Komisjoni teatis „Võrdõiguslikkuse liit. Puudega inimeste õiguste strateegia 2021–2030“
Selles sätestatakse puuetega inimeste õiguste strateegia aastateks 2021–2030. Selle eesmärk on:
Selle strateegia eesmärk on muuta puuetega inimeste elu paremaks aastatel 2021–2030. Selles sätestatakse, et eesmärke on võimalik saavutada üksnes kooskõlastatud tegevusega nii riiklikul kui ka ELi tasandil, kui liikmesriigid ning piirkondlikud ja kohalikud ametiasutused pühenduvad täiel määral Euroopa Komisjoni kavandatud meetmete elluviimisele.
Tulevikunägemus ja vajadus tegude järele
ELi aluseks on võrdsed võimalused, sotsiaalne õiglus, vabadus, demokraatia ja inimõigused. Euroopa Liidu toimimise lepingus (vt kokkuvõte) ja põhiõiguste hartas (vt kokkuvõte) on sätestatud õiguslik alus võitluseks diskrimineerimise kõigi vormide vastu (vt diskrimineerimiskeeld), muutes võrdõiguslikkuse ELi poliitika nurgakiviks.
Strateegias võetakse arvesse seda, et puudeid on väga erinevaid ja need tulenevad pikaajaliste füüsiliste, vaimsete, intellektuaalsete või meeleliste kahjustuste (mis on sageli nähtamatud) ja keskkonnatõkete vastastikusest mõjust, aga ka asjaolu, et puuete esinemise sagedus kasvab koos vanusega. Selles käsitletakse konkreetseid takistusi, millega puutuvad kokku inimesed, kellel on mitme (soolise, rassilise, etnilise, seksuaalse, usulise) identiteedi kombinatsioon või kes on raskes sotsiaal-majanduslikus või muus kaitsetus olukorras. Puuetega inimeste hulgas vajavad erilist tähelepanu naised, lapsed, eakad, kodutud, pagulased, rändajad, romad ja muud etnilised vähemused.
Strateegiaga toetatakse rohe- ja digipööret ning eurooplaste tervisekaitset, aidates nii kaasa kestliku, vastupanuvõimelise, uuendusmeelse ja õiglase ELi loomisele. Strateegia on Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava osa. Strateegia aitab tugevdada Euroopa rolli ülemaailmse partnerina ebavõrdsuse vastu võitlemisel, saavutades ÜRO kestliku arengu eesmärgid ja edendades inimõigusi.
Kümneaastases strateegias esitatakse juhtalgatused neljal põhiteemal.
Ligipääsetavus kui õigusi, iseseisvust ja võrdsust võimaldav tegur
Juurdepääsetavus on teistega võrdsetel alustel ühiskonnaelus ja majanduses osalemise eeldus. ELi tasandil pöörab komisjon suurt tähelepanu kõigi ligipääsetavust reguleerivate ELi õigusnormide nõuetekohasele rakendamisele ja hindamisele ning teeb kindlaks lüngad ja vajaduse edasiste seadusandlike meetmete järele. Komisjon käivitab Euroopa ressursikeskuse (AccessibleEU) tegevuse, et suurendada ligipääsetavuspoliitika sidusust ja hõlbustada asjakohaste teadmiste kättesaadavust ning ühendab eri ligipääsetavusvaldkondade riiklikud ametiasutused, eksperdid ja spetsialistid, et:
ELi kodanike õigused
Puuetega inimesed peaksid saama kasutada kõiki õigusi teiste ELi kodanikega võrdsetel alustel, sealhulgas teise liikmesriiki kolides või poliitilises elus osaledes. Komisjon teeb ettepaneku luua 2023. aasta lõpuks ELi puudega isiku kaart, mille eesmärk on:
Võrdsed võimalused ja diskrimineerimiskeeld
Strateegia eesmärk on kaitsta puuetega inimesti mis tahes vormis diskrimineerimise ja vägivalla eest. Selle eesmärk on tagada võrdsed võimalused ja juurdepääs, sealhulgas:
Iseseisev toimetulek
Puuetega inimestel on õigus elada iseseisvalt ja vabadus teha valikuid seoses elukohaga ja sellega, kellega nad elavad. Iseseisva toimetuleku ja kogukonda kaasamise toetamiseks käivitab komisjon algatuse puuetega inimeste sotsiaalteenuste parandamiseks, keskendudes järgmisele:
Tõhusad meetmed
Komisjon kutsub liikmesriike ja kõiki ELi institutsioone ja ELi asutusi üles:
Muud meetmed hõlmavad järgmist:
ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni rakendamine
ELi institutsioonid peaksid kohustuma, nagu komisjon selles dokumendis, tegema koostööd ja näitama eeskuju, et saavutada puuetega inimeste õiguste konventsiooni rakendamine nii ELi kui ka liikmesriikide tasandil.
Kõik liikmesriigid ja EL on konventsiooni osalised ning on kohustatud edendama, kaitsma ja järgima kõigi puuetega inimeste inimõigusi ning tagama nende võrdsuse seaduse alusel. Selle strateegiaga loob komisjon raamistiku, mis toetab ELi ja liikmesriikide meetmeid ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni rakendamisel.
Lisateave:
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Võrdõiguslikkuse liit. Puudega inimeste õiguste strateegia 2021–2030“ (COM(2021) 101 final, 3.3.2021)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa terviseliidu loomine: ELi vastupanuvõime suurendamine piiriüleste terviseohtude suhtes“ (COM(2020) 724 final, 11.11.2020)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa renoveerimislaine – keskkonnahoidlikumad hooned, uued töökohad, parem elujärg“ (COM(2020) 662 final, 14.10.2020)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Digiõppe tegevuskva 2021–2027 Hariduse ja koolituse ümberkujundamine digiajastu jaoks“ (COM(2020) 624 final, 30.9.2020)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Uus ringmajanduse tegevuskava Puhtama ja konkurentsivõimelisema Euroopa nimel“ (COM(2020) 98 final, 11.3.2020)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa digituleviku kujundamine“ (COM(2020) 67 final, 19.2.2020)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Euroopa roheline kokkulepe (COM(2019) 640 final, 11.12.2019)
Viimati muudetud: 07.07.2021