Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Marakeška pogodba

 

POVZETEK:

Marakeška pogodba o dostopu slabovidnih oseb do tiskanih del

Sklep (EU) 2018/254 o sklenitvi Marakeške pogodbe

KAJ JE NAMEN TE POGODBE IN TEGA SKLEPA?

Namen Marakeške pogodbe je povečati razpoložljivost in čezmejne izmenjave določenih del in drugih zaščitenih predmetov urejanja v dostopnih formatih za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja.

S sklepom se odobri sklenitev pogodbe s strani EU.

Marakeška pogodba sta v pravo EU vključili Direktiva (EU) 2017/1564 in Uredba (EU) 2017/1563.

KLJUČNE TOČKE

Marakeška pogodba zahteva od pogodbenic, da določijo izjeme ali omejitve, ki veljajo za avtorsko in sorodne pravice v zvezi z reproduciranjem in razširjanjem izvodov določenih del in drugih zaščitenih predmetov urejanja v dostopnem formatu ter za mednarodno kroženje teh izvodov.

Upravičene osebe

Upravičene osebe na podlagi Pogodbe so osebe z motnjami, ki onemogočajo učinkovito branje tiskanega gradiva. To so slepe osebe ali osebe z učnimi težavami, telesnimi motnjami ali slabovidne osebe, ki zaradi teh motenj ne morejo brati in razumeti tiskanega gradiva ali so nezmožne držati knjigo ali tiskano gradivo ali ju premikati (upravičene osebe na podlagi Pogodbe).

Sem sodijo dela „v obliki besedila, zapisa in/ali povezanih ilustracij, ki se objavijo ali drugače dajo na voljo javnosti v katerem koli mediju“, vključno z zvočnimi knjigami.

Pogodba potrjuje tudi vlogo pooblaščenih subjektov, ki lahko na nepridobitni osnovi izdeluje v dostopnem formatu izvode objavljenih del za nekomercialno posojanje ali elektronsko distribucijo, če ima zakonit dostop do teh del, na njih opravi samo spremembe, ki so potrebne, da bi bila dela dostopna, ter da na voljo izvode v uporabo samo upravičenim osebam.

Izjeme ali omejitve, ki veljajo za avtorsko pravico, vključno v zvezi z uvozom in izvozom

Pogodba zahteva, naj pogodbenice uvedejo izjemo ali omejitev, ki velja za nacionalno zakonodajo na področju avtorske pravice, da se omogočila reproduciranje in razširjanjem izvodov v dostopnih formatih.

Zaradi lažjega mednarodnega kroženja izvodov knjig v dostopnih formatih pa zahteva, naj pogodbenice omogočijo uvoz in izvoz izvodov v dostopnih formatih pod določenimi pogoji:

  • izvod se lahko izvozi brez dovoljenja imetnika avtorske pravice;
  • izvodi v dostopnih formatih lahko uvozi pooblaščeni subjekt za upravičeno osebo ali drug pooblaščeni subjekt za izključno uporabo s strani upravičenih oseb.

Pogodbenice

K Pogodbi lahko pristopijo članice Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) in EU. Pogodba zahteva, naj organizacija WIPO vzpostavi „informacijsko dostopno točko“, ki bo omogočala prostovoljno izmenjavo informacij in prepoznavanje pooblaščenih subjektov. Vzpostavlja tudi skupščino pogodbenic, katere glavna naloga je ohranjanje in razvoj Pogodbe.

Ratifikacija v EU

13. septembra 2017 sta Uredba (EU) 2017/1563 in Direktiva (EU) 2017/1564 v pravo EU vključili novo obvezno izjemo k predpisom o avtorski pravici, ki je skladna s Pogodbo. 15. februarja 2018 je bila s Sklepom Sveta (EU) 2018/254 potrjena sklenitev Pogodbe pred njeno polno ratifikacijo.

OD KDAJ SE TA POGODBA UPORABLJA?

Marakeška pogodba je začela veljati 30. septembra 2016, tj. tri mesece po tem, ko je bilo doseženo zahtevano število 20 pogodbenic te pogodbe.

Sklep Sveta o odobritvi sklenitve Pogodbe je bil sprejet dne 15. februarja 2018, EU pa jo je ratificirala 12. oktobra 2018.

OZADJE

Sodišče EU je leta 2017 razsodilo, da ima EU izključno pristojnost in da lahko EU sama sklene Marakeško pogodbo brez sodelovanja posameznih držav EU.

Pogodbenice lahko izvajajo določbe iz te pogodbe ob upoštevanju svojih pravnih sistemov in praks, skladno z obveznostmi v zvezi s tristopenjskim preizkusom, ki so določene v členu 9(2) Bernske konvencije za varstvo književnih in umetniških del. V skladu s to konvencijo morebitne izjeme ali omejitve ne smejo posegati v običajno uporabo del in ne smejo neupravičeno vplivati na legitimne interese avtorjev.

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Marakeška pogodba o olajšanem dostopu do objavljenih del za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja (UL L 48, 21.2.2018, str. 3–11).

Sklep Sveta (EU) 2018/254 z dne 15. februarja 2018 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Marakeške pogodbe o olajšanem dostopu do objavljenih del za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja (UL L 48, 21.2.2018, str. 1–2).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2017/1563 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. septembra 2017 o čezmejni izmenjavi med Unijo in tretjimi državami izvodov v dostopnem formatu določenih del in drugih predmetov urejanja, zaščitenih z avtorsko pravico in sorodnimi pravicami, v korist slepih in slabovidnih oseb ter oseb z drugimi motnjami branja (UL L 242, 20.9.2017, str. 1–5).

Direktiva (EU) 2017/1564 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. septembra 2017 o določenih dovoljenih uporabah določenih del in drugih predmetov urejanja, zaščitenih z avtorsko pravico in sorodnimi pravicami, za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja ter o spremembi Direktive 2001/29/ES o usklajevanju določenih vidikov avtorske pravice in sorodnih pravic v informacijski družbi (UL L 242, 20.9.2017, str. 6–13).

Sklep Sveta 2014/221/EU z dne 14. aprila 2014 o podpisu, v imenu Evropske unije, Marakeške pogodbe o olajšanem dostopu do objavljenih del za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja (UL L 115, 17.4.2014, str. 1–2).

Zadnja posodobitev 06.11.2018

Top