Boj proti podvodům – spolupráce mezi EU a Švýcarskem

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Dohoda o spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na straně druhé, v boji proti podvodům a jiným protiprávním činnostem poškozujícím jejich finanční zájmy

Rozhodnutí 2009/127/ES – podpis Dohody o spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na straně druhé v boji proti podvodům a jiným protiprávním činnostem poškozujícím jejich finanční zájmy

CO JE CÍLEM DOHODY A ROZHODNUTÍ?

KLÍČOVÉ BODY

Příslušné případy

Dohoda se vztahuje na prevenci, odhalování, vyšetřování, stíhání a potírání podvodů a jiných protiprávních činností poškozujících finanční zájmy stran a vymáhání dlužných či neoprávněně získaných částek plynoucích z protiprávních činností. Týká se to:

Také se to týká praní výnosů z trestné činnosti u protiprávního jednání, u něhož lze uložit trest odnětí svobody přesahující šest měsíců. Netýká se to přímých daní a daně z příjmu.

Pomoc není možné odmítnout v situaci, kdy záležitost kvalifikuje jako porušení daňových předpisů jen jedna ze stran nebo kdy se právní řád mezi stranami liší v oblasti odvodů, výdajů, druhů pravidel nebo právní kvalifikace.

Posílená správní pomoc

Opatření v oblasti správní pomoci zahrnují následující opatření a podmínky:

Zvláštní spolupráce

Zvláštní formy spolupráce zahrnují:

Vzájemná justiční pomoc

Justiční pomoc se poskytuje:

Dohoda podrobně stanovuje kroky, které se mají dodržet při podávání žádosti o pomoc, včetně doručování poštou.

Žádosti o prohlídky a zabavování věcí závisí na následujících podmínkách:

Bankovní a finanční informace

Dohoda se týká také žádostí o bankovní a finanční informace, které souvisí s účty drženými v rámci oblastí v působnosti zapojených stran. Smluvní strana se nemůže dovolávat bankovního tajemství jako důvodu pro odmítnutí veškeré spolupráce týkající se žádosti o vzájemnou pomoc.

Smíšený výbor

Smíšený výbor sestávající se ze zástupců stran a Evropské komise, která zastupuje EU, uplatňuje dohodu a urovnává jakékoliv spory mezi stranami

ODKDY DOHODA PLATÍ?

Dohoda se použije ode dne 8. března 2009.

Data ratifikace pro každou zemi jsou dostupná na internetových stránkách Evropské Rady pro tuto dohodu.

Navíc řada zemí EU přijala prohlášení uvádějící, že „dokud nevstoupí dohoda v platnost, cítí se být tyto země vázány touto dohodou ve vztahu ke každé jiné smluvní straně, která učinila stejné prohlášení“.

KONTEXT

Další informace najdete na následujících internetových stránkách:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Dohoda o spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na straně druhé, v boji proti podvodům a jiným protiprávním činnostem poškozujícím jejich finanční zájmy (Úř. věst. L 46, 17.2.2009, s. 8–35)

Rozhodnutí Rady 2009/127/ES ze dne 18. prosince 2008 o uzavření Dohody o spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na straně druhé v boji proti podvodům a jiným protiprávním činnostem poškozujícím jejich finanční zájmy (Úř. věst. L 46, 17.2.2009, s. 6–7)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Oznámení o uplatňování, mezi Evropským společenstvím a Švýcarskou konfederací, dohody o spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na straně druhé v boji proti podvodům a jiným protiprávním činnostem poškozujícím jejich finanční zájmy podle čl. 44 odst. 3 dohody (Úř. věst. L 177, 8.7.2009, s. 7)

Úmluva o vzájemné pomoci v trestních věcech mezi členskými státy Evropské unie, vypracovaná Radou na základě článku 34 Smlouvy o Evropské unii – Prohlášení Rady k čl. 10 odst. 9 – Prohlášení Spojeného království k článku 20 (Úř. věst. C 197, 12.7.2000, s. 3–23)

Poslední aktualizace 14.07.2020