EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Portowe urządzenia do odbioru odpadów ze statków, w tym pozostałości ładunku

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa (UE) 2019/883 – portowe urządzenia do odbioru odpadów ze statków

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Ma ona na celu ochronę środowiska morskiego przed negatywnymi skutkami zrzutów odpadów ze statków korzystających z portów znajdujących się na terenie Unii Europejskiej (UE) poprzez poprawę wykorzystania odpowiednich portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Opłaty

  • Zgodnie z nowymi przepisami statki będą uiszczać opłatę pośrednią na pokrycie kosztów programu, uprawniającą je do odprowadzania odpadów do portu, niezależnie od faktycznego odprowadzania odpadów ze statków. Opłata ta będzie miała również zastosowanie do statków rybackich i rekreacyjnych jednostek pływających w celu zapobiegania wyrzucaniu sieci rybackich i odpadów przypadkowo złapanych w sieci rybackie bezpośrednio do morza.
  • W niektórych przypadkach, gdy statek odprowadza wyjątkowo dużą ilość odpadów, może zostać naliczona dodatkowa opłata bezpośrednia w celu zapewnienia, by koszty związane z odbiorem tych odpadów nie spowodowały nieproporcjonalnego obciążenia systemu pokrywania kosztów w porcie.
  • Opłaty mogą być zróżnicowane na podstawie m.in. kategorii, rodzaju i wielkości statku oraz rodzaju handlu, w który statek jest zaangażowany. Obniżona opłata obowiązuje w przypadku „zielonych statków”, czyli statków mogących wykazać zmniejszoną ilość odpadów i zrównoważone zarządzanie odpadami na pokładzie.

Urządzenia portowe

Państwa członkowskie UE muszą zapewnić, że urządzenia portowe:

  • są w stanie odebrać rodzaje oraz ilości odpadów ze statków zwykle korzystających z portu;
  • nie powodują opóźnień;
  • nie naliczają zbyt wysokich opłat, które mogą zniechęcać statki do korzystania z tych urządzeń;
  • umożliwiają gospodarowanie odpadami ze statków w sposób bezpieczny dla środowiska zgodnie z dyrektywą 2008/98/WE (unijna dyrektywa w sprawie odpadów) i innymi przepisami UE dotyczącymi gospodarowania odpadami.

Wyłączenia i wyjątki

Dyrektywa nie ma zastosowania do okrętów marynarki wojennej.

Dyrektywa zawiera zapisy dotyczące odprowadzania odpadów, w tym wcześniejszego powiadomienia o odpadach, i określa specjalne zasady mające zastosowanie do statków włączonych w ustalony harmonogram podróży oraz często i regularnie zawijających do portu.

Inspekcje i sankcje

Statki mogą być poddawane inspekcjom w celu sprawdzenia zgodności z niniejszą dyrektywą. Państwa członkowskie muszą zapewnić wdrożenie dyrektywy i stosować skuteczne, proporcjonalne i odstraszające sankcje.

Dostosowanie prawodawstwa

Dyrektywa dostosowuje przepisy UE do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Marpol), która koncentruje się na operacjach na morzu i której UE jest stroną.

Dyrektywa uchyla dyrektywę 2000/59/WE i zmienia dyrektywę 2009/16/WE w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu oraz dyrektywę 2010/65/UE w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków.

Dyrektywa stanowi część polityki dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz strategii w sprawie tworzyw sztucznych Komisji Europejskiej.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od 27 czerwca 2019 r., przy czym do porządku krajowego państw członkowskich miała zostać włączona do 28 czerwca 2021 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków, zmieniająca dyrektywę 2010/65/UE i uchylająca dyrektywę 2000/59/WE (Dz.U. L 151 z 7.6.2019, s. 116–142).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/65/UE z dnia 20 października 2010 r. w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów państw członkowskich i uchylająca dyrektywę 2002/6/WE (Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 1–10).

Kolejne zmiany dyrektywy 2010/65/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/16/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu (wersja przekształcona) (Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 57–100).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3–30).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022

Top