EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Излагане на химически агенти

Излагане на химически агенти

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 98/24/EО за опазване на здравето и безопасността на работниците от рискове, свързани с химични агенти на работното място

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя определя минимални изисквания в целия Европейски съюз (ЕС) за защита на работниците от рискове за тяхната безопасност и здраве, които произтичат или има вероятност да произтекат от въздействието на химични агенти, които съществуват на работното място, или в резултат на всяка трудова дейност, включваща тези агенти.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

  • Директива 98/24/ЕО е „дъщерна“ директива на рамкова Директива 89/391/ЕИО, която въвежда мерки за насърчаване на подобрения в безопасността и здравето на работниците на работното място (вижте резюмето). Директива 89/391/ЕО, която определя минимални изисквания за защита на работниците от рискове за здравето и безопасността, произтичащи от химикали, се прилага изцяло, без да се засягат правилата, които са по-строги или специфични в Директива 98/24/ЕО.
  • Директива 98/24/ЕО се прилага за работници, изложени на опасни химикали , когато нейните правила са по-благоприятни от тези на Директива 2004/37/ЕО за защита на работниците от рискове от канцерогени и мутагени (вижте резюмето).

Задължения на работодателите

  • Оценяване на риска. Работодателите трябва да определят дали на работното място има опасни химикали, и ако са налични, да оценят рисковете за здравето и безопасността, които те могат да крият. Тази оценка трябва да се актуализира.
  • Предотвратяване на рискове. Работодателите трябва да предприемат необходимите превантивни мерки, за да елиминират или сведат рисковете до минимум. Те следва да осигурят подходящо оборудване и да намалят продължителността на излагане и безопасно третиране, съхранение и транспортиране на опасни химикали. Където е възможно, химикалите или процесите трябва да се заменят с по-малко опасни такива.
  • Гранични стойности на професионална експозиция и биологични гранични стойности. Законодателството изисква установяването на индикативни и задължителни гранични стойности на професионална експозиция заедно с биологични гранични стойности.
  • Приложими мерки в случай на злополуки, аварии и непредвидими събития. Работодателите трябва да изготвят планове за действие, така че да се предприемат подходящи действия, включително информиране на засегнатите, когато възникне злополука. Те трябва да бъдат придружени от редовни тренировки за безопасност и съоръжения за оказване на първа помощ.
  • Информиране и обучение на работници. Работодателите трябва да осигурят на работниците резултати от оценки на риска, информация за опасни химически вещества в помещенията и съответните гранични стойности на професионална експозиция. Освен това те трябва да осигурят обучение и информация за подходящи предпазни мерки, които да се предприемат.

Забрани

Директивата забранява производството и използването на определени химикали. Те са изброени в Приложение III. Изключения са разрешени при определени обстоятелства, като напр. научни изследвания и изпитвания. В такива случаи работодателите трябва да предоставят на органите информация, напр. за количествата, които ще се използват, и за броя работници, които има вероятност да работят с тези вещества.

Медицинско наблюдение

Държавите членки на ЕС трябва да осигурят подходящо здравно наблюдение за работници, чието здраве може да е поставено в риск. Изискват се индивидуални здравни досиета и досиета за експозиция.

Класифициране, опаковане и етикетиране на вещества и смеси

Директива 2014/27/ЕС изменя Директива 98/24/ЕО (и няколко други директиви), като я привежда в съответствие с новата система, установена в Регламент (ЕО) № 1272/2008 относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси (вижте резюмето). Тя идентифицира опасните химикали и информира потребителите за свързаните с тях рискове чрез стандартни символи и надписи върху етикетите на опаковките и информационни листове за безопасност.

Докладване

Държавите членки трябва да докладват на Европейската комисия всеки 5 години за реализирането на различните мерки, обхванати от директивата.

Делегирани актове

  • Регламент (ЕС) 2019/1243 изменя Директива 98/24/ЕО, давайки на Комисията правомощия, считано от 26 юли 2019 г., да приема делегирани актове за извършване на чисто технически изменения в приложенията към нея и да допълва тази директива чрез определяне или преразглеждане на индикативните гранични стойности на професионална експозиция. Тези изменения обаче не могат да променят граничните стойности на експозиция, посочени в приложенията към директивата.
  • Държавите членки трябва да информират организациите на работници и работодатели относно индикативните гранични стойности на професионална експозиция, определени на ниво ЕС.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

  • Директива 98/24/EО се прилага от 25 май 1998 г. и трябваше да бъде въведена в законодателството на държавите членки до 05 май 2001 г.
  • В Словения прилагането й беше отложено до 31 декември 2005 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 98/24/EО на Съвета от 7 април 1998 г. за опазване на здравето и безопасността на работниците от рискове, свързани с химични агенти на работното място (четиринадесета специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/EИО) (ОВ L 131, 5.5.1998 г., стр. 11–23).

Последващите изменения на Директива 98/24/EО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (OВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1—1355).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2004/37/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година относно защитата на работниците от рискове, свързани с експозицията на канцерогени или мутагени по време на работа (шеста специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 на Директива 89/391/ЕИО на Съвета) (кодифициран вариант) (OВ L 158, 30.4.2004 г., стр. 50—76).

Вж. консолидираната версия.

Директива 92/58/ЕИО на Съвета от 24 юни 1992 година относно минималните изисквания за осигуряване на знаци за безопасност и/или здраве по време на работа (Девета специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/ЕИО) (ОВ L 245, 26.8.1992 r., стр. 23—42).

Вж. консолидираната версия.

Директива 89/391/ЕИО на Съвета от 12 юни 1989 година за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето на работниците на работното място (ОВ L 183, 29.6.1989 г., стр. 1—8).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 16.12.2021

Нагоре