EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Integracja Romów w obszarze opieki zdrowotnej

 

STRESZCZENIE

Przyjęte w 2013 r. zalecenie Rady wzywa do podjęcia działań w wielu obszarach, w tym w obszarze opieki zdrowotnej w celu wzmocnienia integracji Romów, będących największą mniejszością etniczną w Europie.

JAKI JEST CEL NINIEJSZEGO ZALECENIA?

Niniejsze zalecenie wyraża zdecydowane, wspólne zobowiązanie polityczne wszystkich krajów UE do wzmocnienia wysiłków na rzecz:

zwalczania wykluczenia społecznego i dyskryminacji, oraz

osiągania faktycznej poprawy w promowaniu integracji Romów w obszarach opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia i zakwaterowania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Niniejsze zalecenie wzywa kraje UE do podjęcia działań w celu zapewnienia równego traktowania Romów pod względem dostępu do powszechnych usług opieki zdrowotnej na podstawie ogólnych kryteriów kwalifikowalności. Przykłady odpowiednich działań obejmują:

likwidowanie wszelkich barier w dostępie do systemu opieki zdrowotnej dostępnego dla ogółu społeczeństwa,

ułatwianie dostępu do badań kontrolnych, opieki przedporodowej i poporodowej oraz poradnictwa w zakresie planowania rodziny, a także opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego – usług powszechnie świadczonych przez krajowe służby opieki zdrowotnej,

ułatwianie dostępu do programów bezpłatnych szczepień dla dzieci i programów szczepień skierowanych w szczególności do grup wysokiego ryzyka lub osób żyjących na obszarach zmarginalizowanych lub oddalonych,

promowanie edukacji w zakresie zdrowia i kwestii związanych z opieką zdrowotną.

Monitorowanie i ocena

Kraje UE monitorują i oceniają skuteczność podejmowanych przez siebie działań w zakresie własnych krajowych strategii integracji Romów będących częścią szerzej zakrojonych polityk na rzecz włączenia społecznego.

W tym celu kraje mogą określać cele lub gromadzić dane ilościowe lub jakościowe na temat społecznych i gospodarczych skutków podejmowanych działań.

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej opracowała Wieloletni Program na rzecz Społeczności Romskiej (2012–2020). Agencja sporządza regularne sprawozdanie z postępów i zapewnia krajom i instytucjom UE porady oparte na dowodach i danych gromadzonych w całej UE.

Sprawozdawczość i działania następcze

Do 1 stycznia 2016 r. kraje UE przedstawiają sprawozdania Komisji Europejskiej na temat wszelkich działań podjętych zgodnie z niniejszym zaleceniem. Następnie na koniec każdego roku kraje UE sporządzają sprawozdanie dla Komisji o wszelkich podjętych nowych środkach.

Z kolei Komisja zapewnia, by przekazywane informacje służyły za podstawę rocznych sprawozdań Komisji na temat wdrażania krajowych strategii integracji Romów.

Informacje te przyczyniają się także do procesu europejskiego semestru dla koordynacji polityki gospodarczej. Od roku 2012 w ramach europejskiego semestru Rada wydała oddzielne zalecenia dla pięciu krajów, w których występują liczne społeczności romskie (Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja).

W 2014 r. Komisja Europejska opublikowała Sprawozdanie na temat stanu zdrowia ludności romskiej, w którym stwierdzono, że dostęp Romów do opieki zdrowotnej jest ściśle związany z czynnikami wykluczenia. Romowie często nie mówią w języku danego kraju, nie rozumieją systemu funkcjonowania opieki zdrowotnej lub nie są zarejestrowani lub ubezpieczeni. Doświadczają także dyskryminacji ze strony przedstawicieli opieki zdrowotnej, co z kolei zwiększa nieufność Romów do systemu opieki zdrowotnej.

KONTEKST

AKT

Zalecenie Rady z dnia 9 grudnia 2013 r. w sprawie skutecznych środków integracji Romów w państwach członkowskich (Dz.U. C 378, 24.12.2013, s. 1–7)

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Unijne ramy dotyczące krajowych strategii integracji Romów do 2020 r. (COM(2011) 173 wersja ostateczna z 5 kwietnia 2011 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Sprawozdanie z wdrażania unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów 2015 (COM(2015) 299 final z 17 czerwca 2015 r.)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015

Top