Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Riešenie nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi druhmi - opatrenia EÚ

Nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami sa rýchlo zvyšuje a Európska únia je hlavným trhom pre tieto výrobky. V roku 2014 Európska komisia vydala dokument, v ktorom poukazuje na potrebu účinnejšieho riešenia tohto problému.

AKT

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu o prístupe EÚ k boju proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi [COM(2014) 64 final zo 7. februára 2014].

SÚHRN

Nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami sa rýchlo zvyšuje a Európska únia je hlavným trhom pre tieto výrobky. V roku 2014 Európska komisia vydala dokument, v ktorom poukazuje na potrebu účinnejšieho riešenia tohto problému.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

Posudzuje súčasnú situáciu a hodnotí opatrenia EÚ na boj proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi na celosvetovej úrovni aj v rámci EÚ. Slúži tiež na otvorenie diskusie o budúcom prístupe EÚ k nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi.

HLAVNÉ BODY

Obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi je regulované množstvom pravidiel na celosvetovej úrovni aj na úrovni EÚ.

EÚ podporila rôzne iniciatívy proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi, ako je Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), akčný plán v oblasti vynútiteľnosti práva, správy a obchodu v lesnom hospodárstve a nariadenie o dreve (na zabezpečenie zákonného pôvodu a vysledovateľnosti výrobkov z dreva) a boj proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu.

Tieto pravidlá však nezabránili nedávnemu nárastu nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi druhmi, ktorý je zapríčinený zvyšovaním dopytu, chudobou a nedostatočnou správou verejných vecí vo východiskových krajinách.

Zistené problémy:

  • slabé alebo žiadne vymáhanie pravidiel (nízka politická priorita a nedostatočné zdroje);
  • zlá informovanosť o rozsahu problému;
  • účasť organizovanej trestnej činnosti, ktorá si vyžaduje koordinovanú reakciu aktérov a opatrenia.

Je teda potrebné zaujať koordinovaný a súhrnný prístup s cieľom riešiť rovnicu nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi druhmi z pohľadu dopytu aj ponuky. Do tohto úsilia sa musia zapojiť aktéri z rôznych oblastí politiky.

Zainteresované strany boli v dokumente vyzvané, aby do 10. apríla 2014 poskytli svoj názor na tieto otázky:

  • či je súčasný politický a právny rámec EÚ vhodný;
  • či EÚ potrebuje vypracovať akčný plán v tejto oblasti;
  • aké nástroje na medzinárodnej úrovni by zlepšili vymáhanie a správu;
  • príslušné úlohy občianskej spoločnosti a súkromného sektora;
  • ako riešiť mierové a bezpečnostné otázky nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi druhmi (keďže niektoré konflikty sa týkajú prírodných zdrojov, ako je slonovina a roh nosorožcov);
  • ako pomôcť pri budovaní kapacít v rozvojových krajinách, pokiaľ ide o ochranu voľne žijúcich druhov;
  • ako zlepšiť údaje o trestnej činnosti súvisiacej s voľne žijúcimi druhmi v EÚ a zhodnotiť nástroje používané proti organizovanej trestnej činnosti pri riešení nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi druhmi.

ĎALŠIE KROKY

Odpovede na uvedené otázky pomohli Európskej komisii pri preskúmaní súčasnej politiky a opatrení EÚ s cieľom lepšie ju vyzbrojiť na účinnejšie zvládanie situácie. Sú zhrnuté v pracovnom dokumente útvarov Komisie. Komisia začala pracovať na akčnom pláne EÚ proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi.

Ďalšie informácie nájdete na webovej stránke Európskej komisie o nezákonnom obchodovaní s voľne žijúcimi druhmi.

SÚVISIACE AKTY

Pracovný dokument útvarov Komisie - Súhrn odpovedí na konzultáciu zainteresovaných strán o prístupe EÚ k boju proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi [SWD(2014) 347 final z 26. novembra 2014].

Posledná aktualizácia 20.05.2015

Top