This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Zwalczanie gromadzenia broni strzeleckiej i lekkiej
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Strategia UE zwalczania nielegalnego gromadzenia i handlu bronią strzelecką oraz amunicją do niej
JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ STRATEGII?
Niniejsza strategia ustanawia plan działania na rzecz zwalczania zagrożeń związanych z nielegalnym gromadzeniem i handlem bronią strzelecką i lekką (SALW)* oraz amunicją do niej przy wykorzystaniu szeregu mechanizmów dostępnych dla Unii Europejskiej.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
KONTEKST
Konsekwencje nadmiernego gromadzenia i niekontrolowanego rozprzestrzeniania broni SALW stanowią podstawę czterech z pięciu wyzwań (terroryzm, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, konflikty regionalne, upadek państw, przestępczość zorganizowana) określonych w europejskiej strategii bezpieczeństwa.
Więcej informacji:
* KLUCZOWE POJĘCIA
Broń strzelecka i lekka (SALW): Dowolna przenośna broń palna. Broń strzelecka obejmuje pistolety, strzelby, karabiny automatyczne i lekkie karabiny maszynowe. Broń lekka obejmuje wielkokalibrowe karabiny maszynowe, granatniki i działa przeciwpancerne.
GŁÓWNY DOKUMENT
Strategia UE na rzecz zwalczania nielegalnego gromadzenia i handlu bronią strzelecką i lekką oraz amunicją do niej, Rada Unii Europejskiej, Bruksela, 13 stycznia 2006 r.
AKTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 230/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające Instrument na rzecz przyczyniania się do Stabilności i Pokoju (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 1–10)
Decyzja Rady (WPZiB) 2015/1908 z dnia 22 października 2015 r. w sprawie wsparcia globalnego mechanizmu raportowania w zakresie nielegalnej broni strzeleckiej i lekkiej i innej nielegalnej broni konwencjonalnej oraz amunicji w celu zmniejszenia ryzyka nielegalnego handlu nimi („iTrace II”) (Dz.U. L 278 z 23.10.2015, s. 15–25)
Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016