Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES emisijas kvotu tirdzniecības sistēma (ES ETS)

ES ETS ir ES klimata rīcībpolitikas galvenais elements – tā paredz rentablā veidā samazināt siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas.

ES ETS darbojas saskaņā ar emisiju ierobežošanas un tirdzniecības principu. Tas nozīmē, ka noteiktu siltumnīcefekta gāzu kopējam apjomam, ko var radīt iekārtas, uz kurām attiecas sistēma, tiek noteikts maksimālais apjoms jeb ierobežojums. Laika gaitā maksimālais apjoms tiek samazināts, tādējādi samazinot arī emisiju kopējo apjomu.

Šī maksimālā apjoma robežās iekārtu operatori iegādājas vai saņem emisiju kvotas, kuras tie var viens otram pārdot pēc vajadzības. Pieejamo kvotu kopējā skaita ierobežojums nodrošina, ka tās saglabā savu vērtību.

Katra gada beigās iekārtām ir jānodod pietiekami daudz kvotu, lai segtu visas to radītās emisijas. Ja iekārta samazina savas emisijas, tā var saglabāt neizmantotās kvotas, lai segtu savas nākotnes vajadzības, vai arī pārdot tās citai iekārtai, kam trūkst kvotu.

ETS:

  • darbojas ES dalībvalstīs, kā arī Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā. Kopš 2020. gada 1. janvāra ES ETS ir sasaistīta arī ar Šveices SEG emisiju tirdzniecības sistēmu. No 2021. gada ES ETS attieksies arī uz elektroenerģijas ražošanas iekārtām Ziemeļīrijā;
  • regulē emisijas, ko rada gandrīz 11 000 elektrostaciju un ražošanas iekārtu un aptuveni 600 gaisa kuģu operatoru, kas veic lidojumus uz Eiropas Ekonomikas zonas lidostām un no tām;
  • attiecas uz aptuveni 38 % no ES SEG emisijām.

Eiropas Komisija 2020. gada septembrī saskaņā ar Eiropas zaļo kursu nāca klajā ar klimata mērķrādītāja plānu – plānu, kuram veikts ietekmes novērtējums un kurš paredz līdz 2030. gadam par vismaz 55 % samazināt ES neto SEG emisijas. 2021. gada jūlijā Komisija iesniedza tiesību aktu priekšlikumus, lai īstenotu jauno mērķrādītāju, tostarp pārskatītu un, iespējams, paplašinātu ES ETS darbības jomu.

SKATĪT ARĪ:

Top