Boj proti terorizmu – vymedzenie trestných činov terorizmu a podpora obetiam terorizmu
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Smernica (EÚ) 2017/541 o boji proti terorizmu
AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?
Jej cieľom je prispôsobiť právo EÚ potrebám boja proti terorizmu vzhľadom na vývoj teroristických hrozieb a medzinárodný charakter terorizmu.
Zavádza minimálne pravidlá, čo sa týka vymedzenia trestných činov a súvisiacich sankcií v tejto oblasti.
Zároveň sa v nej zavádzajú opatrenia na ochranu, podporu a pomoc obetiam terorizmu.
Nahrádza rámcové rozhodnutie 2002/475/SVV, ktoré je v rámci trestného práva krajín EÚ základom boja proti terorizmu, a mení časti rozhodnutia 2005/671/SVV o výmene informácií a spolupráci v oblasti trestných činov terorizmu.
HLAVNÉ BODY
Vymedzenie trestných činov terorizmu
Smernica obsahuje vyčerpávajúci zoznam závažných trestných činov, ktoré krajiny EÚ musia vo svojom vnútroštátnom práve klasifikovať ako trestné činy terorizmu, ak sú spáchané alebo ak hrozí ich spáchanie na účely terorizmu.
Pod pojmom teroristický cieľ sa rozumie ktorýkoľvek z týchto cieľov:
- vážne zastrašiť obyvateľstvo,
- neoprávnene donútiť vládu alebo medzinárodnú organizáciu, aby niečo konala alebo sa zdržala konania,
- vážne destabilizovať alebo zničiť základné politické, ústavné, hospodárske alebo sociálne zriadenie krajiny alebo medzinárodnej organizácie.
Súvisiace trestné činy
Zoznam trestných činov terorizmu, ktoré krajiny EÚ tiež musia potrestať ako trestné činy, dokonca aj vtedy, ak trestný čin terorizmu nebol skutočne spáchaný, sa rozširuje o ďalšie trestné činy:
- trestné činy súvisiace s teroristickou skupinou (t. j. riadenie teroristickej skupiny alebo vedomá účasť na jej činnosti), ak boli spáchané úmyselne, a
- trestné činy súvisiace s teroristickými činnosťami. Patria k nim:
- šírenie správ, či už online alebo offline, s úmyslom podnietiť spáchanie trestného činu terorizmu, napríklad glorifikáciou trestných činov terorizmu,
- navádzanie a nábor iných osôb s cieľom spáchať trestný čin terorizmu,
- poskytovanie alebo absolvovanie výcviku na teroristické účely, zameraného napríklad na výrobu alebo používanie výbušnín, strelných zbraní alebo nebezpečných látok,
- cestovanie v rámci alebo mimo územia EÚ resp. do EÚ na účely terorizmu, napríklad s cieľom podieľať sa na činnosti teroristickej skupiny alebo uskutočniť teroristický útok,
- organizovanie a uľahčovanie takého cestovania, vrátane logistickej alebo materiálnej podpory, napríklad zakúpením cestovných lístkov alebo plánovaním trasy,
- poskytovanie alebo zhromažďovanie majetku s úmyslom, že sa použije, alebo s vedomím, že sa má použiť na spáchanie trestných činov terorizmu.
Všeobecné charakteristiky
Patria k nim:
- zlepšené pravidlá týkajúce sa:
- napomáhania a navádzania, podnecovania a pokusu, a
- právomoci a stíhania, ktoré umožnia zaistiť konzistentnosť a účinné uplatňovanie príslušných pravidiel a predchádzať medzerám;
- povinnosť krajín EÚ:
- zaviesť tresty a sankcie pre fyzické a právnické osoby, ktoré sú zodpovedné za tieto trestné činy, pričom by tieto tresty a sankcie mali zodpovedať závažnosti týchto trestných činov,
- prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie okamžitého odstránenia a zablokovania prístupu k online teroristickému obsahu spravovanému na ich území, a na dosiahnutie odstránenia takéhoto obsahu, ktorý sa spravuje mimo ich územia, a
- pri vykonávaní tejto smernice rešpektovať základné práva a základné právne zásady zakotvené v článku 6 Zmluvy o Európskej únii;
- zmeny v rozhodnutí 2005/671/SVV o výmene informácií a spolupráci v oblasti trestných činov terorizmu.
Podpora obetiam
- Smernica obsahuje ďalšie doložky týkajúce sa celého radu služieb, ktoré budú riešiť osobitné potreby obetí terorizmu, ako napríklad právo na okamžitý prístup k profesionálnym podporným službám zaisťujúcim lekársku a psychologickú pomoc a právne alebo praktické poradenstvo.
- Okrem toho posilňuje mechanizmy reakcie na núdzové situácie tak, aby bolo možné pomôcť obetiam terorizmu bezprostredne po teroristickom útoku.
- Krajiny EÚ musia zabezpečiť, aby tie obete terorizmu, ktoré majú pobyt v inej krajine EÚ, než je štát, v ktorom bol trestný čin terorizmu spáchaný, mali prístup k:
- informáciám o svojich právach,
- podporným službám a systémom odškodnenia dostupným v krajine, v ktorej bol trestný čin terorizmu spáchaný.
ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?
Smernica sa uplatňuje od 20. apríla 2017. Krajiny EÚ ju majú transponovať do vnútroštátnych právnych predpisov do 8. septembra 2018.
KONTEXT
HLAVNÝ DOKUMENT
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/541 z 15. marca 2017 o boji proti terorizmu, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/475/SVV a mení sa rozhodnutie Rady 2005/671/SVV (Ú. v. EÚ L 88, 31.3.2017, s. 6 – 21)
SÚVISIACE DOKUMENTY
Konsolidované znenie Zmluvy o Európskej únii – Hlava I – Spoločné ustanovenia – Článok 6 (pôvodný článok 6 ZEU) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 19)
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/42/EÚ z 3. apríla 2014 o zaistení a konfiškácii prostriedkov a príjmov z trestnej činnosti v Európskej únii (Ú. v. EÚ L 127, 29.4.2014, s. 39 – 50)
Následné zmeny smernice 2014/42/EÚ boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/40/EÚ z 12. augusta 2013 o útokoch na informačné systémy, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2005/222/SVV (Ú. v. EÚ L 218, 14.8.2013, s. 8 – 14)
Rozhodnutie Rady 2005/671/SVV z 20. septembra 2005 o výmene informácií a spolupráci v oblasti trestných činov terorizmu (Ú. v. EÚ L 253, 29.9.2005, s. 22 – 24)
Pozri konsolidované znenie.
Rámcové rozhodnutie Rady 2002/475/SVV z 13. júna 2002 o boji proti terorizmu (Ú. v. ES L 164, 22.6.2002, s. 3 – 7)
Pozri konsolidované znenie.
Posledná aktualizácia 20.02.2018