Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0771(01)

    2006/771/ES: Rozhodnutie Komisie z 9. novembra 2006 o harmonizácii rádiového frekvenčného spektra na využitie zariadeniami s krátkym dosahom [oznámené pod číslom K(2006) 5304] (Text s významom pre EHP)

    Ú. v. EÚ L 312, 11.11.2006, p. 66–70 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Ú. v. EÚ L 338M, 17.12.2008, p. 574–583 (MT)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 10/02/2022

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/771(2)/oj

    11.11.2006   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 312/66


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 9. novembra 2006

    o harmonizácii rádiového frekvenčného spektra na využitie zariadeniami s krátkym dosahom

    [oznámené pod číslom K(2006) 5304]

    (Text s významom pre EHP)

    (2006/771/ES)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 676/2002/ES zo 7. marca 2002 o regulačnom rámci pre politiku rádiového frekvenčného spektra v Európskom spoločenstve (rozhodnutie o rádiovom frekvenčnom spektre) (1), najmä na jeho článok 4 ods. 3,

    keďže:

    (1)

    Zariadenia s krátkym dosahom majú vzhľadom na svoje široké použitie v Európskom spoločenstve aj vo svete stále väčší význam pre hospodárstvo aj každodenný život občanov a používajú sa s rôznymi aplikáciami, ako napríklad poplašné systémy, miestne komunikačné zariadenia, otvárače dverí alebo zdravotnícke implantáty. Vývoj aplikácií založených na zariadeniach s krátkym dosahom v Európskom spoločenstve by mohol prispieť aj k dosiahnutiu osobitných politických cieľov Spoločenstva, akými sú dokončenie vnútorného trhu, podpora inovácií a výskumu a rozvoj informačnej spoločnosti.

    (2)

    Zariadenia s krátkym dosahom sú väčšinou výrobky určené pre široké vrstvy obyvateľstva a/alebo prenosné výrobky, ktoré sa môžu bez problémov prenášať cez hranice a používať v zahraničí. Rozdielne podmienky prístupu k rádiovému spektru však bránia ich voľnému pohybu, zvyšujú výrobné náklady a predstavujú riziko škodlivých interferencií s inými rádiovými aplikáciami a službami. Rádiové frekvenčné spektrum musí byť preto v rámci Spoločenstva dostupné na základe harmonizovaných technických podmienok, aby bolo možné využiť výhody vnútorného trhu pre takýto typ zariadení, podporiť konkurencieschopnosť výrobného priemyslu EÚ prostredníctvom zvýšenia úspor z výroby vo veľkom a znížiť náklady pre spotrebiteľov.

    (3)

    Vzhľadom na to, že toto zariadenie využíva rádiové frekvenčné spektrum s nízkym vysielacím výkonom a krátkym dosahom vysielania, má zväčša obmedzený potenciál spôsobovať interferencie s inými používateľmi spektra. Takéto zariadenia sa preto môžu deliť o frekvenčné pásma s inými službami, na ktoré treba alebo netreba mať povolenie, bez toho, aby spôsobovali škodlivú interferenciu a môžu existovať súčasne s inými zariadeniami s krátkym dosahom. Ich používanie by preto nemalo podliehať individuálnemu povoleniu podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/20/ES (2) o povolení. Rádiokomunikačné služby, ako sú definované v nariadeniach o rádiokomunikáciách Medzinárodnej telekomunikačnej únie, sú navyše nadradené zariadeniam s krátkym dosahom a nevyžaduje sa od nich zabezpečenie ochrany konkrétneho typu zariadení s krátkym dosahom pred interferenciou. Keďže používatelia zariadení s krátkym dosahom preto nemajú zaručenú ochranu pred interferenciou, je zodpovednosťou výrobcov zariadení s krátkym dosahom, aby chránili tieto zariadenia pred škodlivými interferenciami zo strany rádiokomunikačných služieb, ako aj zo strany iných zariadení s krátkym dosahom, ktoré sú prevádzkované v súlade s uplatniteľnými právnymi predpismi Spoločenstva alebo vnútroštátnymi právnymi predpismi. Podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 1999/5/ES z 9. marca 1999 o rádiovom zariadení a koncových telekomunikačných zariadeniach a o vzájomnom uznávaní ich zhody (3) (smernica o RZ&KTZ) by výrobcovia mali zabezpečiť účinné využívanie rádiového frekvenčného spektra zariadeniami s krátkym dosahom, aby sa zabránilo škodlivým interferenciám s inými zariadeniami s krátkym dosahom.

    (4)

    Významná časť týchto zariadení je už zaradená alebo v budúcnosti pravdepodobne bude zaradená do „triedy 1“ zariadení podľa rozhodnutia Komisie 2000/299/ES zo 6. apríla 2000 ustanovujúceho východiskovú klasifikáciu rádiového vybavenia a koncových telekomunikačných zariadení a príslušných identifikačných znakov (4), prijatého podľa článku 4 ods. 1 smernice RZ&KTZ. Rozhodnutím 2000/299/ES sa uznáva rovnocennosť rádiových rozhraní, ktoré spĺňajú podmienky „triedy 1“, takže rádiové vybavenie sa môže bez obmedzenia umiestňovať na trh a uvádzať do prevádzky v celom Spoločenstve.

    (5)

    Vzhľadom na to, že zaradenie do „triedy 1“ je spojené s dostupnosťou harmonizovaného spektra a príslušných podmienok používania, týmto rozhodnutím sa bude ďalej upevňovať kontinuita takej klasifikácie, len čo sa dosiahne.

    (6)

    Komisia preto 11. marca 2004 poverila (5) podľa článku 4 ods. 2 rozhodnutia o rádiovom frekvenčnom spektre Európsku konferenciu poštových a telekomunikačných administratív (CEPT) harmonizáciou rádiového frekvenčného spektra využívaného zariadeniami s krátkym dosahom. Na základe tohto poverenia CEPT vo svojej správe (6) z 15. novembra 2004 zostavila zoznam dobrovoľných harmonizačných opatrení, ktoré existujú v Európskom spoločenstve pre zariadenia s krátkym dosahom, a vyhlásila, že na zabezpečenie právnej stability harmonizácie frekvencií dosiahnutej na úrovni CEPT treba silnejšie záväzky zo strany členských štátov. Je preto potrebné ustanoviť mechanizmus na dosiahnutie právnej záväznosti takýchto harmonizačných opatrení v Európskom spoločenstve.

    (7)

    Členské štáty môžu na vnútroštátnej úrovni povoliť prevádzkovanie zariadení za miernejších podmienok, ako sú stanovené v tomto rozhodnutí. V tomto prípade sa však toto vybavenie nebude môcť bez obmedzení voľne prevádzkovať v celom Spoločenstve a bude sa preto pokladať za vybavenie „triedy 2“ podľa klasifikácie v smernici RZ&KTZ.

    (8)

    Harmonizáciou podľa tohto rozhodnutia sa nevylučuje, aby členské štáty v odôvodnených prípadoch uplatňovali prechodné obdobia alebo opatrenia na spoločné používanie rádiového frekvenčného spektra podľa článku 4 ods. 5 rozhodnutia o rádiovom frekvenčnom spektre. Táto možnosť by sa však mala využívať čo najmenej, pretože sa ňou obmedzuje využívanie výhod klasifikačnej „triedy 1“.

    (9)

    Toto rozhodnutie o všeobecnej technickej harmonizácii sa uplatňuje bez toho, aby boli dotknuté opatrenia technickej harmonizácie Európskeho spoločenstva, ktoré sa uplatňujú na špecifické pásma a typy zariadení, ako napríklad rozhodnutie Komisie 2004/545/ES z 8. júla 2004 týkajúce sa zosúladenia využitia rádiového frekvenčného spektra v pásme 79 GHz pre automobilové radarové zariadenie s krátkym dosahom v Spoločenstve (7), rozhodnutie Komisie 2005/50/ES zo 17. januára 2005 o zosúladení rádiového frekvenčného spektra v pásme 24 GHz na časovo obmedzené využitie pre automobilové radarové zariadenie s krátkym dosahom na území Spoločenstva (8), rozhodnutie Komisie 2005/513/ES z 11. júla 2005 o harmonizovanom využívaní rádiového frekvenčného spektra v pásme 5 GHz na zavedenie bezdrôtových prístupových systémov vrátane rádiových miestnych počítačových sietí LAN (WAS/RLAN) (9) alebo rozhodnutie Komisie 2005/928/ES z 20. decembra 2005 o harmonizácii frekvenčného pásma 169,4 – 169,8125 MHz v Spoločenstve (10).

    (10)

    Využívanie frekvenčného spektra podlieha požiadavkám právnych predpisov Spoločenstva v oblasti ochrany verejného zdravia, najmä smernici Európskeho parlamentu a Rady 2004/40/ES (11) a odporúčaniu Rady 1999/519/ES (12). Ochrana zdravia je pri rádiovom vybavení zabezpečená súladom takéhoto vybavenia so základnými požiadavkami podľa smernice RZ&KTZ.

    (11)

    Vzhľadom na rýchle zmeny technológií a požiadaviek spoločnosti sa budú objavovať nové aplikácie zariadení s krátkym dosahom, ktoré si budú vyžadovať stálu kontrolu podmienok harmonizácie frekvenčného spektra, berúc do úvahy hospodársky prínos nových aplikácií a požiadavky priemyslu a používateľov. Členské štáty budú musieť tento vývoj sledovať. Na vývoj trhu a v oblasti technológií bude potrebné reagovať pravidelnou aktualizáciou tohto rozhodnutia. Príloha sa preskúma najmenej raz ročne na základe informácií zozbieraných členskými štátmi a poskytnutých Komisii. Preskúmanie sa môže začať aj v prípadoch, keď členský štát prijal príslušné opatrenia podľa článku 9 smernice RZ&KTZ. Ak z preskúmania vyplynie potreba prispôsobiť rozhodnutie, rozhodne sa o zmenách a doplneniach podľa postupu na prijímanie vykonávacích opatrení uvedeného v rozhodnutí o rádiovom frekvenčnom spektre. Tieto aktualizácie môžu zahŕňať prechodné obdobia s cieľom prispôsobiť sa právnemu stavu.

    (12)

    Opatrenia ustanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Výboru pre rádiové frekvenčné spektrum,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Účelom tohto rozhodnutia je harmonizovať frekvenčné pásma a príslušné technické parametre na zabezpečenie dostupnosti a efektívneho využívania rádiového frekvenčného spektra pre zariadenia s krátkym dosahom, aby tieto zariadenia mohli využívať výhody klasifikácie „triedy 1“ podľa rozhodnutia Komisie 2000/299/ES.

    Článok 2

    Na účely tohto rozhodnutia:

    1.

    „zariadenia s krátkym dosahom“ sú rádiové vysielače, ktoré umožňujú jednosmernú alebo obojsmernú komunikáciu a ktoré vysielajú na krátku vzdialenosť s malým výkonom;

    2.

    „na nechránenom základe bez interferencií“ znamená, že žiadnej rádiokomunikačnej službe sa nesmie spôsobiť škodlivá interferencia a že sa nemôže uplatňovať nárok na ochranu pred škodlivou interferenciou pochádzajúcou z rádiokomunikačných služieb.

    Článok 3

    1.   Členské štáty na nevýhradnom a nechránenom základe bez interferencií určia a sprístupnia frekvenčné pásma pre typy zariadení s krátkym dosahom podľa špecifických podmienok a v lehote na implementáciu, ako sa stanovuje v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    2.   Členské štáty môžu bez ohľadu na odsek 1 požiadať o prechodné obdobia a/alebo opatrenia na spoločné používanie rádiového frekvenčného spektra podľa článku 4 ods. 5 rozhodnutia o rádiovom frekvenčnom spektre.

    3.   Toto rozhodnutie sa nedotýka práva členských štátov povoliť využívanie frekvenčných pásiem za miernejších podmienok, ako sú stanovené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    Článok 4

    Aby bolo možné rozhodnutie pravidelne a načas aktualizovať, členské štáty sústavne kontrolujú využívanie príslušných pásiem a o svojich zisteniach informujú Komisiu.

    Článok 5

    Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

    V Bruseli 9. novembra 2006

    Za Komisiu

    Viviane REDING

    členka Komisie


    (1)  Ú. v. ES L 108, 24.4.2002, s. 1.

    (2)  Ú. v. ES L 108, 24.4.2002, s. 21.

    (3)  Ú. v. ES L 91, 7.4.1999, s. 10.

    (4)  Ú. v. ES L 97, 19.4.2000, s. 13.

    (5)  Poverenie Európskej konferencie poštových a telekomunikačných administratív (CEPT) na analýzu ďalšej harmonizácie rádiového frekvenčného spektra využívaného zariadeniami s krátkym dosahom.

    (6)  Konečná správa ECC na základe poverenia ES poskytnutého CEPT na harmonizáciu rádiového frekvenčného spektra využívaného zariadeniami s krátkym dosahom.

    (7)  Ú. v. EÚ L 241, 13.7.2004, s. 66.

    (8)  Ú. v. EÚ L 21, 25.1.2005, s. 15.

    (9)  Ú. v. EÚ L 187, 19.7.2005, s. 22.

    (10)  Ú. v. EÚ L 344, 27.12.2005, s. 47.

    (11)  Ú. v. EÚ L 159, 30.4.2004, s. 1.

    (12)  Ú. v. ES L 199, 30.7.1999, s. 59.


    PRÍLOHA

    Harmonizované frekvenčné pásma a technické parametre pre zariadenia s krátkym dosahom

    Typ zariadenia s krátkym dosahom

    Frekvenčné pásmo(-a)/jednoduché frekvencie

    Maximálny výkon/intenzita poľa

    Dodatočné regulačné parametre Požiadavky na zníženie interferencie

    Iné obmedzenia

    Lehota na implementáciu

    Nešpecifické zariadenia s krátkym dosahom (1)

    26,957–27,283 MHz

    efektívne vyžiarený výkon (ERP) 10 mW, čo zodpovedá 42 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

    video aplikácie sú vylúčené

    1. júna 2007

    40,660–40,700 MHz

    ERP 10 mW

     

    video aplikácie sú vylúčené

    1. júna 2007

    433,05–434,79 MHz

    ERP 10 mW

    pracovný cyklus (2): do výšky 10 %

    audio signály, hlasové signály a video aplikácie sú vylúčené

    1. júna 2007

    868,0–868,6 MHz

    ERP 25 mW

    pracovný cyklus (2): do výšky 1 %

    video aplikácie sú vylúčené

    1. júna 2007

    868,7–869,2 MHz

    ERP 25 mW

    pracovný cyklus (2): do výšky 0,1 %

    video aplikácie sú vylúčené

    1. júna 2007

    869,4–869,65 MHz

    ERP 500 mW

    pracovný cyklus (2): do výšky 10 %

    kanálový odstup: musí byť 25 kHz, ale s výnimkou, že celé pásmo sa môže použiť ako jediný kanál na vysokorýchlostný prenos údajov

    video aplikácie sú vylúčené

    1. júna 2007

    869,7–870 MHz

    ERP 5 mW

    hlasové aplikácie sú povolené za použitia vyspelých techník na zníženie interferencie

    audio a video aplikácie sú vylúčené

    1. júna 2007

    2 400–2 483,5 MHz

    ekvivalentný izotropný vyžiarený výkon (EIRP) 10 mW

     

     

    1. júna 2007

    5 725–5 875 MHz

    EIRP 25 mW

     

     

    1. júna 2007

    Poplašné systémy

    868,6–868,7 MHz

    ERP 10 mW

    kanálový odstup: 25 kHz

    celé frekvenčné pásmo sa môže použiť ako jediný kanál na vysokorýchlostný prenos údajov

    pracovný cyklus (2): do výšky 0,1 %

     

    1. júna 2007

    869,25–869,3 MHz

    ERP 10 mW

    kanálový odstup: 25 kHz

    pracovný cyklus (2): nižší ako 0,1 %

     

    1. júna 2007

    869,65–869,7 MHz

    ERP 25 mW

    kanálový odstup: 25 kHz

    pracovný cyklus2 (2): nižší ako 10 %

     

    1. júna 2007

    Zariadenia na privolanie pomoci (3)

    869,20–869,25 MHz

    ERP 10 mW

    kanálový odstup: 25 kHz

    pracovný cyklus (2): nižší ako 0,1 %

     

    1. júna 2007

    Indukčné aplikácie (4)

    20,05–59,75 kHz

    72 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    59,75–60,25 kHz

    42 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    60,25–70 kHz

    69 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    70–119 kHz

    42 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    119–127 kHz

    66 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    127–135 kHz

    42 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    6 765–6 795 kHz

    42 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    13,553–13,567 MHz

    42 dBμA/m pri vzdialenosti 10 metrov

     

     

    1. júna 2007

    Aktívne zdravotnícke implantáty (5)

    402–405 MHz

    ERP 25 μW

    kanálový odstup: 25 kHz

    iné obmedzenia usporiadania kanálov: jednotlivé vysielače môžu združovať susedné kanály na zvýšenie šírky pásma s použitím vyspelých techník na zníženie interferencie

     

    1. júna 2007

    Bezdrôtové audio aplikácie (6)

    863–865 MHz

    ERP 10 mW

     

     

    1. júna 2007


    (1)  Táto kategória sa môže použiť pri každom type aplikácií, ktoré spĺňajú technické podmienky (zvyčajným použitím sú telemetria, diaľkové ovládania, poplašné systémy, prenos údajov vo všeobecnosti a iné podobné aplikácie).

    (2)  „Pracovný cyklus“ znamená časový pomer jednohodinového intervalu, keď je zariadenie aktívne v prevádzke.

    (3)  Zariadenia na privolanie pomoci pomáhajú starším alebo postihnutým ľuďom, ktorí žijú doma, keď sú v tiesni.

    (4)  Do tejto kategórie patria napríklad zariadenia pre imobilizéry automobilov, identifikáciu zvierat, poplašné systémy, detekciu káblových vedení, odpadové hospodárstvo, identifikáciu osôb, bezdrôtové hlasové kanály, kontrolu vstupu, snímače priblíženia, systémy proti krádeži vrátane rádiofrekvenčných indukčných systémov proti krádeži, prenos údajov do vreckových zariadení, automatickú identifikáciu tovaru, bezdrôtové riadiace systémy a automatický vyber mýta.

    (5)  Do tejto kategórie patrí rádiová časť aktívnych zdravotníckych implantátov, ako ich definuje smernica Rady 90/385/EHS z 20. júna 1990 o aproximácii právnych predpisov členských štátov o aktívnych implantovateľných zdravotníckych pomôckach, a ich periférne zariadenia.

    (6)  Aplikácie pre bezdrôtové audio systémy vrátane bezdrôtových reproduktorov, bezdrôtových slúchadiel, bezdrôtových slúchadiel na prenosné použitie, napríklad s prenosnými CD prehrávačmi, kazetovými magnetofónmi alebo rádiovými zariadeniami určenými na nosenie osobami; bezdrôtových slúchadiel na použitie vo vozidle, napríklad na použitie s rozhlasovým prijímačom alebo mobilným telefónom atd.; počúvanie na použitie na koncertoch alebo iných javiskových predstaveniach.


    Top