Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kultūras priekšmetu importēšana

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2019/880 par kultūras priekšmetu ievešanu un importu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Regulā ir izklāstīti nosacījumi par kultūras priekšmetu ievešanu un nosacījumi un procedūras kultūras priekšmetu importēšanai, lai aizsargātu cilvēces kultūras mantojumu un novērstu kultūras priekšmetu nelikumīgu tirdzniecību, it īpaši, kur šāda tirdzniecība atbalsta terorisma finansēšanu.
  • Tā nodrošina importa licenču sistēmu visapdraudētākajiem kultūras priekšmetiem un importētāja apliecinājumu sistēmu citām kultūras priekšmetu kategorijām. Tā neattiecas uz kultūras priekšmetiem, kas tika vai nu radīti, vai atrasti Eiropas Savienības (ES) muitas teritorijā, uz ko attiecas Direktīva 2014/60/ES (skatīt kopsavilkumu).

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Kultūras priekšmeti ir raksturoti kā jebkurš priekšmets, kam ir nozīmīgums arheoloģijas, aizvēstures, vēstures, literatūras, mākslas vai zinātnes jomā un kas pieder Regulas pielikuma A daļā norādītajiem sarakstiem.

Aizliegtie priekšmeti

Regula aizliedz ievest ES kultūras priekšmetus, kas norādīti pielikuma A daļā, ja tie ir nelikumīgi izvesti no valstīm, kur tie tika radīti vai atrasti (vispārīga aizlieguma noteikums).

Importa licences un importētāja apliecinājumi

  • Kultūras priekšmetu importam (t. i., to laišanai brīvā apgrozībā iekšējā tirgū vai to pakļaušanai īpašām muitas procedūrām, kas nav tranzīts), kas norādīti pielikuma B daļā, t. i., arheoloģiskie priekšmeti vai pieminekļu daļas, kas ir vismaz 250 gadus vecas, būs nepieciešamas importa licences, kuras izsniegusi attiecīgā ES dalībvalsts. Importa licence ir nepieciešama neatkarīgi no šo priekšmetu vērtības.
  • Pielikuma C daļā norādītajiem kultūras priekšmetiem (piemēram, zooloģijas vai botānikas kolekcijai, monētām, etnogrāfijas priekšmetiem, gleznām, skulptūrām, manuskriptiem un grāmatām), kas ir vecāki par 200 gadiem un kuru vērtība ir virs 18 000 euro, importētājam ir jāiesniedz muitai importētāja apliecinājums. Šāds importētāja apliecinājums sastāv no apstiprinājuma, ka priekšmeti tiek eksportēti likumīgi no trešās valsts, un standartizēta dokumenta, kas raksturo atbilstošos kultūras priekšmetus.
  • Operatoru pieteikumu iesniegšana kompetentajām iestādēm, lai saņemtu importa licenci, un importētāja apliecinājuma iesniegšana muitai ir jāveic, izmantojot centralizēto elektronisko sistēmu, t. i., formalitātes var nokārtot tiešsaistē pirms preču fiziskas piegādes.
  • Importa licence vai importētāja apliecinājums ir jāiesniedz muitai kopā ar muitas deklarāciju. Ja kultūras priekšmeti tiek novietoti brīvās tirdzniecības zonas režīmā, preču īpašniekam ir jāuzrāda importa licenci vai importētāja apliecinājumu priekšmetu uzrādīšanas laikā.

Atbrīvojumi

Regula ietver šādus atbrīvojumus no prasības iegūt importa licenci vai iesniegt importētāja apliecinājumu:

  • kultūras priekšmeti, kurus uz laiku importē izglītības, zinātnes vai izpētes iestādes vai muzeji ar mērķi iekonservēt un/vai izstādīt tos;
  • kultūras priekšmeti, kuri nav radīti vai atklāti ES muitas teritorijā, bet kuri ir eksportēti kā ES priekšmeti, ja tie ir atpakaļ nosūtītie priekšmeti ar nozīmi, kas norādīta Regulas (ES) Nr. 952/2013 203. pantā (Savienības Muitas kodekss);
  • kultūras priekšmeti ar nenovēršamu iznīcības risku, kurus ārvalstu iestāde nosūtījusi dalībvalsts iestādei saglabāšanai;
  • kultūras priekšmeti, kas ir uz laiku importēti ar mērķi pārdot mākslas priekšmetu tirdzniecības izstādē, kam parasti būtu nepieciešama importa licence, tā vietā var tikt pakļauti pagaidu ievešanas procedūrai tikai ar importētāja apliecinājumu. Ja tomēr pēc mākslas priekšmetu izstādes šie kultūras priekšmeti tiek pārdoti un paliek ES, tiem ir jāiegūst importa licence.

Eiropas Komisijas pienākumi

  • Informācijas uzglabāšana un apmaiņa starp dalībvalstu iestādēm, it īpaši, attiecībā uz importa licencēm un importētāja apliecinājumiem, ir jāveic centralizētā elektroniskā sistēmā, ko iestata un pārvalda Komisija.
  • Komisija sadarbībā ar dalībvalstīm var arī organizēt apmācības un spēju uzlabošanas aktivitātes, kuras paredzētas trešajām valstīm.

Sodi

Dalībvalstīm ir jāveic visi pasākumi, kas nepieciešami, lai nodrošinātu, ka regula ir atbilstīgi ieviesta, un ir efektīvi jāpieņem un jāpiemēro samērīgi un atturoši sodi par pārkāpumiem.

Īstenošana

Komisijas Īstenošanas Regulā (ES) 2021/1079 (2021. gada 24. jūnijs) ir paredzēti sīki izstrādāti noteikumi, kas vajadzīgi, lai īstenotu konkrētus noteikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2019/880 par kultūras priekšmetu ievešanu un importu, un jo sevišķi par atbrīvojumiem no prasībām pēc dokumentiem, kas paredzēti tās 3. pantā; par importa licences un importētāja apliecinājuma formātu, veidni, pavaddokumentiem, procedūras noteikumiem un to izmantošanu; par elektroniskās sistēmas (“KPI sistēmas”) ieviešanas, ekspluatācijas un uzturēšanas pasākumiem; un sīki izstrādāti noteikumi attiecībā uz informācijas iesniegšanu, apstrādi, uzglabāšanu un dalībvalstu atbildīgo iestāžu apmainīšanos ar informāciju, izmantojot šo sistēmu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Regulu piemēro kopš 2019. gada 27. jūnija. Noteikumus par vispārējo aizliegumu piemēro kopš 2020. gada 28. decembra. Pienākums iegūt importa licenci vai iesniegt importētāja apliecinājumu stāsies spēkā, kad centralizētā elektroniskā sistēma informācijas uzglabāšanai un apmaiņai starp ES iestādēm sāks darboties vai vēlākais no 2025. gada 28. jūnija.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/880 (2019. gada 17. aprīlis) par kultūras priekšmetu ievešanu un importu (OV L 151, 7.6.2019., 1.–14. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2017/541 (2017. gada 15. marts) par terorisma apkarošanu un ar ko aizstāj Padomes Pamatlēmumu 2002/475/TI un groza Padomes Lēmumu 2005/671/TI (OV L 88, 31.3.2017., 6.–21. lpp.)

Padomes Regula (EK) Nr. 116/2009 (2008. gada 18. decembris) par kultūras priekšmetu izvešanu (kodificēta versija) (OV L 39, 10.2.2009., 1.–7. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 23.09.2021

Top