EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020L2020

Padomes Direktīva (ES) 2020/2020 (2020. gada 7. decembris), ar ko, reaģējot uz Covid-19 pandēmiju, groza Direktīvu 2006/112/EK attiecībā uz pagaidu pasākumiem saistībā ar pievienotās vērtības nodokli, kas piemērojams Covid-19 vakcīnām un in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm

OV L 419, 11.12.2020, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2020/2020/oj

11.12.2020   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 419/1


PADOMES DIREKTĪVA (ES) 2020/2020

(2020. gada 7. decembris),

ar ko, reaģējot uz Covid-19 pandēmiju, groza Direktīvu 2006/112/EK attiecībā uz pagaidu pasākumiem saistībā ar pievienotās vērtības nodokli, kas piemērojams Covid-19 vakcīnām un in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 113. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu (1),

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (2),

saskaņā ar īpašu likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)

Pasaules Veselības organizācija (PVO) 2020. gada 30. janvārī paziņoja, ka Covid-19 uzliesmojums ir “starptautiska mēroga ārkārtas situācija sabiedrības veselības jomā” un 2020. gada 11. martā to raksturoja kā pandēmiju.

(2)

Savienība ir apvienojusi spēkus ar PVO un pasaules mēroga dalībnieku grupu, sadarbojoties nepieredzētos globālās solidaritātes centienos cīņā pret pandēmiju. Minēto centienu mērķis ir atbalstīt Covid-19 kontrolei un apkarošanai nepieciešamo in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču, terapijas un vakcīnu izstrādi un taisnīgu izplatīšanu.

(3)

Ņemot vērā Covid-19 gadījumu satraucošo skaita pieaugumu dalībvalstīs, Komisija 2020. gada 17. jūnija paziņojumā ierosināja ES stratēģiju “Covid-19 vakcīnas”. Minētās stratēģijas mērķis ir paātrināt vakcīnu pret vīrusu izstrādi, ražošanu un ieviešanu, lai palīdzētu aizsargāt Savienības iedzīvotājus. Lai gan visticamākais pastāvīgais pandēmijas risinājums ir efektīva un droša vakcīna pret Covid-19, ir nepieciešama testēšana, lai ierobežotu pandēmijas izplatību.

(4)

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) jomā Komisija ir veikusi ārkārtas pasākumus, lai palīdzētu pandēmijā cietušajiem. Komisija 2020. gada 3. aprīlī pieņēma Lēmumu (ES) 2020/491 (3), ar ko dalībvalstīm ļauj uz laiku noteikt atbrīvojumu no PVN un no ievedmuitas nodokļiem precēm, kas vitāli nepieciešamas Covid-19 uzliesmojuma seku apkarošanā, tai skaitā Covid-19 in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm. Tomēr minētais lēmums attiecas tikai uz importu, nevis uz piegādēm Kopienas iekšienē vai iekšzemes piegādēm.

(5)

Padomes Direktīvā 2006/112/EK (4) ir iekļauti instrumenti, kas dalībvalstīm ļauj daļēji samazināt Covid-19 vakcīnu un testu izmaksas, it īpaši, izmantojot atbrīvojumu no PVN bez atskaitīšanas tiesībām attiecībā uz slimnīcas un medicīnisko aprūpi un samazinātu PVN likmi, kas pieejama attiecībā uz vakcīnām. Tomēr minētā direktīva neļauj dalībvalstīm piemērot samazinātu PVN likmi Covid-19 in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādei vai ar šādām ierīcēm cieši saistītu pakalpojumu sniegšanai. Tā arī neļauj dalībvalstīm piešķirt atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt iepriekšējā stadijā samaksāto PVN attiecībā uz Covid-19 vakcīnu un in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādi vai pakalpojumu, kas cieši saistīti ar šādām vakcīnām un ierīcēm, sniegšanu.

(6)

Komisija 2018. gadā nāca klajā ar priekšlikumu grozīt Direktīvu 2006/112/EK attiecībā uz PVN likmēm (“2018. gada priekšlikums”). Ja Padome to pieņems, tas cita starpā ļaus dalībvalstīm, ievērojot konkrētus nosacījumus, piemērot samazinātu PVN likmi Covid-19 in vitro diagnostikas medicīnas ierīču piegādei, kā arī ar šādām ierīcēm cieši saistītu pakalpojumu sniegšanai. Turklāt 2018. gada priekšlikums ļaus dalībvalstīm, ievērojot konkrētus nosacījumus, piešķirt atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt iepriekšējā stadijā samaksāto PVN attiecībā uz Covid-19 vakcīnu un in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādi, kā arī tādu pakalpojumu sniegšanu, kas cieši saistīti ar šādām vakcīnām un ierīcēm. 2018. gada priekšlikums ļaus dalībvalstīm piemērot minētās likmes, ja šāda piegāde dod labumu tikai galapatērētājam un šādi tiek īstenots vispārējas nozīmes mērķis.

(7)

Tomēr, tā kā 2018. gada priekšlikums Padomē vēl nav pieņemts, ir nekavējoties jārīkojas, lai Direktīvu 2006/112/EK pielāgotu ārkārtas apstākļiem, ko izraisījusi Covid-19 pandēmija. Šādas rīcības mērķis ir nodrošināt, ka Covid-19 vakcīnu un in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegāde, kā arī tādu pakalpojumu sniegšana, kas cieši saistīti ar šādām vakcīnām un ierīcēm, Savienībā kļūst lētāka pēc iespējas ātrāk.

(8)

Šajā nolūkā būtu jāļauj dalībvalstīm piemērot samazinātu PVN likmi Covid-19 in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādei un tādu pakalpojumu sniegšanai, kas cieši saistīti ar šādām ierīcēm, vai piešķirt atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt iepriekšējā stadijā samaksāto PVN attiecībā uz Covid-19 vakcīnu un in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādi, kuras apstiprinājusi Komisija vai pašas dalībvalstis, kā arī tādu pakalpojumu sniegšanu, kas cieši saistīti ar šādām vakcīnām un ierīcēm.

(9)

Iespēja Covid-19 in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādei un tādu pakalpojumu sniegšanai, kas cieši saistīti ar šādām ierīcēm, piemērot samazinātu PVN likmi vai piešķirt atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt iepriekšējā stadijā samaksāto PVN attiecībā uz Covid-19 vakcīnu un in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādi un tādu pakalpojumu sniegšanu, kas cieši saistīti ar šādām vakcīnām un ierīcēm, būtu jāpiešķir uz noteiktu laikposmu. Minētā iespēja būtu jāatļauj tikai tik ilgi, kamēr pastāv Covid-19 pandēmijas izraisītie ārkārtas apstākļi. Sakarā ar nenoteiktību par minēto ārkārtas apstākļu ilgumu iespējai šādām piegādēm piemērot samazinātu PVN likmi vai piešķirt atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt iepriekšējā stadijā samaksāto PVN vajadzētu būt spēkā līdz 2022. gada 31. decembrim. Iespēja piemērot samazinājumu vai piešķirt atbrīvojumu būtu jāpārskata pirms minētā laikposma beigām, ņemot vērā pandēmijas situāciju, un vajadzības gadījumā, vajadzētu būt iespējai minēto laikposmu pagarināt. Ja 2018. gada priekšlikums tiktu pieņemts un kļūtu piemērojams pirms minētā laikposma beigām, šie pagaidu pasākumi, kuru mērķis ir pielāgot Direktīvu 2006/112/EK Covid-19 pandēmijai, vairs nepildītu savu funkciju.

(10)

Tā kā šīs direktīvas mērķi – pēc iespējas ātrāk nodrošināt piekļuvi Covid-19 vakcīnu un in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādei, kā arī pakalpojumiem, kas cieši saistīti ar šādām vakcīnām un ierīcēm, Savienībā par samērīgākām izmaksām – nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, bet rīcības mēroga un iedarbības dēļ šo mērķi var labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā direktīvā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minētā mērķa sasniegšanai.

(11)

Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza Direktīva 2006/112/EK.

(12)

Ņemot vērā Covid-19 pandēmiju un vajadzību steidzami risināt ar to saistīto sabiedrības veselības krīzi, būtu jāparedz izņēmums attiecībā uz astoņu nedēļu laikposmu, kas minēts 4. pantā Protokolā Nr. 1 par valstu parlamentu lomu Eiropas Savienībā, kas pievienots Līgumam par Eiropas Savienību, Līgumam par Eiropas Savienības darbību un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumam.

(13)

Ņemot vērā ar Covid-19 pandēmiju saistītās situācijas steidzamību, šai direktīvai būtu jāstājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvā 2006/112/EK iekļauj šādu pantu:

129.a pants

1.   Dalībvalstis var veikt vienu no šādiem pasākumiem:

a)

piemērot samazinātu likmi Covid-19 in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādei un ar minētajām ierīcēm cieši saistītu pakalpojumu sniegšanai;

b)

piešķirt atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt iepriekšējā stadijā samaksāto PVN attiecībā uz Covid-19 in vitro diagnostikas medicīnisko ierīču piegādi un ar minētajām ierīcēm cieši saistītu pakalpojumu sniegšanu.

Pirmajā daļā paredzētos pasākumus piemēro tikai tādām Covid-19 in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm, kas atbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 98/79/EK (*) vai Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2017/746 (**) un citos piemērojamos Savienības tiesību aktos noteiktajām piemērojamām prasībām.

2.   Dalībvalstis var piešķirt atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt iepriekšējā stadijā samaksāto PVN attiecībā uz Covid-19 vakcīnu piegādi un ar minētajām vakcīnām cieši saistītu pakalpojumu sniegšanu.

Pirmajā daļā paredzēto atbrīvojumu piemēro tikai Komisijas vai dalībvalstu atļautām Covid-19 vakcīnām.

3.   Šo pantu piemēro līdz 2022. gada 31. decembrim.

2. pants

1.   Ja dalībvalstis nolemj piemērot samazinātu likmi vai piešķirt 1. pantā minēto atbrīvojumu, normatīvajos un administratīvajos aktos, ko tās ir pieņēmušas un publicējušas un kas vajadzīgi, lai izpildītu šo direktīvu, ietver atsauci uz šo direktīvu vai arī šādu atsauci pievieno to oficiālajai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāma šāda atsauce.

2.   Divu mēnešu laikā pēc to pieņemšanas dalībvalstis dara zināmus Komisijai to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņēmušas jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

3. pants

Šī direktīva stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

4. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē, 2020. gada 7. decembrī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

M. ROTH


(1)  2020. gada 26. novembra atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts).

(2)  2020. gada 2. decembra atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts).

(3)  Komisijas Lēmums (ES) 2020/491 (2020. gada 3. aprīlis) par atbrīvojumu no ievedmuitas nodokļiem un no importa PVN, ko piešķir precēm, kas nepieciešamas Covid-19 uzliesmojuma seku apkarošanai 2020. gadā (OV L 103 I, 3.4.2020., 1. lpp.).

(4)  Padomes Direktīva 2006/112/EK (2006. gada 28. novembris) par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.).


Top