Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Enakost spolov na trgu dela

 

POVZETEK:

Direktiva 2006/54/ES o uresničevanju načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Namen te direktive je združiti več direktiv o enakosti spolov s poenostavitvijo, posodobitvijo in izboljšanjem zakonodaje Evropske unije (EU) na področju enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju.

KLJUČNE TOČKE

Enakost moških in žensk je temeljno načelo prava EU, ki velja za številne vidike življenja v družbi, vključno s svetom dela.

Enakost pri zaposlovanju in delovnih pogojih

Ta direktiva prepoveduje neposredno* ali posredno diskriminacijo* moških in žensk v zvezi s/z:

  • pogoji za zaposlovanje, dostop do zaposlitve in samozaposlitev;
  • delovnimi pogoji, vključno s plačilom in odpuščanjem;
  • poklicnim usposabljanjem in napredovanjem;
  • članstvom v organizacijah delavcev ali delodajalcev.

Poleg tega člen 157 Pogodbe o delovanju Evropske unije prepoveduje diskriminacijo na podlagi spola v zvezi s plačilom za enako delo ali delom enake vrednosti. To načelo se uporablja tudi za sisteme razvrstitve delovnih mest, ki se uporabljajo za določanje plačila.

Različno obravnavanje moških in žensk pa se lahko izjemoma upraviči z naravo določene poklicne dejavnosti, če so sprejeti ukrepi legitimni in sorazmerni.

Države članice EU morajo spodbujati delodajalce, da ukrepajo proti diskriminaciji (neposredni in posredni) na podlagi spola, zlasti pa proti nadlegovanju* in spolnemu nadlegovanju*.

Enakost v socialnem varstvu

Ženske in moški so obravnavani enako v okviru poklicnih sistemov socialne varnosti, zlasti v zvezi z:

  • obsegom takih sistemov in pogoji za dostop do njih;
  • prispevki;
  • izračunavanjem prejemkov, vključno z dodatnimi prejemki, in pogoji v zvezi s trajanjem in ohranitvijo upravičenosti do prejemkov.

To načelo se uporablja za celotno delovno aktivno prebivalstvo, vključno s/z:

  • samozaposlenimi osebami, vendar lahko države članice za to kategorijo zagotovijo različno obravnavanje glede na upokojitveno starost,
  • delavci, katerih delo je prekinjeno zaradi bolezni, nesreče ali neprostovoljne brezposelnosti;
  • iskalci zaposlitve ter upokojenimi delavci in delavci invalidi ter njihovimi upravičenci.

Materinski, očetovski in posvojiteljski dopust

Zaposleni imajo po izteku materinskega, očetovskega ali posvojiteljskega dopusta pravico:

  • do vrnitve na svoje delovno mesto ali na enakovredno delovno mesto pod pogoji, ki zanje niso manj ugodni;
  • do vseh izboljšav delovnih pogojev, do katerih bi bili upravičeni med svojo odsotnostjo.

Pravno varstvo

Države članice morajo za zaposlene, ki so žrtve diskriminacije, zagotoviti pravna sredstva, kot so postopki poravnave in sodni postopki. Države članice sprejmejo tudi potrebne ukrepe za zaščito zaposlenih in njihovih zastopnikov pred negativnim delodajalčevim obravnavanjem zaradi pritožbe znotraj podjetja ali kakršnega koli pravnega postopka.

Določiti morajo tudi kazni in možnosti za povračilo ali nadomestilo za utrpljeno škodo.

V primeru pravnih postopkov si dokazno breme delita oseba, ki vloži pritožbo zaradi diskriminacije, in stranka, ki je obtožena diskriminacije. Če tožeča stranka sodišču predloži dejstva, na podlagi katerih se lahko domneva, da je prišlo do diskriminacije (npr. vse ženske v podjetju imajo nižjo plačo od moških), mora tožnik dokazati, da ni bilo kršitve načela enakega obravnavanja (npr. njihova delovna mesta se razlikujejo ali pa opravljajo delo s krajšim delovnim časom).

Treba je poudariti, da se poglavje III (Pravna sredstva in izvrševanje) Direktive (EU) 2023/970 o pravilih o preglednosti plačil v zvezi z enakim plačilom za enako delo (glej povzetek) uporablja za postopke v zvezi s katero koli pravico ali obveznostjo v zvezi z načelom enakega plačila iz člena 4 Direktive 2006/54/ES. Čeprav je do danes pravica do enakega plačila žensk in moških za enako delo ali delo enake vrednosti zapisana v členu 157 Pogodbe o delovanju Evropske unije in v Direktivi 2006/54/ES, je bilo načelo težko uporabiti in uveljavljati. Pravila iz Direktive (EU) 2023/970 se bodo uporabljala od 7. junija 2026.

Spodbujanje enakega obravnavanja

Države članice imenujejo organe, katerih naloga je spodbujati, analizirati in spremljati enako obravnavanje, zagotoviti upoštevanje zakonodaje in neodvisno pomoč žrtvam diskriminacije.

OD KDAJ SE TA PRAVILA UPORABLJAJO?

Direktivo je bilo treba v nacionalno zakonodajo prenesti do 15. avgusta 2008.

Direktiva 2006/54/ES je revidirala in nadomestila več direktiv (75/117/EGS, 76/207/EGS, 2002/73/ES, 86/378/EGS, 96/97/ES, 97/80/ES in 98/52/ES) in njihove nadaljnje spremembe.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Neposredna diskriminacija. Kadar se ena oseba zaradi spola obravnava manj ugodno, kakor se obravnava, se je obravnavala ali bi se obravnavala oseba drugega spola v primerljivi situaciji.
Posredna diskriminacija. Kadar bi bile zaradi navidezno nevtralnega predpisa, merila ali prakse osebe enega spola v posebej neugodnem položaju v primerjavi z osebami drugega spola (razen če ta predpis, merilo ali praksa objektivno temelji na zakonitem cilju in so sredstva za doseganje tega cilja ustrezna in potrebna).
Nadlegovanje. Kadar ima neželeno vedenje, povezano s spolom osebe, učinek ali namen prizadeti dostojanstvo osebe in ustvariti zastrašujoče, sovražno, ponižujoče, sramotilno ali žaljivo okolje.
Spolno nadlegovanje. Kadar ima kakršna koli oblika neželenega verbalnega, neverbalnega ali fizičnega vedenja spolne narave učinek ali namen prizadeti dostojanstvo osebe, zlasti kadar gre za ustvarjanje zastrašujočega, sovražnega, ponižujočega, sramotilnega ali žaljivega okolja.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2006/54/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. julija 2006 o uresničevanju načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu (preoblikovano) (UL L 204, 26.7.2006, str. 23).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva (EU) 2023/970 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10. maja 2023 o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske s preglednostjo plačil in mehanizmi za izvrševanje (UL L 132, 17.5.2023, str. 21).

Zadnja posodobitev 26.05.2023

Top