Brüssel,12.9.2023

COM(2023) 539 final

2023/0326(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega määratakse kindlaks Euroopa Liidu nimel võetav seisukoht Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepinguga loodud ühiskomitees seoses vastuvõetava otsusega, millega lisatakse Windsori raamistiku 2. lisasse kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti


SELETUSKIRI

1.Kavandatav reguleerimisese

Käesolevas ettepanekus käsitletakse otsust määrata kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepinguga (edaspidi „väljaastumisleping“) loodud ühiskomitees seoses kavaga võtta vastu ühiskomitee otsus muuta Windsori raamistiku 2. lisa, 1 mis on väljaastumislepingu lahutamatu osa.

2.Ettepaneku taust

2.1.Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise leping ning Windsori raamistik

Väljaastumislepingus on sätestatud kord, mille alusel astub Ühendkuningriik korrakohaselt välja liidust ja Euratomist. Väljaastumisleping jõustus 1. veebruaril 2020. 27. veebruaril 2023 jõudsid Euroopa Komisjon ja Ühendkuningriigi valitsus Windsori raamistiku suhtes põhimõttelisele poliitilisele kokkuleppele. Väljaastumislepinguga loodud ühiskomitee 24. märtsil 2023. aastal Londonis toimunud koosolekul võeti vastu Windsori raamistikuga seotud uus kord ning pooled leppisid kokku teha tihedat ja usaldusväärset koostööd, et rakendada kõiki Windsori raamistiku elemente.

2.2.Ühiskomitee

Väljaastumislepingu artikli 164 lõikega 1 loodud ühiskomitee koosneb liidu ja Ühendkuningriigi esindajatest. Seda juhivad ühiselt liit ja Ühendkuningriik. Ühiskomitee töökord on sätestatud väljaastumislepingu VIII lisas. Ühiskomitee tuleb kokku vähemalt üks kord aastas või liidu või Ühendkuningriigi taotlusel. Ühiskomitee määrab oma koosolekute ajakava ja päevakorra kindlaks vastastikusel kokkuleppel.

Ühiskomitee ülesanded on sätestatud väljaastumislepingu artiklis 164 ja need on põhiliselt järgmised:

·järelevalve väljaastumislepingu rakendamise ja kohaldamise üle kas otse või talle alluvate erikomiteede töö kaudu,

·otsuste ja soovituste vastuvõtmine, sealhulgas lepingu muutmine lepingus sätestatud juhtudel,

·lepingu tõlgendamise ja kohaldamisega seoses tekkida võivate probleemide ennetamine ja vaidluste lahendamine.

2.3.Ühiskomitee kavandatav akt

Ühiskomitee peab oma järgmisel koosolekul võtma vastu otsuse, millega vastavalt Windsori raamistiku artikli 13 lõikele 4 lisatakse Windsori raamistiku 2. lisasse kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti, mis kuuluvad Windsori raamistiku kohaldamisalasse (edaspidi „kavandatav akt“).

Kavandatav akt muutub lepinguosaliste jaoks siduvaks vastavalt väljaastumislepingu artikli 166 lõikele 2. Vastavalt ühiskomitee ja erikomiteede töökorra 9. reeglile märgitakse ühiskomitee vastu võetud otsustes nende jõustumise kuupäev.

3.Liidu nimel võetav seisukoht

3.1.    Windsori raamistiku 2. lisa („artikli 5 lõikes 4 osutatud liidu õiguse sätted“)

Windsori raamistiku 2. lisa sisaldab artikli 5 lõikes 4 osutatud liidu õiguse sätteid.

Euroopa Parlament ja nõukogu võtsid 31. mail 2023 vastu määruse (EL) 2023/1077, 2 millega nähakse ette ajutised autonoomsed kaubandusmeetmed (nt tollimaksude, tariifikvootide ja dumpinguvastaste tollimaksude peatamine), millega täiendatakse ELi-Ukraina assotsieerumislepingu alusel Ukraina toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone. Määrusega (EL) 2023/1077 Ukraina suhtes ette nähtud autonoomsed kaubandusmeetmed on sama liiki ja neil on sama tase kui kaubandusmeetmetel, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2022. aasta määruses (EL) 2022/870, 3 mille kohaldamine lõppes 5. juunil 2023 ja millel on olnud Ukraina ja liidu vahelisele kaubandusele positiivne mõju, kuna selle abil õnnestus säilitada Ukrainast liitu suunduvad kaubavood hoolimata Venemaa agressioonisõja põhjustatud häiretest ja Ukrainast lähtuva ekspordi üldisest järsust vähenemisest. Määrus (EL) 2023/1077 jõustus 6. juunil 2023 ja seda kohaldatakse kuni 5. juunini 2024.

20. juulil 2023 võtsid Euroopa Parlament ja nõukogu vastu määruse (EL) 2023/1524, 4 millega pikendatakse ajavahemikku, mille kestel on Moldova Vabariigist (edaspidi „Moldova“) liitu suunduva impordi suhtes kehtestatud imporditollimaksud peatatud, nagu nähti ette Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuli 2022. aasta määrusega (EL) 2022/1279, 5 mille kohaldamine lõppes 24. juulil 2023, ning laiendatakse meetme kohaldamisala kõigile Moldovast liitu suunduva impordi suhtes seni kehtinud tariifidele ja tariifikvootidele. Määrusega (EL) 2023/1524 täiendatakse ELi ja Moldova assotsieerimislepingu alusel Moldova toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone, et leevendada Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja negatiivset mõju Moldova majandusele, kiirendada tihedamate majandussuhete arengut liidu ja Moldova vahel ning toetada kiiresti Moldova majandust. Määrus (EL) 2023/1524 jõustus 25. juulil 2023 ja seda kohaldatakse kuni 25. juulini 2024.

Need hiljuti vastu võetud liidu õigusaktid käsitlevad kolmandate riikidega toimuvat kaubavahetust ja kuuluvad seega Windsori raamistiku kohaldamisalasse. Seega tuleks need õigusaktid lisada Windsori raamistiku 2. lisasse punkti 4 „Üldised kaubandusega seotud küsimused“ alla.

4.Õiguslik alus

4.1.Menetlusõiguslik alus

4.1.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikes 9 on ette nähtud, et nõukogu võtab vastu „otsuse, millega kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku“.

Lisaks hõlmab mõiste „õigusliku toimega aktid“ akte, mille õiguslik toime tuleneb asjaomase organi suhtes kehtivatest rahvusvahelise õiguse normidest. Siia hulka kuuluvad ka sellised õiguslikud vahendid, mis ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, kuid mis „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 6 .

4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Ühiskomitee on lepinguga, täpsemalt väljaastumislepinguga, loodud organ.

Akt, mille ühiskomitee peab vastu võtma, on õigusliku toimega akt. Vastavalt väljaastumislepingu artikli 166 lõikele 2 muutub kavandatav õigusakt rahvusvahelise õiguse alusel lepinguosaliste jaoks siduvaks.

Kavandatav akt ei täienda ega muuda väljaastumislepingu institutsioonilist raamistikku.

Seepärast on esildatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Materiaalõiguslik alus

4.2.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava akti eesmärgist ja sisust, mille kohta liidu nimel seisukoht võetakse. Kui kavandatava aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.

4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Kavandatava akti ainus eesmärk ja sisu on lisada kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti Windsori raamistiku 2. lisasse.

Väljaastumisleping on sõlmitud Euroopa Liidu lepingu (edaspidi „ELi leping“) artikli 50 lõike 2 alusel.

Seepärast ja kooskõlas aluspõhimõttega, et õigusakti saab muuta ainult sama liiki õigusaktiga, on ettepanekus esitatud otsuse materiaalõiguslik alus ELi lepingu artikli 50 lõige 2.

4.3.Kokkuvõte

Esildatud otsuse õiguslik alus peaks olema ELi lepingu artikli 50 lõige 2 koostoimes ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9.

5.Kavandatava akti avaldamine

Kuna ühiskomitee aktiga muudetakse Windsori raamistiku 2. lisa, on asjakohane see pärast vastuvõtmist avaldada Euroopa Liidu Teatajas.

2023/0326 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega määratakse kindlaks Euroopa Liidu nimel võetav seisukoht Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepinguga loodud ühiskomitees seoses vastuvõetava otsusega, millega lisatakse Windsori raamistiku 2. lisasse kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 50 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 218 lõiget 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Liit sõlmis Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepingu 7 (edaspidi „väljaastumisleping“) nõukogu 30. jaanuari 2020. aasta otsusega (EL) 2020/135 8 ning see jõustus 1. veebruaril 2020.

(2)Väljaastumislepingu lahutamatuks osaks oleva Windsori raamistiku 9 artikli 13 lõike 4 kohaselt on väljaastumislepingu artikli 164 lõikega 1 loodud ühiskomiteel (edaspidi „ühiskomitee“) õigus võtta vastu otsuseid, et muuta Windsori raamistiku asjakohaseid lisasid, lisades sinna hiljuti vastu võetud liidu õigusakte, mis kuuluvad Windsori raamistiku kohaldamisalasse, kuid millega ei muudeta ega asendata Windsori raamistiku lisades loetletud liidu õigusakte.

(3)Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. mai 2023. aasta määrus (EL) 2023/1077, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse Ukraina toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu alusel, 10 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuli 2023. aasta määrus (EL) 2023/1524, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse kaubanduskontsessioone, mida kohaldatakse Moldova Vabariigi toodete suhtes ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu alusel, 11 on hiljuti vastu võetud liidu õigusaktid, mis käsitlevad kolmandate riikidega toimuvat kaubavahetust ning kuuluvad seega Windsori raamistiku kohaldamisalasse.

(4)Ühiskomitee peaks oma järgmisel koosolekul võtma vastu Windsori raamistiku artikli 13 lõike 4 kohase otsuse, millega lisatakse need kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti Windsori raamistiku 2. lisasse.

(5)On asjakohane määrata kindlaks ühiskomitees liidu nimel võetav seisukoht seoses sellise otsuse vastuvõtmisega, millega lisatakse kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti Windsori raamistiku 2. lisasse,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Seisukoht, mis võetakse Euroopa Liidu nimel väljaastumislepingu artikli 164 lõikega 1 loodud ühiskomitees seoses sellise otsuse vastuvõtmisega, millega lisatakse kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti Windsori raamistiku 2. lisasse, on esitatud käesolevale otsusele lisatud ühiskomitee otsuse eelnõus.

Artikkel 2

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    Liidu ja Ühendkuningriigi poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepinguga asutatud ühiskomitee 24. märtsi 2023. aasta ühisdeklaratsioon nr 1/2023, 24. märts 2023 ( ELT L 102, 17.4.2023, lk 87 ).
(2)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. mai 2023. aasta määrus (EL) 2023/1077, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse Ukraina toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu alusel ( ELT L 144, 5.6.2023, lk 1 ).
(3)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2022. aasta määrus (EL) 2022/870, mis käsitleb kaubanduse ajutist liberaliseerimist, millega täiendatakse Ukraina toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu alusel ( ELT L 152, 3.6.2022, lk 103 ).
(4)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuli 2023. aasta määrus (EL) 2023/1524, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse kaubanduskontsessioone, mida kohaldatakse Moldova Vabariigi toodete suhtes ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu alusel ( ELT L 185, 24.7.2023, lk 1 ).
(5)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuli 2022. aasta määrus (EL) 2022/1279, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse Moldova Vabariigi toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu alusel ( ELT L 195, 22.7.2022, lk 6 ).
(6)    Euroopa Kohtu 7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
(7)     ELT L 29, 31.1.2020, lk 1.  
(8)    Nõukogu 30. jaanuari 2020. aasta otsus (EL) 2020/135 Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepingu sõlmimise kohta ( ELT L 29, 31.1.2020, lk 1 ).
(9)    Liidu ja Ühendkuningriigi poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepinguga asutatud ühiskomitee 24. märtsi 2023. aasta ühisdeklaratsioon nr 1/2023 ( ELT L 102, 17.4.2023, lk 87 ) .
(10)     ELT L 144, 5.6.2023, lk 1 .
(11)     ELT L 185, 24.7.2023, lk 1 . 

Brüssel,12.9.2023

COM(2023) 539 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: Nõukogu otsus,

millega määratakse kindlaks Euroopa Liidu nimel võetav seisukoht Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepinguga loodud ühiskomitees seoses vastuvõetava otsusega, millega lisatakse Windsori raamistiku 2. lisasse kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti









LISA

SUURBRITANNIA JA PÕHJA-IIRI ÜHENDKUNINGRIIGI EUROOPA LIIDUST JA EUROOPA AATOMIENERGIAÜHENDUSEST VÄLJAASTUMISE LEPINGUGA LOODUD ÜHISKOMITEE OTSUS nr […]/2023,

[kuupäev],

millega lisatakse kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti Windsori raamistiku 2. lisasse

ÜHISKOMITEE,

võttes arvesse Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepingut (edaspidi „väljaastumisleping“), 1 ja eriti Windsori raamistiku artikli 13 lõiget 4 2 ,

ning arvestades järgmist:

(1)Windsori raamistiku artikli 13 lõikega 4 on antud väljaastumislepingu artikli 164 lõike 1 kohaselt loodud ühiskomiteele (edaspidi „ühiskomitee“) õigus võtta vastu otsuseid, millega lisatakse Windsori raamistiku lisadesse hiljuti vastu võetud liidu õigusaktid, mis kuuluvad Windsori raamistiku kohaldamisalasse. Vastavalt väljaastumislepingu artikli 166 lõikele 2 on ühiskomitee vastu võetud otsused liidu ja Ühendkuningriigi suhtes siduvad. Liit ja Ühendkuningriik peavad selliseid otsuseid rakendama ning neil otsustel on samad õiguslikud tagajärjed kui väljaastumislepingul.

(2)Kaks hiljuti vastu võetud liidu õigusakti tuleks lisada Windsori raamistiku 2. lisasse,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

(1)Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. mai 2023. aasta määrus (EL) 2023/1077, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse Ukraina toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu alusel, 3 lisatakse Windsori raamistiku 2. lisasse punkti 4 „Üldised kaubandusega seotud küsimused“ alla;

(2)Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuli 2023. aasta määrus (EL) 2023/1524, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse kaubanduskontsessioone, mida kohaldatakse Moldova Vabariigi toodete suhtes ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu alusel, 4 lisatakse Windsori raamistiku 2. lisasse punkti 4 „Üldised kaubandusega seotud küsimused“ alla;

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle vastuvõtmist.

(Koht ja kuupäev) …,

Ühiskomitee nimel

asekaaseesistujad

(1)     ELT L 29, 31.1.2020, lk 7 .
(2)    Liidu ja Ühendkuningriigi poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepinguga asutatud ühiskomitee 24. märtsi 2023. aasta ühisdeklaratsioon nr 1/2023 ( ELT L 102, 17.4.2023, lk 87 ).
(3)     ELT L 144, 5.6.2023, lk 1 .
(4)     ELT L 185, 24.7.2023, lk 1 .