EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0224(03)

Objava vloge v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

UL C 55, 24.2.2012, p. 25–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.2.2012   

SL

Uradni list Evropske unije

C 55/25


Objava vloge v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2012/C 55/08

V skladu s členom 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo. Izjave o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih od dneva te objave.

ENOTNI DOKUMENT

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„ABENSBERGER SPARGEL/ABENSBERGER QUALITÄTSSPARGEL“

ES št.: DE-PGI-0005-0852-26.01.2011

ZGO ( X ) ZOP ( )

1.   Ime:

„Abensberger Spargel/Abensberger Qualitätsspargel“

2.   Država članica ali tretja država:

Nemčija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila:

3.1   Vrsta proizvoda:

Skupina 1.6 –

Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani.

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz 1. točke:

Beluši (Asparagus officinalis) spadajo v družino Asparagaceae. Užitna stebla belušev so poganjki večletne trajnice, ki se prodajajo olupljeni ali neolupljeni. „Abensberger Spargel“ se pridelujejo v skladu s pravili dobre kmetijske prakse.

Beli „Abensberger Spargel“ je lahko bele do vijoličaste barve in je lahko dolg največ 22 cm, medtem ko je lahko zeleni „Abensberger Spargel“ dolg največ 27 cm.

Razen belušev, ki jih pridelovalci prodajo neposredno potrošnikom, se „Abensberger Spargel“ pripravljajo v skladu s standardom UNECE FFV04 (Asparagus), ki velja tudi za bele in vijoličaste beluše do premera najmanj 5 mm. Zlomljeni beluševi poganjki se lahko dajo na trg tudi pod kategorijo „zlomljeni beluši“.

„Abensberger Spargel“ ima običajno zelo močan okus. Z eno- ali dvakrat dnevnim obiranjem ter skrbnim in ustreznim ravnanjem po obiranju se potrošnikim zagotovi svež proizvod „Abensberger Spargel“ ne glede na njegovo tržno pot.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode):

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora):

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju:

Pridelava „Abensberger Spargel“ mora od gojenja do pobiranja potekati na opredeljenem geografskem območju.

Beluši, pridelani na območju Abensberga, so večinoma gojena različica belega beluša, ki raste pod zemljo v obsežnih grebenih. Zaradi pomanjkanja sončne svetlobe poganjki, ki v grebenih rastejo navzgor, ne ozelenijo, ampak ostanejo beli ali rdečkasto beli ter imajo bele do vijoličaste vršičke, v dolžino pa običajno zrastejo do 22 cm.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.:

Sveže obrane beluše je treba najprej sprati in jih nato oprati s sladko vodo (iz pipe).

Po obiranju in čiščenju jih je treba hitro ohladiti, da se ohrani njihova kakovost. To pomeni, da jih je treba čim prej po obiranju z zelo mrzlo vodo ohladiti na temperaturo 1–2 °C, da ostanejo sveži, mehki in slonokoščeni. S tem se znatno omeji tudi rast bakterij in gliv, zaradi katerih se lahko kakovost belušev poslabša.

Nato se stebla skrbno razrežejo po dolžini in razvrstijo. Poganjek se na spodnjem delu odreže pod pravim kotom. S tem se zmanjša prerez ter omejita izguba vode in vstop bakterij. Če je poganjek na spodnjem delu votel ali olesenel, ga skrbno skrajšajo na manj kot 22 cm, pri zelenih beluših pa na manj kot 27 cm, da se zagotovi visoka kakovost.

Nato je treba beluše hraniti pri temperaturi 1–2 °C v zelo vlažnem prostoru (99-odstotna vlažnost), vendar ne v vodi. Pridelovalec ne sme prekiniti hladilne verige. Pakiranje, hlajenje in prodajni prostori morajo izpolnjevati higienske zahteve.

Navedeni ukrepi, ki so precej strožji od zakonskih minimalnih zahtev, prispevajo k visoki higieni in kakovosti proizvoda.

3.7   Posebna pravila za označevanje:

„Abensberger Qualitätsspargel“ morajo biti v prodaji označeni z naslednjim logotipom:

Image

4.   Kratka opredelitev geografskega območja:

Geografsko območje obsega zlasti t. i. „Sandgürtel“ (peščeni pas) med kraji Siegenburg, Neustadt an der Donau, Abensberg in Langquaid ter je izključno v deželnem okrožju Kelheim.

5.   Povezanost z geografskim območjem:

5.1   Posebnosti geografskega območja:

V predstavitvi gospodarskih dejavnosti reda Karmeličanov je Maximilian Georg Kroiss zapisal, da so beluše v regiji Abensberg verjetno pridelovali že leta 1730. V istem viru je tudi navedeno, da se zgodovinar Angrüner moti, ko trdi, da so prve beluše v Abensbergu začeli pridelovati šele okoli leta 1900. Poleg tega Kroiss poudarja, da je Abensberg še danes zelo znan po beluših.

Regija Abensberg, t. i. peščeni pas med kraji Siegenburg, Neustadt an der Donau, Abensberg in Langquaid, je zaradi izredno dobrih tal in podnebja zelo primerna za pridelovanje belušev. Povprečna letna temperatura na tem območju je 9,8 °C, povprečna letna količina padavin pa 703 mm, kar ustvarja dobre podnebne pogoje za pridelovanje belušev. Po geodetskem atlasu bavarskega informacijskega sistema o tleh so tla večinoma peščena. Poleg tega vsebujejo več mineralov in mulja kot tla na drugih znanih območjih za pridelovanje belušev v Nemčiji. Zato imajo „Abensberger Spargel“ zelo močan okus.

Gojenje „Abensberger Spargel“ je omejeno zlasti na naslednje tipe tal:

pesek (S),

rahlo ilovnat pesek (Sl),

ilovnat pesek (lS),

zelo ilovnat pesek (SL).

Da se zagotovita značilna okus in svežina „Abensberger Spargel“, ki sta posledica sestave tal, se ti beluši gojijo in predelujejo na opisani način.

Na 210 hektarjih pridelovalne površine beluše goji približno 70 pridelovalcev. Regija Abensberg je eno najpomembnejših območij za pridelovanje belušev na Bavarskem. Tamkajšnji pridelovalci pridelovalne tehnike stalno razvijajo in izpopolnjujejo.

5.2   Posebnosti proizvoda:

H kakovosti „Abensberger Spargel“ prispevajo opisani podnebni pogoji in tipi tal na opredeljenem geografskem območju.

„Abensberger Spargel“ so pri potrošnikih zelo cenjeni, med poznavalci pa veljajo za posebno delikateso. Kot tradicionalna bavarska specialiteta so vključeni v spletno podatkovno zbirko tradicionalnih specialitet bavarskega ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo (http://www.food-from-bavaria.de).

Poleg oznake „Abensberger Spargel“ se pri trženju tega proizvoda že deset let uporablja tudi kolektivna blagovna znamka „Abensberger Qualitäts-Spargel“. V skladu s pravili za dodelitev te kolektivne blagovne znamke je potrebna visoka kakovost proizvoda.

Potrošniki so za visoko kakovost proizvoda pripravljeni plačati več, pri čemer je cena „Abensberger Spargel“ višja od cene prav tako znanih belušev „Schrobenhausener Spargel“.

Sloves „Abensberger Spargel“ potrjuje tudi dejstvo, da je prav o tej vrsti belušev napisana kuharska knjiga in da vsako leto izberejo kraljico belušev, ki predstavlja to plemenito zelenjavo iz regije. Leta 2007 so praznovali 75. obletnico gojenja belušev v Abensbergu.

Združenje pridelovalcev „Abensberger Qualitätsspargel“ (Erzeugergemeinschaft Abensberger Qualitätsspargel e.V.) priporoča sorte, ki še posebno izpolnjujejo agronomske zahteve (preskusi na terenu) in zahteve glede okusa na podlagi senzoričnih preskusov v zvezi s specifikacijo.

Te sorte so navedene na domači strani združenja na naslovu: http://www.qualitaetsspargel.de/, podatki pa so posodobljeni vsako leto.

5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali drugimi značilnostmi proizvoda (pri ZGO):

K posebnim značilnostim „Abensberger Spargel“ ne prispevajo le podnebje in značilna tla v regiji, ampak tudi dolgoletna tradicija pridelovanja belušev na območju pridelave Abensberg ter strokovno znanje in izkušnje kmetov, ki beluše pridelujejo že več rodov. Zaradi lahkih peščenih tal, ki vsebujejo več mineralov in mulja kot tla na drugih območjih pridelave, in vsakodnevnega obiranja imajo „Abensberger Spargel“ posebno nežne poganjke, ki imajo bolj pikanten in oreškast okus kot beluši, ki se pridelujejo drugje.

Sloves:

Zaradi strogih pravil o načinu gojenja in predelave belušev, ki jih je določilo združenje pridelovalcev „Abensberger Qualitätsspargel“ (http://www.qualitaetsspargel.de/index.php/erzeuger/qualitaetsordnung) in ki so včasih precej strožja od zakonskih minimalnih zahtev, se že več desetletij tržijo le najkakovostnejši „Abensberger Spargel“. Zato jih potrošniki zelo cenijo, kar je razvidno tudi iz uradnih podatkov o njihovi ceni. „Abensberger Spargel“ imajo lahko na primer v primerjavi z beluši z drugih območij višjo tržno ceno.

Beluši se pridelujejo na približno 210 hektarjih in so eden od glavnih gospodarskih dejavnikov v regiji Abensberg.

Pridelovalci s tega geografskega območja že več kot 70 let prenašajo znanje in izkušnje na področju pridelave belušev iz roda v rod. To zagotavlja največjo kakovost, ki je osnovni pogoj za uspešno trženje.

Sezona belušev v tej regiji je znana kot „peti letni čas“, ki je namenjen praznovanju ter privablja izletnike in turiste z vseh koncev in krajev. V tem obdobju je v domačih kuhinjah in restavracijah poudarek na beluših. V restavracijah poskušajo z domiselnimi recepti privabiti domačine in obiskovalce, ki v sezoni belušev množično prihajajo v Abensberg. V tem času se tudi na tržnicah ustvari največji promet s proizvodi iz belušev.

Od leta 1996 poteka vsakoletni izbor abensberške kraljice belušev, ki se pogosto udeležuje intervjujev za tisk, radio in televizijo ter prenaša sloves „Abensberger Spargel“ prek meja te regije.

Sklic na objavo specifikacije:

(člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006)

Markenblatt, 19. zvezek z dne 14. maja 2010, del 7a-aa, str. 8178.

http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/13351


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.


Top