Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Galileo – dostęp do usługi publicznej o regulowanym dostępie

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja nr 1104/2011/UE w sprawie warunków dostępu do usługi publicznej o regulowanym dostępie oferowanej przez globalny system nawigacji satelitarnej utworzony w ramach programu Galileo

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

Określa ona warunki dostępu do usługi publicznej o regulowanym dostępie oferowanej przez globalny system nawigacji satelitarnej utworzony w ramach programu Galileo.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Galileo jest jednym ze sztandarowych programów wchodzących w skład programu kosmicznego Unii Europejskiej (UE) regulowanego rozporządzeniem (UE) 2021/696 (zob. streszczenie).

Usługa publiczna o regulowanym dostępie oferowana przez Galileo

  • Usługa publiczna o regulowanym dostępie (PRS) stanowi jedną z czterech wysokowydajnych usług oferowanych za pośrednictwem programu Galileo.
  • Jest to bezpieczna i zaszyfrowana usługa przeznaczona do szczególnych zastosowań, która musi działać nawet w warunkach kryzysowych, gdy działanie innych usług może być zakłócone.
  • Dostęp do PRS jest zarezerwowany dla użytkowników upoważnionych, którymi są głównie organy państwowe, takie jak policja, organy odpowiedzialne za kontrole graniczne lub organy odpowiedzialne za ochronę ludności.

Dostęp

  • Państwa członkowskie UE, Rada, Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych mają prawo nieograniczonego i nieprzerwanego dostępu do PRS w każdej części świata.
  • Każde państwo członkowskie oraz każda z wyżej wymienionych instytucji i służb samodzielnie podejmuje decyzję o korzystaniu z PRS w ramach swoich odpowiednich kompetencji.
  • Państwa niebędące członkami UE lub organizacje międzynarodowe mogą być uczestnikami PRS, jeśli zawrą z UE umowę o bezpieczeństwie informacji i odrębną umowę określającą warunki dostępu.

Organ krajowy

  • Państwa członkowskie zamierzające korzystać z PRS lub produkować odbiorniki PRS muszą wyznaczyć organ odpowiedzialny za PRS, który zarządza użytkownikami końcowymi i ich kontroluje, jak również zarządza produkcją odbiorników PRS i kontroluje ich produkcję zgodnie ze wspólnymi minimalnymi normami.
  • Decyzja upoważnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych, na przykład w celu ustalenia tych wspólnych minimalnych norm.

Akredytacja

  • Produkcja odbiorników PRS wymaga akredytacji. Podmiot produkujący takie odbiorniki musi mieć zezwolenie wydane przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i przestrzegać jej decyzji.
  • Organy odpowiedzialne za PRS muszą stale kontrolować przestrzeganie przez producenta zarówno wymogu uzyskania zezwolenia, o którym mowa powyżej, jak i decyzji rady oraz szczegółowych wymogów technicznych wynikających ze wspólnych minimalnych norm.

Przegląd i sprawozdawczość

W ciągu dwóch lat po tym, jak PRS zostanie uznana za operacyjną, Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie dotyczące właściwego funkcjonowania i trafności ustanowionych zasad dostępu do PRS i w stosownym przypadku proponuje odpowiednie zmiany do decyzji.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja ma zastosowanie od 5 listopada 2011 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1104/2011/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie warunków dostępu do usługi publicznej o regulowanym dostępie oferowanej przez globalny system nawigacji satelitarnej utworzony w ramach programu Galileo (Dz.U. L 287 z 4.11.2011, s. 1–8)

DOKUMENT POWIĄZANY

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 69–148)

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021

Top