EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0941

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Akčný plán pre podnikanie 2020 – Opätovné stimulovanie podnikateľského ducha v Európe“ COM(2012) 795 final

Ú. v. EÚ C 271, 19.9.2013, p. 75–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.9.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 271/75


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Akčný plán pre podnikanie 2020 – Opätovné stimulovanie podnikateľského ducha v Európe“

COM(2012) 795 final

2013/C 271/14

Spravodajca: Gonçalo LOBO XAVIER

Pomocný spravodajca: Ronny LANNOO

Európska komisia sa 18. marca 2013 rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Oznámenie Komisie – Akčný plán pre podnikanie 2020 – Opätovné stimulovanie podnikateľského ducha v Európe“

COM(2012) 795 final.

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 29. apríla 2013.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 490. plenárnom zasadnutí 22. a 23. mája 2013 (schôdza z 23. mája 2013) prijal 61 hlasmi za, pričom 8 členovia hlasovali proti a 13 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

Európa čelí obrovským výzvam a všetky členské štáty sa musia aj naďalej kriticky podieľať na riešení problémov, ktoré spôsobila hospodárska a finančná kríza. Jeden z najväčších problémov, nezamestnanosť, a to všetkých druhov a nezávisle od toho, ktoré skupiny spoločnosti zasahuje, si vyžaduje spoločné a zosúladené úsilie členských štátov, ktoré musí byť začlenené do spoločnej stratégie s rôznym uplatňovaním v závislosti od špecifík a možností jednotlivých štátov.

1.2

Práve v tomto kontexte navrhuje Európska komisia „Akčný plán pre podnikanie 2020“ ako formu podpory kultúry podnikania a inovácie, ktorý umožní hospodársku obnovu a vytvorenie skutočného „európskeho podnikateľského ducha“ schopného zmobilizovať spoločnosť k realizácii cieľov, ktoré sa týkajú všetkých.

1.3

Predkladané stanovisko analyzuje prínos vytvorenia Akčného plánu pre podnikanie 2020, ktorý je realistickým kompromisom na obnovenie podnikateľského ducha ako skutočného európskeho nástroja na prekonanie krízy, zameriava sa na investície do špecifických činností a štruktúrovaných politík v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte, ktoré budú dostatočné účinné na zmenu súčasnej situácie prostredníctvom posilnenia a podpory podnikateľského a mobilizačného prístupu spoločnosti v oblasti inovácií a hospodárskeho rastu. Táto politika v oblasti podnikania musí stimulovať všetky formy podnikania. Okrem iného treba podporiť samostatne zárobkovo činné osoby, remeselníkov, slobodné povolania, rodinné podniky, družstvá alebo sociálne podniky.

1.4

EHSV si myslí, že spoločnosť nemôže vnímať podnikanie ako niečo, čo môže vyriešiť všetky problémy, ale skôr ako pomoc pri potrebnej zmene prístupu, vytvorení kultúry inovácie, hľadaní poznatkov a obchodných príležitostí, a to s cieľom dosiahnuť udržateľný hospodársky rast a sociálny blahobyt vo všetkých formách podnikania.

1.5

EHSV sa obáva, že viacročný finančný rámec, ktorý schválila Európska rada, oslabí uplatňovanie Akčného plánu pre podnikanie 2020 a že tento plán zostane len súborom dobrých zámerov bez finančnej udržateľnosti.

1.6

EHSV vyzýva Európsky parlament, aby sa zamyslel nad potrebou vyčleniť zdroje nevyhnutné na implementáciu tohto plánu, a to v dostatočnom a udržateľnom objeme, a pripomína, že štrukturálne fondy môžu v tejto oblasti zohrávať významnú úlohu.

1.7

EHSV pripomína, že je potrebné, aby mali jednotliví miestni aktéri k dispozícii prostriedky na šírenie osvedčených postupov v oblasti podnikania, a to nezávisle od ich pôvodu (verejného alebo súkromného) alebo oblasti činnosti.

1.8

EHSV odporúča, aby bol Akčný plán pre podnikanie 2020 implementovaný Európskou komisiou a členskými štátmi v úzkej spolupráci s rôznymi zastupiteľskými organizáciami malých a stredných podnikov vzhľadom na ich rozsah a význam v európskom kontexte.

1.9

EHSV súhlasí s tým, že politiky na podporu podnikania sa musia skoordinovať s politikami v oblasti vzdelávania, a to v spolupráci s učiteľmi a prostredníctvom vysvetľovania pojmu podnikanie už v prvých rokoch vzdelávania. Takisto požaduje, aby sa tieto opatrenia koordinovali na národnej, ako aj európskej úrovni s cieľom zabezpečiť harmonické uplatňovanie navrhovaných opatrení.

1.10

EHSV sa nazdáva, že podobne ako pri iných porovnateľných príležitostiach by mala Komisia vyhlásiť jeden z dvoch nasledujúcich rokov za Európsky rok podnikania, a tým propagovať spoločné iniciatívy a podporiť koncepciu európskeho podnikania. Tento návrh nespochybňuje zavedenie celoeurópskeho dňa podnikania, ktorý sa spomína v dokumente.

1.11

EHSV vyzýva Komisiu, aby doplnila štvrtú oblasť činnosti zameranú na posilnenie opatrení na podporu, poradenstvo a pomoc podnikom, a to najmä tým najmenším, prostredníctvom sprostredkovateľských organizácií.

1.12

EHSV žiada Komisiu, Parlament a Radu, aby na základe skúseností z viacerých členských štátov vytvorili a zaviedli systémy určené na pomoc seniorom, ktorí chcú na dôchodku začať nezávislú činnosť, a zjednodušili rámec ich činnosti.

2.   Návrh Komisie

2.1

EHSV sa nazdáva, že tri oblasti, v ktorých je potrebné prijať okamžité opatrenia s cieľom prispieť k udržateľnému rozvoju podnikateľského ducha v Európe, sú správne, ale musia ich sprevádzať špecifické opatrenia uplatňované na miestnej úrovni s európskou perspektívou orientovanou na globálne trhy. Napriek tomu, že plánované opatrenia sú konceptuálne vhodné, EHSV upozorňuje Komisiu na potrebu ich finančnej udržateľnosti.

Oblasti, v ktorých je potrebné prijať okamžité opatrenia, sú jasne definované:

(a)

rozvoj vzdelávania a odbornej prípravy v oblasti podnikania na podporu rastu a zakladania podnikov;

(b)

posilnenie rámcových podmienok pre podnikateľov odstránením existujúcich štrukturálnych prekážok a ich podporovaním v kľúčových fázach fungovania podniku, pričom sa nezabudne na význam financovania v tomto procese;

(c)

zdynamizovanie kultúry podnikania v Európe a výchova novej generácie podnikateľov.

Inými slovami, zaangažovať sa do prípravy a vzdelávania ľudí; posilniť podmienky pre podnikanie; podporiť tento koncept na základe podmienok, ktoré boli medzičasom vytvorené.

EHSV potvrdzuje, že koncept je správne definovaný, ale potrebný je spoločný záväzok členských štátov a objasnenie finančnej udržateľnosti akčného plánu.

3.   Všeobecné pripomienky a komentáre

3.1

Podnikanie je samo o sebe konceptom, ktorý už bol definovaný a akceptovaný ako diferenciačný faktor rozvinutých spoločností a ktorý musí pozitívne charakterizovať súčasnú kultúru (1).

3.2

Zmena prístupu európskej spoločnosti k podnikaniu prebieha prostredníctvom šírenia osvedčených postupov a úspešných príkladov spolu so základnými pojmami súvisiacimi s kultúrou podnikania, uvedomujúc si, že potrebné investície sa musia zamerať na zveľaďovanie bohatého ľudského kapitálu Európy. Zdroje viacročného finančného rámca by mali zohľadniť túto potrebu propagovať a šíriť osvedčené postupy, a to spoločne s organizáciami a zástupcami malých a stredných podnikov jednotlivých členských štátov.

3.3

Na dosiahnutie potrebnej zmeny prístupu existujú dôležité koncepcie, ktoré však nie sú v dokumente dostatočne spomenuté. Príkladom sú otázky duševného vlastníctva a autorských práv, a preto EHSV žiada Komisiu, aby začlenila tieto pojmy, dôležité na dosiahnutie všeobecných cieľov dokumentu (2), do koncepcie programových opatrení, ktoré treba rozvinúť. EHSV žiada Európsku komisiu a členské štáty, aby spolu so subjektmi, ktoré riadia svetový obchod, zaujali rozhodný postoj v týchto oblastiach.

3.4

Dokument je napriek dobrému úmyslu vágny, pokiaľ ide o formu vykonávania a monitorovania politík, ktoré majú podporovať členské štáty. Podľa EHSV treba vziať do úvahy, že mnohé z týchto politík budú účinné len vtedy, ak sa členské štáty aktívne zapoja do procesu zmeny kultúry, čo sa v súčasnom stave hospodárstva zdá byť ťažko realizovateľné bez toho, aby sa zaručil prístup k finančným prostriedkom z európskych programov. EHSV ďalej zdôrazňuje, že implementácia Akčného plánu pre podnikanie 2020 bude o to účinnejšia, o čo viac sa zapoja rôzni zástupcovia malých a stredných podnikov, čím sa zaručí účasť relevantných aktérov, pokiaľ ide o otázky, ktorými sa treba zaoberať a o potrebnú zmenu prístupu.

3.5

EHSV so znepokojením vníma, že chýba špecifický rozpočet na uplatňovanie opatrení akčného plánu, a preto spochybňuje jeho efektívnosť vzhľadom na absenciu reálneho rozpočtového plánu, ktorý by zodpovedal uvedeným návrhom. EHSV pripomína, že štrukturálne fondy môžu v systéme zohrávať kľúčovú úlohu, a preto vyzýva Komisiu a členské štáty, aby v nasledujúcom referenčnom rámci Únie využili tieto fondy na podporu podnikania. Pri čerpaní štrukturálnych fondov treba vykonávať aj monitorovanie a hodnotenie opatrení.

3.6

EHSV sa nazdáva, že podobne ako pri iných porovnateľných príležitostiach by mala Komisia vyhlásiť jeden z dvoch nasledujúcich rokov za Európsky rok podnikania, a tým propagovať spoločné iniciatívy a podporiť koncepciu európskeho podnikania.

3.7

EHSV víta úsilie Komisie o stimuláciu odstraňovania byrokracie pri zakladaní a rozvoji podnikov a vyzýva členské štáty, aby prijali spoločné opatrenia, ktoré budú chrániť európsky trh pred nekalou konkurenciou z iných krajín alebo regiónov.

3.8

EHSV upozorňuje na to, že je potrebné, aby členské štáty do svojich programov na podporu podnikania začlenili vytváranie špecifických opatrení v systémoch sociálneho zabezpečenia, ktoré podnikateľom zaistia podobnú úroveň ochrany ako zamestnancom vo všeobecnosti, čím sa prispeje k lepšiemu zabezpečeniu tých osôb, ktoré zmenili „riziko“ na stimul úspechu svojich iniciatív.

3.9

EHSV podporuje vytvorenie virtuálneho tímu „veľvyslancov podnikania“, ktorí by využívali skutočné príklady úspechu na pomoc a zlepšenie predstavy o podnikateľoch s cieľom pozitívne zmeniť spôsob, akým spoločnosť vníma tieto oblasti. Tieto tímy by sa využívali na šírenie hodnôt podnikania a podporu spoločných iniciatív. Komisia už v tomto smere podnikla prvý krok tým, že každoročne vydáva počas Európskeho týždňa MSP brožúru Tajomstvo úspechu, v ktorej uvádza podnikateľov – veľvyslancov zastúpených vo všetkých členských štátoch. Rovnakým smerom sa uberá iniciatíva „Start up Europe“ v rámci digitálnej agendy.

4.   Špecifické pripomienky

4.1   Propagácia podnikania a vzdelávania v oblasti podnikania

4.1.1

EHSV pripomína a zdôrazňuje, že investície do podpory podnikania a vzdelávania v tejto oblasti sú veľmi dôležité na dosiahnutie navrhovaných cieľov potrebnej zmeny kultúry v spoločnosti. EHSV považuje za nevyhnutné, aby sa táto propagácia začala už v prvých rokoch vzdelávania.

EHSV však upozorňuje, že koncepcia podnikania existuje v rôznych sektoroch spoločnosti a v rôznych fázach života občanov. Podnikanie by sa teda malo propagovať na základe tohto širokého ponímania. v občianskej spoločnosti zvyčajne vzniká sociálne ponímanie podnikania, ktoré je veľmi dôležité pre rozvoj všeobecnej koncepcie podnikania. EHSV odporúča uznanie a podporu tohto ponímania.

4.1.2

Vo všetkých členských štátoch existuje množstvo osvedčených postupov, ktoré by sa mohli a mali šíriť a uplatňovať vzhľadom na špecifiká a potreby jednotlivých štátov. Správne šírenie a propagácia týchto iniciatív môžu pomôcť vytvoriť priaznivé prostredie pre pochopenie významu podnikania a kultúry podnikania. Bude dôležité, aby viacročný finančný rámec poskytol dostatočné zdroje na to, aby mohli orgány a jednotliví zástupcovia malých a stredných podnikov šíriť a propagovať tieto osvedčené postupy.

4.1.3

Na teoretickej úrovni EHSV víta pomoc pri propagácii osvedčených postupov v tejto oblasti, ale upozorňuje na to, že vždy treba brať do úvahy špecifiká jednotlivých členských štátov s cieľom prispôsobiť opatrenia charakteristickým črtám každého štátu.

4.1.4

EHSV pripomína, že možnosti existujúce v rámci Európskej siete podnikov (EEN) by sa mohli využiť na propagáciu a sprostredkovanie akčného plánu v členských štátoch. s cieľom podporiť túto prácu by sa mala posilniť spolupráca siete EEN s rôznymi organizáciami zapojenými do procesu propagácie podnikania, najmä organizáciami zastupujúcimi malé a stredné podniky. Treba si však uvedomiť, že dynamika siete EEN je v jednotlivých štátoch rôzna.

4.2   Podpora kultúry podnikania

4.2.1

EHSV podporuje politiky mobilizácie spoločnosti v oblasti podnikania na základe úspešných modelov a overených príkladov. Dobré príklady sa v spoločnosti zvyčajne preberajú, vďaka čomu sa môže účinne vytvoriť pozitívne vnímanie podnikateľského ducha a podnietiť väčšia sebadôvera u rôznych cieľových skupín.

4.2.2

Je však absolútne nevyhnutné, aby sa u mladých ľudí podporovala kultúra podnikania už v čo najrannejšom veku, ako už bolo uvedené. v rámci cieľových skupín existuje vzťah medzi príčinou a následkom, ktorý podporuje podnikanie a inovácie. Mladých ľudí motivuje a pozitívne stimuluje propagácia kultúry a prostredia priaznivého pre „vytvorenie niečoho“, čo bude ich autorským dielom a za čo budú zodpovedať, a sú nadšení úspechmi, ktoré naozaj dosiahli sami. Čím skôr sa mladí ľudia zapoja do projektov, v ktorých sa môžu prakticky naučiť, ako byť podnikateľmi, a budú slúžiť ako úspešný príklad kultúry podnikania a spolupráce medzi jednotlivcami, ktorí majú spoločné ciele a hodnoty, tým lepšie budú výsledky v budúcnosti. v snahe o zmenu prístupu je preto veľmi dôležitá úloha učiteľov, a z tohto dôvodu EHSV podporuje iniciatívy, ktoré im pomôžu šíriť a propagovať túto koncepciu. Dobrým príkladom mobilizačného programu zameraného na podnikanie, do ktorého sú zapojení učitelia, je program F1 v školách (F1 in Schools) (3). EHSV tiež pripomína závery správy „Podnikanie vo vzdelávaní“, ktorá ponúka prehľad jednotlivých stratégií na podporu vzdelávania v oblasti podnikania uplatňovaných v Európe (4).

4.2.3

EHSV zdôrazňuje, že neexistuje jednotná podnikateľská kultúra, ale rozdielne kultúry podľa veľkosti, typu a odvetvia činnosti. Propagačné opatrenia sa teda musia týkať všetkých typov podnikov a nesmú uprednostňovať jednotný model. Mali by sa však zamerať aj na partnerov podnikov, a to banky, verejné orgány a médiá, aby v rámci poskytovaných informácií a zvolených politík zohľadnili rozdielne kultúry týchto subjektov.

4.2.4

EHSV prízvukuje a dôrazne pripomína inštitúciám Európskej únie a členským štátom nevyhnutnosť brániť a zachovať rozmanitosť foriem podnikania v záujme plného využitia potenciálu a realizácie jednotného trhu a európskeho sociálneho modelu. Všetky typy podnikov odrážajú určitý úsek histórie Európy a každý typ je nositeľom nášho spoločného dedičstva a rôznych kultúr podnikania (5). Aj v snahe sformovať a podporiť európskeho podnikateľského ducha by bolo potrebné explicitne uviesť a vyzdvihnúť rozmanitosť a mnohorakosť foriem podnikov v európskom akčnom pláne.

4.3   Podpora priaznivého podnikateľského prostredia

4.3.1

Potreba dokázať rôznym skupinám verejnosti, že zakladanie podnikov je výsledkom úsilia komunity, ktorá uznáva, oceňuje a je pripravená prijať pridanú hodnotu vytvorenú podnikateľom, sa zdá byť zrejmá. v súčasnej hospodárskej situácii je ešte dôležitejšie, aby všetci vnímali ich úlohu konštruktívnym spôsobom.

4.3.2

Popri správnej propagácii kultúry podnikania treba zároveň vytvoriť skutočne udržateľné a stabilné podmienky, a to najmä z legislatívneho hľadiska, pre tých, ktorí chcú investovať a podstúpiť riziko rozvoja myšlienky, koncepcie, podniku.

4.3.3

EHSV pripomína, že je síce nutné podporovať zakladanie nových podnikov alebo uľahčovať prevod podnikov, ktorým hrozí zatvorenie alebo úpadok, ale takisto je veľmi dôležité podporovať existujúce podniky. Medzi založením a zatvorením podniku sa rozvíja jeho celý životný cyklus, ktorý si vyžaduje špecifické politiky spájajúce lepšiu reguláciu pre tvorbu pracovných miest a udržateľné hospodárske činnosti, inováciu a konkurencieschopnosť na vnútornom trhu a v rámci globalizovanej ekonomiky.

4.3.4

Členské štáty musia nevyhnutne pozitívnym spôsobom harmonizovať podmienky s cieľom vytvoriť čo najlepšie predpoklady na rozvoj podnikov a podnikateľských a spoločenských aktivít zohľadňujúc najrôznejšie formy podnikateľských štruktúr. Úspešné príklady, ako aj rôzne spôsoby kolektívnej účasti na kapitáli podniku alebo samotné spájanie sa do družstiev, môžu byť hnacou silou zmien, ktoré by mali členské štáty podporovať (6).

4.3.5

EHSV sa nazdáva, že informácie o podmienkach zakladania podnikov by mali byť jasnejšie a harmonizované v jednotlivých členských štátoch, aby sa rovnaké podmienky stali stimulačným faktorom podnikateľského ducha. Rovnako dôležité je zabezpečiť prístup k podporným službám, ktoré zohľadnia rôzne typy podnikov.

4.3.6

EHSV súhlasí s tým, že otázka financovania je európskou otázkou a musí sa riešiť veľmi opatrným spôsobom vo všetkých členských štátoch. Finančná likvidita je obmedzená a v tomto kontexte najviac trpia malí podnikatelia, ktorí chcú začať určitý projekt. Preto treba nevyhnutne posilniť mechanizmy financovania, ktoré podporujú tento typ iniciatív, a to napríklad systémy vzájomného ručenia alebo zvýhodnené úvery. Tieto režimy sú veľmi dôležité pre malých podnikateľov, ktorým sa nepodarí získať financovanie na takzvaných „normálnych“ trhoch (7).

4.3.7

EHSV teda víta posilnenie nástrojov na podporu inovatívnych projektov, ktorých stupeň rizika je priamo úmerný stupňu plánovanej inovácie. Preto sa zdá byť správne aj rozhodnutie posilniť finančnú podporu testovaniu, demonštrácii a zavádzaní nových technológií, a to vzhľadom na ich multiplikačný vplyv v spoločnosti.

4.3.8

V období obzvlášť zložitom pre podniky sa EHSV stotožňuje s politikou uľahčovania prevodu podnikov, pretože tieto operácie by sa mali chápať ako príležitosti na opätovné oživenie hospodárskych odvetví, ktoré sú schopné oživiť trh práce.

4.3.9

V tejto oblasti je rovnako dôležitá kvalita platných právnych predpisov vytvárajúcich rámec vnútorného trhu. Členské štáty majú pred sebou ešte veľa práce, ale niet cesty späť.

4.4   Treba odmietnuť stigmu neúspechu: na konci cesty nemôže byť neúspech, ale ak sa vyvodia správne závery, môže a musí sa ponímať ako fáza rastu.

4.4.1

Pokiaľ ide o neúspech, mnoho sa hovorí o „americkej“ alebo „anglosaskej“ kultúre a o „druhej šanci“. EHSV súhlasí s tým, že spoločnosť ako celok musí vyvinúť úsilie s cieľom zmeniť spôsob vnímania podnikateľov, a to pokiaľ ide o ich schopnosť odolávať prvým neúspechom. EHSV tiež upozorňuje na potrebu vytvorenia mechanizmov, ktoré umožnia ľuďom s podnikateľským duchom a vôľou vytvoriť niečo inovatívne, aby vytrvali vo svojej voľbe. Neúspech pri prvom pokuse o vytvorenie niečoho sa môže a musí vnímať ako príležitosť na zlepšenie a posilnenie schopností na nové podnikateľské projekty, najmä vo finančnom systéme, a nesmie byť chápaný ako koniec cesty. EHSV sa tiež nazdáva, že prílišná propagácia určitej kultúry môže byť zároveň kontraproduktívna – vždy musí prevládnuť zdravý rozum a rovnováha.

4.5   Posilnenie podpory malých a stredných podnikov a iných zástupcov

4.5.1

EHSV súhlasí s tým, že pravidlá týkajúce sa podnikov by mali byť jednoduché a jasné pre všetkých, ktorí sa aktívne zapájajú do ich zakladania a rozvoja. EHSV sa stotožňuje s úsilím Komisie a členských štátov, ktoré sa snažia o minimalizáciu všetkých byrokratických postupov, ktoré súvisia so zakladaním a modernizáciou podnikov. Založenie podniku, či už v oblasti priemyslu, služieb alebo technológií, musí byť jednoduchým a rýchlym procesom, ktorý musí spočívať na pevných základoch, aby sa predišlo priveľkým očakávaniam alebo nedorozumeniam, a to zo strany zakladateľa podniku alebo regulačných orgánov.

4.5.2

EHSV podporuje úmysel Komisie vytvoriť pracovnú skupinu na posúdenie konkrétnych potrieb podnikateľov pôsobiacich v slobodnom povolaní v súvislosti s otázkami, ako sú zjednodušenie, internacionalizácia alebo prístup k financovaniu. EHSV zároveň pripomína, že sa musí zohľadniť zásada subsidiarity a špecifická funkcia slobodných povolaní v mnohých členských štátoch s cieľom povzbudiť rozvoj európskej charty slobodných povolaní, ktorá by bola podobná európskej charte malých podnikov.

4.5.3

EHSV víta vytvorenie poradných a podporných mechanizmov pre podniky, ale upozorňuje na potrebu vytvorenia multidisciplinárnych tímov, ktoré by poznali trh a jeho špecifiká, a preto pripomína možnosť využiť získané skúsenosti bývalých a skúsenejších podnikateľov, ktorí sú ochotní pomôcť a sprostredkovať svoje skúseností mladým podnikateľom, čím sa umožní prospešný dialóg medzi generáciami. v tejto súvislosti sa EHSV nazdáva, že tieto aktivity by nemali byť založené len na báze dobrovoľnosti, ale podporené stimulmi, ktoré mentorom a podnikateľom umožnia spoločne využívať prínosy vytvorenej hodnoty. Týmto spôsobom sa tiež môžu zapojiť osoby, ktoré ešte môžu pomôcť spoločnosti, ale ktoré už nie sú úplne aktívne na trhu práce.

4.5.4

Mali by sa podporiť siete spolupráce medzi MSP, pretože v zásadnej miere posilňujú životaschopnosť MSP vďaka úsporám z rozsahu (rozdelenie nákladov v rámci marketingu, nákupov alebo iných spoločných služieb, spolupráca medzi zložkami vyrábajúcimi doplnkové výrobky alebo poskytujúcimi doplnkové služby, možnosť inovácie a internacionalizácie).

4.5.5

Okrem úsilia zameraného na administratívne zjednodušenie a pomoc začínajúcim podnikateľom zdôrazňuje EHSV aj dôležitú úlohu poradenstva (tútorská a mentorská činnosť) zo strany podnikateľských organizácií. Bez týchto opatrení nebudú mať MSP, a najmä mikropodniky, samostatne prístup k financovaniu a európskym fondom, nebudú môcť inovovať, rozvíjať svoju konkurencieschopnosť a uplatňovať prioritné opatrenia stratégie Európa 2020 napriek tomu, že sa ich priamo týkajú. EHSV ľutuje, že posilnenie tútorstva/mentorstva podnikateľských organizácií nie je obsiahnuté v akčnom pláne. Výbor žiada o doplnenie štvrtej oblasti činnosti zameranej na posilnenie týchto opatrení prostredníctvom sprostredkovateľských organizácií. Opatrenia by sa mali zamerať najmä na najmenšie podniky.

4.6   Pomoc špecifickým skupinám

4.6.1

EHSV víta špecifické úsilie zamerané na mobilizáciu skupín spoločnosti, ktoré sú čoraz početnejšie, v rámci spoločnej snahy o realizáciu cieľov v tejto oblasti.

4.6.2

EHSV podporuje politiky mobilizácie skupín uvedených v akčnom pláne (nezamestnaní, ženy, seniori, mladí ľudia, osoby so zdravotným postihnutím a migranti) k podnikaniu, zakladaniu podnikov a vytváraniu hodnôt pre spoločnosť. Propagácia a šírenie osvedčených postupov týmito skupina by mohli umožniť komplexnejší prístup a implementáciu vhodných politík. EHSV súhlasí s tým, že tieto skupiny mobilizujú spoločnosť, pokiaľ ide o tieto témy, a podporuje politiky na podporu hodnôt podnikania a inovácie u týchto skupín, a to s cieľom povzbudiť ich zapojenie do výzvy, pred ktorou stojí Európa.

4.6.3

EHSV upozorňuje inštitúcie najmä na rastúcu tendenciu seniorov na dôchodku začínať alebo znovu začínať novú nezávislú činnosť. Tento vývoj je spôsobený najmä predĺžením dĺžky života, pokrokom v oblasti zdravia, ako aj potrebou doplniť si príjmy vzhľadom na vplyv krízy na výšku vyplácaného dôchodku. Výbor žiada Komisiu, Parlament a Radu, aby na základe skúseností z viacerých členských štátov vytvorili a zaviedli systémy určené na pomoc seniorom, ktorí sa chcú na dôchodku ubrať týmto smerom, a zjednodušili rámec ich činnosti.

V Bruseli 23. mája 2013

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Henri MALOSSE


(1)  Ú. v. EÚ C 48, 15.2.2011, s. 45.

(2)  Ú. v. EÚ C 68, 6.3.2012, s. 28. Práva duševného vlastníctva si musia zachovať svoju tradičnú úlohu hnacej sily inovácie a rastu.

(3)  http://www.f1inschools.com

(4)  http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice/documents/thematic_reports/121EN.pdf

(5)  Ú. v. EÚ C 318, 23.12.2009, s. 22.

(6)  Ú. v. EÚ C 191, 29.6.2012, s. 24.

(7)  Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, s. 125 a Ú. v. EÚ C 351, 15.11.2012, s. 45.


Top