EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravidlá medzinárodného obchodu: ako môže EÚ uplatňovať svoje práva

Pravidlá medzinárodného obchodu: ako môže EÚ uplatňovať svoje práva

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2015/1843 – Pravidlá medzinárodného obchodu: ako môže EÚ uplatňovať svoje práva

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Vymedzujú sa v ňom postupy umožňujúce priemyslu a krajinám EÚ požadovať od inštitúcií EÚ preskúmanie údajných prekážok v obchode, ktoré zaviedli krajiny mimo EÚ a ktoré sú v rozpore s pravidlami medzinárodného obchodu.
  • Jeho cieľom je prekonať akékoľvek prekážky v obchode a odstrániť škodu (napr. znížené ziskové rozpätie na trhu EÚ) alebo nepriaznivé účinky na obchod (napr. hospodárske straty na vývozných trhoch), ktoré vyplývajú z takýchto prekážok.

HLAVNÉ BODY

Kto môže podať sťažnosť?

Akákoľvek osoba, spoločnosť alebo združenie EÚ, ktorá(-é) údajne utrpela(-o) škodu alebo nepriaznivé účinky na obchod v dôsledku prekážok v obchode, môže podať písomnú sťažnosť EÚ. Sťažnosť môžu podať aj krajiny EÚ. Musí sa v nej uviesť dostatočný dôkaz o existencii prekážok v obchode a škôd/nepriaznivých obchodných účinkov, ktoré z nich vyplývajú.

Konanie o sťažnosti

Sťažnosti sa musia poslať Európskej komisii. Komisia musí informovať sťažovateľov a krajiny EÚ v prípade, že neexistujú dostatočné dôkazy oprávňujúce ďalšie vyšetrovanie. Rozhodnutie sa v zásade musí prijať do 45 dní od podania sťažnosti.

Ďalší postup preskúmania

Ak sa Komisia domnieva, že existujú dostatočné dôkazy o škode, môže uskutočniť ďalšie preskúmanie. Musí to oznámiť v Úradnom vestníku EÚ. Môže požadovať dodatočné informácie od príslušných strán (napr. od konkurentov sťažovateľa) a vykonávať prešetrovania v krajinách mimo EÚ.

Sťažovatelia, príslušní vývozcovia a dovozcovia a krajiny EÚ majú právo preskúmať všetky informácie poskytnuté Komisii a byť informovaní o všetkých hlavných skutočnostiach. Komisia musí predložiť záverečnú správu poradnému výboru zloženému zo zástupcov krajín EÚ, a to do piatich alebo v zložitých prípadoch do siedmich mesiacov.

Ukončenie a pozastavenie

Ak Komisia na základe prešetrovania dospeje k záveru, že nie je potrebné podniknúť ďalšie kroky, môže prešetrovanie ukončiť. Ak sa Komisia domnieva, že príslušné krajiny mimo EÚ prijali opatrenia na riešenie údajných obchodných prekážok, môže konanie pozastaviť.

Ďalšie kroky na odstránenie poškodenia/obchodných prekážok

Ak Komisia zistí, že je potrebné podniknúť ďalšie kroky s cieľom odstrániť poškodenie a/alebo príslušnú prekážku v obchode, môže prijať osobitné opatrenia. V rámci týchto opatrení možno:

  • prednostne hľadať vzájomne prijateľné riešenie spolu s príslušnou krajinou mimo EÚ;
  • začať konanie na riešenie sporov pod záštitou Svetovej obchodnej organizácie alebo podľa príslušnej dvojstrannej obchodnej dohody;
  • pozastaviť akékoľvek obchodné koncesie uzavreté s príslušnými krajinami;
  • uložiť alebo zvýšiť colné poplatky na dovozy;
  • zaviesť obmedzenie na dovozy alebo vývozy v dotknutej krajine mimo EÚ.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Nariadenie sa uplatňuje od 5. novembra 2015.

KONTEXT

Vyšetrovanie prekážok v obchode na webovej lokalite Európskej komisie

AKT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/1843 zo 6. októbra 2015, ktorým sa stanovujú postupy Únie v oblasti spoločnej obchodnej politiky s cieľom zaistenia uplatňovania práv Únie podľa pravidiel medzinárodného obchodu, najmä tých, ktoré boli vytvorené pod záštitou Svetovej obchodnej organizácie (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 272, 16.10.2015, s. 1 – 13)

Posledná aktualizácia 14.03.2016

Top