Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Opłaty roamingowe w Unii Europejskiej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2022/612 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz UE

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie ma rozszerzyć i poprawić usługi roamingu wykorzystywane przez użytkowników podczas podróży zagranicznych na terytorium Unii Europejskiej (UE) poprzez zapewnienie dodatkowych korzyści, które zapewnią lepszą łączność, lepszy dostęp do informacji oraz ochronę przed zbyt wysokimi cenami za połączenia, wiadomości SMS oraz przesył danych, opartą na przedłużeniu zakazu stosowania opłat dodatkowych. W odniesieniu do takich udoskonalonych usług używa się określenia „korzystanie z telefonu za granicą tak jak w kraju”.

Rozporządzenie ma również na celu:

  • zapewnienie faktycznej możliwości „korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju” poprzez uregulowanie warunków świadczenia usług roamingu i hurtowego dostępu do publicznych sieci łączności ruchomej;
  • zwiększenie przejrzystości informacji o opłatach i poprawę dostępu do takich informacji;
  • zwiększenie przejrzystości dla użytkowników usług roamingu nieregulowanego, na przykład na pokładach statków morskich lub powietrznych, i usług o wartości dodanej (na przykład pomoc techniczna, infolinie towarzystw ubezpieczeniowych lub linii lotniczych);
  • zapewnienie bezpłatnego dostępu do służb ratunkowych oraz zwiększenie przejrzystości informacji o takim dostępie, a w szczególności o alternatywnych sposobach dostępu do służb ratunkowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wydłużenie świadczenia roamingu po cenach krajowych do 2032 r.

  • Opłaty roamingowe zniesiono w UE 15 czerwca 2017 r., jednak powiązany akt ustawodawczy przestał obowiązywać 30 czerwca 2022 r. Nowe rozporządzenie obowiązuje do 2032 r.

Hurtowy dostęp do usług roamingu*

  • Operatorzy sieci ruchomej muszą uwzględnić wszystkie uzasadnione wnioski o hurtowy dostęp do usług roamingu, w szczególności w sposób umożliwiający dostawcy usług roamingu odtworzenie detalicznych usług łączności ruchomej oferowanych na rynku krajowym, o ile jest to technicznie wykonalne w sieci odwiedzanej.
  • Operatorzy sieci ruchomej mogą odrzucić wnioski o hurtowy dostęp do usług roamingu jedynie na podstawie obiektywnych kryteriów, takich jak wykonalność techniczna i integralność sieci. Względy handlowe nie stanowią podstawy do odrzucenia wniosków o hurtowy dostęp do usług roamingu w celu ograniczenia świadczenia konkurencyjnych usług roamingu.

Świadczenie detalicznych usług roamingu regulowanego

  • Dostawcy usług roamingu nie mogą naliczać w żadnym państwie członkowskim UE dodatkowych opłat innych niż krajowa cena detaliczna za:
    • wykonywanie i odebranie połączeń;
    • wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS;
    • korzystanie z połączenia internetowego, na przykład w związku z używaniem poczty elektronicznej lub aplikacji połączonych z internetem;
    • pobieranie lub przesyłanie danych, w tym korzystanie z komunikatorów, wideokonferencji i połączeń głosowych opartych na przesyle danych.
  • Warunki oferowanej usługi nie mogą być mniej korzystne niż warunki oferowane na rynku krajowym, w szczególności w odniesieniu do jakości usługi, jeśli w sieci odwiedzanej jest dostępna ta sama generacja sieci i technologii łączności ruchomej.
  • Operatorzy łączności ruchomej muszą unikać nieuzasadnionych opóźnień w przekazywaniu połączeń między sieciami na wewnętrznych przejściach granicznych w UE.

Opłaty hurtowe w roamingu regulowanym

  • Od 1 lipca 2022 r.:
    • opłata pobierana za połączenie jest ograniczona do 0,022 EUR za minutę, przy czym 1 stycznia 2025 r. ulega ona obniżeniu do 0,019 EUR i pozostaje na tym poziomie do 30 czerwca 2032 r.;
    • opłata pobierana za wiadomość SMS jest ograniczona do 0,004 EUR za wiadomość SMS, przy czym 1 stycznia 2025 r. ulega ona obniżeniu do 0,003 EUR i pozostaje na tym poziomie do 30 czerwca 2032 r.;
    • opłata pobierana za przesył danych jest ograniczona do 2,00 EUR za gigabajt, przy czym do 2027 r. będzie ona ulegać stopniowemu obniżeniu do 1,00 EUR i pozostanie na tym poziomie do 30 czerwca 2032 r.
  • Jeśli wykorzystanie usług roamingu przez klientów przekroczy poziom dopuszczalny zgodnie z polityką uczciwego korzystania, operator może naliczyć opłatę dodatkową, która nie może być wyższa niż wskazany powyżej pułap cen hurtowych usług roamingu.

Przejrzystość

  • Dostawcy usług roamingu muszą:
    • informować klientów o jakości usług roamingu;
    • informować klientów o rodzajach usług, które mogą podlegać podwyższonym opłatom w roamingu;
    • zapewnić, by klienci byli informowani o opłatach za transmisję danych w roamingu regulowanym w sposób, który ułatwia użytkownikom zrozumienie skutków finansowych takiego korzystania oraz pozwala im monitorować i kontrolować wydatki;
    • zapewniać dostęp do usługi polegającej na blokowaniu dalszego korzystania z usług roamingu, gdy łączne wykorzystanie przekroczy ustalony limit, na przykład 50 EUR lub 100 EUR;
    • w stosownych przypadkach informować klientów, przed zawarciem umowy detalicznej i regularnie po jej zawarciu, o ryzyku automatycznego i niekontrolowanego łączenia się i pobierania danych w roamingu;
    • nieodpłatnie powiadamiać klientów, jak można wyłączyć automatyczną transmisję danych w roamingu w celu uniknięcia niekontrolowanego korzystania z usług transmisji danych;
    • przekazywać klientom za pomocą bezpłatnej automatycznej wiadomości w momencie ich wjazdu do państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie ich operatora krajowego zindywidualizowane informacje cenowe, w tym informacje na temat polityki uczciwego korzystania, wszelkich obowiązujących opłat dodatkowych oraz ryzyka poniesienia zwiększonych opłat z tytułu korzystania z usług o wartości dodanej;
    • przekazywać klientom za pomocą bezpłatnej automatycznej wiadomości w momencie ich wjazdu do państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie ich operatora krajowego informacje na temat dostępu do służb ratunkowych, w tym informacje na temat alternatywnych sposobów dostępu;
    • podejmować uzasadnione działania w celu ochrony klientów przed ponoszeniem opłat dodatkowych za połączenia głosowe i wiadomości SMS w przypadku niezamierzonego połączenia z nienaziemnymi publicznymi sieciami komórkowymi lub z siecią w kraju spoza UE.

Uczciwe korzystanie

Aby zapobiec wykorzystywaniu usług roamingu przez klientów do celów innych niż okresowe podróże, dostawcy usług mogą stosować limit uczciwego korzystania. Operator musi z wyprzedzeniem informować klientów o stosowaniu takiego limitu oraz musi wysyłać powiadomienie, gdy klient wykorzysta 80 % limitu. Każda polityka uczciwego korzystania musi być zgodna z planami taryfowymi użytkowników i szczegółowymi przepisami ustanowionymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/2286.

Dostęp do służb ratunkowych za granicą

  • Najpóźniej od czerwca 2023 r. użytkownicy podróżujący za granicę będą automatycznie powiadamiani o możliwości bezpłatnego dostępu do służb ratunkowych poprzez połączenie z jednolitym europejskim numerem alarmowym „112” oraz o dostępnych alternatywnych sposobach kontaktu ze służbami ratunkowymi, takich jak komunikacja tekstowa w czasie rzeczywistym lub aplikacje.
  • Operatorzy sieci odwiedzanych nie mogą pobierać opłat za połączenia ze służbami ratunkowymi.
  • Do końca 2022 r. Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej powinien utworzyć wspólną ogólnounijną bazę danych udostępnianą dostawcom usług i krajowym organom regulacyjnym. Będzie ona zawierać następujące informacje:
    • zakresy numeracyjne usług o wartości dodanej w każdym państwie członkowskim;
    • sposobach dostępu do służb ratunkowych, które są dopuszczone w każdym państwie członkowskim i które są technicznie wykonalne przez klientów korzystających z roamingu.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 lipca 2022 r.

KONTEKST

Rozporządzenie przekształca i uchyla rozporządzenia (UE) nr 531/2012 oraz (UE) 2015/2120.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Hurtowy dostęp do usług roamingu. Udostępnienie przez operatora sieci ruchomej innemu przedsiębiorstwu urządzeń lub usług do celu świadczenia usług roamingu regulowanego klientom korzystającym z roamingu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/612 z dnia 6 kwietnia 2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (wersja przekształcona) (Dz.U. L 115 z 13.4.2022, s. 1–37).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/2286 z dnia 15 grudnia 2016 r. ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące stosowania polityki uczciwego korzystania i metod oceny zrównoważonego charakteru zniesienia dodatkowych opłat z tytułu detalicznych usług roamingu oraz dotyczące wniosku, jaki ma obowiązek złożyć dostawca usług roamingu na potrzeby tej oceny (Dz.U. L 344 z 17.12.2016, s. 46–62).

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/654 z dnia 18 grudnia 2020 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 poprzez określenie jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci ruchomej oraz jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci stacjonarnej (Dz.U. L 137 z 22.4.2021, s. 1–9).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (Dz.U. L 151 z 7.6.2019, s. 70–115).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 36–214).

Kolejne zmiany dyrektywy (UE) 2018/1972 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1971 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz Agencję Wsparcia BEREC (Urząd BEREC), zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/2120 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1211/2009 (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 1–35).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego (Dz.U. L 327 z 2.12.2016, s. 1–15).

Decyzja Komisji 2008/294/WE z dnia 7 kwietnia 2008 r. dotycząca harmonizacji warunków korzystania z widma radiowego na potrzeby usług łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych (usługi MCA) we Wspólnocie (Dz.U. L 98 z 10.4.2008, s. 19–23).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa 2002/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 2002 r. dotycząca przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej (dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej) (Dz.U. L 201 z 31.7.2002, s. 37–47).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022

Top