Mеждународни културни отношения — стратегия на ЕС
РЕЗЮМЕ НА:
Съвместно съобщение (JOIN(2016) 29 final) — Стратегия за международно културно сътрудничество
Член 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)
КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО И ЧЛЕН 6 ОТ ДФЕС?
- В съобщението се предлага стратегия за по-ефективни международни културни отношения (т.е. обмен на идеи, възгледи и мнения между различни култури),в подкрепа на приоритета на Европейската комисия за превръшане на ЕС в по-силен световен участник, по-добър международен партньор и по-важен фактор за устойчив растеж.
- Предлага се модел за културно сътрудничество между държавите от ЕС, националните културни институти и частни и обществени организации чрез „културна дипломация“ за насърчаване на глобален ред, основан на мир, както и на принципите на правовата държава, свободата на изразяване, взаимното разбирателство и зачитането на основните права.
- Въпреки че културната политика е основно в прерогативите на самите държави от ЕС, в член 6 от ДФЕС се посочва, че ЕС може да вземе участие в подкрепянето, координирането и допълването на действия на държавите членки в тази сфера.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Културата не е само изкуство или литература. Тя ообхваща широк спектър от политики и дейности — от междукултурния диалог* до туризма, от образованието и научните изследвания до творческите индустрии, от опазването на наследството до насърчаването на новите технологии, от занаятчийството до сътрудничеството за развитие.
Културата играе и важна роля във външната политика на ЕС, където културното сътрудничество се противопоставя на стереотипите и предразсъдъците, а диалогът може да предотврати конфликти и да насърчи помирение. Тя допринася за справянето със световни предизвикателства, като интеграцията на бежанците, противодействието на силната радикализация и опазването на световното културно наследство.
Културата може да бъде и инструмент за осигуряване на важни социални и икономически ползи, като например участие на гражданите и приходи от туризъм както в рамките на ЕС, така и извън него.
Стратегията надгражда и обновява предишните съобщения относно културата и международните отношения на ЕС и ролята на културата в сътрудничеството за развитие на ЕС и се съсредоточава върху укрепването на културното сътрудничество в 3 основни области:
-
Насърчаване на устойчиво социално и икономическо развитие чрез укрепване на културните и творческите индустрии и подпомагане ролята на местните власти. Действащи примери за това са:
-
Насърчаване на мирни отношения между общности и хора с различни религиозни вярвания. Диалогът може да спомогне да се насърчи изграждането на справедливи, мирни и приобщаващи общества, в които се зачитат правата на човека и се вземат предвид чувствителните въпроси на местно равнище чрез действия, насочени към конкретния културен контекст и интереси. Това включва:
-
засилване на сътрудничеството в областта на културното наследство чрез насърчаване на научните изследвания, борба с незаконния трафик на предмети с културна стойност и подпомагане на защитата на обектите на културно наследство. Възстановяването и популяризирането на културното наследство стимулират туризма и повишават икономическия растеж. Примерите включват:
- научни изследвания по програмата „Хоризонт 2020“ за намиране на нови начини за опазване и управление на културното наследство, застрашено от климатичните промени, както и кои държави извън ЕС може да участват;
- борба с трафика на наследство, включително помощ за обучение на митнически служители на пунктове за граничен контрол, за да се спомогне за ранното откриване на откраднати предмети;
- работа с ЮНЕСКО за създаване на механизъм за бързо реагиране за опазване на обекти на културното наследство. Регионалният фонд на ЕС в отговор на кризата в Сирия също ще допринесе за опазването на културното наследство и насърчаването на културното многообразие.
Сътрудничеството на равнище ЕС в областта на културата обхваща ЕС и развиващи се държави и може да се засили чрез:
- обединяване на ресурси и съвместна работа в държави извън ЕС;
- по-добро сътрудничество с национални културни институти в рамките на ЕС;
- по-голямо ангажиране на посолствата на ЕС в държави извън ЕС (делегации);
- създаване на европейски домове на културата, предназначени да предоставят услуги на местното население, да участват в съвместни проекти и да предлагат стипендии и културен и образователен обмен;
- съвместни културни събития на ЕС;
- акцент върху стратегически международни партньори;
- обмен на студенти, изследователи и дипломирали се студенти между държавите във и извън ЕС.
Тази културна стратегия може да бъде популяризирана чрез използване на съществуващите ресурси, като:
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Междукултурен диалог: обмен на идеи, възгледи и мнения между различни култури.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета: Към стратегия на ЕС за международните културни отношения (JOIN(2016) 29 final, 8.6.2016 г.)
Консолидиран текст на Договор за функционирането на Европейския съюз — Част първа — Принципи — Дял I — Категории и области на компетентност на Съюза — Член 6 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 52—53)
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Заключения на Съвета относно културата във външните отношения на ЕС с акцент върху културата в сътрудничеството за развитие (ОВ C 417, 15.12.2015 г., стр. 41—43)
Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно насърчаването на културното многообразие и междукултурния диалог във външните отношения на Съюза и на неговите държави членки (ОВ C 320, 16.12.2008 г., стр. 10—12)
последно актуализация 17.07.2017