Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) (2014-2020)

Rozporządzenie ustanawia piątą wersję programu LIFE stanowiącego główne unijne ramy finansowania działań w zakresie polityki w sprawie środowiska i zmiany klimatu. Koncentruje się ono na określonych priorytetach polityki i obszarach działania w zakresie środowiska i klimatu.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1293/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia programu działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) i uchylające rozporządzenie (WE) nr 614/2007

STRESZCZENIE

Program działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) na lata 2014-2020 ma przyczynić się do zrównoważonego rozwoju oraz realizacji celów i zadań strategii„Europa 2020” , 7. programu działań na rzecz środowiska oraz innych odpowiednich inicjatyw UE w dziedzinie środowiska i klimatu.

Program ten obejmuje dwa podprogramy (podprogram działań na rzecz środowiska i podprogram działań na rzecz klimatu). Uzupełniają go także projekty zintegrowane, realizowane na szeroką skalę, rozpoczynające się od poziomu regionalnego lub wielomiejskiego. Ich celem jest wdrożenie polityki w zakresie środowiska i zmiany klimatu poprzez zastosowanie planów i strategii w oparciu o przepisy UE oraz włączenie tych strategii do innych obszarów polityki. Założeniem jest uruchomienie dodatkowych środków, zwłaszcza środków unijnych, na realizację tego celu.

Program obejmuje także dwa nowe, innowacyjne instrumenty finansowania projektów poprzez kredyty i kapitał: instrument finansowania prywatnego na rzecz efektywności energetycznej (PF4EE) oraz mechanizm finansowy na rzecz kapitału naturalnego (NCFF), współfinansowany ze środków Komisji i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na skalę pilotażową.

Łącznie co najmniej 81% budżetu programu LIFE zostanie przeznaczone na realizację projektów.

Główne cele programu LIFE obejmują:

  • pełnienie roli katalizatora zmian w procesie tworzenia polityki w dziedzinie środowiska i zmiany klimatu,
  • wspieranie wdrażania i włączania celów dotyczących środowiska i klimatu do innych polityk oraz praktyk krajów UE,
  • lepsze zarządzanie,
  • zapewnianie lepszego powiązania z priorytetami UE, tj.: ze zwiększeniem efektywności korzystania z zasobów, z powstrzymaniem utraty różnorodności biologicznej, łagodzeniem skutków zmiany klimatu i dostosowywaniem się do nich.

Podprogram działań na rzecz środowiska (75% budżetu) obejmuje trzy obszary priorytetowe działań:

  • ochronę środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami,
  • przyrodę i różnorodność biologiczną (55% zasobów budżetowych przydzielono na projekty wspierane przez dotacje na działania w ramach podprogramu działań na rzecz środowiska),
  • zarządzanie i informowanie w zakresie środowiska.

Priorytety te z kolei obejmują 7 priorytetów tematycznych: przyrodę i różnorodność biologiczną, wodę, w tym środowisko morskie, odpady, efektywne gospodarowanie zasobami, w tym glebą, lasami oraz gospodarką ekologiczną i obiegową, środowisko i zdrowie, w tym chemikalia i hałas, jakość powietrza i emisje, w tym środowisko miejskie, a także informacje i zarządzanie.

Podprogram działań na rzecz zmiany klimatu (25% budżetu) obejmuje trzy obszary priorytetowe:

  • łagodzenie (przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych),
  • dostosowywanie się (wspieranie działań na rzecz zwiększania odporności na zmiany klimatu),
  • zarządzanie i informacja w zakresie klimatu (np. podnoszenie świadomości zagadnień dotyczących klimatu).

Przydziały krajowe

Podczas pierwszego wieloletniego programu współpracy (2014-2017) przydziały krajowe mają zastosowanie jedynie do projektów „tradycyjnych” (tj. dotyczących najlepszych praktyk, projektów demonstracyjnych, pilotażowych lub informacyjnych, projektów dotyczących zwiększenia świadomości i rozpowszechniania informacji) oraz mechanizmu NCFF w ramach podprogramu działań na rzecz środowiska. Od 2018 r. wybór projektów będzie dokonywany wyłącznie na podstawie jakości.

Zasięg terytorialny

Kraje spoza UE mogą uczestniczyć w projektach programu LIFE na podstawie określonego porozumienia z Komisją. Realizacja działań w ramach programu poza UE jest możliwa w określonych okolicznościach, podobnie jak współpraca z organami międzynarodowymi.

Łączny budżet programu LIFE na lata 2014-2020 wynosi blisko 3 456 700 000 EUR.

Więcej informacji:

Strona internetowa Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska poświęcona programowi LIFE oraz prezentacja.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 1293/2013

1.1.2014

-

Dz.U. L 347 z 20.12.2013

AKTY POWIĄZANE

Decyzja wykonawcza Komisji 2014/203/UE z dnia 19 marca 2014 r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu prac na lata 2014-2017 dla programu LIFE. (Dz.U. L 116 z 17.4.2014)

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014

Top