EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Formalności sprawozdawcze dla statków

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2010/65/UE w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów UE

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Dyrektywa ma zastosowanie do formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów krajów UE.

Kraje UE muszą zapewnić zharmonizowaną i skoordynowaną realizację formalności sprawozdawczych w swoich portach. Kapitan lub każda inna osoba odpowiednio upoważniona przez operatora statku muszą przekazać, przed wejściem do portu położonego w UE, właściwemu organowi zgłoszenie o informacjach wymaganych w ramach formalności sprawozdawczych.

Elektroniczna transmisja danych

Kraje UE:

  • musiały zaakceptować przekazywanie formalności sprawozdawczych drogą elektroniczną za pośrednictwem pojedynczego punktu kontaktowego nie później niż z dniem 1 czerwca 2015 r.; punkt kontaktowy jest miejscem, przez które wszystkie informacje są jednorazowo przekazywane i udostępniane różnym właściwym organom krajów UE;
  • muszą zapewnić, aby informacje otrzymane zgodnie z formalnościami sprawozdawczymi były udostępnione w ich krajowych systemach SafeSeaNet oraz muszą udostępnić istotne części takich informacji innym krajom UE za pośrednictwem systemu SafeSeaNet;
  • muszą zaakceptować formularze FAL (specjalne formularze opracowane przez Międzynarodową Organizację Morską w celu ułatwienia międzynarodowego obrotu morskiego), aby spełnić formalności sprawozdawcze oraz aby nadal mogły akceptować informacje przekazywane w formie papierowej do dnia 1 czerwca 2015 r.

Wyłączenia

Statki objęte zakresem stosowania dyrektywy 2002/59/WE (zob. streszczenie), które przemieszczają się między portami położonymi na obszarze celnym UE, przy czym nie przypływają z portu położonego poza tym obszarem, nie zawijają i nie zmierzają do takiego portu, są zwolnione z obowiązku przekazywania informacji.

Zmiany

  • Dyrektywa zmieniająca (UE) 2017/2109 wprowadziła nowe przepisy w celu cyfryzacji rejestracji osób podróżujących na pokładzie statków pasażerskich. Dokonuje się tego z myślą o zapewnieniu natychmiastowej dostępności informacji o dokładnej liczbie pasażerów oraz innych informacji, które są potrzebne służbom poszukiwawczym i ratowniczym w razie wypadku. Zgodnie z nowymi wymogami informacja o liczbie zaokrętowanych osób ma być przekazywana albo za pomocą krajowych pojedynczych punktów kontaktowych, albo – jeśli kraj UE tak postanowi – wyznaczonemu organowi za pomocą systemu automatycznej identyfikacji* przed rozpoczęciem rejsu.
  • Dyrektywa (UE) 2019/883 w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków zmienia załącznik do dyrektywy 2010/65/UE pod względem informacji, które mają zostać przekazane organom i które dotyczą odpadów ze statków, w tym pozostałości.

Uchylenie

Dyrektywa 2010/65/UE jest uchylona przez rozporządzenie (UE) 2019/1239 w sprawie europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych z dniem 15 sierpnia 2025 r. Nowa dyrektywa ustanawia ramy neutralnego pod względem technologicznym i interoperacyjnego europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych ze zharmonizowanymi interfejsami, aby ułatwić elektroniczne przekazywanie informacji w związku ze spełnianiem obowiązków sprawozdawczych dotyczących statków wchodzących do unijnych portów, przebywających w tych portach i z nich wychodzących.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie w krajach UE od 19 maja 2012 r. i miała zostać włączona do porządku prawnego krajów UE tego samego dnia.

KONTEKST

Więcej informacji:

W związku z wybuchem epidemii COVID-19 i wprowadzeniem środków w celu łagodzenia skutków kryzysu Komisja Europejska przyjęła:

KLUCZOWE POJĘCIA

System automatycznej identyfikacji: stosowany na morzu system łączności oparty na transmisji sygnałów radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Statki przesyłają informacje pozwalające je zidentyfikować, a także dane określające ich pozycję i kurs oraz dane na temat ładunku. W UE, na wodach Islandii i Norwegii wymiana komunikatów AIS odbywa się za pomocą systemu SafeSeaNet.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/65/UE z dnia 20 października 2010 r. w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów państw członkowskich i uchylająca dyrektywę 2002/6/WE (Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 1–10)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2010/65/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków, zmieniająca dyrektywę 2010/65/UE i uchylająca dyrektywę 2000/59/WE (Dz.U. L 151 z 7.6.2019, s. 116–142)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1239 z dnia 20 czerwca 2019 r. ustanawiające europejski system morskich pojedynczych punktów kontaktowych i uchylające dyrektywę 2010/65/WE (Dz.U. L 198 z 25.7.2019, s. 64–87)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2109 z dnia 15 listopada 2017 r. zmieniająca dyrektywę Rady 98/41/WE w sprawie rejestracji osób podróżujących na pokładzie statków pasażerskich płynących do portów państw członkowskich Wspólnoty lub z portów państw członkowskich Wspólnoty oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/65/UE w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów państw członkowskich (Dz.U. L 315 z 30.11.2017, s. 52–60)

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020

Top