EUR-Lex Euroopan unionin oikeus ulottuvillasi

Takaisin EUR-Lexin etusivulle

Tämä asiakirja on ote EUR-Lex-verkkosivustolta

Noteikumu ievērošana par piekļuvi ģenētiskajiem resursiem un ar tiem saistītajām tradicionālajām zināšanām, un to ieguvumu sadali, kas gūti no šo resursu un zināšanu izmantošanas

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 511/2014 – atbilstības pasākumi ģenētisko resursu lietotājiem un to ieguvumu sadale, kas gūti no šo resursu izmantošanas

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Šī regula attiecas uz noteikumu par piekļuvi ģenētiskajiem resursiem* un tradicionālajām zināšanām*, kas ir saistītas ar ģenētiskajiem resursiem, kā arī to ieguvumu sadali, kas gūti no ģenētisko resursu un ar ģenētiskajiem resursiem saistīto tradicionālo zināšanu izmantošanas, kā aprakstīts Konvencijai par bioloģisko daudzveidību pievienoto Nagojas Protokolā par piekļuvi ģenētiskajiem resursiem un godīgu un vienlīdzīgu to ieguvumu sadali, kas gūti no šo resursu izmantošanas.

Nagojas protokola piekļuves un ieguvumu sadales (ABS) mērķis ir taisnīga un godīga to ieguvumu sadale, kas gūti no ģenētisko resursu izmantošanas, ar valsti, kura nodrošinājusi attiecīgos ģenētiskos resursus. Gūtajiem ieguvumiem būtu jāveicina bioloģiskās daudzveidības ilgtspējīga izmantošana un saglabāšana.

Regulas vispārējais mērķis ir nodrošināt, ka tie, kas izmanto ģenētiskos resursus vai ar tiem saistītās tradicionālās zināšanas Eiropas Savienībā (ES), to dara saskaņā ar piegādātājvalsts ABS tiesību aktiem.

Ģenētiskos resursus izmanto nekomerciālos un komerciālos nolūkos daudzās nozarēs, piemēram, zinātniskās pētniecības, augu selekcijas, farmācijas, kosmētikas ražošanas, pārtikas un barības ražošanas un biotehnoloģiju nozarēs. Universitāšu pētnieki un uzņēmumi tos izmanto pētniecības, izstrādes un produktu komercializācijas vajadzībām.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Visām valstīm (tai skaitā ES valstīm) ir tiesības uz to dabas resursiem, un tās ir pilnvarotas regulēt piekļuvi saviem ģenētiskajiem resursiem.

Taču piegādātājvalstis saskaras ar savu ģenētisko resursu kontroles grūtībām, kad tie ir izvesti no attiecīgās valsts. Svarīga Nagojas protokola pievienotā vērtībā ir atbilstības pasākumu noteikšana. “Lietotājām” valstīm ir jāveic pasākumi, lai nodrošinātu, ka piekļuve to valstī izmantotajiem ģenētiskajiem resursiem tika nodrošināta saskaņā ar piegādātājvalsts ABS noteikumiem (iepriekš iegūta informēta piekrišana un noteikti savstarpēji saskaņoti noteikumi). Šo informāciju pēc tam nosūta atpakaļ piegādātājvalstij. Regula (ES) Nr. 511/2014 satur noteikumus par šādu atbilstības pasākumu reglamentēšanu.

Regulas pamatprasība ir pienācīgu pārbaužu veikšana. Ģenētisko resursu lietotājiem ir jānoskaidro, jāglabā un jānodod turpmākiem lietotājiem zināms informācijas kopums par ģenētiskajiem resursiem un ar tiem saistītajām tradicionālajām zināšanām. Ja lietotājiem nav pietiekamas informācijas par piekļuves un izmantošanas likumību, tiem jāiegūst atļauja, jāpieņem savstarpēji saskaņoti noteikumi vai jāpārtrauc attiecīgā resursa izmantošana.

Ģenētisko resursu lietotāju pienākums ir arī iesniegt deklarāciju par pienācīgu pārbaudi. Deklarācija par pienācīgu pārbaudi ES ir jāaizpilda divos posmos:

  • pētniecības finansēšanas posmā, ja šāda izpēte ietver ģenētisko resursu un ar ģenētiskajiem resursiem saistīto tradicionālo zināšanu izmantošanu;
  • produkta izstrādes galīgajā posmā.

Tas nozīmē, ka ES ir divi kontrolpunkti. Informācija no šiem kontrolpunktiem tiek nodota ABS starpniecības centram (starptautiskam IT rīkam informācijas apmaiņai starp attiecīgajiem dalībniekiem, kas izveidots saskaņā ar Nagojas protokolu) un piegādātājvalstīm.

Lietotājiem ar piekļuvi un ieguvumu sadali saistītā informācija ir jāglabā 20 gadus pēc izmantošanas laikposma beigām.

Katrai ES valstij ir jāizraugās vismaz viena iestāde, kas ir atbildīga par šīs regulas īstenošanu. Šī iestāde saņem deklarācijas par pienācīgām pārbaudēm un ir atbildīga par lietotāju pārbaužu veikšanu.

Ir arī divi brīvprātīgi izmantojami rīki, kas dod iespēju nodrošināt atbilstību: ES kolekciju reģistrs un paraugprakšu, kas atbilst šīs regulas prasībām, reģistrs.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Regula ir piemērojama kopš 2014. gada 12. oktobra, izņemot dažus tās pantus, kas ir piemērojami kopš 2015. gada 12. oktobra.

KONTEKSTS

Galvenais starptautiskais satvars bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ilgtspējīgai izmantošanai un to ieguvumu taisnīgai un godīgai sadalei, kas gūti no ģenētisko resursu izmantošanas, ir 1993. gada Konvencija par bioloģisko daudzveidību (skatīt kopsavilkumu).

2010. gadā pieņemtais Nagojas protokols, ir veidots, balstoties uz šīs konvencijas noteikumiem par piekļuvi ģenētiskajiem resursiem un par to monetāro un nemonetāro ieguvumu sadali, kuri gūti saistībā ar ģenētisko resursu izmantošanu.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Ģenētiskie resursi: gan dabisku, gan domesticētu vai kultivētu sugu genofonds, kam ir būtiska loma daudzās nozarēs, piemēram, zinātniskās pētniecības, pārtikas ražošanas, veselības, medicīnas, kosmētikas ražošanas un bioavotu izstrādes nozarēs. Turklāt tiem ir liela nozīme tādu stratēģiju īstenošanā, kas paredzētas bojātu ekosistēmu atjaunošanai un apdraudētu sugu aizsargāšanai.
Tradicionālās zināšanas: pirmiedzīvotāju un vietējo kopienu glabātas zināšanas.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 511/2014 (2014. gada 16. aprīlis) par no Nagojas Protokola par piekļuvi ģenētiskajiem resursiem un to ieguvumu taisnīgu un godīgu sadali, kas gūti no šo resursu izmantošanas, izrietošiem atbilstības pasākumiem lietotājiem Savienībā (OV L 150, 20.5.2014., 59.–71. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums. Norādījumi par piemērošanas jomu un galvenajiem pienākumiem attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 511/2014 par no Nagojas Protokola par piekļuvi ģenētiskajiem resursiem un to ieguvumu taisnīgu un godīgu sadali, kas gūti no šo resursu izmantošanas, izrietošiem atbilstības pasākumiem lietotājiem Savienībā (OV C 313, 27.8.2016., 1.–19. lpp.)

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/1866 (2015. gada 13. oktobris), ar ko paredz sīki izstrādātus noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 511/2014 īstenot attiecībā uz kolekciju reģistru, lietotāju atbilstības uzraudzību un paraugpraksi (OV L 275, 20.10.2015., 4.–19. lpp.)

Padomes Lēmums 2014/283/ES (2014. gada 14. aprīlis) par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Konvencijai par bioloģisko daudzveidību pievienoto Nagojas Protokolu par piekļuvi ģenētiskajiem resursiem un godīgu un vienlīdzīgu to ieguvumu sadali, kas gūti no šo resursu izmantošanas (OV L 150, 20.5.2014., 231.–233. lpp.)

Padomes Lēmums 93/626/EEK (1993. gada 25. oktobris), kas attiecas uz Konvencijas par bioloģisko daudzveidību noslēgšanu (OV L 309, 13.12.1993., 1.–2. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 20.11.2020

Alkuun