ELi monopolidevastased menetlused – koostöö kompenseerimise eeskirjad
KOKKUVÕTE:
teatis, mis käsitleb kokkuleppemenetluse läbiviimist kartellidega seotud otsuste puhul, mis on võetud vastu vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 1/2003 artiklitele 7 ja 23
MIS ON TEATISE EESMÄRK?
- Selles sätestatakse nende ettevõtjate kompenseerimise – väiksemate karistuste näol – kord ja kriteeriumid, kes tunnistavad Euroopa Komisjonile, et nad on osalenud ebaseaduslikus kartellis*.
- See annab juhised õigus- ja äriringkondadele.
- Konkurentsivastane käitumine takistab ühtse turu tõrgeteta toimimist ja on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 (endine Euroopa Liidu lepingu artikkel 81) kohaselt ebaseaduslik.
PÕHIPUNKTID
Teatises selgitatakse, kuidas komisjon kohaldab konkurentsiasjades järgmise kahe määruse sisu.
Komisjon kokkuleppemenetluses:
- ei pea läbirääkimisi ELi õiguse rikkumise üle, samuti asjakohase karistuse üle;
- otsustab, kas uurida võimalikku kokkuleppe sõlmimist või mitte sõltuvalt eduka tulemuse tõenäosusest, ning võib teatavatel asjaoludel menetluse peatada;
- ei või sundida asjaomastel ettevõtjatel kokkuleppemenetluses osalema;
- austab täielikult poolte kaitseõigust esitada oma seisukohti tema esitatud faktide, vastuväidete ja asjaolude õigsuse ja olulisuse kohta – põhimõte, mida rõhutati kohtuotsuses Hoffmann-La Roche & Co. AG vs Euroopa Komisjon (kohtuasi 85/76).
Menetlus
Menetluse algatamine ja uurimine
Komisjon:
- tuvastab õigussubjektid, keda võib oodata ees karistus;
- annab asjaomastele pooltele aega kaks nädalat kirjaliku vastuse andmiseks selle kohta, kas nad kavatsevad osaleda kokkuleppemenetluse aruteludes;
- kinnitab, et nõusolek ei tähenda seda, et pooled tunnistaksid ELi õiguse rikkumist;
- kirjutab kõigile asjaomastele pooltele ja ELi riikidele, teavitades neid kokkuleppemenetluse algusest ja paludes neil väljendada oma huvi.
Arutelu kokkuleppe sõlmimiseks
Komisjon:
- võib otsustada pidada asjaosalistega kahepoolseid kontakte;
- määrab kahepoolse arutelu asjakohasuse ja tempo;
- avaldab teabe aegsasti, et asjaosalised oleksid teadlikud väidetavatest asjaoludest, nende tähtsusest ja tõenäolistest trahvidest, et nad saaksid teha teadliku otsuse kokkuleppe sõlmimise kohta;
- määrab ettevõtjale lõpliku kokkuleppe esitamise tähtajaks 15 tööpäeva, kui ta leiab, et aruteludes on tehtud piisavalt edusamme tulemuste saavutamiseks.
Nõusolek kokkuleppe sõlmimiseks
Osalevad ettevõtjad taotlevad ametlikult kokkuleppe sõlmimist, esitades nõusoleku kokkuleppe sõlmimiseks, mida nad ei tohi hiljem ühepoolselt tagasi võtta. See sisaldab:
- selget ja ühemõttelist kinnitust, et pooled vastutavad ebaseadusliku tegevuse eest;
- maksimaalset trahvisummat, mis komisjon poolte arvates neile määrab ja millega pooled kokkuleppemenetluse raames nõus oleksid;
- kinnitust, et neid on piisavalt teavitatud vastuväidetest, mida komisjon kavatseb nende kohta esitada, ja et neile on antud asjakohane võimalus vastamiseks;
- kinnitust, et nad ei kavatse taotleda juurdepääsu toimikule ega võimalust esitada oma seisukohti suulisel ärakuulamisel, välja arvatud juhul, kui komisjon ei arvesta järgmises etapis nõuetekohaselt nende nõusolekut kokkuleppe sõlmimiseks;
- nõusolekut saada oma nõusolekule kokkuleppe sõlmimiseks komisjoni vastus (vastuväited).
Vastuväited
Komisjon:
- võtab arvesse faktilisi ja õiguslikke argumente, mida ettevõtjad esitasid oma nõusolekus;
- kiidab heaks või lükkab need argumendid tagasi ja võib vajaduse korral oma esialgset analüüsi muuta;
- annab asjaomastele ettevõtjatele vähemalt kaks nädalat aega kinnitamiseks, et nad on endiselt nõus kokkuleppemenetlust järgima, kui ta kiidab heaks nende nõusoleku sisu;
- annab uue tähtaja ettevõtjale, kelle nõusolekule ei vastatud, et võimaldada neil soovi korral uus kaitse esitada, sealhulgas võimalus juurdepääsuks oma toimikule ja suulise ärakuulamise taotlemiseks;
- võib otsustada esitada vastuväited, mis ei arvesta ettevõtja nõusolekut kokkuleppe sõlmimiseks, ning siis läheb juhtum taas tavamenetlusse.
Komisjoni otsus ja kompensatsioon kokkuleppe eest
Komisjon:
- konsulteerib riigiametnikega konkurentsi piiravat tegevust ja turgu valitsevat seisundit käsitlevas nõuandekomitees;
- vähendab kokkuleppemenetluses koostööd tegeva ettevõtja trahvisummat 10 % võrra;
- võib vastu võtta lõpliku otsuse, mis erineb poolte kinnitatud vastuväidetest, mille järel läheb juhtum taas tavamenetlusse. Sel juhul väljastab uue vastuväite, võimaldades asjaomasel ettevõtjal tutvuda toimikuga, taotleda suulist ärakuulamist ja vastata uuele vastuväitele.
Samal ajal avaldas komisjon teatise trahvide eest kaitse saamise või trahvide vähendamise kohta kartellide puhul (leebema kohtlemise teatis).
MIS AJAST TEATIST KOHALDATAKSE?
Teatist kohaldatakse alates 2. juulist 2008.
TAUST
- Kokkuleppemenetlus kiirendab kartelle käsitlevaid komisjoni uurimisi, lihtsustades erinevaid menetlusi, kui ettevõtjad tunnistavad oma süüd.
- See võimaldab komisjonil menetleda samade ressurssidega rohkem juhtumeid, määrata tõhusaid ja õigeaegseid karistusi ning suurendada hoiatavat mõju.
- Lisateave:
PÕHIMÕISTED
Kartell – kahe või enama konkurendi vahel sõlmitud kokkulepped turumahhinatsioonide eesmärgil, fikseerides hinnad või kvoodid, piirates importi või eksporti ja käitudes muul viisil konkurentsivastaselt.
PÕHIDOKUMENDID
Komisjoni teatis, mis käsitleb kokkuleppemenetluse läbiviimist kartellidega seotud otsuste puhul, mis on võetud vastu vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 1/2003 artiklitele 7 ja 23 (ELT C 167, 2.7.2008, lk 1–6)
Teatise järjestikused muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on dokumenteeriv väärtus.
SEONDUVAD DOKUMENDID
Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VII jaotis – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk – Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate suhtes kohaldatavad eeskirjad – Artikkel 101 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 81) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 88–89)
Komisjoni teatis, mis käsitleb kaitset trahvide eest ja trahvide vähendamist kartellide puhul (ELT C 298, 8.12.2006, lk 17–22)
Komisjoni teatis – Muudatusettepanekud seoses komisjoni teatisega, mis käsitleb kaitset trahvide eest ja trahvide vähendamist kartellide puhul (ELT C 256, 5.8.2015, lk 1)
Komisjoni 7. aprilli 2004. aasta määrus (EÜ) nr 773/2004, mis käsitleb EÜ asutamislepingu artiklite 81 ja 82 kohaste menetluste teostamist komisjonis (ELT L 123, 27.4.2004, lk 18–24)
Vt konsolideeritud versioon.
Nõukogu 16. detsembri 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1/2003 asutamislepingu artiklites 81 ja 82 sätestatud konkurentsieeskirjade rakendamise kohta (EÜT L 1, 4.1.2003, lk 1–25)
Vt konsolideeritud versioon.
Viimati muudetud: 20.05.2020