Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program Copernicus (2014-2020): opazovanje in spremljanje planeta

Ta uredba Evropske unije (EU) vzpostavlja program Copernicus, uporabniško naravnan civilni program, ki temelji na predhodnem evropskem programu za opazovanje zemlje, tj. GMES (pobuda za globalno spremljanje okolja in varnosti), ter obstoječih sorodnih nacionalnih in evropskih zmogljivostih.

AKT

Uredba (EU) št. 377/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi programa Copernicus in o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 911/2010

POVZETEK

Copernicus je program EU, katerega cilj je razviti evropske informacijske storitve na podlagi satelitskega opazovanja Zemlje in analiz podatkov in situ (ki niso pridobljeni v vesolju). To pobudo usmerja Evropska komisija v partnerstvu z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) in Evropsko agencijo za okolje (EEA).

Cilj programa Copernicus pri razvoju konkurenčnega evropskega vesoljskega in storitvenega sektorja je spodbujati inovativne sisteme in storitve za opazovanje Zemlje in zagotoviti Evropi neodvisen dostop do okoljskega znanja in ključnih tehnologij za opazovanje in zbiranje geoinformacij. Uporabniki bodo imeli prost in neomejen dostop do informacijskih storitev.

Tri komponente, ki jih obsega program Copernicus, so:

1.

Storitvena komponenta : sistem Copernicus s pomočjo niza storitev svojim uporabnikom dolgoročno in trajnostno zagotavlja standardizirane podatke in informacije, ki jih posredujejo podjetja ali javni organi, ki jih financira Komisija. Končni uporabniki lahko te podatke uporabijo za različne namene na različnih področjih, kot so trajnostni razvoj in varstvo narave, regionalno in lokalno načrtovanje, kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo, zdravje, civilna zaščita, infrastruktura, promet in turizem;

2.

Vesoljska komponenta : ta zagotavlja trajnostna opazovanja iz vesolja za storitvene komponente. Koordinira jo Evropska vesoljska agencija (ESA), ki upravlja namenske misije, zaradi česar je bila vzpostavljena tudi Evropska organizacija za uporabo meteoroloških satelitov (EUMETSAT);

3.

Komponentain situ : Copernicus zbira informacije iz sistemov in situ, kot so postaje na tleh za zagotavljanje podatkov, ki jih pridobijo s pomočjo številnih senzorjev, nameščenih na tleh, morju ali v zraku. Te podatke posredujejo evropske in neevropske organizacije ter države EU.

Uporabniki

Glavni uporabniki so oblikovalci politik in javni organi, ki informacije uporabljajo kot podlago za oblikovanje politik in zakonodaje, na primer na področju okolja ali civilne zaščite v primeru naravne nesreče ali humanitarne krize. Drugi uporabniki so komercialni in zasebni uporabniki, izobraževalni in raziskovalni sektor ter neprofitne organizacije.

Uporaba podatkov programa Copernicus

Dostop do podatkov in informacij programa Copernicus je popoln, odprt in brezplačen, če so izpolnjeni določeni pogoji in omejitve. Namen tega je spodbuditi njihovo uporabo in izmenjavo ter okrepiti evropske trge za opazovanje Zemlje, zlasti razvoj storitev in proizvodov z dodano vrednostjo. Takšne prodajne storitve so lahko na voljo brezplačno ali pa tudi ne, kar je odvisno od poslovnega modela ponudnikov.

Proračun in delovni program

Za razvoj treh komponent je v obdobju 2014-2020 na voljo proračun v višini 4,3 milijarde EUR (v tekočih cenah).

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Uredba (EU) št. 377/2014

1.1.2014

31.12.2017

UL L 122, 24.4.2014

Zadnja posodobitev 28.07.2014

Top