Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2017/1601 w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR), gwarancji EFZR i funduszu gwarancyjnego EFZR

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu ustanowiono Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR), gwarancję EFZR i fundusz gwarancyjny EFZR. Celem EFZR jest wsparcie inwestycji w Afryce oraz w krajach objętych unijną polityką sąsiedztwa z myślą o przyczynieniu się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych*, zwłaszcza zaś celów w zakresie wyeliminowania ubóstwa.

Nada on również nowy impuls unijnej polityce rozwoju. Inwestycje mają na celu wyeliminowanie konkretnych społeczno-ekonomicznych pierwotnych przyczyn migracji oraz wspieranie trwałej reintegracji migrantów powracających do swoich krajów pochodzenia, a także wzmacnianie społeczności tranzytowych i przyjmujących.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wśród celów EFZR można wymienić tworzenie godnych miejsc pracy i zapewnianie zielonego oraz sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem równouprawnienia płci.

28 % finansowania należy przeznaczać na inwestycje istotne m.in. dla sektorów energii odnawialnej i oszczędnego gospodarowania zasobami.

EFZR składa się z 2 regionalnych platform inwestycyjnych*. Każda z nich ma posiadać radę operacyjną, która wspiera Komisję Europejską w definiowaniu regionalnych i sektorowych celów inwestycyjnych, formułuje opinie dotyczące działań łączenia i omawia kwestie związane z korzystaniem z gwarancji EFZR.

EFZR ma funkcjonować jako punkt kompleksowej obsługi mający na celu odbieranie propozycji finansowych od instytucji finansowych i inwestorów publicznych lub prywatnych oraz zapewnianie szeroko zakrojonego wsparcia finansowego kwalifikującym się inwestycjom.

Unia powinna udostępnić gwarancję w wysokości 1 500 000 000 EUR, aby ustanowić gwarancję EFZR. Ma ona na celu zapewnienie dodatkowej puli środków finansowych, umożliwiając podział ryzyka pomiędzy inwestorów prywatnych, międzynarodowe instytucje finansowe i banki rozwoju.

Fundusz gwarancyjny EFZR ma służyć jako bufor płynnościowy na wypadek uruchomienia gwarancji EFZR. Wysokość środków udostępnianych w ramach funduszu będzie wynosić 750 mln EUR, przy czym 350 mln EUR będzie pochodzić z budżetu UE, a 400 mln EUR – z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Ewentualne przyszłe wkłady będą mogły być wnoszone przez państwa UE i EFTA w formie środków pieniężnych lub gwarancji oraz przez innych uczestników (w formie środków pieniężnych). Fundusz gwarancyjny zapewni płynność w razie konieczności zrekompensowania strat objętych umową gwarancji.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 27 września 2017 r.

KONTEKST

We wrześniu 2016 r. UE ogłosiła plan inwestycji zewnętrznych, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) z myślą o stworzeniu zachęt do inwestowania w Afryce i regionie sąsiedztwa UE.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych: 17 celów dotyczących szerokiego zakresu kwestii społecznych, takich jak ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, zmiana klimatu, równość płci i sprawiedliwość społeczna. Są one częścią rezolucji „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”.
Regionalne platformy inwestycyjne: organizacje regionalne zapewniające finansowanie rozwoju z myślą o wspieraniu inwestycji prywatnych w krajach rozwijających się.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1601 z dnia 26 września 2017 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR), gwarancji EFZR i funduszu gwarancyjnego EFZR (Dz.U. L 249 z 27.9.2017, s. 1–16)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów i Europejskiego Banku Inwestycyjnego – Zwiększenie europejskich inwestycji na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego: w kierunku drugiego etapu funkcjonowania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych i nowego Europejskiego Planu Inwestycji Zewnętrznych (COM(2016) 581 final z 14.9.2016)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 232/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające Europejski Instrument Sąsiedztwa (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 27–43)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 233/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju na lata 2014–2020 (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 44–76)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające wspólne zasady i procedury wdrażania unijnych instrumentów na rzecz finansowania działań zewnętrznych (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 95–108)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 236/2014 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018

Top