This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Direktiva 2004/48/ES – uveljavljanje pravic intelektualne lastnine
Ta direktiva določa minimalni nabor ukrepov, postopkov in pravnih sredstev, ki omogočajo učinkovito civilno uveljavljanje pravic intelektualne lastnine po vsej EU in zagotavljajo standardizirano raven varstva na celotnem notranjem trgu.
Evropska komisija je leta 2017 sprejela sveženj ukrepov za nadaljnje izboljšanje uporabe in uveljavljanja pravic intelektualne lastnine ter boj proti ponarejanju in piratstvu. Objavila je zlasti sporočilo o smernicah, v katerem je pojasnila pravila iz te direktive, ki so jih države EU različno razlagale. Ukrepi sledijo akcijskemu načrtu za uveljavljanje pravic intelektualne lastnine v EU, ki ima deset točk in ga je Komisija opredelila leta 2014.
Cilji
Glavni cilj direktive je zagotoviti, da so za ustvarjalce in inovatorje v vsej EU na voljo ista orodja, ki jim omogočajo izvrševanje pravic intelektualne lastnine. Poleg boja proti ponarejanju in piratstvu si direktiva prizadeva tudi za izpolnitev drugih ciljev, ki vključujejo:
Področje uporabe
Direktiva se uporablja za vse kršitve pravic intelektualne lastnine, ki jih opredeljuje pravo EU in/ali nacionalno pravo zadevne države EU.
Ta direktiva ne vpliva na:
Splošne obveznosti
Zahteva za varstvo
Zahtevo za uporabo zaščitnih ukrepov za intelektualno lastnino lahko vložijo:
Pravica do informacij
Sodišče lahko na zahtevo vlagatelja odredi, da kršitelj ali katera koli druga oseba zagotovi informacije o izvoru blaga ali storitev, za katere se domneva, da kršijo pravico intelektualne lastnine, ter o omrežjih za distribucijo ali dobavo, če se za to osebo ugotovi, da:
Pravila za pridobivanje in zavarovanje dokazov
Sodišče lahko na zahtevo vlagatelja nasprotni stranki odredi, da predloži dosegljive dokaze ob upoštevanju varstva zaupnih podatkov. Sodišče lahko odredi tudi ukrepe, ki omogočajo zavarovanje ustreznih dokazov v zvezi z domnevno kršitvijo.
Začasni in varnostni ukrepi
Sodišče lahko na zahtevo vlagatelja izda začasno odredbo*, ki je namenjena:
Pravosodni organi lahko v nekaterih primerih odredijo varnostni zaseg premičnin in nepremičnin domnevnega kršitelja, vključno z blokiranjem njegovih bančnih računov in drugega premoženja.
Ukrepi, ki izhajajo iz odločitve o zadevi
Sodišče lahko na zahtevo vlagatelja odredijo popravne ukrepe, ki omogočajo odpoklic ali odstranitev blaga, ki krši pravico intelektualne lastnine, s trga ali njegovo uničenje.
Sodišče lahko odredi tudi trajno prepoved, s katero se prepreči nadaljevanje kršitve ali dodeli odškodnina oškodovani stranki.
Ta direktiva se uporablja od 20. maja 2004, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 29. aprila 2006.
Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2004/48/ES z dne 29. aprila 2004 o uveljavljanju pravic intelektualne lastnine (UL L 157, 30.4.2004, str. 45–86).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru – Smernice o nekaterih vidikih Direktive 2004/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta o uveljavljanju pravic intelektualne lastnine (COM(2017) 708 final z dne 29. novembra 2017).
Zadnja posodobitev 11.06.2018