Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vienotā tirgus programma

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2021/690, ar ko izveido iekšējā tirgus, uzņēmumu, tostarp mazo un vidējo uzņēmumu (MVU), konkurētspējas, augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības jomas un Eiropas statistikas programmu (Vienotā tirgus programma)

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Tajā ir izklāstīti pirmās integrētās vienotā iekšējā tirgus programmas mērķi, budžets, pārvaldības un finansēšanas noteikumi. Tajā ir apvienotas darbības, kas iepriekš tika finansētas no sešu atsevišķu programmu līdzekļiem. Tās īstenošanas laiks ir no 2021. līdz 2027. gadam.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Programmas vispārīgie mērķi ir šādi:

  • uzlabot iekšējā tirgus darbību, jo īpaši aizsargāt iedzīvotājus, patērētājus un uzņēmumus, it sevišķi MVU, un nodrošināt tiem pilnvērtīgas iespējas rīkoties:
    • uzraugot ES tiesību aktu izpildi, atvieglojot piekļuvi tirgum un nosakot standartus;
    • veicinot cilvēku, dzīvnieku un augu veselību un dzīvnieku labturību;
    • ievērojot ilgtspējīgas attīstības principus un nodrošinot augstu patērētāju tiesību aizsardzības līmeni;
    • uzlabojot sadarbību starp valstu iestādēm, Eiropas Komisiju un decentralizētajām ES aģentūrām;
  • izstrādāt, sagatavot un izplatīt augstas kvalitātes, salīdzināmu, savlaicīgu un ticamu Eiropas statistiku:
    • uz kuru balstītos visu Savienības politikas virzienu izstrāde, pārraudzība un izvērtēšana;
    • lai palīdzētu iedzīvotājiem, politikas veidotājiem, iestādēm, uzņēmumiem, akadēmiskajām aprindām un medijiem pieņemt apzinātus lēmumus;
    • lai palīdzētu iepriekš minētajām grupām aktīvi piedalīties demokrātiskajā procesā.

Šie vispārējie mērķi tiek sasniegti, īstenojot šādus konkrētos mērķus:

  • panākt efektīvāku iekšējā tirgus darbību, jo īpaši digitālās pārkārtošanās ceļā, novēršot un likvidējot nelikumīgus šķēršļus (452 miljoni EUR septiņu gadu laikposmam) un nodrošinot, ka tirgū var laist tikai drošus un atbilstīgus produktus (106 miljoni EUR);
  • stiprināt MVU konkurētspēju un ilgtspēju, cita starpā sniedzot dažādu veidu atbalstu, tādējādi sekmējot jaunas uzņēmējdarbības iespējas un attīstot rūpniecības vērtības ķēdes (1 miljards EUR);
  • nodrošināt sekmīgu iekšējā tirgus darbību, izmantojot augstas kvalitātes Eiropas un starptautiskos standartus (221 miljons EUR);
  • atbalstīt patērētāju intereses un nodrošināt augsta līmeņa patērētāju tiesību aizsardzību un produktu, kā arī finanšu pakalpojumu drošumu (200 miljons EUR);
  • palīdzēt augstā līmenī nodrošināt cilvēku, dzīvnieku un augu veselību un drošību visā pārtikas ķēdē, cita starpā izskaužot dzīvnieku slimības un augiem kaitīgos organismus, cīnoties ar rezistenci pret antimikrobiāliem līdzekļiem un atbalstot ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un patēriņu (1,7 miljardi EUR);
  • izstrādāt, sagatavot un izplatīt augstas kvalitātes Eiropas statistiku (552 miljoni EUR).

Programmas īstenošanai atvēlētais budžets septiņiem gadiem ir 4 208 041 000 EUR (faktiskajās cenās). Līdz pat 5 % budžeta līdzekļu var izmantot dažādiem tehniskiem un administratīviem mērķiem, piemēram, sagatavošanas, pārraudzības, kontroles, revīzijas un novērtēšanas aktivitātēm un informācijas tehnoloģiju tīklu lietošanai.

Ārpussavienības valstis var piedalīties programmā, ievērojot konkrētus nosacījumus. Tie attiecas uz Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) pilnvarām veikt izmeklēšanu, tostarp pārbaudes un inspekcijas uz vietas, lai aizsargātu ES finanses.

8. pantā, I pielikumā (augi, dzīvnieki, pārtika un dzīvnieku barība) un II pielikumā (Eiropas statistika) ir uzskaitītas daudzās darbības, kas var pretendēt uz finansējumu saskaņā ar programmas vispārējo mērķi un konkrētajiem mērķiem.

Tiesību subjekti* ir tiesīgi saņemt finansējumu, ja tie ir:

  • iedibinājušies ES dalībvalstī vai aizjūras zemē vai teritorijā, kas ar to ir saistīta, vai ar programmu asociētā ārpussavienības valstī;
  • tiesību subjekti, kas izveidoti saskaņā ar ES tiesību aktiem, vai starptautiskas organizācijas;
  • iedibinājušies ārpussavienības valstī, kas nav programmas asociētā valsts, un to īstenotās darbības atbilst programmas mērķiem.

10. pantā ir uzskaitīti subjekti, kuri var saņemt dotācijas, neizsludinot uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus. To vidū ir valstu tirgus uzraudzības iestādes, Eiropas Finanšu pārskatu padomdevēja grupa un Eiropas Patērētāju organizācija.

Līdzfinansēšanas noteikumi paredz, ka:

  • noteiktos apstākļos no programmas līdzekļiem var segt līdz pat 100 % no attiecināmajām izmaksām. Citos gadījumos var segt 50–95 % no attiecināmajām izmaksām;
  • darbības var saņemt finansējumu no Vienotā tirgus programmas un citiem ES fondiem ar noteikumu, ka finansējums nesedz vienas un tās pašas izmaksas.

Komisija:

Ar šo regulu atceļ Regulas (ES) Nr. 99/2013, (ES) Nr. 1287/2013, (ES) Nr. 254/2014 un (ES) Nr. 652/2014 no 2020. gada 31. decembra.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2021. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Vienotais tirgus ir ES ekonomikas pamats. Tas sekmē izaugsmi, konkurētspēju un darbvietu izveidi, vienlaikus nodrošinot patērētājiem plašākas izvēles iespējas un zemākas cenas.

Programmas mērķis ir ļaut iedzīvotājiem, patērētājiem, uzņēmumiem un valstu iestādēm visā ES pilnībā izmantot visas pieejamās iespējas.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Tiesību subjekts: fiziska persona, uzņēmums vai organizācija, kam ir juridiskas tiesības un pienākumi.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/690 (2021. gada 28. aprīlis), ar ko izveido iekšējā tirgus, uzņēmumu, tostarp mazo un vidējo uzņēmumu, konkurētspējas, augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības jomas un Eiropas statistikas programmu (vienotā tirgus programma) un atceļ Regulas (ES) Nr. 99/2013, (ES) Nr. 1287/2013, (ES) Nr. 254/2014, un (ES) Nr. 652/2014 (OV L 153, 3.5.2021., 1.–47. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 22.07.2021

Top