Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Výrobný systém EÚ – štatistické jednotky

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EHS) č. 696/93 – štatistické jednotky na účely pozorovania a analýzy výrobného systému v EÚ

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Nariadenie vymedzuje štatistické jednotky* , ktoré sa používajú na zber, prenos, uverejňovanie a analýzu údajov o výrobnom systéme v EÚ.
  • Vymedzenie štatistických jednotiek je potrebné na to, aby Eurostat mohol s potrebnou rýchlosťou a pružnosťou poskytovať podnikom, finančným inštitúciám, vládam a iným subjektom v celej EÚ spoľahlivú a podrobnú zosúladenú štatistiku.
  • Výber štatistickej jednotky pre konkrétne zisťovanie alebo analýzy je vymedzený osobitnými predpismi.

HLAVNÉ BODY

Nariadenie stanovuje zoznam 8 štatistických jednotiek:

  • 1.

    Podnik – jednotka vyrábajúca výrobky alebo poskytujúca služby, ktorá má určitý stupeň rozhodovacej samostatnosti, najmä v otázke používania svojich bežných zdrojov, napr. malý podnik.

  • 2.

    Inštitucionálna jednotka – jednotka s rozhodovacou samostatnosťou pri plnení svojich hlavných funkcií, ktorá vedie úplné účtovníctvo, napr. spoločnosti alebo družstvá, spoločnosti, verejné podniky alebo neziskové organizácie s vlastnou právnou subjektivitou.

  • 3.

    Skupina podnikov – združenie podnikov spojených právnymi a/alebo finančnými väzbami. Môže mať viac než jedno rozhodovacie centrum, najmä na stanovenie hlavných smerov vo výrobe, predaji a ziskoch, a môže zjednocovať niektoré aspekty finančného riadenia a daňovej politiky.

  • 4.

    Činnostná jednotka (ČJ) – zahŕňa časti podniku, ktoré sa podieľajú na výkone určitej činnosti na úrovni triedy (štvormiestny číselný kód) systému NACE* Rev. 1, a zodpovedá jednému alebo viacerým prevádzkyschopným útvarom podniku.

  • 5.

    Jednotka homogénnej výroby (JHP) – jednotka charakterizovaná jedinou činnosťou, ktorá sa vyznačuje homogenitou vstupov, výrobného procesu a výstupov. Výrobky, ktoré predstavujú výrobné vstupy a výstupy, majú charakteristické fyzikálne vlastnosti, stupeň spracovania, charakteristická je i použitá technológia výroby a klasifikácia výrobku. Jednotka homogénnej výroby môže zodpovedať inštitucionálnej jednotke alebo jej časti, nikdy však nemôže patriť do dvoch rôznych inštitucionálnych jednotiek.

  • 6.

    Miestna jednotka – podnik alebo časť podniku (napr. dielňa, továreň, obchod, kancelária, baňa alebo skladisko) situovaná v geograficky vymedzenom priestore. V tomto mieste alebo z tohto miesta sa vykonáva činnosť, ktorú – až na niektoré výnimky – vykonáva v rámci jedného a toho istého podniku jedna alebo viacej osôb (podľa okolností tiež na skrátený pracovný úväzok).

  • 7.

    Miestna činnostná jednotka (miestna ČJ) – časť ČJ, ktorá zodpovedá miestnej jednotke.

  • 8.

    Miestna jednotka homogénnej výroby (miestna JHP) – časť JHP, ktorá zodpovedá miestnej jednotke.

Vymedzenie štatistických jednotiek

Štatistické jednotky sú vymedzené na základe 3 kritérií:

  • právne, účtovné alebo organizačné kritériá,
  • geografické kritériá (miestne, regionálne, vnútroštátne, na úrovni EÚ alebo na medzinárodnej úrovni),
  • kritériá činnosti (činnosti sú určené odkazom na patričnú úroveň v systéme NACE).

Vzťah medzi jednotlivými typmi štatistických jednotiek

Vzťah medzi jednotlivými typmi štatistických jednotiek možno zhrnúť takto:

 

Činnosť na jednom mieste

Činnosť na viac ako jednom mieste

Jedna činnosť

Viac ako jedna činnosť

Podnik

X

X

X

X

Inštitucionálna jednotka

X

X

X

X

Miestna jednotka

X

 

X

X

ČJ

X

X

X

 

JHP

X

X

X

 

Miestna ČJ

X

 

X

 

Miestna JHP

X

 

 

 

Výbor

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 19. apríla 1993.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Štatistická jednotka: subjekt, za ktorý sa zostavuje požadovaná štatistika. Môže to byť jednotka zisťovania, v ktorej sa prijímajú informácie a zostavuje štatistika, alebo analytická jednotka, ktorú vytvárajú štatistici rozdelením alebo spojením jednotiek zisťovania prostredníctvom odhadov alebo započítania s cieľom poskytnúť podrobnejšie a/alebo homogénnejšie údaje, než by bolo inak možné.
NACE: skratka pre klasifikáciu ekonomických činností v EÚ podľa jej francúzskeho názvu Nomenclature statistique des activités économiques.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie rady (EHS) č. 696/93 z 15. marca 1993 o štatistických jednotkách na účely pozorovania a analýzy výrobného systému v Spoločenstve (Ú. v. ES L 76, 30.3.1993, s. 1 – 11)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 696/93 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 14.09.2017

Top