EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001E0554

Skupni ukrep Sveta z dne 20. julija 2001 o ustanovitvi Inštituta Evropske unije za varnostne študije

UL L 200, 25.7.2001, p. 1–4 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 09/02/2014; razveljavil 32014D0075

ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2001/554/oj

32001E0554



Uradni list L 200 , 25/07/2001 str. 0001 - 0004


Skupni ukrep Sveta

z dne 20. julija 2001

o ustanovitvi Inštituta Evropske unije za varnostne študije

(2001/554/SZVP)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 14 Pogodbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) 10. novembra 2000 je Svet dal načelno soglasje o ustanovitvi Inštituta za varnostne študije, ki združuje bistvene značilnosti sedanjih struktur Zahodnoevropske unije (ZEU).

(2) Ustanovitev Inštituta za varnostne študije v okviru Evropske unije bo v pomoč pri izvajanju skupne zunanje in varnostne politike (SZVP) in zlasti evropske varnostne in obrambne politike (EVOP).

(3) Statut in struktura inštituta mu morata omogočati odzivanje na zahteve Evropske unije in njenih držav članic ter izpolnjevanje nalog v tesnem sodelovanju s Skupnostjo, nacionalnimi in mednarodnimi institucijami.

(4) Inštitut za varnostne študije Evropske unije mora biti pravna oseba in delati v popolni intelektualni neodvisnosti ob hkratnem vzdrževanju tesnih stikov s Svetom in ob pravilnem upoštevanju splošne politične odgovornosti Evropske unije in njenih institucij –

SPREJEL NASLEDNJI SKUPNI UKREP:

Člen 1

Ustanovitev

1. Ustanovi se Inštitut za varnostne študije Evropske unije (EUISS), v nadaljnjem besedilu "inštitut". Delovati začne 1. januarja 2002.

2. Inštitut ima svoj sedež v Parizu.

3. Začetno infrastrukturo priskrbi ZEU.

Člen 2

Namen

Inštitut prispeva k razvoju SZVP in EVOP z vodenjem akademskih raziskav in analiz na ustreznih področjih. Zaradi tega, med drugim, oblikuje in na začasni osnovi naroča raziskovalne dokumente, pripravlja seminarje, bogati čezatlantski dialog z organizacijo dejavnosti, ki so podobne dejavnostim Čezatlantskega foruma ZEU, in vzdržuje omrežje izmenjav z drugimi raziskovalnimi inštituti ter raziskovalnimi skupinami v Evropski uniji in zunaj nje. Delo inštituta se v največji možni meri navezuje na to omrežje. Delovni rezultati inštituta se distribuirajo v najširšem možnem obsegu, razen zaupnih informacij, za katere se uporabljajo varnostni predpisi Sveta, kakor so določeni v Sklepu 2001/264/ES [1].

Člen 3

Politični nadzor

Politični in varnostni odbor v skladu s svojimi dolžnostmi do SZVP in zlasti EVOP izvaja politični nadzor nad dejavnostmi inštituta, ne da bi vplival na intelektualno neodvisnost inštituta pri izvajanju raziskovalne in seminarske dejavnosti.

Člen 4

Pravna oseba

Inštitut je pravna oseba, za potrebno izvajanje funkcij in doseganje ciljev. Vsaka država članica sprejme ukrepe, ki inštitutu omogočajo pridobitev pravne sposobnosti, kakršno imajo za to pravne osebe po njihovih nacionalnih zakonodajah; inštitut zlasti lahko pridobi ali razpolaga s premičnim ali nepremičnim premoženjem in nastopa kot stranka v sodnih postopkih. Inštitut nima dobičkonosnih ciljev.

Člen 5

Upravni odbor

1. Inštitut ima upravni odbor, ki potrjuje letni in dolgoročni program dela ter ustrezen proračun. Upravni odbor je forum, pristojen za obravnavanje vprašanj o delovanju inštituta in osebju.

2. Upravnemu odboru predseduje generalni sekretar/visoki predstavnik ali v primeru njegove odsotnosti njegov namestnik. Generalni sekretar/visoki predstavnik o delu upravnega odbora poroča Svetu.

3. Upravni odbor sestavljajo predstavniki, ki jih imenujejo države članice, in član, ki ga določi Komisija. Vsakega člana upravnega odbora lahko zastopa ali spremlja namestnik. Odločbe o imenovanju, ki jih odobrijo države članice ali Komisija, se naslovijo na generalnega sekretarja/visokega predstavnika.

4. Direktor inštituta ali njegov predstavnik je praviloma navzoč na sestankih upravnega odbora. Na sestankih upravnega odbora sta lahko navzoča tudi generalni direktor Vojaškega štaba in predsednik Vojaškega odbora ali njuni zastopniki.

5. Odločitve upravnega odbora se sprejemajo s kvalificirano večino predstavnikov držav članic, kjer so glasovi ponderirani v skladu s tretjim pododstavkom člena 23(2) Pogodbe, brez poseganja v člen 12(2) tega skupnega ukrepa. Upravni odbor sprejme svoj poslovnik.

6. Upravni odbor se lahko odloči za ustanovitev začasnih delovnih skupin ali stalnih odborov, sestavljenih po istem načelu kakor upravni odbor, za obravnavanje posebnih tem ali vprašanj glede na njegove splošne pristojnosti in pod njegovim nadzorom. Odločitev o ustanovitvi takih skupin ali odborov mora določati njihove naloge, sestavo in trajanje.

7. Upravni odbor sklicuje predsednik vsaj dvakrat na leto in na zahtevo vsaj ene tretjine njegovih članov.

Člen 6

Direktor

1. Upravni odbor imenuje direktorja inštituta, ki je izbran med državljani držav članic. Države članice predložijo kandidature generalnemu sekretarju/visokemu predstavniku, ki jih pošlje upravnemu odboru. Direktor je imenovan za tri leta z enkratno možnostjo podaljšanja za dve leti.

2. Direktor je pristojen za zaposlovanje vsega drugega osebja inštituta. Člani upravnega odbora so o imenovanju raziskovalcev obveščeni vnaprej.

3. Direktor zagotavlja izvajanje nalog inštituta v skladu s členom 2. Direktor skrbi tudi za visoko raven strokovnosti in profesionalnosti inštituta ter za učinkovito in uspešno izvajanje njegovih nalog.

Direktor je odgovoren za:

- sestavo letnega programa dela inštituta in letnega poročila o dejavnosti inštituta;

- pripravo dela upravnega odbora, zlasti osnutka letnega programa dela inštituta;

- vsakodnevno upravljanje inštituta;

- vse zadeve v zvezi z osebjem;

- pripravo poročila o prihodkih in odhodkih ter izvajanje proračuna inštituta;

- obveščanje Političnega in varnostnega odbora o letnem programu dela;

- zagotavljanje stikov in tesnega sodelovanja s Skupnostjo, nacionalnimi in mednarodnimi institucijami na navedenih področjih.

4. Glede na dogovorjeni načrt dela in proračuna inštituta je direktor pristojen za sklepanje pogodb, zaposlovanje osebja, ki je odobreno v proračunu, in vse potrebne izdatke za delovanje inštituta.

5. Direktor pripravi letno poročilo o dejavnosti inštituta do 31. marca naslednjega leta. Poročilo pošlje upravnemu odboru in Svetu, ki poročilo pošlje Evropskemu parlamentu, Komisiji in državam članicam.

6. Direktor je za svoje delo odgovoren upravnemu odboru.

7. Direktor je pravni zastopnik inštituta.

Člen 7

Osebje

1. Osebje inštituta, ki ga sestavljajo raziskovalci in administrativno osebje, ima status pogodbeno zaposlenih članov osebja in je izbrano med državljani držav članic. Začetno osebje je po potrebi izbrano med osebjem Inštituta za varnostne študije ZEU.

2. Raziskovalci inštituta so izbrani na podlagi zaslug in akademske strokovnosti glede na SZVP in zlasti EVOP s poštenimi in preglednimi razpisnimi postopki.

Člen 8

Določbe v zvezi z osebjem

Določbe osebju inštituta predpiše Svet na priporočilo direktorja.

Člen 9

Intelektualna neodvisnost

Direktor in raziskovalci so pri izvajanju raziskav inštituta in seminarski dejavnosti intelektualno neodvisni.

Člen 10

Program dela

Najpozneje do 30. novembra vsakega leta upravni odbor na podlagi osnutka, ki ga predloži direktor inštituta, sprejme letni program dela inštituta za naslednje leto. Ukrepom, ki jih je treba izvesti glede na letni program dela, mora biti priložena ocena potrebnih odhodkov.

Člen 11

Proračun

1. Vsi posamezni prihodki in odhodki inštituta se vključijo v ocene za vsako finančno leto, ki ustreza koledarskemu letu, in se pri teh ocenah upoštevajo ter prikažejo v proračunu inštituta, ki vsebuje seznam osebja.

2. Prihodki in odhodki, prikazani v proračunu inštituta, so uravnoteženi.

3. Prihodki inštituta so sestavljeni iz prispevkov držav članic v skladu z lestvico BNP. S soglasjem direktorja se lahko za posebne dejavnosti sprejemajo dodatni prispevki iz drugih virov.

Člen 12

Proračunski postopek

1. Direktor do 30. junija vsako leto pripravi osnutek proračuna za inštitut, ki obsega upravne odhodke, operativne odhodke in pričakovane prihodke za naslednje finančno leto, in ga predloži upravnemu odboru. Direktor osnutek proračuna pošlje Svetu v vednost.

2. Upravni odbor sprejme proračun inštituta s soglasjem predstavnikov držav članic do 15. decembra vsako leto ter ga prilagodi glede na različne prispevke, dane inštitutu, in druge vire.

Člen 13

Nadzor nad proračunom

1. Nadzor nad obveznostmi in izplačili odhodkov ter evidentiranje in zbiranje vseh prihodkov izvaja neodvisni finančni nadzornik, ki ga imenuje upravni odbor.

2. Do 31. marca vsakega leta direktor Svetu in upravnemu odboru predloži podrobne izkaze vseh prihodkov in odhodkov iz preteklega finančnega leta skupaj s poročilom o dejavnosti inštituta.

3. Upravni odbor direktorju izda potrdilo o izvrševanju proračuna.

Člen 14

Finančna pravila

Upravni odbor s privolitvijo Sveta na predlog direktorja sestavi podrobna finančna pravila, zlasti o postopku, ki ga je treba spoštovati pri sestavi in izvrševanju proračuna inštituta.

Člen 15

Privilegiji in imunitete

Za izvajanje nalog inštituta potrebni privilegiji in imunitete direktorja inštituta in njegovega osebja se določijo s sporazumom med državami članicami.

Člen 16

Pravna odgovornost

1. Pravna odgovornost inštituta se ureja z zakoni, ki veljajo za posamezno pogodbo.

2. Osebno odgovornost osebja do inštituta urejajo s tem povezane določbe, ki se uporabljajo za osebje inštituta.

Člen 17

Gostujoči raziskovalci

Države članice in tretje države lahko po sporazumu z direktorjem inštitutu za omejeno obdobje začasno dodelijo gostujoče raziskovalce za sodelovanje pri dejavnosti inštituta v skladu s členom 2.

Člen 18

Dostop do dokumentov

Upravni odbor na predlog direktorja do 30. junija 2002 sprejme pravila o dostopu javnosti do dokumentov inštituta ob upoštevanju načel in omejitev, določenih v Uredbi (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije [2].

Člen 19

Pregled

Generalni sekretar/visoki predstavnik najpozneje v petih letih od začetka veljavnosti Svetu predstavi poročilo o izvajanju tega skupnega ukrepa zaradi njegovega morebitnega pregleda.

Člen 20

Prehodne določbe

1. Prvi upravni odbor je imenovan in prvi direktor inštituta določen do 31. julija 2001. Direktor je pristojen za vodenje prehoda od pomožnega telesa ZEU do novega organa.

2. Imenovani direktor predstavi do 15. septembra 2001 osnutek proračuna za leto 2002. Upravni odbor sprejme proračun do 15. novembra 2001.

3. Inštitut zamenja ZEU kot delodajalec osebja, zaposlenega 31. decembra 2001. Novi delodajalec spoštuje obveznosti iz veljavnih pogodb o zaposlitvi osebja, kakor jih določajo veljavni akti.

4. Inštitut prevzame tudi pogodbe, ki jih je podpisala ZEU v imenu inštituta za varnostne študije in ne veljajo za osebje.

5. Za finančno leto 2002 proračun odhodkov, ki bremenijo države članice, znaša 3,2 milijona EUR.

Člen 21

Ta skupni ukrep začne veljati z dnem sprejetja.

Člen 22

Ta skupni ukrep se objavi v Uradnem listu.

V Bruslju, 20. julija 2001

Za Svet

Predsednik

J. Vande Lanotte

[1] UL L 101, 11.4.2001, str. 1.

[2] UL L 145, 31.5.2001, str. 43.

--------------------------------------------------

Top