Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejski system morskich pojedynczych punktów kontaktowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2019/1239 ustanawiające europejski system morskich pojedynczych punktów kontaktowych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Rozporządzenie wprowadza interoperacyjny system morskich pojedynczych punktów kontaktowych (EMSWe) ze zharmonizowanymi interfejsami*, aby uprościć obowiązki sprawozdawcze* dotyczące statków wchodzących do portów Unii Europejskiej (UE), przebywających w tych portach i z nich wychodzących.
  • Niniejsze rozporządzenie ma na celu poprawienie konkurencyjności i wydajności europejskiego sektora transportu morskiego poprzez zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz wprowadzenie elementów i usług cyfrowych, aby zharmonizować istniejące systemy krajowe i ograniczyć potrzebę korzystania z dokumentów papierowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Europejski system morskich pojedynczych punktów kontaktowych stanowi prawne i techniczne ramy elektronicznego przekazywania informacji odnośnie do obowiązków sprawozdawczych dotyczących statków zawijających do portów UE. Ramy te składają się z sieci morskich krajowych pojedynczych punktów kontaktowych* ze zharmonizowanymi interfejsami sprawozdawczości i obejmują wymianę danych za pośrednictwem SafeSeaNet i innych systemów, a także usługi w zakresie:

  • rejestru użytkowników i zarządzania dostępem;
  • wspólnej usługi adresowania;
  • bazy danych dotyczącej statków europejskiego systemu morskich krajowych pojedynczych punktów kontaktowych;
  • wspólnej bazy danych dotyczących lokalizacji;
  • wspólnej bazy danych dotyczących materiałów niebezpiecznych;
  • bazy danych dotyczących bezpieczeństwa i higieny na statkach.

Utworzenie zbioru danych europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych

Rozporządzenie zachowuje funkcjonujący w każdym państwie członkowskim morski krajowy pojedynczy punkt kontaktowy jako podstawę neutralnego pod względem technologicznym i interoperacyjnego europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych.

Komisja Europejska jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych, aby utworzyć nowy wspólny zbiór danych europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych, włączając i dostosowując najistotniejsze wymogi do istniejących przepisów krajowych lub unijnych. Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o wszelkich obowiązkach sprawozdawczych i wymogach wynikających z przepisów krajowych, a także o wszelkich elementach danych, które mają zostać włączone do zbioru danych europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów krajowych.

Rozporządzenie delegowane (UE) 2023/205 uzupełnia rozporządzenie (UE) 2019/1239 poprzez utworzenie załącznika I, w którym zebrano wszystkie informacje, które statek musi podać podczas zawijania do portu. Pozwala to na bardziej efektywne udostępnianie i ponowne wykorzystywanie danych, zmniejsza obciążenia administracyjne dla zgłaszających i usprawnia wymianę danych między organami krajowymi. Rozporządzenie delegowane określa również zbiór danych europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych przewidziany w art. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1239, który stanowi nowy załącznik II. Przepisy te uwzględniają wymogi obowiązkowej sprawozdawczości określone w prawodawstwie unijnym, międzynarodowym i krajowym.

Zharmonizowane interfejsy sprawozdawczości

Komisja przyjmie akty wykonawcze określające specyfikacje funkcjonalne i techniczne modułu zharmonizowanego interfejsu sprawozdawczości dla morskich krajowych pojedynczych punktów kontaktowych w celu zapewnienia interoperacyjności różnych technologii i systemów sprawozdawczości przeznaczonych dla użytkowników.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/204 ustanawia kryteria techniczne, normy oraz procedury dotyczące europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych.

Zasada jednorazowości

Konwencja o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego stanowi, że organy publiczne muszą w każdym przypadku wymagać jedynie kluczowych informacji i ograniczyć liczbę pozycji do minimum. Zgodnie z rozporządzeniem państwa członkowskie zapewniają, aby operatorzy statków byli wzywani do dostarczenia wymaganych informacji tylko jeden raz dla danego zawinięcia do portu i aby stosowne dostarczone dane zostały zachowane do ponownego wykorzystania.

Wspólne usługi

Komisja ustanawia następujące elementy europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych:

  • wspólny system rejestru użytkowników i zarządzania dostępem dla podmiotów zgłaszających i instytucji świadczących usługi w przypadkach gdy wymagane jest uwierzytelnienie;
  • dodatkową i opcjonalną wspólną usługę adresowania pod warunkiem pełnego wdrożenia modułu zharmonizowanego interfejsu sprawozdawczości;
  • bazę danych dotyczących statków zawierającą wykaz informacji identyfikacyjnych i cech charakterystycznych, jak również zapis zwolnień statków z wymogów dotyczących sprawozdawczości;
  • wspólną bazę danych dotyczących lokalizacji zawierającą wykaz odniesień do kodów lokalizacji oraz kodów obiektów portowych wymienionych w bazie danych Światowego Zintegrowanego Systemu Informacji Żeglugowej Międzynarodowej Organizacji Morskiej;
  • wspólną bazę danych dotyczących materiałów niebezpiecznych zawierającą wykaz towarów niebezpiecznych i zanieczyszczających, które muszą być zgłaszane;
  • wspólną bazę danych dotyczących bezpieczeństwa i higieny na statkach, która jest w stanie otrzymywać i przechowywać dane odnoszące się do morskich deklaracji o stanie zdrowia.
  • wieloletni plan wdrażania, korygowany corocznie.

Komisja corocznie przyjmuje i weryfikuje wieloletni plan wdrażania po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji z ekspertami z państw członkowskich.

Każde państwo członkowskie wyznacza właściwy organ krajowy z mandatem prawnym do pełnienia roli krajowego koordynatora europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów krajowych.

Niniejsze rozporządzenie nie wpływa na wymianę informacji między organami celnymi lub między organami celnymi i przedsiębiorstwami wykorzystującymi techniki elektronicznego przetwarzania danych, o których mowa w rozporządzeniu (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (zob. streszczenie).

Uchylenie

Rozporządzenie (UE) 2019/1239 uchyla dyrektywę 2010/65/UE (zobacz streszczenie dokumentu) z dniem 15 sierpnia 2025 r.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 15 sierpnia 2025 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Moduł zharmonizowanego interfejsu sprawozdawczości. Element oprogramowania pośredniczącego w morskim krajowym pojedynczym punkcie kontaktowym, za pośrednictwem którego można wymieniać informacje między systemem informacyjnym, z którego korzysta podmiot zgłaszający, a odpowiednim morskim krajowym pojedynczym punktem kontaktowym.
Obowiązek sprawozdawczy. Informacje wymagane na podstawie unijnych, międzynarodowych i krajowych przepisów i wymogów (o których mowa w załączniku), które to informacje należy przedstawić w związku z zawinięciem do portu.
Morski krajowy pojedynczy punkt kontaktowy. Ustanowiona i prowadzona na szczeblu krajowym platforma techniczna służąca elektronicznemu otrzymywaniu, wymianie i przekazywaniu informacji w celu wypełnienia obowiązków sprawozdawczych, która obejmuje zarządzanie prawami dostępu, moduł zharmonizowanego interfejsu sprawozdawczości i graficzny interfejs użytkownika, a także powiązania z odpowiednimi systemami i bazami danych organów na szczeblach krajowym i unijnym.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1239 z dnia 20 czerwca 2019 r. ustanawiające europejski system morskich pojedynczych punktów kontaktowych i uchylające dyrektywę 2010/65/UE (Dz.U. L 198 z 25.7.2019, s. 64–87).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/205 z dnia 7 listopada 2022 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1239 w odniesieniu do ustanowienia zbioru danych europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych i zmieniające załącznik do tego rozporządzenia (Dz.U. L 33 z 3.2.2023, s. 24–230).

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/204 z dnia 28 października 2022 r. ustanawiające specyfikacje techniczne, normy i procedury na potrzeby europejskiego systemu morskich pojedynczych punktów kontaktowych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1239 (Dz.U. L 33 z 3.2.2023, s. 1–23).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 73–114).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (wersja przekształcona) (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1–101).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 952/2013 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/65/UE z dnia 20 października 2010 r. w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów państw członkowskich i uchylająca dyrektywę 2002/6/WE (Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 1–10).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023

Top