EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezpieczeństwo morskie: międzynarodowy kodeks zarządzania bezpieczeństwem żeglugi

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 336/2006 w sprawie wdrożenia w UE Międzynarodowego kodeksu zarządzania bezpieczeństwem

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

  • Niniejsze rozporządzenie włącza „Międzynarodowy kodeks zarządzania bezpieczną eksploatacją statków i zapobiegania zanieczyszczaniu” ( Kodeks ISM) w UE.
  • Celem rozporządzenia jest w szczególności zapewnienie, by armatorzy spełniali wymogi Kodeksu ISM poprzez:
    • ustanowienie, wdrożenie i właściwe utrzymywanie na statkach i na lądzie systemów zarządzania bezpieczeństwem, a także
    • kontrolę tych systemów przez administrację państwa bandery (tj. kraj, w którym dany statek jest zarejestrowany) i państwa portu (tj. kraj, w którego porcie statek kotwiczy).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Rozporządzenie ma zastosowanie do następujących typów statków i eksploatujących je armatorów:

  • statków towarowych i pasażerskich pod banderą kraju UE odbywających rejsy międzynarodowe;
  • statków towarowych i pasażerskich odbywających wyłącznie rejsy krajowe, bez względu na ich banderę;
  • statków towarowych i pasażerskich eksploatowanych na trasach do i z portów krajów UE, bez względu na ich banderę;
  • ruchomych platform wiertniczych, nad którymi władzę sprawuje kraj UE.

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:

  • okrętów wojennych lub przeznaczonych do przewozu oddziałów wojskowych albo innych statków należących do kraju UE i używanych jedynie do wykonywania zadań władzy publicznej;
  • statków nieposiadających napędu mechanicznego, statków drewnianych o prymitywnej konstrukcji, jachtów i jednostek rekreacyjnych, o ile nie przewożą więcej niż 12 pasażerów w celach handlowych;
  • statków rybackich;
  • statków towarowych i ruchomych platform wiertniczych o pojemności brutto mniejszej niż 500;
  • statków pasażerskich innych niż promy pasażerskie typu ro-ro, na określonych obszarach morskich, zgodnie z definicją zawartą w art. 4 dyrektywy 2009/45/WE.

Certyfikacja i weryfikacja

Kraje UE przestrzegają przepisów części B Kodeksu ISM.

Wyłączenia

Jeśli kraj UE uzna, że niektórym armatorom trudno jest w praktyce przestrzegać niektórych przepisów Kodeksu ISM w odniesieniu do niektórych statków odbywających wyłącznie rejsy krajowe w tym kraju UE, może on odstąpić od stosowania tych przepisów, wprowadzając środki zapewniające równorzędne osiągnięcie celów Kodeksu.

W takim przypadku kraj UE informuje Komisję Europejską. Jeśli proponowane wyłączenie nie jest uzasadnione, kraj musi zmienić takie środki lub wycofać się z ich stosowania.

Sankcje

Kraje UE ustanawiają system skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar za niespełnienie wymogów niniejszego rozporządzenia.

Sprawozdania

Kraje UE co dwa lata przedkładają Komisji sprawozdanie dotyczące wykonania niniejszego rozporządzenia. W oparciu o takie sprawozdanie dwuroczne Komisja przygotowuje skonsolidowane sprawozdanie dla Parlamentu Europejskiego i Rady.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od 24 marca 2006 r.

AKT

Rozporządzenie (WE) nr 336/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. w sprawie wdrożenia we Wspólnocie Międzynarodowego kodeksu zarządzania bezpieczeństwem oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 3051/95 (Dz.U. L 64 z 4.3.2006, s. 1–36)

Kolejne zmiany wprowadzone do rozporządzenia (WE) nr 336/2006 zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie (WE) nr 2099/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. ustanawiające Komitet ds. Bezpiecznych Mórz i Zapobiegania Zanieczyszczeniu Morza przez Statki (COSS) i zmieniające rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniom morza przez statki (Dz.U. L 324 z 29.11.2002, s. 1–5). Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/15/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wspólnych reguł i norm dotyczących organizacji dokonujących inspekcji i przeglądów na statkach oraz odpowiednich działań administracji morskich (Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 47–56). Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/16/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu (Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 57–100). Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/45/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie reguł i norm bezpieczeństwa statków pasażerskich (Wersja przekształcona) (Dz.U. L 163 z 25.6.2009, s. 1–140). Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016

Top