Брюксел, 1.9.2022

COM(2022) 434 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно изпълнението на Регламент (ЕС) 2021/821 за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, брокерската дейност, техническата помощ, транзита и трансфера на изделия с двойна употреба


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно изпълнението на Регламент (ЕС) 2021/821 за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, брокерската дейност, техническата помощ, транзита и трансфера на изделия с двойна употреба

1.    Въведение

В настоящия доклад се представя информация относно осъществяването на контрола на износа на ЕС на изделия с двойна употреба през 2021 г., както и обобщени данни за контрола на износа за 2020 г. Той бе изготвен от Комисията с участието на държавите членки 1 в рамките на координационната група по въпросите на изделията с двойна употреба (КГИДУ). През 2021 г. беше приет нов регламент за контрол на износа, който бележи важен етап в развитието на политиката на ЕС за контрол на износа 2 .

Настоящият доклад се приема заедно с годишния доклад за скрининга на ПЧИ, тъй като както контролът на износа, така и скринингът на ПЧИ осигуряват стратегически контрол на търговията и инвестициите с оглед гарантиране на сигурността в Европейския съюз.

Докладът обхваща дейностите през 2021 г. и следователно не обхваща аспекти на контрола на износа, засегнати от руската агресивна война в Украйна, или мерки, предприети под формата на ограничения на износа в отговор на тази война. Тези събития поставиха въпроса за достъпа на Русия и Беларус до технологии с двойна употреба в центъра на политическото внимание, макар и в контекста на прилагането на санкции, включително забрани и ограничения за износ, от страна на Европейския съюз.

2.    Развитие на политиката и на нормативната уредба

2.1.    Политика за контрол на износа

2.1.1.    Модернизация на контрола на износа на ЕС — нов регламент за контрол на износа

След приемането на нов регламент за контрол на износа на 19 май 2021 г. и влизането му в сила на 9 септември 2021 г. Комисията и държавите членки започнаха ефективното му изпълнение 3 в някои нови области — например прозрачност, правоприлагане, изграждане на капацитет. КГИДУ изигра ключова роля, както е описано в глава 3 по-долу, и разшири „институционалната инфраструктура“ на ЕС за контрол на износа чрез създаването на някои експертни групи за разработване на нови политики, насоки, процедури и др. В приложението към настоящия доклад са изложени различните направления на работа и свързаните с тях ориентировъчни срокове.

2.1.2    Консултации и информационна дейност

През 2021 г. Комисията проведе поредица от целеви консултации със заинтересованите страни от промишлеността и гражданското общество 4 , включително относно приоритетите на новосъздадения Съвет по търговия и технологии ЕС—САЩ („СТТ“) — вж. раздел 2.1.3. Комисията организира също така съвместно със словенското председателство на Съвета на ЕС годишния форум за контрол на износа, който се проведе на 8 декември 2021 г. По време на този форум бяха обменени мнения относно осъществяването на контрола на износа на ЕС и модернизирания режим за контрол на износа на ЕС с повече от 800 заинтересовани страни от промишлеността и гражданското общество 5 .

2.1.3    Сътрудничество с трети държави

През юни 2021 г. бе създаден Съвет по търговия и технологии ЕС—САЩ, който проведе първото си заседание в Питсбърг на 29 септември 2021 г. и постигна съгласие по амбициозно съвместно изявление, включително сътрудничество в областта на контрола на износа 6 . Една от десетте работни групи се занимава с контрола на износа, като обменя информация и работи по теми като законодателни и регулаторни промени, оценки на риска и добри практики в областта на лицензирането, както и по подходи за спазването и правоприлагането по отношение на промишлеността. Освен това тази работна група има за цел да насърчава сближаването на подходите за контрол на чувствителни технологии с двойна употреба и да провежда съвместни разяснителни кампании с промишлеността относно контрола на износа на технологии с двойна употреба.

СТТ има за цел да осигури по-добра координация на подходите по въпросите на търговията и технологиите, така че да бъде възприет цялостен подход в различните направления на работа. В този контекст контролът на износа оказва влияние и върху аспекти на други групи, като например тези за сигурни вериги за доставки, и по-специално за полупроводници, или за скрининг на чуждестранните инвестиции.

Като цяло ЕС и САЩ се договориха в Питсбърг да засилят сътрудничеството в следните области:

·Технически консултации по текущи и предстоящи законодателни и регулаторни промени, включително редовни корекции на контролни списъци и специфични изключения от лицензи/генерални разрешения за износ, разработване на насоки;

·Технически консултации и разработване на съгласувани подходи за контрол на чувствителни технологии с двойна употреба, както и обмен на информация относно рисковете, свързани с износа или трансфера на чувствителни технологии за местоназначения и субекти, будещи загриженост;

·Технически консултации относно подходите и действията за спазване и правоприлагане;

·Помощ за изграждане на капацитет за трети държави за разработване на техните правни рамки, които да подпомогнат капацитета им за осъществяване и правоприлагане на контрола; и

·Технически консултации по отношение на многостранното и международното сътрудничество, включително във връзка с многостранните режими за контрол на износа, ако е необходимо.

Работната група по контрол на износа на СТТ активно работи със заинтересованите страни, за да подготви работата си. На 27 октомври 2021 г. 7 се проведе съвместна среща на заинтересованите страни, на която се събраха повече от 200 представители на промишлеността, гражданското общество и академични експерти, за да обсъдят приоритетите си, а след това през декември 2021 г. и януари 2022 г. се проведе обществена консултация — едновременно със САЩ 8 .

На 26 октомври 2021 г. Комисията организира диалог по въпросите на контрола на износа с шестте партньори от Западните Балкани 9 , за да подкрепи усилията им за привеждане в съответствие с достиженията на правото, включително по отношение на контрола на износа на ЕС за изделия с двойна употреба. ЕС потвърди готовността си да продължи да подкрепя привеждането в съответствие с изискванията по отношение на контрола на износа на ЕС и предложи да предостави на държавите от Западните Балкани по тяхно искане инструмента на ЕС за електронно лицензиране.

2.2.    Изменения съгласно Регламент (ЕС) 2021/821

2.2.1. Актуализиране на контролния списък на ЕС

Контролният списък на ЕС в приложение I към регламента като цяло съдържа списък с изделия с двойна употреба, включително софтуер и технологии, които следва да подлежат на проверки, като се има предвид, че могат да се използват както за граждански, така и за военни цели. Той се актуализира редовно, за да отразява промените в многостранните режими за контрол на износа. През 2021 г. беше изменен веднъж 10 с включването в него на решенията, договорени от март до декември 2020 г. в контекста на тези режими (по-специално в съответствие с Васенаарската договореност и Австралийската група).

Изменения на контролния списък на ЕС през 2021 г.

Измененията се отнасят по-специално до контрола на изолаторите и камерите за ограничаване на биологичното въздействие или за биологична безопасност (2B352.f.2 Бележка 2), за да се включи всеки изолатор, който отговаря на всички характеристики, посочени в описанието на изделието, независимо от предназначението му и неговото обозначение. В контролния списък на ЕС за 2021 г. се въвежда и промяна в определението за „суперсплави“, за да се уточни граничната якост на опън на тези материали.

Актуализираният и консолидиран контролен списък на ЕС влезе в сила на 7 януари 2022 г., като по този начин позволи на ЕС да изпълни своите международни ангажименти. Комисията публикува насоки, в които представя общ преглед на всички промени в контролния списък на ЕС за 2021 г. на изделията с двойна употреба, обобщен в „Обобщаваща бележка“ 11 .

2.3.    Национални мерки за изпълнение и правоприлагане

2.3.1. Мерки за изпълнение

Регламентът е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки. В него обаче е предвидено държавите членки да могат да предприемат определени мерки за изпълнението на специални разпоредби, като например дали трябва да се изисква лиценз за някои изделия с двойна употреба, когато износителят може да подозира, че изделията ще се използват по неразрешен от регламента начин. Необходимо е информацията за съответните национални мерки да бъде публикувана в Официален вестник на Европейския съюз. Съответно на 8 февруари 2021 г. Комисията публикува информационна бележка 12 , която предоставя актуализиран общ преглед на мерките, приети от държавите членки, включващи, наред с другото, разширяването на контрола на брокерската дейност и транзита, прилагането на контрола и по отношение на невключени в списъка изделия поради съображения, свързани със защита на обществената сигурност и на правата на човека, въвеждането на национални генерални разрешения за износ, прилагането на контрол на трансфера в рамките на ЕС за невключени в списъка изделия. Тази информационна бележка отразява действията на ЕС за осигуряване на прозрачност на приложимите правила и усилията за подпомагане на последователното и ефективно осъществяване на контрола от страна на износителите в целия ЕС.

2.3.2. Мерки за правоприлагане

Комисията не беше информирана за настъпили през 2021 г. промени. Списъкът на националните мерки за правоприлагане, публикуван заедно с годишния доклад за контрол на износа 13 от 2019 г., остава валиден.

2.4 Износ от Северна Ирландия

Износът на изделия с двойна употреба от ЕС за Обединеното кралство стана обект на контрол съгласно регламента с излизането на Обединеното кралство от Съюза на 1 януари 2021 г., подобно на износа за всяка друга трета държава.

Определени са специфични договорености съгласно Протокола за Северна Ирландия (СИ) 14 , който предвижда, че регламентът се прилага за и във Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия 15 , като Обединеното кралство действа като компетентен орган съгласно регламента по отношение на износа от Северна Ирландия за трети държави извън ЕС. Комисията разработи специално сигурно електронно средство в подкрепа на обмена на информация с Обединеното кралство като компетентен орган, отговарящ за прилагането на регламента във и от Северна Ирландия. Това дава възможност на този орган да получава достъп до информация относно откази за идентични по същество трансакции, издадени от държава — членка на ЕС, и да проведе двустранна консултация с издаващата държава членка, както е предвидено в регламента 16 .

3.    Дейности на координационната група по въпросите на изделията с двойна употреба

КГИДУ включва представители на държавите членки и на Комисията, като нейната задача е да проучва всички въпроси, свързани с прилагането на контрола на износа 17 . През 2021 г. тя проведе шест заседания.

3.1.    Консултации по въпроси, свързани с изпълнението — общ обмен на информация

Комисията и представителите на държавите членки в КГИДУ осъществиха обмен на обща информация по въпроси, свързани с контрола на износа, в това число в подкрепа на модернизацията на законодателството относно контрола на износа на ЕС.

Комисията координира обмена на информация между държавите членки в КГИДУ по отношение на националните мерки за изпълнение и подготви актуализацията на информационната бележка за националните мерки с подкрепата на КГИДУ 18 .

С влизането в сила на новия регламент през септември 2021 г. КГИДУ започна да работи по неговото изпълнение, като се договори за редовен обмен на информация. Например Комисията прикани държавите членки в КГИДУ да започнат да обмислят новите разпоредби на регламента, изискващи публикуване на националните мерки и националните контролни списъци (членове 9 и 10).

С подкрепата на КГИДУ Комисията събра информация за данните относно лицензирането с цел да предостави общ преглед на осъществяването на контрола на износа и да се увеличи степента на публична прозрачност относно контрола от страна на ЕС върху износа на изделия с двойна употреба (при изготвянето на настоящия годишен доклад бяха използвани обобщени данни за ЕС за 2020 г.).

През 2020 г. КГИДУ проведе технически обмен на информация относно упражняването на контрол върху технологиите за кибернаблюдение. Данните, събрани от държавите членки, показват намаляване на броя на лицензите за износ на тези технологии (вж. диаграма 1), като през 2020 г. са издадени общо 39 лиценза за включени в списъка изделия за кибернаблюдение 19 . През същия период са издадени 32 отказа за изделия за кибернаблюдение.

 

Диаграма 1: Брой индивидуални лицензи за включени в списъка изделия за кибернаблюдение.

3.2.    Технически обмен на информация — въпроси, свързани с изпълнението

Под координацията на Комисията КГИДУ предприе инициативи за решаване на някои технически въпроси, свързани с изпълнението, и създаде специални експертни групи за изпълнение на изискванията на новия регламент.

Компетентните органи на държавите членки в рамките на КГИДУ предоставиха технически експертен опит в подкрепа на актуализациите на контролния списък на ЕС и участваха в дискусии по някои специфични въпроси по изпълнението, например въпроси, свързани с необходимостта от подобряване на обмена на информация съгласно генералните разрешения на Съюза за износ (ГРЕСИ) и глобалните лицензи или разработването на механизъм за консултации между компетентните органи относно информацията за износителите, използващи глобални лицензи.

Що се отнася до техническите експертни групи, чиято роля вече е призната в новия регламент, експертната група „Технологии за наблюдение“ (STEG) беше възобновена и нейният мандат беше преразгледан, за да бъдат отразени новите разпоредби на регламента. STEG предоставя възможност на експерти от държавите членки да допринасят за разработването на мерки за контрол от страна на ЕС върху износа на технологии за кибернаблюдение. Мандатът на STEG включва обмен на информация относно рисковете, свързани с износа на изделия за кибернаблюдение, и технически обсъждания на конкретни изделия за кибернаблюдение, както и разработване на насоки за надлежна проверка за износителите. През 2021 г. експертите споделиха информация, свързана с определени продукти, като например центрове за наблюдение и решения за съхраняване на данни (DRS), превозни средства за наблюдение и системи за пренос на глас по интернет протокол (VoIP) — като част от техническия преглед на потенциалните технологии за кибернаблюдение.

Техническата експертна група по разработването на насоки за научните изследвания относно изделия с двойна употреба (TEG-DUR) финализира документа „Насоки на ЕС относно вътрешните програми за съответствие във връзка с научните изследвания, включващи изделия с двойна употреба“, които се прилагат и за трансфера на технологии и знания, свързани с тези изследвания. Тези насоки бяха приети като препоръка на Комисията през септември 2021 г. 20 и имат за цел да подпомогнат изследователите, ръководителите на научни изследвания и персонала по съответствието в университетите и научноизследователските организации при идентифицирането, управлението и ограничаването на рисковете, свързани със сътрудничеството с партньори, намиращи се извън ЕС (или изследователи от държави извън ЕС), по научноизследователски проекти, които действително могат да бъдат предмет на контрол на износа на изделията с двойна употреба. Насоките на ЕС служат като общ документ за справка за компетентните органи на държавите членки при разработването на специфични информационни програми и при вземането на решения относно разрешенията за износ на изделия с двойна употреба, посочени в приложение I към регламента. Насоките са необвързващи, като научноизследователските организации и научните изследователи продължават да са отговорни за изпълнението на задълженията си съгласно регламента. Впоследствие КГИДУ започна да разработва план за действие в подкрепа на изпълнението и наблюдението на насоките.

Създадена беше нова техническа експертна група по нововъзникващи технологии (ETEG) като специализиран форум за обмен на информация относно рисковете, свързани с износа на нововъзникващи технологии, и предизвикателствата, свързани с техния контрол. ETEG проведе първото си заседание през октомври 2021 г.

Комисията също така изготви проект на мандат — одобрен от КГИДУ — за техническа експертна група по събиране на данни и прозрачност (TEG-Transparency) и за Механизъм за координация на правоприлагането (МКП), които ще подпомагат обмена на информация и разработването на най-добри практики между лицензиращите и правоприлагащите органи в ЕС.

И накрая, КГИДУ проведе първоначални обсъждания относно създаването на техническа експертна група за изграждане на капацитет с цел подпомагане на редовното обучение и обмена на експертен опит в рамките на общността на ЕС на изделията с двойна употреба.

3.3.    Насоки на ЕС за контрол на износа на изделия с двойна употреба

Насоките за научните изследвания относно изделия с двойна употреба, посочени в раздел 3.2 по-горе, бяха приети от Комисията и публикувани на 23 септември 2021 г. 21  

С новия регламент се въвеждат разпоредби за контрол на износа на невключени в списъка изделия за кибернаблюдение, заедно с насоки за износителите в подкрепа на ефективното им изпълнение. Този контрол е насочен към риска от използване на такива изделия във връзка с вътрешни репресии или сериозни нарушения на правата на човека и/или международното хуманитарно право. STEG работи по изготвянето на тези насоки, включващи, наред с другото, мерки за надлежна проверка за оценка на рисковете, свързани с износа на такива изделия за крайни потребители и за специфична употреба.

3.4.    ИТ инструменти за обмен на информация между държавите членки и за електронно лицензиране

Комисията, подпомагана от КГИДУ, продължи да развива електронната система за изделия с двойна употреба (ЕСИДУ) като основен ИТ елемент на мрежата на ЕС за контрол на износа. Тази платформа има ключова роля за ефективното прилагане на регламента, например за обмена на информация, предвиден в член 5.

Разработени бяха нови функционалности за подпомагане на обмена на информация относно откази за трансфери в рамките на ЕС и за подпомагане на редовния преглед и актуализиране на информацията за отказите от страна на компетентните органи.

С оглед на Брексит, през януари 2021 г. беше въведена нова функционалност в подкрепа на обмена на информация с Обединеното кралство в рамките на протокола за СИ.

След няколкогодишна подготовка, през 2021 г. беше отбелязана първата година от функционирането на системата за електронно лицензиране на изделия с двойна употреба, като тя беше въведена в две държави членки — Латвия и Румъния. Електронното лицензиране позволява на компетентните органи и износителите да управляват контрола онлайн по-ефективно и да намалят административната тежест, свързана с контрола. Тя има за цел да замени автономните системи или остарелите национални електронни системи, като даде възможност за по-бърз обмен на информация, включително при докладването на Комисията на данни за лицензирането, и предостави допълнителен потенциал за обмен на данни в целия ЕС. През 2021 г. продължи разработването на системата за електронно лицензиране, като към пилотния проект се присъединиха и други компетентни органи (Италия и Белгия — във Валонския регион системата започва да функционира през 2022 г., а в Словения това е предвидено за началото на 2023 г.). Освен в ЕС, като част от диалога с партньорските държави, Комисията проучва възможностите за предоставяне на инструмента за електронно лицензиране на партньори, например на националния орган в Босна и Херцеговина, който прояви интерес към използването на инструмента.

Проектът за електронно лицензиране се развива и в нови насоки, за да се подобри ефективността на контрола, например чрез свързване на системата за електронно лицензиране с националните митнически системи чрез средата за обслужване на едно гише в митниците. Това ще улесни значително обмена на информация през границите и с митническите органи, ще намали регулаторната тежест за операторите и ще позволи автоматично управление на количествата лицензи. За осъществяването му ще се използва платформата за сертифициране „CERTEX“, управлявана от ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.

По искане на държавите членки, които вече използват системи за електронно лицензиране, Комисията започна нов проект за „мост за електронно лицензиране“, чрез който националните системи за лицензиране ще се свържат с митническите системи.

3.5.    Изпълнение и правоприлагане

Комисията следеше за обмена на информация относно изпълнението и правоприлагането на контрола с подкрепата на КГИДУ. Според наличните данни мрежата на ЕС за контрол на износа, състояща се от служители в компетентните органи на държавите членки, отговорни за издаването на лицензи, и в Комисията, е имала над 345 души персонал. По отношение на правоприлагането на национално равнище, през 2020 г. са регистрирани 78 нарушения на разпоредбите за контрол на износа, а националните правоприлагащи органи са наложили осем административни санкции и седем наказателноправни санкции.

3.6.    Изграждане на капацитет

През 2021 г. Съвместният изследователски център (СИЦ) на Комисията, с подкрепата на ГД „Търговия“ и КГИДУ, допринесе за подготовката на 14-ия технически семинар на СИЦ и Националната агенция за ядрена сигурност за лицензиращите органи. Той беше организиран от Съвместния изследователски център на Комисията и министерството на енергетиката на САЩ. Семинарът се проведе в рамките на няколко сесии от септември до ноември 2021 г. Той беше посветен на кибернаблюдението, криптовалутите, блоковата верига и финансирането на разпространението на оръжия.

3.7.    Прозрачност и диалог с представителите на промишлеността и академичните среди

Както е посочено в раздел 2.1.2, Комисията, с подкрепата на КГИДУ, организира през 2021 г. Форум за контрол на износа и подготви документация за подкрепа на износителите при изпълнението на регламента, включително „Насоки за научните изследвания относно изделия с двойна употреба“ и „Изчерпателно обобщение на бележките за промените през 2020 г.“, в което се обясняват промените в контролния списък.

4.    Контрол на износа на ЕС — ключови данни

Понастоящем е все още трудно да се получи надеждна информация за общия износ на изделия с двойна употреба (включително невключени в списъка изделия с двойна употреба), тъй като в официалната икономическа/търговска статистика няма официална категория „изделия с двойна употреба“. Комисията и държавите членки обаче събират данни, които дават възможност за приблизителни оценки на износа на изделия с двойна употреба, въз основа, от една страна, на специфични данни относно лицензирането, събирани от компетентните органи, и от друга страна, на статистически данни за декларациите за износ, подавани пред митниците на ЕС, които включват изделия с двойна употреба. Оценките за стойността на износа през 2020 г. са представени по-долу. Следва да се отбележи, че представените оценки не обхващат нито услугите, нито нематериалните трансфери на технологии, свързани с търговията със стоки с двойна употреба.

4.1.    Търговия с изделия с двойна употреба в ЕС: изделия и местоназначения

През 2021 г. регламентът се прилагаше по отношение на износа на около 1884 изделия с двойна употреба, изброени в приложение I („контролния списък на ЕС“) и класирани в 10 категории от приложение I към Регламент (ЕС) 821/2021 22 (фигура 1). Тези изделия с двойна употреба се отнасят до около 1000 „стоки“ от „митническата номенклатура“, включително химикали, метали и неметални минерални суровини, компютри, електронни и оптични продукти, електрическо оборудване, машини, превозни средства и транспортно оборудване и т.н., и обикновено попадат във високотехнологичния сегмент на тази широка сфера на смесените стоки.

 
Фигура 1: Брой на изделията с двойна употреба, включени в десетте категории от приложение I към Регламент (ЕС) 2021/821.

Статистическите оценки на относителното значение на търговията с изделия с двойна употреба сочат, че износът на изделия с двойна употреба представлява около 2,7 % от общия износ на ЕС-27 (в ЕС и за държави извън ЕС) в рамките на една широка „сфера на износа на изделия с двойна употреба“ 23 сред митническите стоки, която може да включва в различна степен определени изделия с двойна употреба (фигура 2). Съответно стойността на търговията с изделия с двойна употреба се оценява на 128 милиарда евро през 2020 г.

Фигура 2: Статистически оценки на износа на изделия с двойна употреба в рамките на ЕС и за държави извън ЕС.

Статистическите оценки разкриват също така основните местоназначения за износа и сочат, че голяма част от износа на изделия с двойна употреба е насочена към държави, посочени в генерални разрешения на Европейския съюз за износ (ГРЕСИ). Подреждането на държавите на местоназначение отразява експортния пазар на ЕС за кошница от стоки, свързани предимно с изделия с двойна употреба (фигури 3 и 4) 24 .

Фигура 3: Оценки на износа на ЕС на изделия с двойна употреба: първите 25 държави на местоназначение на износа и техните подрегиони през 2020 г.

Фигура 4: Оценки на износа на ЕС на изделия с двойна употреба: държави на местоназначение по региони и подрегиони през 2020 г.

4.2.    Лицензи на ЕС за двойна употреба: заявления, разрешения, откази

С оглед на член 23, параграф 2 от регламента, който гласи, че държавите членки вземат всички необходими мерки за установяване на пряко сътрудничество и обмен на информация между компетентните органи с оглед да се повиши ефикасността на режима на Общността за контрол на износа, Комисията и държавите членки осъществиха обмен на информация и данни относно лицензирането с цел да се подобри разбирането на контрола на износа и на неговото икономическо въздействие. Този обмен се осъществи с подкрепата на КГИДУ. Някои от събраните за периода на докладване данни са представени по-долу; следва да се отбележи обаче, че не всички държави членки събират всички видове данни. Предоставената по-долу информация представлява приблизителни оценки на обобщените количества и стойности в рамките на данните, предоставени от държавите членки.

През 2020 г. общата стойност 25 на заявленията е достигнала 38,4 милиарда евро, а контролираният износ на изделия с двойна употреба е представлявал 2,3 % от общия износ за държави извън ЕС-27. Разрешената търговия с изделия с двойна употреба е възлизала на 31 милиарда евро, което представлява 1,9 % от общия износ за държави извън ЕС-27, като по-голямата част от трансакциите са били разрешени по силата на индивидуални лицензи 26 (приблизително 19 412 отделни лиценза, издадени през 2020 г.) и на глобални лицензи 27 (според стойността). Реално само малка част от износа е била отказана: през 2020 г. са издадени 559 отказа, което представлява около 1,4 % от стойността на контролирания износ на изделия с двойна употреба през въпросната година и 0,03 % от общия износ за държави извън ЕС-27. Разликите в данните, които показват спад в сравнение с предходните години, се дължат на Брексит и факта, че Обединеното кралство не е предоставяло данни от 2019 г. насам. По отношение на местоназначенията на лицензите за износ, на 25-те най-големи местоназначения извън ЕС се падат 94 % от стойността на лицензиите, като основните местоназначения са Китай, САЩ, Тайван, Южна Корея и Русия. По отношение на трансферите в рамките на ЕС основните местоназначения са били Франция, Швеция, Финландия, Германия, Испания и Белгия. Разбивката на лицензите по категории изделия в приложение I към Регламента за изделията с двойна употреба показва, че основната категория по стойност през 2020 г. е категория 5 Телекомуникации и „Информационна сигурност“, следвана от категория 0 Ядрени материали, съоръжения и оборудване и категория 3 Електроника.

 Фигура 5: Обем (брой) на разрешенията и отказите в периода 2016—2020 г. 28

Фигура 6: Стойност (в млн. евро) на разрешенията и отказите в периода 2016—2020 г. 

Фигура 7: Обем (брой) на разрешенията по видове лицензи през 2020 г.

Фигура 8: Стойност (в млн. евро) на разрешенията по видове през 2020 г.

Фигура 9: Основни местоназначения извън ЕС за разрешенията през 2020 г.

Фигура 10: Местоназначения в рамките на ЕС за разрешенията през 2020 г.



Фигура 11: Разрешения по десетте категории от приложение I към Регламента за изделията с двойна употреба.

5.    Заключение

В допълнение към различните действия, предприети през 2021 г., Комисията и държавите членки ще запазят акцента върху изпълнението на новите изисквания и мандати съгласно новия регламент. Това включва продължаване на работата в различните технически експертни групи за засилване на контрола върху технологиите за кибернаблюдение, засилен обмен на информация и прозрачност, правоприлагане на контрола върху износа, нововъзникващи технологии и разработване на програми на ЕС за изграждане на капацитет и обучение за лицензиращите и правоприлагащите органи на държавите членки.

Тези действия на ЕС в рамките на новия регламент ще му позволят също така да си сътрудничи по-ефективно с партньорите, за да се насърчи сближаването на контрола в световен мащаб, да се намалят търговските затруднения и да се увеличи предвидимостта за предприятията, както и да се насърчат ценностите на ЕС и да се поддържат международният мир и сигурност.

2021 г.

2022 г.

2023 г.

1-во тримесечие

2-ро тримесечие

3-то тримесечие

4-то тримесечие

1-во тримесечие

2-ро тримесечие

3-то тримесечие

4-то тримесечие

1-во тримесечие

2-ро тримесечие

3-то тримесечие

4-то тримесечие

Възобновяване на дейността на експертната група по технологии за наблюдение

Насоки за надлежна проверка

Техническа подкрепа по чл. 5 Контрол/Публикуване на „Списък на ЕС за наблюдение“

 

Създаване на експертна група по нововъзникващи технологии

Техническа подкрепа за контрола на нововъзникващите технологии

Взаимодействие с партньори във връзка с изделия за кибернаблюдение, нововъзникващи технологии и други изделия (САЩ, Япония)

Разработване на специализирани ИТ инструменти и разработване на насоки за прозрачност

Създаване на техническа експертна група по събиране на данни и прозрачност (TEG) 

Годишен доклад 2023 г. (вкл. данни за 2022 г.)

Създаване на група по правоприлагане

Изпълнение на специални действия (напр. инструменти за обмен на информация, бележки по насоките, съвместни операции)

Създаване на група за изграждане на капацитет

Проучване за осъществимост

Програми на ЕС за обучение

Стартиране на програмите

(1)

 Компетентните органи на някои държавите членки също публикуват обществено достъпни доклади за търговията с изделия с двойна употреба.

(2)

 Регламент (ЕС) 2021/821 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 г. за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, брокерската дейност, техническата помощ, транзита и трансфера на изделия с двойна употреба (преработен текст) — (ОВ 206, 11.6.2021 г., стр. 1) — https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2021/821/oj?locale=bg .

(3)

Предишният годишен доклад съдържа описание на основните елементи на новия регламент (раздел 2.1.1. — Модернизация на законодателството).

(4)

Това също е част от нашето „партньорство с частния сектор“, което е ключов елемент от модернизирането на контрола на износа на ЕС.

(5)

https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2021/november/tradoc_159949.pdf.

(6)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/STATEMENT_21_4951 .  

(7)

  https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2021/december/tradoc_159950.pdf .

(8)

  https://futurium.ec.europa.eu/en/EU-US-TTC/wg7/documents/summary-public-feedback-consultation-working-group-7 .

(9)

 Албания, Босна и Херцеговина, Косово*, Черна гора, Северна Македония и Сърбия.

(10)

Делегиран регламент (ЕС) 2022/1 на Комисията от 20 октомври 2021 г. (OВ L 3, 6.1.2022 г., стр. 1).

(11)

Обобщаващата бележка е достъпна на следния адрес: https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2021/november/tradoc_159903.pdf  

(12)

  https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2022/februarT/tradoc_160037.pdf

(13)

https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=COM(2019)562&lang=bg

(14)

 ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7 („Споразумение за оттегляне“).

(15)

Член 5, параграф 4 от Протокола за СИ и раздел 47 от приложение 2 към Протокола.

(16)

КГИДУ одобри тази нова функционалност на електронната система за изделия с двойна употреба (ЕСИДУ).

(17)

Настоящият доклад представлява също така изискваният от новия регламент годишен доклад относно работата и извършените проверки и консултации на КГИДУ.

(18)

Актуализираната информационна бележка бе публикувана на 8 февруари 2022 г. (ОВ Известия 2022/C66/27).

(19)

Мобилно телекомуникационно оборудване за прихващане, системи за наблюдение на мрежи с интернет протокол (IP), софтуер за проникване.

(20)

 Препоръка (ЕС) 2021/1700 на Комисията от 15 септември 2021 г. относно вътрешните програми за съответствие във връзка с контрола на научните изследвания, включващи изделия с двойна употреба, съгласно Регламент (ЕС) 2021/821 на Европейския парламент и на Съвета за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, брокерската дейност, техническата помощ, транзита и трансфера на изделия с двойна употреба.

(21)

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32021H1700

(22)

Списъкът на категориите отразява списъка от Васенаарската договореност, към който бе добавена категория 0 за ядрените изделия.

(23)

В статистическата методология, разработена от Съвместния изследователски център на Комисията, се използва разработена от ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“ таблица на съответствието между класификационните номера на изделията с двойна употреба и митническите кодове и данните от базата COMEXT на Евростат, както и данните относно лицензирането, предоставени от държавите членки от ЕС-27. Понятието сфера на износа на изделия с двойна употреба се отнася до широка сфера от смесени стоки, която включва изделия с двойна употреба. Търговията с изделия с двойна употреба се осъществява в рамките на тази сфера от стоки, но не е идентична с нея, тъй като продуктите и изделията, обхванати от тази митническа категория, са много по-широки и са обхванати много изделия, които имат чисто гражданска употреба или не са с двойна употреба.

(24)

„Корабни и самолетни запаси и провизии, извън ЕС“ се определя като доставки за складове на кораби и въздухоплавателни средства. „Други — неупоменати държави, извън ЕС“ обхваща държави и територии, които не са упоменати в контекста на търговията с трети държави (т.е. тези кодове обичайно се използват за стоки, доставяни за офшорни съоръжения).

(25)

Тази стойност включва стойността на заявленията за лицензи и уведомленията в рамките на генералните разрешения за износ. Генералните разрешения за износ позволяват износ на изделия с двойна употреба за определени местоназначения при определени условия, докато глобалните лицензи може да бъдат предоставени от компетентните органи на един износител и могат да обхващат множество изделия за множество държави на местоназначение или крайни потребители.

(26)

Индивидуалните лицензи са лицензи, предоставени на един конкретен износител за един краен потребител или получател в трета държава и обхващащи едно или повече изделия с двойна употреба.

(27)

Глобалните лицензи са лицензи, предоставени на един конкретен износител по отношение на вид или категория изделия с двойна употреба, които може да са валидни за износ за един или повече конкретни крайни потребители и/или в една или повече определени трети държави.

(28)

 На фигури 5 и 6 данните за „заявленията“ включват всички заявления за лицензи, включително уведомленията в рамките на генералните разрешения, като така разкриват най-общо обема на „контролирания износ“, т.е. стойността на износа за държави извън ЕС, който подлежи на процес на издаване на разрешение. В случаите, когато не са налични данни за заявленията, в графиките се използват данните за разрешенията като оценка за броя на заявленията. Данните за „разрешенията“ се отнасят за износа на изделия с двойна употреба, разрешен по силата на индивидуални и глобални лицензи. Следва да се отбележи, че броят на заявленията не съответства непременно на сбора от разрешенията и отказите, тъй като е възможно някои заявления да бъдат оттеглени, а други да не бъдат приключени в рамките на годината. Данните за „отказите“ се отнасят за обема и стойността на отказания износ. Разликите в данните, които показват спад в сравнение с предходните години, се дължат на Брексит и факта, че Обединеното кралство не е предоставяло данни от 2019 г. насам.