EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejski Fundusz Społeczny Plus – EFS+ (2021–2027)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2021/1057 ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+)

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie ustanawia Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz określa cele tego funduszu, jego budżet na lata 2021–2027, metody wdrażania, formy finansowania ze środków Unii Europejskiej (UE) oraz zasady jego przyznawania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

EFS+ łączy dawny Europejski Fundusz Społeczny, Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz program UE na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych.

Komponenty

EFS+ obejmuje 2 komponenty:

  • komponent objęty zarządzaniem dzielonym*;
  • komponent „Zatrudnienie i innowacje społeczne” (EaSI), objęty zarządzaniem bezpośrednim* i pośrednim*.

Cele

EFS+ ma 2 cele ogólne.

  • Wspieranie państw członkowskich i regionów UE w dążeniu do wysokich poziomów zatrudnienia, sprawiedliwej ochrony socjalnej oraz wykwalifikowanej i odpornej siły roboczej przygotowanej na przyszłość, a także integracyjnych i sprawiedliwych społeczeństw, które dążą do wyeliminowania ubóstwa i do urzeczywistnienia zasad określonych w Europejskim filarze praw socjalnych.
  • Wspieranie i uzupełnianie polityk państw członkowskich oraz wnoszenie wartości dodanej w te polityki w celu zapewnienia równych szans, równego dostępu do rynku pracy, sprawiedliwych i wysokiej jakości warunków pracy, ochrony socjalnej i włączenia społecznego.

Obszary priorytetowe

EFS+ będzie koncentrować się na kilku priorytetowych obszarach, takich jak:

  • wspieranie osób młodych, szczególnie dotkniętych skutkami społeczno-ekonomicznego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, poprzez zapewnianie zasobów, które pomogą im zdobywać kwalifikacje oraz wysokiej jakości pracę, a także podnosić poziom wykształcenia i umiejętności;
  • pomaganie dzieciom w potrzebie poprzez przydzielanie zasobów na ukierunkowane działania mające na celu zwalczanie ubóstwa dzieci i wspieranie najsłabszych członków społeczeństwa odczuwających skutki utraty zatrudnienia i obniżenia dochodów, w tym udzielanie pomocy żywnościowej lub podstawowej pomocy materialnej osobom najbardziej potrzebującym;
  • zmiana i podnoszenie kwalifikacji obywateli w związku z zieloną i cyfrową transformacją gospodarki, a także poprawienie jakości systemów kształcenia i szkolenia;
  • promowanie równouprawnienia płci, równych szans i niedyskryminacji;
  • budowanie zdolności partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego;
  • promowanie innowacji społecznych w całej UE na drodze współpracy transnarodowej;
  • bezpośrednie wspieranie innowacji społecznych w ramach komponentu EaSI.

Alokacja zasobów

W rozporządzeniu zawarto pewne wymogi minimalne dotyczące alokacji przez państwa członkowskie zasobów EFS+ objętych zarządzaniem dzielonym:

  • co najmniej 25 % na wspieranie włączenia społecznego;
  • co najmniej 3 % na wspieranie osób najbardziej potrzebujących;
  • państwa członkowskie, w których średni wskaźnik liczby dzieci zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w latach 2017–2019 był wyższy od średniej UE, muszą przeznaczyć co najmniej 5 % swoich zasobów na zwalczanie ubóstwa dzieci;
  • państwa członkowskie, w których średni wskaźnik liczby osób młodych w wieku od 15 do 29 lat, które nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą się, przekraczał w latach 2017–2019 średnią UE, muszą przeznaczyć co najmniej 12,5 % swoich zasobów na ukierunkowane działania i reformy strukturalne mające na celu wspieranie zatrudnienia ludzi młodych, kształcenia i szkolenia zawodowego, w szczególności przygotowania zawodowego, oraz przechodzenia od nauki do zatrudnienia, ścieżek reintegracji z systemem kształcenia lub szkolenia oraz kształcenia wyrównawczego, zwłaszcza w kontekście wdrażania programów objętych gwarancją dla młodzieży.

Budżet i zarządzanie

  • Budżet EFS+ na lata 2021–2027 wynosi niecałe 88 mld EUR (w cenach z 2018 r.).
  • Większość dofinansowania (87,3 mld EUR w cenach z 2018 r.) w ramach EFS+ przydzielono na komponent objęty zarządzaniem dzielonym z państwami członkowskimi. Instytucje zarządzające EFS+ w każdym kraju będą przeznaczać środki na odpowiednie projekty realizowane przez szereg organizacji publicznych i prywatnych.
  • Komisja Europejska zarządza bezpośrednio mniejszą częścią budżetu (ok. 676 mln EUR w cenach z 2018 r.) w ramach komponentu EaSI.
  • Aby przyspieszyć transfer innowacyjnych rozwiązań i umożliwić stosowanie ich na większą skalę, 175 mln EUR przeznacza się na współpracę transnarodową.
  • Wspólne zasady UE dotyczące zarządzania funduszami, stosujące się do wszystkich funduszy polityki spójności, ustanowiono w rozporządzeniu (UE) 2021/1060 (zob. streszczenie).

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Część rozporządzenia dotycząca komponentu EaSI ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r., a całość rozporządzenia – od 1 lipca 2021 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Zarządzanie dzielone: UE powierza państwom członkowskim wdrażanie programów na szczeblu krajowym lub regionalnym. Administracje państw członkowskich (szczebla krajowego, regionalnego lub lokalnego) decydują, które projekty otrzymują finansowanie, oraz odpowiadają za bieżące zarządzanie tymi projektami. Państwo członkowskie jest odpowiedzialne przede wszystkim za ustanowienie systemów zarządzania i kontroli, a także za wykrywanie i korygowanie nieprawidłowości i zapobieganie im. Zadaniem Komisji jest dopilnowanie, we współpracy z państwami członkowskimi, by projekty były pomyślnie realizowane, a środki finansowe odpowiednio wydawane.
Zarządzanie bezpośrednie: Komisja Europejska organizuje nabory wniosków, aby przyznawać dotacje projektom, oraz przetargi, aby udzielać zamówień na usługi lub dostawy.
Zarządzanie pośrednie: Komisja Europejska wybiera instytucję zarządzającą, która zarządza danym projektem w jej imieniu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1296/2013 (Dz.U. L 231 z 30.6.2021, s. 21–59)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (Dz.U. L 231 z 30.6.2021, s. 159–706)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021

Top