Стратегия за правата на хората с увреждания

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение на Комисията — Съюз на равенство: Стратегия за правата на хората с увреждания за периода 2021—2030 г.

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

В него се определя стратегия за правата на хората с увреждания за десетилетието 2021—2030 г. Целта му е:

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Стратегията има за цел подобряване на живота на хората с увреждането през периода 2021—2030 г. В нея се посочва, че целите могат да бъдат постигнати само чрез координирани действия както на национално, така и на равнището на ЕС, със силен ангажимент от страна на държавите членки и регионалните и местните власти за изпълнение на действията, предложени от Европейската комисия.

Визия и необходимост от действие

ЕС е обвързан с ценностите на равните възможности, социалната справедливост, свободата, демокрацията и правата на човека. В Договора за функционирането на Европейския съюз (вж. резюме) и Хартата на основните права (вж. резюме) е предоставена основата за борба с всички форми на дискриминация (вж. недискриминация), като равенството се установява като крайъгълен камък на политиките на ЕС.

В стратегията се взема предвид разнообразието от увреждания, произтичащи от взаимодействието между често невидими, дългосрочни, физически, умствени, интелектуални или сетивни увреждания и пречки в околната среда, заедно с нарастващото разпространение на уврежданията с възрастта. Тя разглежда специфични пречки, пред които са изправени хората с увреждания, които са в пресечната точка на идентичности (пол, раса, етническа, сексуална, религиозна) или в трудна социално-икономическа или друга уязвима ситуация. Сред хората с увреждания от особено внимание се нуждаят жените, децата, възрастните хора, бездомните лица, бежанците, мигрантите, ромите и други етнически малцинства.

Стратегията подкрепя прехода към зелена и цифрова икономика и здрава Европа, като допринася за устойчив, иновативен и справедлив ЕС. Той е част от плана за действие на Европейския стълб на социалните права. Стратегията е предназначена да засили ролята на Европа като глобален партньор в борбата с неравенствата, постигането на целите на ООН за устойчиво развитие и насърчаването на правата на човека.

В десетгодишната стратегия се определят ключови инициативи около четири основни теми.

Достъпността като фактор, способстващ за права, самостоятелност и равенство

Достъпността е предпоставка за участие в обществото и в икономиката наравно с другите. На равнището на ЕС Комисията ще обърне специално внимание на правилното прилагане и оценката на всички правила на ЕС, регулиращи достъпността, и ще идентифицира пропуските и необходимостта от по-нататъшни законодателни действия. Комисията ще създаде европейски ресурсен център (AccessibleEU), за да повиши съгласуваността в политиките в областта на достъпността и да улесни достъпа до съответните познания, като в този център ще се обединят национални органи, експерти и специалисти от всички области на достъпността с цел:

Права като граждани на ЕС:

Хората с увреждания имат същото право като другите граждани на ЕС да се преместят в друга държава или да участват в политическия живот. До края на 2023 г. Комисията ще предложи европейска карта за лица с увреждания, която има за цел:

Равен достъп и недискриминация

Стратегията има за цел защита на хората с увреждания от всякаква форма на дискриминация и насилие. Освен това тя има за цел да се осигурят равни възможности и достъп, включително:

Независим начин на живот и самостоятелност

Хората с увреждания имат право да живеят самостоятелно, както и да избират къде и с кого искат да живеят. За да подкрепи независимия живот и включването в общността, Комисията стартира инициатива за подобряване на социалните услуги за хората с увреждания, като се фокусира върху:

Ефективно осигуряване

Комисията призовава държавите членки и всички институции и агенции на ЕС да:

Други ангажименти за осигуряване включват:

Прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания

Институциите на ЕС трябва да се ангажират, както направи Комисията в този документ, да работят заедно и да дават пример за постигане на прилагането на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания на равнището на ЕС и на национално равнище.

Всички държави членки и ЕС са страни по конвенцията и са длъжни да насърчават, защитават и изпълняват човешките права на всички хора с увреждания и да гарантират тяхното равенство пред закона. С тази стратегия Комисията предоставя рамката в подкрепа на действията на ЕС и държавите членки за прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Вж. също:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Съюз на равенство: Стратегия за правата на хората с увреждания за периода 2021—2030 г. (COM(2021) 101 final, 3.3.2021 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Изграждане на Европейски здравен съюз: подсилване на издръжливостта на ЕС на трансгранични заплахи за здравето (COM(2020) 724 final, 11.11.2020 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Вълна на саниране за Европа — екологизиране на нашите сгради, създаване на работни места, подобряване на качеството на живот (COM(2020) 662 final, 14.10.2020 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. (COM(2020) 624 final, 30.9.2020 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Нов план за действие относно кръговата икономика (COM(2020) 98 final, 11.3.2020 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Изграждане на цифровото бъдеще на Европа (COM(2020) 67 final, 19.2.2020 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Европейският зелен пакт (COM(2019) 640 final, 11.12.2019 г.)

последно актуализация 07.07.2021