V Bruselu dne 4.9.2019

COM(2019) 394 final

SDĚLENÍ KOMISE

Dokončení příprav na vystoupení Spojeného království z Evropské unie dne 1. listopadu 2019


SDĚLENÍ KOMISE SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ, RADĚ, EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU, VÝBORU REGIONŮ A EVROPSKÉ INVESTIČNÍ BANCE

Dokončení příprav na vystoupení Spojeného království z Evropské unie dne 1. listopadu 2019

1.Úvod

Dne 29. března 2017 oznámilo Spojené království svůj záměr vystoupit z Evropské unie uplatněním postupu podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii (SEU). Na základě žádosti Spojeného království se Evropská rada (článek 50) dne 11. dubna 2019 dohodla 1 na dalším prodloužení lhůty uvedené v čl. 50 odst. 3 SEU do 31. října 2019. Pokud Spojené království neratifikuje dohodu o vystoupení 2 do 31. října 2019 nebo nepožádá o třetí prodloužení, s nímž bude Evropská rada (článek 50) jednomyslně souhlasit, stane se Spojené království ode dne 1. listopadu 2019 třetí zemí bez dohody zajišťující spořádané vystoupení.

Komise od samého počátku jednání zastávala jednoznačně názor, že nejlepším výsledkem je spořádané vystoupení Spojeného království z Evropské unie na základě dohody o vystoupení. Jak Komise soustavně zdůrazňovala, vystoupení bez dohody způsobí závažné komplikace jak ve Spojeném království, tak v EU-27. Alternativní opatření mohou nejzávažnější komplikace vystoupení bez dohody pouze zmírnit.

Lhůta uplyne již za osm týdnů dne 31. října 2019. Krátká doba, která zbývá, a politická situace ve Spojeném království zvýšily riziko, že Spojené království vystoupí v uvedený den bez dohody. V souladu s přístupem, který Evropská rada (článek 50) během celého procesu zdůrazňovala, se musí všichni aktéři i nadále připravovat na všechny možné scénáře. Všichni aktéři by proto měli nyní provést veškeré nezbytné konečné úpravy svých plánů v souvislosti s vystoupením bez dohody dne 1. listopadu 2019. Neměli by vycházet z předpokladu, že Spojené království požádá o třetí prodloužení a že Evropská rada (článek 50) je před 31. říjnem schválí.



2.Občanská práva

Komise dávala neustále najevo, že ochrana občanů EU ve Spojeném království a občanů Spojeného království v Evropské unii je její prioritou. Jak je uvedeno v pátém sdělení o připravenosti na brexit ze dne 12. června 2019 3 , členské státy EU-27 zavedly vnitrostátní alternativní opatření, jež mají státním příslušníkům Spojeného království a jejich rodinným příslušníkům ze zemí mimo EU v období bezprostředně po vystoupení bez dohody zajistit oprávněný pobyt. Komise spolupracuje s členskými státy EU-27 s cílem zajistit soudržnost celkového přístupu, i když uznává, že je nutná flexibilita na vnitrostátní úrovni. Aktualizovaný přehled všech vnitrostátních alternativních opatření týkajících se práv pobytu je uveden na internetových stránkách Komise k připravenosti na brexit 4 .

Občané EU, kteří žijí ve Spojeném království, naleznou informace o svých právech pobytu ve Spojeném království na internetových stránkách vlády Spojeného království 5 . Vedle úsilí diplomatických zastoupení členských států ve Spojeném království budou zastoupení Komise ve Spojeném království a příslušné útvary v Bruselu nadále úzce sledovat kroky přijaté Spojeným královstvím, pokud jde o pokračující pobyt občanů Unie ve Spojeném království. Zainteresovaným občanům budou v těchto otázkách poskytovány informace a odborné poradenství.

Zatímco nároky občanů na sociální zabezpečení vztahující se ke Spojenému království, které vznikly před jeho vystoupením, jsou chráněny příslušným nařízením o alternativních opatřeních 6 , některé členské státy rovněž zavádějí pro období po vystoupení jednostranná alternativní opatření na vnitrostátní úrovni. Tato opatření doplňují ochranu nároků na sociální zabezpečení zajišťovanou na úrovni EU, například uplatňováním zásady sčítání, pokud jde o doby zaměstnání, pojištění a pobytu ve Spojeném království po vystoupení, nebo další ochranou nároků na sociální zabezpečení pro tyto občany po vystoupení. Komise uvádí aktualizovaný přehled všech vnitrostátních alternativních opatření v oblasti nároků na sociální zabezpečení na svých internetových stránkách k připravenosti na brexit 7 .

3.Dokončení příprav ve vybraných odvětvích

V každém z pěti přechozích sděleních o připravenosti na brexit 8 Komise vyzvala zúčastněné strany k tomu, aby přijaly nezbytná opatření. Bude nadále podporovat všechny zúčastněné strany tím, že jim bude poskytovat informace a poradenství. Členské státy a soukromé subjekty, včetně sdružení a obchodních komor, by měly rovněž nadále poskytovat informace, např. prostřednictvím řady fór zřízených konkrétně k tomuto účelu, s cílem pomoci občanům a podnikům dokončit jejich přípravy.

S cílem pomoci podnikům ověřit jejich stav připravenosti a určit kroky, které jsou ještě zapotřebí k dokončení jejich příprav s ohledem na vystoupení bez dohody dne 1. listopadu 2019, zveřejnila Komise na svých internetových stránkách k připravenosti na brexit „kontrolní seznam k připravenosti na brexit“ (Brexit preparedness checklist) 9 . Komise rovněž zveřejnila oznámení zúčastněných stran pro konkrétní odvětví týkající se různých témat 10 . Podobné nástroje byly připraveny na vnitrostátní úrovni a různými hospodářskými sdruženími. Komise vyzývá všechny hospodářské subjekty, aby tento typ nástrojů využívaly.

Tento oddíl se zaměřuje na oblasti, v nichž je v nadcházejících měsících zapotřebí trvalé a zvláštní obezřetnosti:

3.1.Formality na hranicích a obchod

Vystoupení se dotkne všech odvětví, která obchodují se Spojeným královstvím se zbožím a službami. Pokud jde o obchod se zbožím, hospodářské subjekty se ode dne 1. listopadu 2019 musí připravit na závažné důsledky v oblasti celních formalit, nepřímého zdanění a případně sanitárních a fytosanitárních kontrol, pokud Spojené království vystoupí z Unie bez dohody. Mezi tyto důsledky patří mimo jiné uplatňování celních formalit. Bude nutné podávat celní prohlášení a celní orgány budou moci požadovat záruky za případné nebo již vzniklé celní dluhy. Zákazy a omezení se mohou rovněž vztahovat na některé zboží vstupující do EU ze Spojeného království nebo ji do Spojeného království opouštějící, což znamená, že se možná budou vyžadovat dovozní nebo vývozní licence.

Ode dne 1. listopadu 2019 bude zboží ze Spojeného království vstupující do EU rovněž podléhat clu 11 a je možné, že zboží z EU bude podléhat clu ve Spojeném království. Průměrná výše cla v EU činí u nezemědělských produktů dovážených do Unie 2,7 % a u zemědělských produktů 8,1 % 12 . Například mléčné výrobky podléhají průměrné dani 44,8 %, maso 17,8 %, ryby 11,4 %, oděvy 11,5 % a automobily 10 % 13 . Hospodářské subjekty EU-27 by měly posoudit své dodavatelské řetězce a zajistit, aby jejich hospodářské plány uplatňování těchto cel zohledňovaly. Členské státy budou při dovozu zboží vstupujícího do EU ze Spojeného království rovněž účtovat daň z přidané hodnoty.

Aby narušení obchodu se zbožím, které překračuje hranice, bylo od prvního dne po vystoupení co nejvíce minimalizováno, musí být obchodníci, dopravci a přepravci z celé Evropy, kteří hodlají přepravovat zboží do Spojeného království a ze Spojeného království, připraveni splnit všechny požadované formality. Tyto přípravy musí provést bez ohledu na to, kde mají sídlo. Netýká se to pouze těch, kteří mají sídlo v regionech sousedících se Spojeným královstvím, nebo těch, kteří mají se Spojeným královstvím vysoké objemy obchodu.

Všechny strany zapojené do dodavatelského řetězce si musí být vědomy svých odpovědností za plnění všech požadovaných formalit a měly by zajistit, aby požadovaná dokumentace a požadovaná osvědčení byly v pořádku. Příprava na příslušné formality může nějaký čas trvat a může zahrnovat kontakty s příslušnými orgány na obou stranách hranice. Přeprava zboží v rámci společného tranzitního režimu sníží formality při překračování hranic 14 . Vzhledem k možným komplikacím na hranicích v době vystoupení by obchodníci, dopravci a přepravci měli ověřit situaci svých preferovaných obchodních tras a přijmout vhodné opatření.

Aby bylo možné využívat obchodních preferencí udělených v rámci obchodních dohod, musí vývoz zboží pocházejícího z EU splňovat nezbytné požadavky 15 . Materiály, části a součásti pocházející ze Spojeného království, které jsou zabudovány do zboží vyrobeného v EU, nebudou považovány za produkty pocházející z EU. Hospodářské subjekty proto musí přizpůsobit své dodavatelské řetězce a zajistit, aby vyvážené zboží a veškeré dokumenty a formality byly v souladu s požadavky na pravidla původu podle příslušných obchodních dohod.

Komise připravila řadu oznámení a podrobných vysvětlení v oblasti cel, původu, daně z přidané hodnoty a spotřebních daní, které jsou k dispozici na internetu 16 . K dispozici na internetu jsou rovněž krátké e-learningové kurzy o důsledcích brexitu v oblasti cel a daní a praktické základní informace o nejdůležitějších koncepcích v oblasti cel 17 .

Ve svém pátém sdělení o připravenosti na brexit ze dne 12. června 2019 18  Komise zdůraznila, že první fáze komunikační kampaně již ukázala, že některé podniky přijaly opatření, avšak úsilí musí ve všech členských státech pokračovat až do dne vystoupení. Komise nyní zintenzívní svoji vícejazyčnou komunikační kampaň 19 , kterou zahájila dne 18. února 2019, s cílem oslovit podniky EU. Všechny informace poskytnuté v kampani jsou veřejně dostupné 20 .

Na druhou stranu členské státy, a zejména ty, které přestavují hlavní vstupní a výstupní body pro obchod Evropské unie se Spojeným královstvím, významně investovaly do lidských zdrojů a infrastruktury, a to jak fyzicky (včetně stanovišť hraniční kontroly), tak formou technologií, aby usnadnily pohyb zboží na svých hranicích se Spojeným královstvím. Kromě toho se uvedené členské státy zapojily a v příštích měsících se dále zapojí do informačních a komunikačních kampaní, jejichž cílem je vysvětlit všem dotčeným aktérům všechny potřebné formality, pokud jde o cla 21 a sanitární a fytosanitární kontroly 22 . Obchodníci, dopravci a přepravci se vyzývají, aby se seznámili s příslušnými formalitami, pracovními postupy a technologickou infrastrukturou, které jsou používané na jejich zamýšlené obchodní trase 23 .

3.2.Léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a chemické látky

Přípravy na vystoupení Spojeného království v oblasti léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a chemických látek se sice na konci března a počátkem dubna 2019 zrychlily, avšak k jejich dokončení je třeba ještě vyvinout značné úsilí 24 . Komise je spolu s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, vedoucími sítě agentur pro léčivé přípravky, sítí příslušných orgánů pro zdravotnické prostředky a s Evropskou agenturou pro chemické látky nadále v kontaktu se zúčastněnými stranami, aby jim připomněla nutnost připravit se před 31. říjnem 2019. Po tomto datu nemohou být léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a chemické látky, které nejsou uvedeny do souladu s pravidly EU, uváděny na trh EU. Komise se domnívá, že pokračující prodloužení lhůty stanovené v čl. 50 odst. 3 SEU poskytuje k dosažení tohoto cíle dostatek času a nemá v plánu přijmout žádná další alternativní opatření.

Léčivé přípravky

Humánní a veterinární léčivé přípravky jsou buď centrálně registrované Komisí nebo jsou registrovány členskými státy na vnitrostátní úrovni. Vystoupením Spojeného království jsou dotčeny obě kategorie léčivých přípravků. Jak je uvedeno v pátém sdělení o připravenosti na brexit ze dne 12. června 2019 25 , Evropská agentura pro léčivé přípravky byla již v dubnu 2019 blízko k zajištění dodržování právních předpisů téměř u všech centrálně registrovaných přípravků, avšak pro přípravky registrované na vnitrostátní úrovni bylo zapotřebí vyvinout další úsilí. Od té doby bylo dosaženo značného pokroku a více než 80 % přípravků registrovaných na vnitrostátní úrovni je na dobré cestě k tomu, aby do dne 31. října 2019 splňovaly právní předpisy. Tohoto pokroku bylo částečně dosaženo díky dočasné výjimce, která společnostem umožňuje, aby do konce roku 2019 převedly svá zařízení pro zkoušky šarží ze Spojeného království do EU-27. Přes tento pozitivní vývoj se odvětví důrazně vyzývá, aby zajistilo, aby všechny dotčené registrované přípravky byly do dne 31. října 2019 plně v souladu s právními předpisy, a aby převedení jejich zařízení na zkoušky šarží bylo dokončeno do dne 31. prosince 2019 s cílem zajistit, aby příslušné přípravky mohly být nadále uváděny na trh EU. Navíc s ohledem na zvláštní problémy, s nimiž se potýkají menší členské státy, které v minulosti silně závisely na registracích Spojeného království, má odvětví povinnost spolupracovat s těmito členskými státy s cílem zajistit, aby měly léčivé přípravky i nadále k dispozici.

Zdravotnické prostředky

Z údajů oznámených subjektů ze Spojeného království vyplývá, že převod osvědčení pro zdravotnické prostředky, které jsou uváděny na trh EU-27, na oznámené subjekty z EU-27 zdárně probíhá a že u velké většiny prostředků bude do dne 31. října 2019 dokončen. Pracovní skupina pro brexit v rámci sítě příslušných orgánů v oblasti zdravotnických prostředků v úzké spolupráci s Komisí mapuje pokrok u zbývajících osvědčení, přičemž vychází ze zpětné vazby získané z průzkumu u dotčených výrobců a oznámených subjektů, který proběhl v létě 2019. Z výsledků vyplývá, že stále existují výrobci, kteří nepřijali veškerá opatření nezbytná k převodu na oznámený subjekt v EU-27. Zbývající výrobci a oznámené subjekty ze Spojeného království se důrazně vyzývají, aby zajistili, že převod všech příslušných osvědčení a nezbytné úpravy označení výrobků budou do dne vystoupení dokončeny, aby výrobci mohli nadále uvádět své výrobky na trh EU. Komise a síť příslušných orgánů v oblasti zdravotnických prostředků budou vývoj situace v září a v říjnu nadále sledovat.

Chemické látky

Do poloviny srpna 2019 převedlo do EU-27 své registrace v oblasti chemických látek pouze 52 % z dotčených žadatelů podle nařízení REACH 26 . Evropská agentura pro chemické látky zřídila v oblasti REACH-IT tzv. „přepážku pro brexit“ (Brexit window), aby žadatelé o registraci mohli učinit nezbytné kroky k převedení svých registrací podle nařízení REACH před datem vystoupení. Přepážka pro brexit zůstane otevřená až do dne 31. října 2019. Pokud jde o povolení podle nařízení REACH, držitelé povolení ve Spojeném království, žadatelé o povolení ve Spojeném království a následní uživatelé ve Spojeném království, kteří dodávají látky nebo směsi do EU-27 jako součást stávajících dodavatelských řetězců, se naléhavě vyzývají, aby přijali nezbytná opatření s cílem zajistit pro jejich následné uživatele v EU-27 dodržení právních předpisů. Žadatelé o registraci ve Spojeném království, držitelé povolení ve Spojeném království, žadatelé o povolení ve Spojeného království a následní uživatelé ve Spojeném království následných uživatelů v EU-27 se vyzývají, aby u svých dodavatelů ověřili, že příslušné produkty budou do dne 31. října 2019 v souladu s právními předpisy a případně na základě dostupných pokynů přijali opatření 27 . Dodržení právních předpisů je předpokladem pro to, aby chemické látky mohly být po datu vystoupení dále uváděny na trh EU.

3.3.Finanční služby

V oblasti finančních služeb Komise důrazně vybízí pojišťovny a další subjekty v oblasti finančních služeb, které tak dosud neučinily, aby do 31. října 2019 dokončily svá přípravná opatření.

Dne 19. prosince 2018 přijala Komise omezený počet alternativních opatření, včetně dvou časově omezených rozhodnutí o rovnocennosti, která hospodářským subjektům v EU-27 umožní převést jejich smluvní vztahy na poskytovatele služeb, kteří mohou vykonávat své činnosti v rámci EU-27. První z těchto dvou rozhodnutí umožňuje Evropskému orgánu pro cenné papíry a trhy dočasně uznávat ústřední protistrany, které mají v současnosti sídlo ve Spojeném království, a umožnit jim i nadále poskytovat služby v Unii. Jeho platnost končí dne 30. března 2020. Druhé dočasné rozhodnutí umožňuje centrálním depozitářům cenných papírů ze Spojeného království nadále poskytovat služby registrace a vedení centrální evidence subjektům v Unii. Jeho platnost končí dnem 30. března 2021. Kromě toho přijala Komise dvě nařízení v přenesené pravomoci s cílem umožnit hospodářským subjektům v EU-27 s nevypořádanými nezúčtovanými derivátovými smlouvami nahradit protistranu ze Spojeného království do 12 měsíců od vystoupení Spojeného království protistranou z EU, aniž by přišli o obezřetnostní zacházení, které tyto smlouvy mohou v současné době využívat. Podle hodnocení Komise jsou firmy ve velké míře na vystoupení bez dohody připraveny, mimo jiné obnovily své nevypořádané smlouvy za účelem nahrazení protistran ze Spojeného království, a nyní musí ukončit své přípravy v časové lhůtě stanovené těmito alternativními opatřeními. Proto Komise nepovažuje za nutné přijímat další alternativní opatření. Po datu vystoupení bude nadále situaci na trzích posuzovat a rozhodne o vhodných opatřeních na základě právních předpisů EU, které budou v příslušné době platné, a zohlední zejména rámec zavedený nařízením o infrastruktuře evropských trhů, pokud jde o požadavky na uznávání ústředních protistran třetích zemí.

3.4.Rybolov

Kromě alternativních právních předpisů (viz oddíl 3.2) v oblasti rybolovu Komise pokračuje ve svých konzultacích s členskými státy ohledně koordinovaného přístupu s cílem připravit se na scénář, kdy by plavidla EU již neměla přístup do vod Spojeného království. Pro tento případ existuje společné odhodlání úzce spolupracovat a koordinovat svoje činnosti, a to rovněž prostřednictvím společného rámce pro sledování změn nebo narušení rybolovných činností ve vodách EU. V nadcházejícím období se tato práce zintenzívní a Komise učiní vše potřebné pro usnadnění další analýzy a diskuzí. Dne 18. července 2019 útvary Komise zveřejnily rovněž nový dokument s otázkami a odpověďmi týkajícími se důsledků pro rybolovné činnosti v případě vystoupení bez dohody 28 . Dokument se zabývá otázkami, jako je přístup k vodám (a kontroly tohoto přístupu) a rybolovná práva, a poskytuje praktické informace k řadě specifických témat, např. sanitární kontroly a cla. Orgány členských států a rybářská sdružení se vyzývají, aby tyto informace v co největší míře šířily.

4.Technická úprava alternativních opatření a přijetí dalších dříve oznámených aktů

Jak je uvedeno v pátém sdělení o připravenosti na brexit ze dne 12. června 2019 29 , Komise přezkoumala všechna opatření na úrovni EU, která byla přijata za účelem přípravy na vystoupení Spojeného království, a dospěla k závěru, že tyto legislativní a nelegislativní akty EU i nadále plní své zamýšlené cíle. Proto není nutné jejich obsah měnit. Na druhé straně s ohledem na nový časový harmonogram vyplývající ze současného prodloužení jsou nutné některé cílené technické úpravy v konkrétních odvětvích. Tyto úpravy jsou blíže vysvětleny v oddílech níže.

Pokud jde o nelegislativní alternativní akty přijaté Komisí v oblasti sanitárních předpisů EU s ohledem na dřívější datum vystoupení dne 12. dubna 2019, které se staly z důvodu prodloužení lhůty stanovené v čl. 50 odst. 3 SEU bezpředmětnými, Komise těsně před datem vystoupení situaci přehodnotí. Za předpokladu, že Spojené království bude nadále poskytovat nezbytné záruky, přijme Komise znovu opatření s cílem zajistit, aby se použila ode dne 1. listopadu 2019.

4.1.Doprava

V oblasti dopravy byla přijata alternativní opatření, jejichž cílem je zachovat základní dopravní spojení pro nejvíce dotčené hlavní druhy dopravy: leteckou, železniční a silniční dopravu, a to osobní i nákladní.

V souladu se zásadami, na nichž jsou založena všechna alternativní opatření, představují nařízení o alternativních opatřeních umožňující pokračující propojení jednostranná, časově omezená opatření s omezenou oblastí působnosti. Nařízení zajišťující základní propojení v silniční nákladní a osobní dopravě 30 bylo přijato krátce po prvním krátkém prodloužení časové lhůty uvedené v čl. 50 odst. 3 SEU do dne 12. dubna 2019, přičemž konečné datum použitelnosti bylo rovněž s ohledem na potřebné úpravy pro zajištění základního propojení, jež je třeba provést v kontextu mnohostranného systému kvót Evropské konference ministrů dopravy (ECMT), stanoveno na 31. prosince 2019. Ze stejných důvodů byla doba použitelnosti nařízení zajišťujícího základní propojení v letecké dopravě 31 sladěna s koncem zimní sezóny 2019/2020 Mezinárodního sdružení leteckých dopravců, a vyprší tedy dne 30. března 2020.

Pokud by Spojené království vystoupilo z Evropské unie bez dohody dne 1. listopadu 2019, byla by doba použitelnosti v případě nařízení (EU) 2019/501 omezena na dva měsíce a v případě nařízení (EU) 2019/502 na méně než polovinu původně plánovaného období.

Aby se zajistilo, že tato nařízení o alternativních opatřeních dosáhnou svých původně stanovených cílů rovněž s ohledem na jejich dobu použitelnosti, přijala dnes Komise vzhledem k posunutí data vystoupení Spojeného království o sedm měsíců návrh na prodloužení období platnosti nařízení (EU) 2019/501 a (EU) 2019/502 o stejnou časovou lhůtu. Navrhuje se proto prodloužit dobu použitelnosti nařízení o alternativních opatřeních zajišťujících základní propojení v silniční nákladní a osobní dopravě do dne 31. července 2020. Aniž je dotčena výlučná pravomoc EU, měly by se členské státy nadále zasazovat o to, aby byl v budoucnu k dispozici větší počet povolení ECMT pro dopravu do Spojeného království. Rovněž se navrhuje prodloužit dobu použitelnosti nařízení o alternativních opatřeních zajišťující základní propojení v letecké dopravě do dne 24. října 2020 a zachovat soulad se sezónami Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA).

V oblasti letecké dopravy zahrnuje alternativní nařízení (EU) 2019/502 rovněž zvláštní mechanismus pro letecké společnosti EU, které musí po vystoupení Spojeného království splňovat požadavek většinového vlastnictví a kontroly subjektem z EU. Vnitrostátní orgány nyní dokončily přezkum plánů předložených dotčenými leteckými společnostmi a informovaly dotčené letecké společnosti a Komisi o pozitivních výsledcích svého posouzení. Komise kontaktovala odpovědné vnitrostátní orgány a v některých případech vyjádřila pochybnosti ohledně souladu předložených plánů s požadavky EU. Dotčené letecké společnosti musí zajistit plný soulad s požadavkem na většinové vlastnictví a kontrolu subjektem z EU nejpozději  do konce období stanoveného v nařízení (EU) 2019/502. Pokud bude doba použitelnosti nařízení (EU) 2019/502 prodloužena v souladu s dnešním návrhem, skončí tato lhůta dne 30. dubna 2020 32 . Povinností vnitrostátních orgánů je zajistit, aby do tohoto data byly právní předpisy dodržovány a účinně vymáhány.

Ačkoli pro příležitostnou přepravu cestujících autobusem nebylo přijato žádné alternativní opatření, byly provedeny nezbytné přípravy k zajištění propojení v této oblasti k datu vystoupení na základě mezinárodního nástroje, dohody Interbus 33 . Spojené království uložilo svůj dokument o přistoupení k uvedené dohodě a po vystoupení se stane samostatnou smluvní stranou této dohody.

4.2.Rybolovné činnosti

Vzhledem k riziku vystoupení bez dohody dne 1. listopadu 2019, významu rybolovu pro obživu mnoha pobřežních komunit a v zájmu zajištění udržitelného rybolovu v příslušných vodách je důležité stanovit opatření, která umožní pokračující vzájemný přístup plavidel EU a Spojeného království k rybolovu ve vodách druhé strany v souladu s podmínkami stanovenými v příslušných nařízeních Rady, kterými se stanoví rybolovná práva, za předpokladu, že rybolovná práva stanovená oběma stranami jsou v souladu s udržitelným řízením příslušných populací. Za tímto účelem Komise dnes přijala návrh na prodloužení nařízení o alternativních opatřeních o oprávněních k rybolovu přijatého v březnu 2019 34 do konce roku 2020. To by vedlo k zachování zjednodušeného právního rámce, který Evropské unii umožňuje nadále udělovat plavidlům Spojeného království povolení ke vstupu do vod EU a spravovat žádosti o povolení podávané plavidly EU vstupujícími do vod Spojeného království, pokud by byly splněny podmínky vzájemného přístupu a udržitelnosti. Tento dočasný rámec, který poskytuje rybářům právní jistotu a zajišťuje zachování rybích populací, je nezbytný v případě neexistence dohody o rybolovu se Spojeným královstvím v jeho novém statusu jakožto třetí země. Na tomto základě a na základě předchozí koordinace s členskými státy je Komise připravena předložit Spojenému království žádosti o povolení týkající se plavidel EU bezprostředně poté, co Spojené království vystoupí z Evropské unie. Návrh zachovává možnost výměny kvót se Spojeným královstvím v roce 2020 a Komise by mohla provést výměnu kvót se Spojeným královstvím v souladu s postupem stanoveným v tomto návrhu.

4.3.Rozpočet EU

V případě vystoupení bez dohody nebudou moci Spojené království a příjemci ze Spojeného království v mnoha případech žádat o nové financování, přestanou být způsobilými pro financování nebo budou muset ukončit svou účast na programech EU. Proto bude nutné pozastavit platby, které budou moci být provedeny pouze v případě, že mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím bude dohodnuto finanční vypořádání. V některých případech může být nutné smlouvy ukončit, pokud již nesplňují požadavky na způsobilost programů EU, nebo bude třeba provést změny s cílem zajistit slučitelnost s požadavky na způsobilost 35 . Aby byla minimalizována narušení způsobená vystoupením bez dohody, přijala Evropská unie dne 9. července 2019 nařízení o alternativních opatřeních pro rozpočet EU 36 , které zachovává způsobilost Spojeného království a příjemců ze Spojeného království, pokud jde o náklady vzniklé v roce 2019, za předpokladu, že Spojené království splní řadu podmínek, zejména že do určitého data uhradí svůj podíl do rozpočtu EU na rok 2019 a umožní nezbytné audity a kontroly, a to i na svém území, jak stanoví příslušná pravidla EU. Souběžně s tímto sdělením vede Komise v souladu s platnými postupy konzultace s odborníky z členských států, pokud jde o návrh nařízení v přenesené pravomoci, kterým se upravují lhůty v nařízení o alternativních opatřeních s ohledem na prodloužení období uvedeného v čl. 50 odst. 3 SEU.

Po prodloužení lhůty stanovené v čl. 50 odst. 3 SEU do dne 31. října 2019 by opatření ve stávající podobě platilo pouze další dva měsíce. Z tohoto důvodu dnes Komise přijala návrh, kterým se přejímá stávající nařízení o alternativních opatřeních z roku 2019 pro rok 2020. Spojené království a příjemci ze Spojeného království by tak zůstali způsobilí k účasti na programech v rámci rozpočtu EU a k čerpání finančních prostředků až do konce roku 2020 pod podmínkou, že Spojené království přijme a splní podmínky stanovené již v nařízení o alternativních opatřeních z roku 2019, uhradí své rozpočtové příspěvky na rok 2020 a umožní potřebné audity a kontroly.

4.4.Mimořádná finanční podpora

Jak bylo oznámeno ve čtvrtém sdělení o připravenosti na brexit ze dne 10. dubna 2019 37 , Komise prozkoumala, jak by stávající programy a nástroje mohly být využívány na podporu nejvíce postižených odvětví, zejména zemědělství a rybolovu, regionů a vnitrostátních orgánů, které budou navzdory svým přípravám čelit vážným komplikacím. Účelem tohoto balíčku finanční podpory je poskytnout v rámci dostupných zdrojů podporu těm, kteří byli vystoupením bez dohody zasaženi nejvíce.

V odvětví zemědělství budou k dispozici veškeré stávající nástroje pro podporu trhu a přímá finanční podpora zemědělcům, aby se zmírnily nejhorší dopady na zemědělsko-potravinářské trhy. Vnitrostátní finanční podpora by měla odpovídat výjimečným tržním opatřením EU a měla by znásobit dopad intervence Evropské unie.

Komise dnes přijala návrh na rozšíření oblasti působnosti Evropského fondu solidarity tak, aby se vztahoval na výrazné finanční zatížení, které může členským státům přímo způsobit vystoupení bez dohody a kterému nelze přípravou předem zabránit. Jedná se o podporu režimů státní podpory pro podniky, opatření na zachování stávajících pracovních míst a zajištění fungování hraničních, celních a sanitárních a fytosanitárních kontrol.

Komise dnes rovněž přijala návrh, který zajistí, aby Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci mohl za určitých podmínek podpořit pracovníky, kteří byli propuštěni v důsledku vystoupení bez dohody.

Kromě dvou výše uvedených legislativních opatření lze zavést i další opatření, aniž by bylo nutné měnit právní předpisy. Pokud se členské státy rozhodnou změnit své programy strukturálních a investičních fondů 38 , aby v rámci svých vnitrostátních přídělů vyčlenily část dostupných zdrojů za účelem řešení problémů vzniklých v důsledku vystoupení bez dohody, je Komise připravena rychle jednat. Komise bude rovněž jednat rychle, pokud si členské státy přejí změnit vyčlenění svých vnitrostátních přídělů v rámci Evropského námořního a rybářského fondu. V neposlední řadě je Komise připravena navrhnout změny dohody mezi Evropskou unií a Evropským investičním fondem s cílem umožnit využití Programu pro konkurenceschopnost malých a středních podniků (COSME) za účelem usnadnit přístup k financování malým a středním podnikům, které musí v důsledku vystoupení Spojeného království bez dohody investovat do změny své obchodní organizace, a to s výhradou příslušných podmínek a dostupnosti rozpočtových prostředků.

Pokud jde o bezprostřednější pomoc dotčeným zúčastněným stranám, jako jsou například malé a střední podniky s významnou expozicí vůči Spojenému království, nabízejí pravidla EU pro státní podporu flexibilní řešení pro vnitrostátní podpůrná opatření.

5.Irsko

V případě neexistence dohody o vystoupení povede odchod Spojeného království z EU na irském ostrově ke dvěma odlišným daňovým a regulačním situacím. Podle mezinárodního práva, a zejména podle pravidel Světové obchodní organizace, budou EU a Spojené království od 1. listopadu 2019 povinny vybírat u vzájemně obchodovatelných produktů cla uplatňovaná na zboží z jakékoli jiné členské země Světové obchodní organizace, a to bez preferenčních režimů. Navíc bude právo EU vyžadovat, aby veškeré zboží vstupující do Irska ze Spojeného království podléhalo příslušným kontrolám s cílem chránit bezpečnost a zdraví občanů EU, zachovat integritu vnitřního trhu a zajistit dodržování daňových povinností (cla, nepřímé daně).

V souvislosti se specifickou situací na irském ostrově Komise nadále spolupracuje s Irskem, aby se ochránila integrita vnitřního trhu a zároveň se zabránilo vzniku tvrdé hranice. Společně hledají alternativní opatření pro situaci bezprostředně po vystoupení bez dohody i trvalejší řešení na následující období. Pojistka obsažená v dohodě o vystoupení je jediným dosud nalezeným řešením, které neohrozí Velkopáteční dohodu, zajistí dodržování povinností vyplývajících z mezinárodního práva a zachová integritu vnitřního trhu.

6.Reakce na komplikace bezprostředně po vystoupení bez dohody

Pokud Spojené království vystoupí z Evropské unie bez dohody, očekává se, že se řada zúčastněných stran bude zejména v prvních dnech potýkat s komplikacemi. Komise a členské státy zůstanou v úzkém kontaktu, aby mohly koordinovat svoji odpověď na případné problémy a určit jejich nejlepší řešení. Pro období bezprostředně po vystoupení bez dohody zřídila Komise zvláštní telefonní linku pro správní orgány členských států. Vytvořením tohoto přímého komunikačního kanálu jim chce umožnit rychlý přístup ke kvalifikovaným informacím útvarů Komise, mimo jiné pro usnadnění nezbytné koordinace mezi vnitrostátními orgány. Občané, podniky a další zúčastněné strany EU mohou kontaktovat své vnitrostátní či místní správy svými obvyklými způsoby komunikace. V případě jakýchkoli dotazů se mohou obrátit také na službu Europe Direct (bezplatné telefonní číslo 00 800 6 7 8 9 10 11 z kteréhokoli místa v Evropské unii). Kontaktní středisko Europe Direct prodlouží v období před vystoupením a po něm své pracovní hodiny.

7.Závěry

I když cílem EU je spořádané vystoupení Spojeného království, Komise opakuje, že každý se musí připravit na možné vystoupení Spojeného království bez dohody dne 1. listopadu 2019. Komise nadále vyzývá všechny zúčastněné strany, aby dokončily své přípravy, a poukazuje zejména na potřebu, aby průmysl jednal zejména v citlivých oblastech, jako jsou léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a chemické látky. Rovněž naléhavě vyzývá všechny subjekty EU, které budou po vystoupení přepravovat zboží do Spojeného království a ze Spojeného království nebo budou s takovým zbožím obchodovat, aby zohlednily potřebu celních a sanitárních a fytosanitárních kontrol a postupů, jakož i logistické problémy, které lze očekávat v novém právním kontextu, pokud jde o překračování hranic do Spojeného království a ze Spojeného království.

Souběžně s tímto sdělením Komise přijala tři legislativní návrhy s cílem zohlednit odložení data vystoupení tím, že v případě potřeby prodlouží trvání stávajících alternativních opatření v oblastech dopravy a rybolovu a vytvoří rámec v rozpočtu EU na rok 2020. Přijala rovněž dva další legislativní návrhy jako součást balíčku, který v případě potřeby umožňuje mimořádnou finanční podporu. V neposlední řadě zaslala odborníkům z členských států v souladu s platnými postupy ke konzultaci akt v přenesené pravomoci, kterým se upravují lhůty stanovené v nařízení o alternativních opatřeních pro rozpočet EU na rok 2019 39 na současné datum vystoupení. Komise vyzývá spolunormotvůrce, aby zajistili rychlé přijetí navrhovaných legislativních aktů tak, aby v případě nutnosti vstoupily v platnost ke dni vystoupení Spojeného království.

Pokud jde o období těsně před vystoupením a po něm, Komise prodlouží pracovní dobu své telefonní linky pro občany a podniky a zřídí zvláštní telefonní linku pro orgány členských států, která jim umožní přístup k odborným znalostem a usnadní potřebnou koordinaci mezi vnitrostátními orgány. Komise rovněž vyzývá členské státy, aby zintenzivnily komunikační činnosti, které probíhaly na začátku letošního roku, a aby oslovily vnitrostátní zúčastněné strany a přijaly opatření nezbytná k tomu, aby bylo možné reagovat na jakékoli komplikace, zejména v období bezprostředně po vystoupení bez dohody.

(1)

     Rozhodnutí Evropské rady (EU) 2019/584, Úř. věst. L 101, 11.4.2019, s. 1. Rozhodnutí rovněž stanoví, že pokud Spojené království ratifikuje dohodu o vystoupení před 31. říjnem, k vystoupení dojde k prvnímu dni měsíce následujícího po dokončení ratifikačního postupu. Na žádost Spojeného království Evropská rada dne 22. března 2019 rozhodla o prvním prodloužení (rozhodnutí Evropské rady (EU) 2019/476, Úř. věst. L 80I, 22.3.2019, s. 1).

(2)

     Dohoda o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii, Úř. věst. C 144I, 25.4.2019, s. 1.

(3)

     COM(2019) 276 final.

(4)

      https://ec.europa.eu/info/files/overview-table-residence-rights-uk-nationals-eu27-member-states_en

(5)

      https://www.gov.uk/eusettledstatus  

(6)

     Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/500 ze dne 25. března 2019, kterým se stanoví alternativní opatření v oblasti koordinace sociálního zabezpečení po vystoupení Spojeného království z Unie, Úř. věst. L 85I, 27.3.2019, s. 35.

(7)

      https://ec.europa.eu/info/files/overview-national-measures-area-social-security-coordination_en

(8)

     19.7.2018: COM(2018) 556 final/2; 13.11.2018: COM(2018) 880 final; 19.12.2018: COM(2018) 890 final; 10.4.2019: COM (2019) 195 final; 12.06.2019: COM(2019) 276 final.

(9)

      https://ec.europa.eu/info/files/brexit-preparedness-checklist

(10)

      https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs

(11)

     Cla vztahující se na zboží dovezené ze Spojeného království na celní území Unie ode dne vystoupení budou stejná jako cla pro zboží pocházející ze třetích zemí, s nimiž EU nemá žádné preferenční obchodní dohody. Platné sazby jsou uvedeny v databázi TARIC ( https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=cs ).

(12)

      https://www.wto.org/english/res_e/booksp_e/tariff_profiles19_e.pdf  

(13)

     Zdroj: WTO World Tariff profile 2019.

(14)

      https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/customs-procedures/what-is-customs-transit/common-union-transit_en

(15)

     Viz rovněž oznámení Komise v této věci určené zúčastněným stranám: https://ec.europa.eu/info/files/preferential-rules-origin  

(16)

      https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk_withdrawal_en#heading_2  

(17)

      https://ec.europa.eu/taxation_customs/eu-training/general-overview_en  

(18)

     COM(2019) 276 final.

(19)

      https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk_withdrawal_en#

(20)

      https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk_withdrawal_en#heading_4

(21)

     Například informace o brexitu týkající se celních formalit jsou pro Belgii k dispozici na adrese: https://finance.belgium.be/en/customs_excises/enterprises/brexit ; pro Francii na adrese: http://douane.gouv.fr/articles/c957-entreprises-preparez-vous-au-brexit a pro Nizozemsko na adrese: https://www.getreadyforbrexit.eu/en  

Navíc informace pro uživatele přístavů ve Spojeném království a Eurotunnelu jsou k dispozici na adrese: https://www.gov.uk/government/publications/communications-pack-roll-on-roll-off-ports-and-eurotunnel-in-the-event-of-a-no-deal-eu-exit/information-for-users-of-roll-on-roll-off-ports-and-eurotunnel-in-a-no-deal-scenario  

(22)

     Například informace o brexitu týkající se sanitárních a fytosanitárních kontrol jsou pro Belgii k dispozici na adrese: http://www.favv-afsca.fgov.be/brexit/ ; pro Francii na adrese: https://agriculture.gouv.fr/le-brexit-et-les-controles-sanitaires-et-phytosanitaires a pro Nizozemsko na adrese: https://www.nvwa.nl/onderwerpen/brexit/  

(23)

     Viz např. informace o „inteligentní hranici“ vytvořené francouzskými celními orgány (k dispozici na internetové stránce http://www.douane.gouv.fr/articles/a16171-the-smart-border ) ; o nizozemském společném přístavním systému (k dispozici na internetové stránce https://www.portbase.com/en/ ) a o systému používaném v belgických přístavech Zeebrugge (k dispozici na internetové stránce https://rxseaport.eu/en/ ) a Antwerpy (k dispozici na internetové stránce https://www.nxtport.com/ ).

(24)

     Údaje o produktech, které je ještě třeba uvést do souladu s právními předpisy uvedenými níže, jsou obezřetnými odhady, které neberou v úvahu, že některé z těchto produktů nemusí z komerčních důvodů, jež Komisi nejsou známy, vyžadovat žádné opatření týkající se připravenosti na brexit. Například některé produkty mohou být komerčně využívány pouze ve Spojeném království, nemusí již být na trhu nebo mohou být nahrazovány jiným produktem.

(25)

     COM(2019) 276 final.

(26)

     Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES, Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1.

(27)

      https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs#envgrow a https://echa.europa.eu/uk-withdrawal-from-the-eu

(28)

      https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/fisheries-qanda_en.pdf  

(29)

     COM(2019) 276 final.

(30)

     Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/501 ze dne 25. března 2019 o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v silniční nákladní a osobní dopravě s ohledem na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Unie, Úř. věst. L 85I, 27.3.2019, s. 39.

(31)

     Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/502 ze dne 25. března 2019 o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v letecké dopravě s ohledem na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Unie, Úř. věst. L 85I, 27.3.2019, s. 49.

(32)

     Čl. 7 odst. 1 nařízení (EU) 2019/502.

(33)

     Dohoda o mezinárodní příležitostné přepravě cestujících autokary a autobusy (INTERBUS), Úř. věst. L 321, 26.11.2002, s. 13.

(34)

     Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/498 ze dne 25. března 2019, kterým se mění nařízení (EU) 2017/2403, pokud jde o oprávnění k rybolovu pro rybářská plavidla Unie ve vodách Spojeného království a rybolovné operace plavidel Spojeného království ve vodách Unie, Úř. věst. L 85I, 27.3.2019, s. 25.

(35)

     Například držitelé grantů Evropské rady pro výzkum v rámci programu Horizont 2020 mají možnost převést své granty do jiné země. Budou vydány pokyny ohledně slučitelnosti s příslušnými požadavky na způsobilost.

(36)

     Nařízení Rady (EU, Euratom) 2019/1197 ze dne 9. července 2019 o opatřeních týkajících se plnění a financování souhrnného rozpočtu Unie v roce 2019 v souvislosti s vystoupením Spojeného království z Unie, Úř. věst. L 189, 15.7.2019, s.1.

(37)

     COM(2019) 195 final.

(38)

     Evropský fond pro regionální rozvoj, Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, Evropský sociální fond, Fond soudržnosti a Evropský námořní a rybářský fond.

(39)

     Nařízení Rady (EU, Euratom) 2019/1197 ze dne 9. července 2019 o opatřeních týkajících se plnění a financování souhrnného rozpočtu Unie v roce 2019 v souvislosti s vystoupením Spojeného království z Unie, Úř. věst. L 189, 15.7.2019, s.1.