Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pakiet o unii energetycznej: bezpieczna, przystępna cenowo i zrównoważona energia

Globalne wyzwania, przed jakimi stoi system energetyczny Unii Europejskiej (UE), wymagają od krajów UE solidarności i współpracy na rzecz zagwarantowania odbiorcom bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego: Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu (COM(2015) 80 final z dnia 25 lutego 2015 r.)

STRESZCZENIE

Globalne wyzwania, przed jakimi stoi system energetyczny Unii Europejskiej (UE), wymagają od krajów UE solidarności i współpracy na rzecz zagwarantowania odbiorcom bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Określa on strategię leżącą u podstaw zaproponowanego przez UE pakietu o unii energetycznej. Ponieważ kwestie związane z energią są w UE regulowane na szczeblu krajowym, celem unii energetycznej jest przekształcenie systemu energetycznego UE składającego się obecnie z 28 ram krajowych w jedną ogólnounijną ramę.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W komunikacie określono pięć głównych obszarów będących podstawą strategii unii energetycznej mających na celu doprowadzenie do większego bezpieczeństwa energetycznego, stabilności i konkurencyjności.

Bezpieczeństwo dostaw

Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, UE musi:

  • zdywersyfikować źródła energii, w tym wykorzystywać własne źródła w bardziej wydajny sposób;
  • blisko współpracować ze swoimi sąsiadami (w tym z ośmioma krajami spoza UE, będącymi członkami Wspólnoty Energetycznej) w przypadku wystąpienia niedoborów energii lub kryzysów energetycznych;
  • ustanowić organ odpowiedzialny za wspólne zakupy gazu w sytuacjach kryzysowych.

Redukcja emisji

Unijne cele w zakresie energii do roku 2030 obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40% w porównaniu z poziomami z 1990 r. Do działań wymaganych w celu realizacji tego założenia zalicza się:

  • przegląd unijnego systemu handlu emisjami oraz promowanie inwestycji w nowe technologie i nową infrastrukturę;
  • osiągnięcie pozycji światowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej, np. energii słonecznej i energii wiatru.

W pełni zintegrowany rynek wewnętrzny

Ukończenie tworzenia wewnętrznego unijnego rynku energii zostanie osiągnięte poprzez:

  • stworzenie większej liczby połączeń międzysystemowych pomiędzy krajami UE, co ułatwi szybki i swobodny przepływ energii;
  • intensyfikację budowy i konserwacji niezbędnych elementów infrastruktury;
  • zwiększenie konkurencyjności między dostawcami, co powinno pozwolić na obniżenie cen.

Efektywność energetyczna

UE stoi na stanowisku, że redukcja zużycia energii zmniejszy zapotrzebowanie na jej import, doprowadzi do redukcji zanieczyszczeń oraz pomoże w zachowaniu wewnętrznych źródeł energii. W komunikacie w szczególności podkreślono potrzebę zwiększenia inwestycji w możliwości oszczędzania energii w branży budowlanej i transportowej oraz zwiększenia świadomości w tej kwestii.

Badania i innowacje

UE przewiduje nadejście przełomu w zakresie technologii niskoemisyjnych. Może on zostać osiągnięty dzięki koordynacji badań naukowych i finansowania projektów we współpracy z sektorem prywatnym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej unii energetycznej.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015

Top