Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas Komisijas Reglaments

 

KOPSAVILKUMS:

Eiropas Komisija — Reglaments

KĀDS IR ŠĪ REGLAMENTA MĒRĶIS?

Līguma par Eiropas Savienības darbību 249. pantā ir noteikts, ka Eiropas Komisija pieņem savu reglamentu, lai nodrošinātu to, ka gan tā, gan tās struktūrvienības darbojas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Reglamentā ir izklāstīti noteikumi attiecībā uz Komisijas darba organizāciju (I nodaļa), Komisijas dienestu nozīmi un to savstarpējo sadarbību (II nodaļa) un aizvietošanu un darbības nepārtrauktību (III nodaļa).

Komisijas darba organizācija

  • Koleģiālā būtībaKomisija ir koleģiāla iestāde. Tā pieņem lēmumus kolektīvi. Komisijas locekļiem lēmumu pieņemšanas procesā ir vienāda ietekme un kolektīva atbildība par visiem Komisijas pieņemtajiem lēmumiem.
  • Komisijas priekšsēdētājsKomisijas priekšsēdētājs nosaka Komisijas politikas pamatnostādnes. Priekšsēdētājs pārstāv Komisiju, lemj par tās iekšējo organizāciju un piešķir īpašus pienākumus (“portfeļus”) Komisijas locekļiem. Komisijas piecu gadu mandāta laikā pienākumi var mainīties. Komisijas ģenerālsekretārs palīdz priekšsēdētājam sasniegt Komisijas nospraustos mērķus.
  • Priekšsēdētājs ieceļ visus priekšsēdētāja vietniekus, izņemot Savienības Augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos, un var arī izveidot komisāru grupas ar īpašām pilnvarām.

Četru veidu iekšējās lēmumu pieņemšanas procedūras

  • Mutiska procedūra: Komisija lēmumus (parasti — politiski vai ekonomiski nozīmīgus lēmumus) pieņem savās kārtējās vai ārkārtas sanāksmēs.
  • Rakstiska procedūra: lēmumus pieņem, ja Komisijas locekļi līdz attiecīgajam datumam nav izteikuši atrunas vai pieprasījuši veikt izmaiņas izskatīšanai iesniegtajā tiesību akta projektā.
  • Pilnvarošanas procedūra: Komisija pilnvaro vienu vai vairākus komisārus tās vārdā veikt vadības vai administratīvus pasākumus.
  • Deleģēšanas procedūra: Komisija deleģē vadības vai administratīvu pasākumu pieņemšanu tās vārdā ģenerāldirektoriem un dienestu vadītājiem.

Komisijas dienesti

  • Komisijas uzdevumus sagatavo un īsteno Komisijas ģenerāldirektorāti un atbilstīgie dienesti. Tie ievieš Komisijas politikas prioritātes un Komisijas priekšsēdētāja politiskās pamatnostādnes. Ģenerāldirektorāti un atbilstīgie dienesti parasti ir iedalīti direktorātos, un direktorāti — nodaļās.
  • Cieša sadarbība un efektīva koordinācija ģenerāldirektorātu un atbilstīgo dienestu starpā ir būtiska, lai nodrošinātu Komisijas darbības efektivitāti. Par iniciatīvas sagatavošanu atbildīgais Komisijas dienests apspriežas ar citiem dienestiem, uz kuriem attiecas paredzētā iniciatīva.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Reglaments (OV L 308, 8.12.2000., 26.–34. lpp.)

Reglamenta turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, III sadaļa — Noteikumi attiecībā uz Savienības iestādēm, 17. pants (OV C 202, 7.6.2016., 25.–26. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa — Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa — Noteikumi par iestādēm, 1. nodaļa — Iestādes, 4. iedaļa — Komisija, 248. pants (bijušais EKL 217. panta 2. punkts) (OV C 202, 7.6.2016., 157. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa — Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa — Noteikumi par iestādēm, 1. nodaļa — Iestādes, 4. iedaļa — Komisija, 249. pants (bijušais EKL 218. panta 2. punkts un 212. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 157. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa — Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa — Noteikumi par iestādēm, 1. nodaļa — Iestādes, 4. iedaļa — Komisija, 250. pants (bijušais EKL 219. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 157. lpp.)

Eiropadomes Lēmums 2013/272/ES (2013. gada 22. maijs) par Eiropas Komisijas locekļu skaitu (OV L 165, 18.6.2013., 98. lpp.)

Padomes Regula (ES) 2016/300 (2016. gada 29. februāris), ar ko nosaka atalgojumu augstas pakāpes amatpersonām ES iestādēs (OV L 58, 4.3.2016., 1.–12. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 03.06.2020

Top