EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jednotný kapitálový trh EÚ v záujme posilnenia pracovných miest a rastu

Podniky v Európskej únii (EÚ) sa vo veľkej miere zvyknú spoliehať na banky, no menej na finančné trhy*, ktoré môžu takisto poskytnúť zdroje financovania a v širšom zábere posilniť rast. Európska komisia si zaumienila, že im pomôže získať prístup k týmto alternatívnym zdrojom financovania, a preto začala projekt na vytvorenie európskej únie kapitálových trhov.

AKT

Zelená kniha - Vytváranie únie kapitálových trhov [COM(2015) 63 final]

SÚHRN

Podniky v Európskej únii (EÚ) sa vo veľkej miere zvyknú spoliehať na banky, no menej na finančné trhy*, ktoré môžu takisto poskytnúť zdroje financovania a v širšom zábere posilniť rast. Európska komisia si zaumienila, že im pomôže získať prístup k týmto alternatívnym zdrojom financovania, a preto začala projekt na vytvorenie európskej únie kapitálových trhov.

AKÝ JE CIEĽ TEJTO ZELENEJ KNIHY?

Stanovujú sa v nej hlavné ciele rozvoja únie kapitálových trhov do roku 2019 pre všetkých 28 krajín EÚ (1). V knihe sa skúmajú spôsoby podpory využívania európskych finančných trhov a ich lepšej integrácie.

HLAVNÉ BODY

Ciele

Cieľom únie kapitálových trhov je:

  • zvýšiť počet alternatívnych zdrojov financovania k financovaniu od bánk pre podniky, a najmä pre malé a stredné podniky (MSP), a na projekty infraštruktúry v rámci EÚ;
  • posilniť investície vo všetkých krajinách EÚ.

Krátkodobé opatrenia

V zelenej knihe sa určuje niekoľko oblastí, v ktorých je potrebný rýchly pokrok:

  • 1.

    Vytvorenie udržateľného vysokokvalitného sekuritizovaného trhu v Európe. Sekuritizácia je finančná operácia, v rámci ktorej sa úvery zhromaždia a predajú sa investorom na trhoch. Medzi hlavné výhody tejto operácie patrí to, že banky môžu odstrániť tieto úvery, ako sú úvery pre MSP, a ich riziká zo súvahy a následne zvýšiť ich kapacitu na poskytovanie úverov. Cieľom je zaviesť európsky rámec založený na jednoduchých, transparentných a štandardizovaných operáciách sekuritizácie.

  • 2.

    Zlepšenie prístupu na kapitálové trhy pre spoločnosti, a najmä pre MSP. Jednou z iniciatív je preskúmať súčasné pravidlá, podľa ktorých sú spoločnosti povinné vytvoriť prospekt* s cieľom získať prístup na kapitálové trhy a zvýšiť kapitál. Cieľom je zabezpečiť, aby tieto požiadavky neboli pre spoločnosti príliš nákladné a zaťažujúce z administratívneho hľadiska alebo príliš zložité pre investorov.

  • 3.

    Ďalšie opatrenia. Medzi ďalšie opatrenia patrí rozvoj európskych trhov súkromného umiestnenia*, podpora zavádzania európskych dlhodobých investičných fondov* a prijatie krokov na zlepšenie prístupu k úverovým informáciám MSP.

Dlhodobé opatrenia

V zelenej knihe sa skúma, ako prekonať prekážky rozvoja a integrácie európskych kapitálových trhov. Objavujú sa tieto výzvy:

  • rozvinúť a diverzifikovať ponuku financovania prilákaním inštitucionálnych, maloobchodných a medzinárodných investorov na kapitálové trhy;
  • zlepšiť trhovú účinnosť - medzi prekážky patria rozdiely medzi krajinami EÚ v rôznych oblastiach, ako sú dane, obchodné právo či predpisy o platobnej neschopnosti.

KONTEXT

Únia kapitálových trhov je hlavnou zložkou investičného plánu pre Európu, ktorý sa začal v novembri 2014.

Ďalšie informácie nájdete na stránke o únii kapitálových trhov na webovej lokalite Európskej komisie.

HLAVNÉ POJMY

*Finančné trhy - trhy, na ktorých sa nákupcovia a predajcovia zapájajú do obchodovania s aktívami, ako sú dlhopisy, meny a deriváty (produkty, ktorých hodnota sa odvodzuje od hodnoty podkladového aktíva, ako je komodita alebo mena, napr. futures a opcie).

*Prospekt - podrobný dokument, v ktorom sa uvádzajú informácie o spoločnosti a podmienky a riziká investovania.

*Súkromné umiestnenie - keď sa cenné papiere ponúkajú na predaj obmedzenému množstvo vybraných investorov, nazýva sa tiež súkromná ponuka. Je opakom verejnej ponuky, v rámci ktorej sa cenné papiere ponúkajú na predaj na otvorenom trhu.

*Európske dlhodobé investičné fondy - fondy, ktoré môžu investovať do dlhodobých alebo nekótovaných aktív, ako sú infraštruktúry alebo nekótované MSP. Pravidlá, ktorými sa riadi, boli zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie v apríli 2015.

SÚVISIACE AKTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskej centrálnej banke, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskej investičnej banke - Investičný plán pre Európu [COM(2014) 903 final z 26. novembra 2014]

Posledná aktualizácia 11.08.2015



(1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).

Top