Strategie práv osob se zdravotním postižením na období

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Sdělení Komise – Unie rovnosti: Strategie práv osob se zdravotním postižením na období 2021–2030

CO JE CÍLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

Stanoví strategii práv osob, které mají zdravotní postižení, na období 2021–2030. Jejím cílem je:

KLÍČOVÉ BODY

Cílem této strategie je zlepšit životy osob se zdravotním postižením v desetiletí 2021–2030. Uvádí, že jejích cílů lze dosáhnout pouze prostřednictvím koordinovaných opatření jak na vnitrostátní úrovni, tak i na úrovni EU, a to se silným závazkem členských států a regionálních a místních orgánů plnit opatření navržená Evropskou komisí.

Vize a potřeba jednat

EU je založena na hodnotách rovných příležitostí, sociální spravedlnosti, svobody, demokracie a lidských práv. Smlouva o fungování Evropské unie (viz shrnutí) a Listina základních práv (viz shrnutí) poskytují základ pro boj proti všem formám diskriminace (viz nediskriminace) a stanoví rovnost jako základ politik EU.

Tato strategie zohledňuje rozmanitost zdravotního postižení, které je výsledkem vzájemného působení dlouhodobého fyzického, mentálního, duševního nebo smyslového postižení, jež často není viditelné, s překážkami v okolí, jakož i vyšší výskyt postižení s věkem. Strategie se zabývá konkrétními překážkami, jimž čelí osoby se zdravotním postižením, které se nacházejí v situaci prolínání identit (genderové, rasové, etnické, sexuální, náboženské) nebo ve složité socioekonomické situaci či jiné zranitelné situaci. Pokud jde o osoby se zdravotním postižením, zvláštní pozornost vyžadují ženy, děti, starší osoby, osoby bez domova, migranti, Romové a jiné etnické menšiny.

Strategie podporuje ekologickou a digitální transformaci a zdravou Evropu, a přispívá tudíž k udržitelné, odolné, inovativní a spravedlivé Unii. Je součástí akčního plánu evropského pilíře sociálních práv. Tato strategie má posílit úlohu Evropy jako globálního partnera v boji proti nerovnostem dosažením cílů udržitelného rozvoje OSN a podporou lidských práv.

Tato desetiletá strategie stanoví klíčové iniciativy soustředěné do čtyř tematických oblastí.

Přístupnost jako předpoklad práv, nezávislosti a rovnosti

Přístupnost je podmínkou zapojení do společnosti a hospodářství na rovnoprávném základě s ostatními. Na úrovni EU bude Komise věnovat zvláštní pozornost správnému uplatňování a hodnocení všech pravidel EU upravujících přístupnost a určí nedostatky a potřebu dalších legislativních opatření. Komise zahájí činnost evropského střediska zdrojů (AccessibleEU) za účelem zvýšení soudržnosti v politikách přístupnosti a zjednodušení přístupu k příslušným znalostem, přičemž spojí vnitrostátní orgány s odborníky ze všech oblastí přístupnosti, aby:

Práva jako občané EU:

Osoby se zdravotním postižením mají stejná práva jako jiní občané EU při přemístění do jiné země nebo účasti na politickém životě. Do konce roku 2023 navrhne Komise evropský průkaz osob se zdravotním postižením, který má za cíl:

Rovný přístup a zákaz diskriminace

Cílem strategie je chránit osoby se zdravotním postižením před jakoukoli formou diskriminace a násilí. Má za cíl zajistit rovné příležitosti a přístup, včetně:

Nezávislý život a samostatnost

Osoby se zdravotním postižením mají právo na nezávislý život a na možnost volby místa bydliště, spolubydlících. Na podporu nezávislého života a začleňování do komunity zahajuje Komise iniciativu na zlepšení sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, která se zaměří na:

Účinné provádění

Komise vyzývá členské státy a každý orgán EU a agenturu EU, aby:

Mezi další závazky v oblasti provádění patří:

Provádění Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením

Orgány EU by se měly zavázat, stejně jako to udělala Komise v tomto dokumentu, že budou spolupracovat a půjdou příkladem při dosahování provádění Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižení na úrovni EU a členských států.

Stranou úmluvy jsou všechny členské státy i EU a jsou povinny podporovat, chránit a naplňovat lidská práva všech osob se zdravotním postižením a zajistit jejich rovnost před zákonem. Prostřednictvím této strategie poskytuje Komise rámec podporující činnosti EU a členských států při provádění úmluvy.

KONTEXT

Viz také:

HLAVNÍ DOKUMENT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Unie rovnost: Strategie práv osob se zdravotním postižením na období 2021-2030 (COM(2021) 101 final, 3.3.2021)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Vytvoření Evropské zdravotní unie: posílení odolnosti EU vůči přeshraničním zdravotním hrozbám (COM(2020) 724 final, 11.11.2020)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Renovační vlna pro Evropu – ekologické budovy, nová pracovní místa, lepší životní úroveň (COM(2020) 662 final, 14.10.2020)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Akční plán digitálního vzdělávání 2021–2027 (COM(2020) 624 final, 30.9.2020)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Nový akční plán pro oběhové hospodářství (COM(2020) 98 final, 11.3.2020)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Formování digitální budoucnosti Evropy (COM(2020) 67 final, 19.2.2020)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Zelená dohoda pro Evropu (COM(2019) 640 final, 11.12.2019)

Poslední aktualizace 07.07.2021