EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pokrok v transeurópskej dopravnej sieti (TEN-T)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica (EÚ) 2021/1187 o zefektívňujúcich opatreniach na dosiahnutie pokroku pri realizácii transeurópskej dopravnej siete (TEN-T)

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Jej cieľom je zefektívniť opatrenia na dosiahnutie pokroku pri realizácii transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).
  • Ďalším jej cieľom je zabezpečiť, aby bol procedurálny proces pre predkladateľov projektov jasnejší, najmä pokiaľ ide o udeľovanie povolení a verejné obstarávanie.

HLAVNÉ BODY

Smernica je známa ako „smernica o inteligentnej TEN-T“ a je treťou časťou tretieho balíka opatrení EÚ v oblasti mobility – Európa v pohybe.

Rozsah pôsobnosti

Smernica sa vzťahuje na tieto oblasti:

  • predbežne identifikované úseky cezhraničných prepojení a chýbajúce prepojenia koridorov základnej siete* TEN-T, ktoré sú uvedené v prílohe I,
  • projekty koridorov základnej siete v hodnote presahujúcej 300 miliónov eur.

Nevzťahuje sa na projekty, ktoré súvisia výlučne s telematickými aplikáciami, novými technológiami a inováciami, tak ako sú vymedzené v usmerneniach pre TEN-T – v nariadení (EÚ) č. 1315/2013 (pozri súhrn).

Členské štáty sa môžu rozhodnúť, že rozsah pôsobnosti smernice rozšíria a zahrnú doň všetky projekty základnej siete, alebo dokonca aj súhrnnej siete. Ak sa členský štát rozhodne rozsah pôsobnosti smernice rozšíriť, je potrebné, aby to oznámil Európskej komisii.

Uprednostňovanie

  • Členské štáty zabezpečia, aby vnútroštátne orgány uprednostňovali v postupoch udeľovania povolení projekty, na ktoré sa smernica vzťahuje.
  • Ak podľa vnútroštátneho práva existujú osobitné postupy udeľovania povolení pre prioritné projekty, členské štáty zabezpečia, aby sa tieto postupy použili pre projekty, na ktoré sa smernica vzťahuje.

Určený orgán

Do 10. augusta 2023 musí každý členský štát ustanoviť určený orgán, ktorý prevezme zodpovednosť za projekty. Jeho úlohou bude aj:

  • slúžiť ako kontaktné miesto pre predkladateľa projektu a iné príslušné orgány,
  • poskytovať opisy žiadostí predkladateľom projektov,
  • dohliadať na časový rámec postupu udeľovania povolenia,
  • poskytovať podľa potreby usmernenia týkajúce sa predkladania dokumentov a informácií,
  • prijímať rozhodnutia o schválení, ak mu príslušný členský štát udelil takú právomoc.

Postup udeľovania povolení

Smernicou sa zjednodušujú pravidlá pre postup udeľovania povolení.

  • Na schválenie sa poskytujú najviac štyri roky, hoci v náležite odôvodnených prípadoch sa môže táto lehota predĺžiť.
  • Členské štáty môžu podľa vnútroštátneho práva rozčleniť postup udeľovania povolení na fázy.

Pri cezhraničných postupoch budú určené orgány členských štátov spolupracovať za pomoci a pod dohľadom koordinátorov EÚ s cieľom koordinovať svoje harmonogramy a dohodnúť sa na spoločnom rozvrhu pre postup udeľovania povolenia.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 9. augusta 2021 a do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov má byť transponovaná do 10. augusta 2023.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Základná sieť: zahŕňa najdôležitejšie spojenia v sieti, ktoré prepájajú najdôležitejšie uzly, a má byť dokončená do roku 2030.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1187 zo 7. júla 2021 o zefektívňujúcich opatreniach na dosiahnutie pokroku pri realizácii transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) (Ú. v. EÚ L 258, 20.7.2021, s. 1 – 13)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1315/2013 z 11. decembra 2013 o usmerneniach Únie pre rozvoj transeurópskej dopravnej siete a o zrušení rozhodnutia č. 661/2010/EÚ (Ú. v. EÚ L 348, 20.12.2013, s. 1 – 128)

Následné zmeny nariadenia (EÚ) č. 1315/2013 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 13.10.2021

Top