiseaduse lepingul. Põhiseaduse eesmärk oli asendada ELi aluslepingud üheainsa tekstiga. Sellele kirjutati alla 29. oktoobril 2004. aastal Roomas. Selle jõustumiseks peavad põhiseaduse ratifitseerima kõik (sel ajal) 27 ELi riiki (17 on ratifitseerinud). Kuid see lükati 2005. aastal tagasi Prantsusmaal ja Hollandis läbiviidud referendumi tulemusel.

Lissaboni lepinguga aga muudetakse neid lepinguid, nagu seda tegid ka Amsterdami ja Nice’i lepingud. See hõlmab enamikku põhiseaduse lepinguga ette nähtud institutsioonilisi ja poliitilisi reforme.

PÕHIMÕISTED

Demokraatlik võrdsus – EL peab järgima oma kodanike võrdsuse põhimõtet, mille kohaselt kohtlevad liidu institutsioonid, organid ja asutused kodanikke võrdselt (ELi lepingu artikkel 9).
Esindusdemokraatia – ELi kodanikud on liidu tasandil otseselt esindatud Euroopa Parlamendis.
Osalusdemokraatia – ELi kodanikel on õigus osaleda ELi otsuste tegemisel ja suhelda ELi institutsioonidega, näiteks dialoogi kaudu kodanikuühiskonna organisatsioonis, mille liikmed nad on.

PÕHIDOKUMENT

Lissaboni leping, millega muudetakse Euroopa Liidu lepingut ja Euroopa Ühenduse asutamislepingut sõlmitud Lissabonis 13. detsembril 2007 (ELT C 306, 17.12.2007, lk 1–271)

Viimati muudetud: 15.12.2017



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).

Top