EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

EU in Mednarodni sporazum o podnebnih spremembah iz leta 2015

 

POVZETEK:

Sporočilo (COM(2013) 167 final) – Mednarodni sporazum o podnebnih spremembah iz leta 2015: oblikovanje mednarodne podnebne politike po letu 2020

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

Določa temeljna vprašanja, ki bi jih bilo po mnenju Evropske komisije treba obravnavati v najnovejših mednarodnih prizadevanjih pri spopadanju s podnebnimi spremembami. Ta naj bi svet usmerila k zmanjšanju globalnih emisij do leta 2050 za vsaj 60 % glede na vrednosti iz leta 2010.

KLJUČNE TOČKE

  • EU se je oktobra 2014 sporazumela, da bo njen zavezujoči prispevek znižanje domačih toplogrednih plinov (TGP) v celotnem gospodarstvu za najmanj 40 % do leta 2030.
  • Sporočilo poudarja, da mora novi sporazum odražati spremembe sveta od podnebnih pogajanj, ki so se začela leta 1990, in njegov nadaljnji razvoj do leta 2030.
  • Sporočilo Komisije poudarja pomen naslednjih sestavin:
    • ambicioznih nacionalnih obveznosti z jasnimi in poštenimi cilji v okviru skupne pravne zbirke pravil. Ti morajo biti dosegljivi in jih je treba ob razvoju svetovnih in nacionalnih gospodarskih razmer pregledovati;
    • razvite države in države v razvoju morajo enako prispevati k skupnemu cilju omejevanja globalne povprečne temperature za manj kot 2 oC;
    • vse države glede izpolnjevanja svojih ciljev odgovarjajo druga drugi in javnosti.

OZADJE

  • Združeni narodi so konec leta 2011 v Durbanu začeli pogajanja o novem podnebnem sporazumu. Njegov cilj je bil poenotiti mozaik zavezujočih in nezavezujočih ureditev, uvedenih po Kjotskem protokolu iz leta 1992, v celovit sistem.
  • Mednarodna skupnost si je decembra 2015 v Parizu zastavila cilj, da bo zagotovila novi sporazum o podnebnih spremembah. EU je menila, da mora biti čim bolj ambiciozen in vključevati konkretne obveznosti vseh glavnih gospodarstev. Na pariški podnebni konferenci (COP 21) je 195 držav sprejelo prvi univerzalni pravno zavezujoč globalni podnebni sporazum. Pariški sporazum je začel veljati 4. novembra 2016.
  • Več informacij je na voljo na spletnem mestu Evropske komisije o pariškem sporazumu.

GLAVNI DOKUMENT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Mednarodni sporazum o podnebnih spremembah iz leta 2015: oblikovanje mednarodne podnebne politike po letu 2020 (COM(2013) 167 final z dne 26. marca 2013)

Zadnja posodobitev 14.11.2016

Top