EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi krajinami Európskej únie a Juhoafrického rozvojového spoločenstva

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Rozhodnutie (EÚ) 2016/1623 o podpise a predbežnom vykonávaní Dohody o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a štátmi SADC-DHP na strane druhej

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a štátmi SADC-DHP na strane druhej

AKÝ JE CIEĽ ROZHODNUTIA A DOHODY?

Ich cieľom je podporovať rozvoj prostredníctvom vytvorenia vzťahov voľného obchodu medzi Európskou úniou (EÚ) a šiestimi dotknutými krajinami.

HLAVNÉ BODY

Do Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) patria:

  • Botswana,
  • Lesotho,
  • Mozambik,
  • Namíbia,
  • Južná Afrika a
  • Eswatini (predtým Svazijsko).

Orientácia na rozvoj

  • Táto dohoda je asymetrická. EÚ zaručuje krajinám Botswana, Lesotho, Mozambik, Namíbia a Eswatini bezcolný* a bezkvótový* prístup na trh EÚ. Južnej Afrike zároveň udeľuje posilnený prístup na trh nad rámec predchádzajúcej dohody.
  • V dohode sa od krajín SADC nevyžaduje, aby udelili EÚ rovnaký prístup na trh. SADC môže zachovať colné sadzby na určité výrobky, aby ich chránilo pred medzinárodnou hospodárskou súťažou.
  • Krajiny zapojené do dohody o hospodárskom partnerstve (DHP) môžu zvýšiť dovozné clo, ak sa dovoz z EÚ zvýši natoľko alebo tak rýchlo, že hrozí, že naruší domácu výrobu.
  • EÚ nemôže uplatniť vývozné poľnohospodárske dotácie.
  • V dohode sa presadzuje diverzifikácia hospodárstva prostredníctvom zníženia dovozného cla z tzv. „medziproduktov“, ako sú semená, hnojivá a stroje, s cieľom väčšmi sprístupniť tieto produkty africkým podnikateľom.

Zemepisné označenia

  • Výrobcovia tradičných produktov EÚ s celosvetovým menom, napr. vín a potravinových produktov, majú výlučné právo používať svoje tradičné názvy v Južnej Afrike.
  • Niektoré juhoafrické zemepisné označenia sú chránené na trhu EÚ, napr. rôzne typy vín a čaju rooibos.

Udržateľný rozvoj

  • Všetky strany sú povinné zachovávať sociálne a environmentálne normy.
  • V dohode sa zriaďuje konzultačný postup pre environmentálne alebo pracovnoprávne otázky a stanovuje sa komplexný zoznam oblastí spolupráce medzi partnermi na posilnenie udržateľného rozvoja.

Výnimky (odchýlky) z pravidiel pôvodu

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2017/882 o výnimke z pravidiel pôvodu stanovených v protokole 1 k DHP medzi EÚ a SADC týkajúcich sa pripraveného alebo konzervovaného tuniaka dlhoplutvého položky HS 1604 vyrábaného z nepôvodného tuniaka dlhoplutvého položiek HS 0302 alebo 0303 udelenej Namíbii v rámci ročnej kvóty 800 metrických ton.

ODKEDY SA ROZHODNUTIE A DOHODA UPLATŇUJÚ?

Do nadobudnutia platnosti dohody medzi EÚ a všetkými krajinami SADC sa dohoda predbežne vykonáva od 10. októbra 2016 medzi EÚ a Botswanou, Lesothom, Namíbiou, Južnou Afrikou a Eswatini, ako je uvedené v oznámení (pozri nižšie súvisiace dokumenty), a od 4. februára 2018 medzi EÚ a Mozambikom (pozri príslušné oznámenia nižšie v časti „súvisiace dokumenty“).

Predbežné vykonávanie nezahŕňa článok 12 ods. 4 týkajúci sa podpory rozvojovej spolupráce v SADC-DHP zo strany členských štátov EÚ, ktorý sa už uplatňoval.

Rozhodnutie (EÚ) č. 2016/1623 sa uplatňuje od 1. júna 2016.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Bezcolný. Oslobodený od platenia ciel.
Bezkvótový. Bez obmedzenia množstva tovaru, ktorý sa dovezie alebo vyvezie.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1623 z 1. júna 2016 o podpise a predbežnom vykonávaní Dohody o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a štátmi SADC-DHP na strane druhej v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 250, 16.9.2016, s. 1 – 2)

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a štátmi SADC-DHP na strane druhej (Ú. v. EÚ L 250, 16.9.2016, s. 3 – 2120)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2017/882 z 23. mája 2017 o výnimkách z pravidiel pôvodu stanovených v protokole 1 k Dohode o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a štátmi SADC-DHP na strane druhej, ktoré sa uplatňujú v rámci kvóty pre určité výrobky z Namíbie (Ú. v. EÚ L 135, 24.5.2017, s. 15 – 17)

Oznámenie o predbežnom vykonávaní Dohody o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a štátmi SADC-DHP na strane druhej (Ú. v. EÚ L 38, 10.2.2018, s. 1)

Oznámenie o predbežnom vykonávaní Dohody o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a štátmi SADC-DHP na strane druhej (Ú. v. EÚ L 274, 11.10.2016, s. 1)

Oznámenie Komisie podľa článku 4 ods. 14 protokolu 1 k Dohode o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a štátmi SADC-DHP o vymedzení pojmu „výrobky s pôvodom“ a o metódach administratívnej spolupráce – Kumulácia medzi Európskou úniou a štátmi AKT-DHP a zámorskými krajinami a územiami EÚ ako sa stanovuje v článku 4 ods. 3 a 7 protokolu 1 k Dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a štátmi SADC-DHP (Ú. v. EÚ C 407, 12.11.2018, s. 8)

Oznámenie Komisie podľa článku 4 ods. 17 protokolu 1 k Dohode o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou a štátmi SADC-DHP o vymedzení pojmu „výrobky s pôvodom“ a o metódach administratívnej spolupráce – Oznámenie zoznamu materiálov s pôvodom v Južnej Afrike, ktoré sa do EÚ nemôžu priamo dovážať v bezcolnom a bezkvótovom režime a na ktoré sa neuplatňuje kumulácia stanovená v článku 4 ods. 2 protokolu 1 k dohode EÚ – SADC-DHP (Ú. v. EÚ C 407, 12.11.2018, s. 5 – 7)

Posledná aktualizácia 09.09.2021

Top