Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Swobodny przepływ kapitału w UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa Rady 88/361/EWG – w sprawie liberalizacji kapitału

JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

  • Dyrektywa została stworzona w celu nadania jednolitemu rynkowi Unii Europejskiej (UE) pełnego wymiaru finansowego.
  • Jej celem było stopniowe zlikwidowanie wszelkich ograniczeń w swobodnym przepływie kapitału między krajami UE poprzez wprowadzenie w życie art. 67 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (art. 67 został następnie uchylony).
  • Przepisy dyrektywy przestały obowiązywać po wejściu w życie nowego art. 63 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zapewnia swobodny przepływ kapitału między krajami UE oraz między krajami UE a krajami nienależącymi spoza UE.
  • Jednak, jak wskazano w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nomenklatura przepływów kapitałowych zawarta w Załączniku I jest wciąż używana w celu definiowania pojęcia przepływów kapitałowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Dyrektywa ustanawia zasadę pełnej liberalizacji przepływów kapitałowych* między krajami UE od 1 lipca 1990 r. Wykaz transakcji zaliczanych do przepływów kapitałowych zawarta jest w Załączniku I.
  • Hiszpanii, Grecji, Irlandii i Portugalii zaproponowano ustalenia przejściowe. Dodatkowo Portugalia i Grecja ma możliwość ich przedłużenia o maksymalnie 3 lata.
  • Celem dyrektywy jest zniesienie ogólnych warunków stosowania ograniczeń przepływu kapitału pomiędzy mieszkańcami krajów UE.
  • Wprowadzono „klauzulę ochronną”. Przepływy kapitału mogą stanowić bardzo poważne obciążenie dla rynku wymiany walut, czego skutkiem mogą być silne zakłócenia polityki monetarnej i kursowej danego kraju. W takim przypadku Komisja Europejska, po przeprowadzeniu konsultacji z Komitetem Walutowym oraz Komitetem Prezesów Banku Centralnego, może zezwolić takiemu krajowi na podjęcie środków ochronnych.
  • Środki ochronne związane z przepływami kapitału wymienione w Załączniku II niniejszej dyrektywy nie mogą zostać wprowadzone na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Ze skutkiem od dnia 1 lipca 1990 r., dyrektywa uchyliła:

  • pierwszą dyrektywę w sprawie wykonania art. 67 Traktatu;
  • dyrektywę Rady 72/156/EWG w sprawie uregulowania napływu kapitału międzynarodowego i neutralizacji jego niepożądanych skutków na płynność wewnętrzną*.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Miała zastosowanie między7 lipca 1988 r. a 31 grudnia 1999 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 1 lipca 1990 r. Dyrektywa została zastąpiona przez nowe przepisy traktatowe dotyczące swobodnego przepływu kapitału, ale jest wciąż stosowana w celu definiowania pojęcia przepływów kapitału.

KONTEKST

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Przepływy kapitału: transfery kapitału pomiędzy krajami prowadzone przez osobę, organizację lub firmę. Zalicza się do nich inwestycje bezpośrednie, inwestycje w nieruchomości, operacje odnoszące się do papierów wartościowych, operacje na rachunkach bieżących i depozytowych, a także kredyty i pożyczki.

Płynność wewnętrzna: ilość gotówki lub jej odpowiednika (np. aktywów, które można szybko spieniężyć) będąca w obiegu w gospodarce danego kraju.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 88/361/EWG z dnia 24 czerwca 1988 r. w sprawie wykonania art. 67 Traktatu (Dz.U. L 178 z 8.7.1988, s. 5–18)

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016

Top