Професионално обучение

Професионалното образование и обучение (ПОО) може да предостави на обучаемите практически умения за специфични работни места и общоприложими компетенции, необходими както за личностното развитие, така и за пазара на труда.

Съгласно член 14 от Хартата на основните права на ЕС на всеки се предоставя право на образование и на достъп до продължаващо и професионално обучение.

В член 166 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се посочва, че държавите от ЕС носят отговорност за съдържанието и организацията на националното ПОО и че ролята на ЕС е да допълва техните действия. Следователно политиката на ЕС се опитва да преодолее общи предизвикателства като застаряването, липсата на умения и глобалната конкуренция с цел подобряване на възможностите за наемане на работа и на уменията.

Както е подчертано в препоръката на Съвета от 24 ноември 2020 г., ПОО има ключова роля за допринасянето към устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и устойчивост за подготовката на младите хора за успешно навлизане в трудовия живот и за повишаване на квалификацията и преквалификацията на потребностите на населението в трудоспособна възраст, за да се даде възможност на всички да получат знанията, уменията и нагласите, за да процъфтяват в своето професионално, социално и личностно развитие.

Програмата „Еразъм+“ за 2021—2027 г., управлявана от Европейската комисия, Европейската изпълнителна агенция за образование и култура и националните агенции на „Еразъм+“, има за цел да подобри качеството на ПОО в целия Европейски съюз и предлага възможности за стажове и професионално развитие в чужбина. Освен това тя насърчава партньорството между организациите за ПОО и предприятията, и други заинтересовани страни.

Други органи на ЕС, работещи в областта на обучението, са:

ВЖ. СЪЩО